Таро/Келтският Кръст

Използваме бисквитки. Продължавайки да разглеждате сайта вие се съгласявате с употребата им. Детайли

• Здравейте на всички,

От съвсем скоро се интересувам от Таро, но нямам абсолютно никакъв опит в тълкуването засега. Чета различни форуми и книги, но информацията е доста разнородна. Мисля, че един конкретен пример на Келтски кръст, който се опитах да си тълкувам, сравнен с експертен прочит, ще ми е от голяма полза, нещо, на което да стъпя като начало. А ето и примера, въпросът ми беше генерален, съвет, посока, какво се случва в живота ми като цяло, ще имам ли успех в любовта през годината, лично щастие и т.н.

ПС. Гледам с тарото на Салвадор Дали, ако има значение.

1 - 6 мечове
      2 - 10 пентакли
      3 - 10 чаши (обърната)
      4 - Луната
      5 - 2 чаши (обърната)
      6 - 2 жезли (обърната)
      7 - Асо пентакли
      8 - 7 пентакли
      9 - Глупакът (обърната)
      10 - Силата (обърната) (на моята колода пише, че картата се казва Justice)

Благодаря предварително!
    • Добре дошъл/ла в сайта! :)

Интересен Келтски Кръст, но тук имаме обичай първо сами да тълкуваме картите си, а после другите да помогнат, ще се радвам да споделиш своя анализ дори и да ти е трудно.

Интересно ми е също защо ползваш обърнати карти, за начинаещите е по-добре да се придържат към правите.

Всеки ден се уча да бъда неграмотна по твоята азбука.
    • Ето ви един КК и от мен

1/2
      4 пентакли/Смъртта

3 - 3 жезли+ Колелото на Съдбата
      4 - Паж меча + Ас пентакли
      5 - 8 меча + Страшният съд
      6 - Ас чаши _ Колесницата

7 - Паж пентакли + Висша жрица
      8 - Кулата + Влюбените
      9 - Папата + 9 пентакли

10 , 11, 12
      5 жезли, 8 жезли, Рицар жезли
      Copyright © 2015 Mona Vendor. Всички права запазени.
    • Mona написа:

Ето ви един КК и от мен

1/2
      4 пентакли/Смъртта

3 - 3 жезли+ Колелото на Съдбата
      4 - Паж меча + Ас пентакли
      5 - 8 меча + Страшният съд
      6 - Ас чаши _ Колесницата

7 - Паж пентакли + Висша жрица
      8 - Кулата + Влюбените
      9 - Папата + 9 пентакли

10 , 11, 12
      5 жезли, 8 жезли, Рицар жезли
      1/2-7 Нужно е настоящото положение да бъде променено, има идеи за това, но са доста неопределени все още.
      1/2-7-9 Тези идеи обаче няма персона, която да ги наложи, социума прекалено силно влияе.
      5-7-9 - Потвърждава се, че настоящата ситуация е от дълго време и е доста неприятна, затоява явно и промяната не може да стане така лесно
      Идеите са едно, реалността е друга, а именно, че ситуацията е строга, подвластна на щателни проверки. (така малко на едро говоря, защото няма конкретна тема въпроса).
      7-8-9-10-11-12 Идеите не са добре обмислени, бързо ще прегорят и няма да намерят съмишленици.
      Не можете да живеете цял ден по сутрешната си програма. К.Г.Юнг
      La vie en rose
    • wolf написа:

Добре дошъл/ла в сайта! :)

Интересен Келтски Кръст, но тук имаме обичай първо сами да тълкуваме картите си, а после другите да помогнат, ще се радвам да споделиш своя анализ дори и да ти е трудно.

Интересно ми е също защо ползваш обърнати карти, за начинаещите е по-добре да се придържат към правите.
      Привет, използвам обърнати карти, понеже си мислех, че така трябва. То силно казано използвам, понеже чета значението на всяка карта от книгата, която е включена в комплект с колодата на Дали, и там не пише как се променя значението, ако са обърнати.

В допълнение, мисля, че различните автори и източници посочват различно значение на картите, или по-скоро се интерпретират спрямо това, какво е нарисувал художника и как е адаптиран всеки символ. И от там идва разнородната информация, съответно е трудно за начинаещ да навлезе в тематиката. Но вероятно въображението и интуицията на гледащия имат голямо значение, затова надали има еднозначен прочит.

С тези уговорки, ето аз как го интерпретирам, ще помоля после за мнение и прочит и от някой с опит тук във форума. Благодаря :)

1. За какво гледаме - 6 мечове - картата подсказва, че питащият трябва да избисти ума си, да се отърве от целия ненужен умствен багаж. Излишни притеснения, тревоги. Би било хубаво да се прочисти съзнанието и да се използва настоящия момент, за да разбере какво го мотивира най-много. И е хубаво да комуникира емоционалните си нужди с останалите, вместо да се затваря в себе си.
      2. Какво ще срещне питащият по пътя на разрешаване на проблема от т. 1 - 10 пентакли вещае само хубави неща - радост от живота, материално състояние, щастие, индивидуалност. Но индивидуалността не може да бъде постигната в изолация, трябва да се намери мост към хората. Няма обективна причина питащият да спре да живее живота и да му се радва. Не трябва да се прави нищо, с което да се жертва независимостта, но в същото време е хубаво да се живее споделяйки и с усещането, че принадлежи към група, и допринася за благото на други хора.
      3. Едно от нещата в основа на проблема с тревогите е емоционалността и натрупването на емоции, наслагването до точка на кипене (10 чаши, пълни догоре с емоции). Възможно е дълго подтискани страсти и желания да са били освободени, но също така и доза фалшив романтизъм! Необходимо е питащият да се запита за това как сам вижда мястото и пътя си в живота и също да помисли върху човешката природа като цяло.
      4. За силно емоционално сътресение в миналото подсказва и Луната в 4-та позиция. Питащият трябва да се примири с чувставата си и да ги приеме като реалност, която иска да бъде изживяна. Трябва да заживее в мир и хармония със себе си!
      5. 2 чаши отново са свързани с емоциите и по-точно с тяхната полярност. Тук става въпрос за крайности - симпатия и апатия, любов и омраза и т.н. И отново - необходимо е да се научи как да владее тези чувства.
      6. Двойка жезли (една карта, която ми се пада доста често) - първични инстинкти, с които е трудно да се справим. Аз го тълкувам като нещо, което ще се случи в близко бъдеще, до 3 месеца. Може би става въпрос за краткотраен интерес към нещо или някакъв друг конфликт, например да обичаш или да се срещаш с двама човека едновременно и да не можеш да решиш какво искаш. Но както винаги, има решение на проблема - той трябва да се разбие на по-малки въпроси и точки, с които е по-лесно да се справим. Също не са излишни воля и ентусиазъм, никога да не се оставяш да те подценяват, действай когато си уверен и имаш ясна визия и план.
      7. Как се чувстваме в момента, на какво сме готови - или какво представлява моето Его :) Асо пентакли - в моята колода картата изобразява ръка, която излиза от вагина, и държи монетата с пентаграм. И е обяснено, че това подсказва двойнственост - женски и мъжки елемент, или както аз предпочитам - ин и ян. Не зная, дали тази карта значи това в други тестета и попринцип. Може да значи и, че както всеки човек, и аз имам много плюсове и минуси, а също и конфликт между очаквания и реалност/ резултати.
      8. Хора и обстоятелства около мен - 7 пентакли подсказва, че човек трябва да си постави нови цели, нови предизвикателства, които да гони. И да се учи от несполуките и трудностите, да не отстъпва и да използва своята индивидуалност навсякъде.
      9. Надежди и страхове - ей тук се изненадах с този Глупак. Страх ме е да не живея живота си безцелно и безсмислено, и това беше добро напомняне. Като цяло само потвърждава казаното по-горе, поставяй си цели, питай се за смисъла на всичко. Значи също и ново начало, старт от 0! (Това е много релевантно за мен в момента). Човек трябва да бъде отворен към експерименти и да се учи от всички преживявания. Също като глупака, питащият е привилегирован да не знае отговорите на много въпроси и да променя гледната си точка както иска и както му е удобно.
      10. Като обобщение на цялото гледане - Силата - трябва да обичаме както лошите, така и трудните моменти, както непознатото, така и познатото и да не ни е страх да се изправяме пред нищо. Има ли по-точно значение картата?
      Май звучи много относително и общо и малко конкретика, но той и въпросът ми беше общ. Та споделете мнение, плс :)
    • Пускам един Келтски Кръст за близко момиче, който ме притесни - ще се радвам на коментари, момичета, предварително благодаря. Баща иска да знае защо дъщаря му не желае да общува с него, момичето е с тежък пубертет...
      1. 3 Чаши
      2. 10 жезли
      3. Обърната Императрица
      4. Обърната 7 жезли
      5. Обърната 8 чаши
      6. 4 чаши
      7. Обърнат Рицар Жезли
      8. Обесеният
      9. Висшата Жрица
      10. Обърнат Дяволът
      11. Обърната 5 Меча
      12. Светът

Последните три карти ме накараха да подскоча, сякаш момичето продължава да има суицидни мисли и малко и трябва за да мине към действие. Всички малки аркани и съпоставки ми говорят за въртене в омагьосан кръг, от който не вижда друг изход. С 3 чаши на първа, плюс Обесен, плюс Обърнат Дявол, тежко нарцисично разстройство което минава към злоупотреба с вещества... дано греша... ! Нито един пентакъл, който да я върне към реалността. Женското имаго е увредено, което и пречи да намери себе си, да намери опора. Дано е само период и не извърши някоя глупост, но наистина ме тревожат тези карти.
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • Освен един обърнат Рицар жезли няма друга дворцова карта. Дали това не дава тежест на някаква раздяла, която тя не е могла да понесе? Това на първо четене.
      La vie en rose
    • Armid написа:

Освен един обърнат Рицар жезли няма друга дворцова карта. Дали това не дава тежест на някаква раздяла, която тя не е могла да понесе? Това на първо четене.
      Благодаря за коментара, Армид. Аз изтълкувах този Рицар (плюс обърната 7 жезли, плюс 10 жезли на втора ) като някакъв личен неуспех, което да е тласнало нещата, защото от бащата знам че девойката няма проблеми в любовта, има по-скоро стабилна връзка. Радялата на родителите и, може би, да е оставила отпечатък ? (преди много години... бабата и дядото по майчина линия са токсични и доста са допринесли, в моменти и те са тези, които и мътят мозъка.) Много обичам бащата, който страда жестоко от цялата история, и много искам да помогна. Виждаш ли и ти като мен зависимост и риск от опит за самоубийство ???
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!

Мнението бе променено 1 път, последно от Roxelane ().

• Не мисля, че има риск от самоубийство.
      3 чаши на първа позиция???
      1/2-7-9 3 чаши - 10 жезли - об.рицар жезли - висша жрица - ами изненадало я е нещо неприятно, ама тя нищо не прави по въпроса, стои и гледа безучастно
      1/2-3-5 3 чаши - 10 жезли - об.Императрица- об.8 чаши - възможно е проблемите да идват от страна на майката/ бабата, но според мен те се разсейват
      1/2-4-6 струва ми се, настоява да стане на нейното, но изобщо в целия КК няма карта с която да се заяви.
      Няма я, не може да се наложи, стои и гледа безучастно, каквито и мисли да има в главата си, те ще останат там.
      4-7-8 - об.7 жезли - об.рицар жезли - Обесен - отново е въприела ролята на жертва.
      La vie en rose
    • Armid написа:

Не мисля, че има риск от самоубийство.
      3 чаши на първа позиция???
      1/2-7-9 3 чаши - 10 жезли - об.рицар жезли - висша жрица - ами изненадало я е нещо неприятно, ама тя нищо не прави по въпроса, стои и гледа безучастно
      1/2-3-5 3 чаши - 10 жезли - об.Императрица- об.8 чаши - възможно е проблемите да идват от страна на майката/ бабата, но според мен те се разсейват
      1/2-4-6 струва ми се, настоява да стане на нейното, но изобщо в целия КК няма карта с която да се заяви.
      Няма я, не може да се наложи, стои и гледа безучастно, каквито и мисли да има в главата си, те ще останат там.
      4-7-8 - об.7 жезли - об.рицар жезли - Обесен - отново е въприела ролята на жертва.
      Огромно благодаря, Армид ! Притесниха ме Рицар Жезли + Обърнат Дявол + Светът. Да, огромен проблем са майката и бабата (не се храни, което винаги е свързано с проблематика с майката) , и да, настоява на нейното, а бащата отказва да поддаде на капризи и манипулации - което пък от своя страна наистина я води да се изживявава като жертва (правила си е скарификации...) Но тежките нарцисични разстройства често водят до доживотна злоупотреба с вещества, което мен ме притеснява. Дано се стабилизира.