Система на работа при картите

Използваме бисквитки. Продължавайки да разглеждате сайта вие се съгласявате с употребата им. Детайли

• Искам да задам един въпрос, който може би не е за тази тема, не знам. Ако не е, моля да ме извините. Мисля, че нямаше нужда да създавам цяла нова тема за него.

Искам да ви попитам за отговора на Таро извън комбинациите. Всички знаем за изпадащите карти, че обикновено те са отговора на поставения въпрос, или че картите се опитват да предупредят за нещо. А какво става, когато имаме един образ постоянно пред себе си?
      Отдавна не са ми хвърчали карти, но за сметка на това, докато ги размесвам (идеше ми да напиша играя) с тях, много често виждам едни и същи карти постоянно пред очите ми, и честно казано, аз това го считам за много важен отговор, да не кажа по-важен от изтеглените 3.

Също, как се случва така понякога, че сякаш времето спира, докато месиш. Много често се чувствам по тоя начин. Но ако твърде много се замисля и поколебая (което ми е проблем на мен), и сякаш тестето става по-тежко и съм изпуснала момента.
      Малко завъртяно го написах, но не си въобразявам, наистина ми се случва. Никога "цепенето" не е просто цепене....

Последното нещо, което ми беше направило впечатление, и оттогава не съм вадила картите, беше, когато гледах за една приятелка, и пред очите ми бяха постоянно 2 меча и Кралица Жезли (явно отговор на нейния въпрос). Както и да е, после изтеглих и комбинация, а след това реших да си подредя картите отново, защото доста често ми се падат близки карти (4 и 5, 8 и 9, примерно), а колодата ми е нова и реших че може би не съм я разсмесила добре. От цялото упражнение (едни купичнки,диагонали и т.н) накрая имах Кралица Жезли като първа, видима карта, а на дъното Умереността. Тогава не ми се стори никак случайно.
      Une immense espérance a traversé la terre
      Une immense espérance a traversé ma peur

• curi0us написа:

Искам да ви попитам за отговора на Таро извън комбинациите. Всички знаем за изпадащите карти, че обикновено те са отговора на поставения въпрос, или че картите се опитват да предупредят за нещо. А какво става, когато имаме един образ постоянно пред себе си?
      Отдавна не са ми хвърчали карти, но за сметка на това, докато ги размесвам (идеше ми да напиша играя) с тях, много често виждам едни и същи карти постоянно пред очите ми, и честно казано, аз това го считам за много важен отговор, да не кажа по-важен от изтеглените 3.

Последното нещо, което ми беше направило впечатление, и оттогава не съм вадила картите, беше, когато гледах за една приятелка, и пред очите ми бяха постоянно 2 меча и Кралица Жезли (явно отговор на нейния въпрос). Както и да е, после изтеглих и комбинация, а след това реших да си подредя картите отново, защото доста често ми се падат близки карти (4 и 5, 8 и 9, примерно), а колодата ми е нова и реших че може би не съм я разсмесила добре. От цялото упражнение (едни купичнки,диагонали и т.н) накрая имах Кралица Жезли като първа, видима карта, а на дъното Умереността. Тогава не ми се стори никак случайно.
      Хубаво, че споменаваш този често срещан факт при работата с Таро: обикновено, картите, които "виждаме", докато размесваме, и които, после се появяват и в подредбите, служат за препотвърждаване на аксиомна истина относно случващото се - за което е зададен въпроса.
      Вторият случай е, когато картите-инвенции не се препотвърждават в излезлите комбинации, а точно обратното се случва - в този случай правиш обща подредба, като освен излезлите карти, добавяш и картите-инвенции за по-обстоен анализ, а ако това се случи при Келтски кръст, то вземаш за "вярна" картата, която е в съзнанието ти, а действителната тълкуваш като контрапункт. Но за да се случва това, то има сериозна причина и трябва да се разсъждава и по двата варианта, да се вземат предвид и двата пътя за развитие.

При третият случай, който е рядък, защото се изисква и много опит, тароведът вижда картите-сенки, които са описани в съответната тема в подфорума за напреднали.
      Copyright © 2015 Mona Vendor. Всички права запазени.
    • Mona написа:

Сега малко математика.

Колко са възможните комбинации в Таро, някой задавал си е този въпрос? В Таро архив бях писала за възможните комбинации в Таро, но сега ще повторя с някои допълнения.

Ако гледаме с 3 карти от общо 78, умножаваме 78x77x76 = 456 456 комбинации само от работа с 3 карти.
      Ако гледаме с 3 карти за 5 категории въпроси:
      любов
      здраве
      пари
      работа
      пътуване
      получаваме 2 282 280 комбинации.

Ако човек гледа всеки ден по 3 пъти с по 3 карти, за 416 години ще се изчерпат всичките 456 456 комбинации, ако не се повтаря комбинацията (което би било изключение).

Трябват да се хвърлят по 25 поредни хвърляния на ден с по 3 карти, за да може да се минат всичките комбинации - 456 456 за 50 години, но само за една категория въпроси, да уточним.

Моят разчет е: за 16 години работа с Таро, като вземам предвид, че не гледам регулярно, приемам усреднено по 2 пъти на ден с по 3 карти хвърляния, съм стигнала само 2,6% от възможните комбинации (456 456), което е равно на 9 129 комбинации. За да видя всичките комбинации от 456 456, ще ми трябват 625 години, една добра перспектива :) Но тук не включвам големите гледания.

Следната формула ще ви даде справка къде сте вие: 16 x 365 x 2/456 456 x 100
      16 (или колкото години е вашата практика с Таро)
      365 (брой дни в годината)
      2 (по-малко или повече среден брой хвърляния на ден), делено на
      456 456 (възможни комбинации при гледания от 3 карти)
      x 100 (изчисляване на процента от общия брой комбинации)

Примерно: за да разбереш колко са 2% (числовото им изражение в примера, който разгледах за себе си), умножавате 0,02 x 456 456.

Да сметнем сега и 2 282 280 комбинации - за да се изчерпат тези комбинации, ни трябват 1202 години, ако гледаме с по 3 карти по 1 хвърляне на категория (от горепосочените).

За големите гледания, няма смисъл да се пише, там цифрите са чудовищни с +18 нули и т.н.
      Уточнявам, че в изчисленията не съм включила големите гледания, като Келтския кръст например и други, говорим приоритетно за гледания с по 3 карти.
    • Тука сме ! Чудя се едно нещо, откакто имам Deviant Moon Tarot, и не знам дали се заблуждавам или не. Разликата е там, че преди работех само с Le Tarot Noir, което е разновидност на Марсилското, в съвсем буквален смисъл, тоест Малките Аркани, с изключение на Асата, са без картинки.
      Та забелязах, че в някои случаи, Девиант Муун са забавлява да ми отговаря само с картинки, без оглед на познатото ни значение на картата. Защо мисля така, ами защото наистина картинката има очевадна връзка с въпроса. Последният пример, при въпрос за изчезнал предмет, визирам 10 Пентакли в случая как директно ми показва, че предметът е откраднат. (Прислужницата в картинката е откраднала фигурка от скъпия шах, с който играят бащата и сина. Може и за много други неща да говори тази карта, за социална несправедливост например, което няма общо с познатото и значение.)

Какво мислите за това ? Случвало ли ви се е Таро да ви отговаря така ? Със сигурност не можем да го наречем "система на работа", но е важно и да отсеем кое не е.
      Изображения
      • exemple.jpg

80.68 kB, 660×372, прегледано 36 пъти
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • Mona написа:

Излишно е, пречи на анализа, вторачваш се в излишни парадигми на анализата, достатъчни са ти само трите карти след цепене. Остави ги другите форуми - те са видели това от нашумели книги, подозирам кои са, но няма да ги коментирам. Излишни усложняване на нещата, не носи нищо това.
      Колкото по-прости са нещата в Таро, толкова по-бързо става и анализа.
      Дори от логическа гледна точка няма смисъл от тази карта на цепене, това е тотална заблуда, която цари в почти всички форуми и момичетата вярват на всичко това. Не.

Бъди логик и практик, забрави за това.
      Става въпрос за картата на цепене или картата, която остава най-долу в тестето, когато теглим карти.
      Не съм сигурна дали това е правилната тема, но не намерих друга подходяща, а не ми се отваря тема за това.

Пиша, защото искам да покажа на Мона, от къде идва това... не как е започнало, защото не помня точно - може би някое от момичетата в Тароманията го правеше и постепенно започнах да се заглеждам в тази карта и да откривам връзката.

Както и да е, нищо при Таро не е случайно, нито изтеглените три карти, нито онази, която остава отдолу и за мен показва основата на нещата или описва въпросът. Всичко е до човек и как той работи с картите. Както и до подредбите, които решаваме да ползваме, дали ще са две, три, пет, десет карти, все опира до нашето възприемане и решение за работа с тях.

Ето една от комбинациите, при които основната карта ми помогна да видя ситуацията при това момиче. Тъй като не я познавам, реших да ѝ гледам на въпрос, на който тя знае отговорът, за да видим дали има връзка. Попита ме дали е имала щастливо детство.
      Картите бяха -

О Императрица
      Крал Жезъл - О Асо Жезъл - 3 Чаши

Моят отговор беше, че има липса на ресурси и проблеми с майката, може би липсваща - това заради обърнатата Императрица.
      Казах ѝ, че е имало все пак влиятелна и авторитетна личност - която е била като родител.
      Споменавах и за много хора около нея, но другото не е важно.

Отговорът ѝ:
      lack of resources yes, issues with mother yes i had no bond or relationship with her from day one and it got worse over the years. my nan was the strong figure and more like a mum to me so yes one influential person/parental figure. i was a very quiet, shy, withdrawn child both parents were heroin/crack addicts and i was taken into care at age 11 and remained in the care system until i was 18

Обърнатата Императрица беше картата, която ми показа липсата на майка и влияеше на интерпретацията ми.

Та, разбира се, може да се гледа само с три карти, особено, когато подредбата е минало, настояще, бъдеще, но има хиляди други подредби, а и много зависи от нагласите на гледащият - ако си измисля подредба, ще определя значенията на всяка карта, както определям значението и на долната карта. Но истината е, че както изпадащите карти са се доказали като имащи значение, така и най-долната карта на тестето при мен също се проявява.
    • Sha написа:

Mona написа:

Излишно е, пречи на анализа, вторачваш се в излишни парадигми на анализата, достатъчни са ти само трите карти след цепене. Остави ги другите форуми - те са видели това от нашумели книги, подозирам кои са, но няма да ги коментирам. Излишни усложняване на нещата, не носи нищо това.
      Колкото по-прости са нещата в Таро, толкова по-бързо става и анализа.
      Дори от логическа гледна точка няма смисъл от тази карта на цепене, това е тотална заблуда, която цари в почти всички форуми и момичетата вярват на всичко това. Не.

Бъди логик и практик, забрави за това.
      Та, разбира се, може да се гледа само с три карти, особено, когато подредбата е минало, настояще, бъдеще, но има хиляди други подредби, а и много зависи от нагласите на гледащият - ако си измисля подредба, ще определя значенията на всяка карта, както определям значението и на долната карта. Но истината е, че както изпадащите карти са се доказали като имащи значение, така и най-долната карта на тестето при мен също се проявява.
      Може да има милиони подредби в Таро, те не променят нищо в системата. Те са нейни инварианти - ако няма мост, по който да потече информацията, всичко е безсмислено.
      Нагласите на гледащият са без значение, неговата персона е БЕЗ ЗНАЧЕНИЕ, той трябва да сведе енергийните си полета до нулева емпатия-антипатия.

Измислила съм няколко гледания, за някои от тях знаете, за други не - не съм определила позицията на никоя от тях (с изключение на Портата на 4-та Аса, но пак е условно като анализ накрая), защото това не е Таро, а желание да подредиш света в хаос - Таро мисли/реагира иначе, Таро е ентропия.
      Най-долната карта, най-горната, тези между тях: понякога нито една карта няма значение, понякога - всички, често са неразбрани и изтълкувани погрешно, има почти 90% проективност, има и поне 90% изнасилване на картите, за какво говорим изобщо?!

В Таро няма нито минало, нито бъдеще, каквото човекът обича да определя, оттам идват и страшно много проблеми при тълкуването, говорено е затова. Представете си един човешки живот в 3 карти?
      Как да стане това, ако мислим линейно?
      Никак. Времето е Таро - най-важното нещо, не тече линейно, тече параболично.
    • В много книги, форуми, блогове и т.н. се говори за "кармични карти".
      Имайте предвид, че това е част от Таро халтурата, псевдо ню ейдж влияние, което няма никаква аргументация при прогностиката в Таро. Не се изкушавайте да мислите някои карти в Таро като кармични карти. Това е откровена езотерична чалга.
    • В картите Таро, освен всичко, което трудно се вижда от пръв поглед, се наблюдава и броене, обратно на часовника. Ако приемем, че времето е линейно, и ако се тръгне от точка А, трябва да се мине през Б, за да се стигне В, то системата на Таро е едно от малкото доказателства, че времето е само човешка проекция, и минало, и бъдеще препускат по спиралата на едно трудноуловимо Настояще … Примери много: водени от рамките на един времеви континуум, хората ограничават Времето единствено до биологичното време, в което реално се раждат, остаряват и умират. Това обаче е погрешно, особено при тълкуване на картите Таро. Докато не се приеме, че картите не зависят от нашите представи (в повечето случаи те са социално обусловени и маргинализирани), никога няма да се разбере кое в картите е условно минало събитие, кое е условно настоящето и кое – условно бъдещето.

Пример: до два месеца ще се случи ли еди какво си? Колелото на съдбата, Паж жезли, Влюбените.
      Ако в подредбата се появи Магът, времето се „сгъстява” и винаги се отнася до кратки срокове: магът е онова задвижващо ядро и мотор, което може да доведе до реализация и отговорът е ясен: планирането на действията е ПРЕДВИДИМО. Дори и последна карта да е Колелото на съдбата (това е картата, която може да стопира и блокира всичко, аз дори я наричам Великото Мълчание), това нейно влияние не би попречило на Магът да изчака и да потърпи, докато развие потенциала си, защото процесът на планиране вече е ФАКТ.

Магът, образно казано, е това, което във философията на Веданта е известната максима „Няма дим без огън”. Т. е. Магът е онова състояние, в което личността вече е част от причинно-следствения план на битието. Освен това, отговорностите като последствия, са осъзнати. Магът е колелото, което задвижва Самсара – а именно човешката воля и инвенция за промяна. Магът променя световете вътре в кръга на човешкото съществуване, но не и извън него. Картата неправилно се превежда по този начин. По правилното би било да се назовава „Великият променящ Аз”. Оттук символиката с Висшия Манас е очевидна, който е и символ на 5-та коренна раса, Петият принцип. Затова, особено ако около картата Магът преобладават пентакли, материализацията и проявлението в света е сигурно. Независимо дали се отнася до купуване на жилище, брак или далечно пътуване, осъществяването ще е факт, а не сън в будно състояние.
    • Откакто се занимавам с Таро,с времето все по-често ми се случва да си мисля за определена карта и при гледане да се падне същата,независимо дали съм си я представяла във връзка с въпроса или не...също ми се е случвало да се надявам/опасявам,че нещо определено ще се падне и то действително се пада.С времето надеждите и страховете ги отхвърлих и гледам по различен начин на нещата,вслушвам се в картите,без да се крия от посланията им по една или друга причина.Първото обаче, си е все така.На някого случвало ли му се е това и какво значи според вас? Вид проекция или предусещане?
      Също искам да ви попитам : Как точно теглите? Цепите ли и ако да-колко пъти? Или след като разбъркате картите,просто задавате въпроса и теглите? Тази техника има ли значение за Таро и какво е то? Винаги съм си задавала тези въпроси и сега ги задавам и тук,защото има много по-запознати. :)
    • Започвайки да тегля и разместване никога никаква карта не ми излиза в ума. Всички са ми толкова разбъркани в съзнанието, колкото и в тестето.
      Иначе си ги размествам, цепя с лявата ръка (така съм чела) на 3 купички, събирам ги. Чувала съм че в youtube имало клипчета как било правилно да се прави, но си признавам, че не съм ги гледала. Мързи ме понякога :saint: Ето, даже ме мързи да изтегля моя комбинация, предпочитам да гледам вашите. Струва ми се, че няма какво да ги питам картите, даже ме е срам да питам по-прозаични неща.
      • Навиците най-напред са паяжина, после стават здрава мрежа. Испанска пословица
    • Armid написа:

Иначе си ги размествам, цепя с лявата ръка (така съм чела) на 3 купички, събирам ги.
      Аз правя същото. Клипчета и аз не съм гледала.Оформило ми се е като навик.Единствено при подредбата на Висшата жрица не цепя,а разпилявам картите и аз тегля,към която ме влече ,за всяка позиция.
    • Moon написа:

Също искам да ви попитам : Как точно теглите? Цепите ли и ако да-колко пъти? Или след като разбъркате картите,просто задавате въпроса и теглите? Тази техника има ли значение за Таро и какво е то? Винаги съм си задавала тези въпроси и сега ги задавам и тук,защото има много по-запознати. :)
      И преди е ставало дума, но ще повторя и тук.
      Откакто работя с картите, ползвам един и същи начин на цепене: разбърквам добре картите, може и не толкова добре, зависи какви "сигнали" получавам, после цепя 3 пъти с лявата ръка, и това е всичко. Докато бъркам картите, задавам и въпроса си, ако става дума за хора, дори и за мен, винаги ползвам трето лице, никога не говоря за себе си като "аз", а казвам името си или за друг човек - не моят приятел или моята приятелка, а техните пълни имена, все едно са ми непознати. Това провокира още едно ниво на безпристрастност от гледна точка на Таро и на прогнозата.
    • Но, ако гледаме на напълно непознати, не е нужно да им казваме имената, винаги има начини да обясним на Таро за какво иде реч, така че картите ни да ни разберат.
    • Понеже стана въпрос за това кой как цепи, си направих експериментче за мен самата си, като теглих карти на един и същи въпрос с две различни цепене :D
      Споделям тук, защото се получи интересно.

Въпросът е - "Двама души ще подновят ли комуникацията си?"

1 вид цепене - което аз съм ползвала единствено - след разбъркване на картите ги слагам пред мен и вземам една част от тестето и слагам на страни (получава се втора купчинка) и от нея вземам още една част, която поставям до нея (става трета купчинка), после събирам първата, върху втората и тях върху третата.
      Разтилям картите и тегля произволно карти. В случая бяха :

Паж Чаши - 3 Пентакли - 8 Пентакли

2 вид цепене - след разбъркване на картите, сложих тестето отново пред мен и цепих тестето като хванах част от картите сложих на страни и после сложих останалата част от горе т. е. цепих на две и така 3 пъти.
      Картите са :
      Отшелник - Висшата Жрица - 8 Пентакли

И на двете комбинации трета карта е 8 Пентакли .
      Първата комбинация по Пажа виждаме нерешителност, колебание, но все пак желание за комуникация най общо казано и показва все пак, че ще се възобнови, ще има разговор.

Втората комбинация по Отшелник виждаме, че проблема с комуникацията не е от скоро, има отдръпване, обмисляне, търсене на разрешаване на проблема, но все пак е налице бъдеща комуникация, но има едно обмисляне.

Така, всъщност и двете комбинации показват, че комуникация ще има, но показват различни истории, обстоятелства свързани с проблема.
      Извода за мен е, че няма значение как се цепи, картите винаги показват и казват истината и дават верни отговори.
      Исках да споделя това с вас без да изпадам в подробности.

Мнението бе променено 1 път, последно от kolevaani1 ().

• Да, съгласна съм напълно с теб Мона. Понеже целта ми беше да видя има ли влияние начина на цепене, избегнах да тълкувам картите, просто нахвърлях някой други мисли по комбинациите, а може би трябваше да се позадълбоча малко, което ще направя сега, не исках да спамя.
      Така първата комбинация, когато я видях с 1 вид цепене - си казах, колко празни приказки се плямпат, но не мога да преценя Пажа тук ситуацията, проблема ли показва или единия от двамата души? Ако характеризира единия от двамата ще кажа, че единия е нестабилен човек, несигурен в себе си, но и много приказлив. По Пажа отново водена, че е инфантилна личност, който не смее да поеме отговорност да направи стъпка, но въпреки това, си бях помислила, по 3 Пентакли, че може би случайно покрай други хора, приятели ще поговорят. Но да, Паж Чаши е нерешителен.

По 2 вид цепене - имаме карти, които показват много по дълбоки неща - Отшелникът - калциращ аркан - което показва, че комуникацията при тези хора куца от дълго време (което е вярно), проблемна е и има вече дори едно мълчание между тях, още повече с Висшата Жрица. Бих казала, че ще има опити за комуникация с 8 Пентакли, но едва ли ще промени положението, някак си ми е много слаба.
      Но понеже въпроса е свързан с комуникация предположих, че все пак такава ще има, без значение дали ще доведе до подновяване занапред, защото при тези хора положението е доста сериозно и с много неизвестни.
      Интересно ми беше че цепене 1 показа една ситуация, на поведение (което също е проблем за сериозна комуникация, няма как с тези карти да е сериозно разрешение на проблема, за подновяване на общуването на тези двама души).
      А цепене 2 показа по "надълбоко" проблема.
      Това според мен не показва, не правилно цепене, а просто допълни отговора, и двете тегления показват и описват други ъгли и истини на проблема, но ако имах картите на цепене 2 само, 8 Пентакли едва ли щях да я тълкувам като на възможност на разговор или подновяване. По скоро щях да я приема комбинацията като обяснение, защо липсва тази комуникация - 8 Пентакли и че има едно оттегляне, затваряне.

Жалко, надявам се много да оправят отношенията си помежду си, надявам се занапред, макар и след време. Ще ги наблюдавам, но към момента това е почти невъзможно явно. Втората комбинация ми свива сърцето.

Мнението бе променено 1 път, последно от kolevaani1 ().

• Попаднах на разни обяснения как не било добре да се гледа за трети лица, които не са те молили да го правиш. Т.е "ще се разделят ли Х и У", например. Но аз не мисля, че така по някакъв начин нарушавам личното им пространство или изобщо се намесвам в живота им, особено като не им споделям гледането си, т.е не ги настройвам с мнението си.
      Какво мислите по въпроса?
      • Навиците най-напред са паяжина, после стават здрава мрежа. Испанска пословица