Панчатантра / Kalīla wa Dimna

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Панчатантра / Kalīla wa Dimna

Didi wrote:

Панчатантра е един от архетипите на литературната традиция, в частност тази на баснята и прозата. Някои предполагат - и на приказката.
      Спомняте ли си за Калила и Димна?

В своя оригинал, Панчатантра се появява на бял свят три столетия преди Христа (цитирам Уикипедия).
      Писанието е на санскрит и се вярва, че е сътворено от Вишну Шарма.
      Известността му се дължи на факта, че се превежда и прониква в други култури.
      В буквален превод наименованието означава "Петте принципа/техники", наричано е още "Древноиндийско петокнижие", вероятно поради простата причина, че съдържа 5 различни истории (книги), обединени в една.

Книгата върви по своите пътища и достига земите на древна Персия, Сирия, Арабския халифат, Тибет, Китай и другите южноазиатски култури.
      В Персия е преведена от Бурзой (Borzūya) на староперсийски около 570 г. - Karirak ud Damanak, Kalile va Demne.
      Направен е превод и на сирийски (според Уикипедия).
      На арабски се превежда около 750 г. от Ибн ал Мукафа, вече като Kalīlah wa Dimnah. Това е и класическият модел на Петокнижието. От него идват и повечето преводи в настоящето ни. Считан е за шедьовър на арабската проза.
      Мисля че оригиналът на арабската версия на Ибн ал Мукафа е и единственият запазен до днес от всичките.

Прилагам кратък цитат, взаимстван от Уикипедия:

"За да постигнеш свойта цел,
      дела са нужни, не мечти.
      Лъвът щом спи, в устата сънна
      газелата не ще влети."

Лично аз мисля отново да си припомня текстовете, и да запълня пропуските.

Лично аз мисля отново да си припомня текстовете, и да запълня пропуските.
      Stay soft. It looks beautiful on you.
    • Ти чела ли си я?

Това бе една от първите книги, които прочетох в 8-ми клас и ми направи огромно впечатление.
      И досега помня жените с по 2 гърди и чак после разбрах каква е традицията и защо това е писано.

Ммного е хубаво, че пишеш и че си направила такава тема!
    • Didi wrote:

Да, определено имам спомени, че съм я чела...но сякаш е минала цяла вечност. Вчера чух това име по повод една реч в университета. Не можах да се сдържа да прочета отнова за нея. Като я препрочета ще довърша.