Таро. Как започнахте?

Използваме бисквитки. Продължавайки да разглеждате сайта вие се съгласявате с употребата им. Детайли

• Сега ще поговоря малко за себе си.
      Всъщност освен тази, трябва да имаме и тема "как или защо приключихте с таро". Аз се радвам, че осъзнах битието си, защото моето общо битие с таро приключи. Време бе за раздяла.
      За да съществува нещо, трябва да му се дава живот, и в този смисъл аз не можех да създам условия символите да надскочат "хартиеното си" битие и да влязат в контекста на пряко съзната реч. Вълната на таро могат да я подхванат само непоколебими психики, хора с утвърден социален и личен живот.
      То НЕ Е в услуга на личните интереси, и поради тази причина умира. Точно както умират желаният в нас, когато са изчерпали лимита си и не са достигнали чужди брегове. Искам само да пожелая късмет на всички, които са се хванали да пеят песента на таро, но шансовете и времето не са на ваша страна, момичета, може би и момчета :D :D
      Достигнах до извода, че таро не служи, за да се гледа на него, правят се други неща ;) За които не сме дорасли.

А сега, да върнем часовника във времето, в което беше, и нека рутината продължи по своя бавен ритъм.
    • Didi написа:

Сега ще поговоря малко за себе си.
      Всъщност освен тази, трябва да имаме и тема "как или защо приключихте с таро". Аз се радвам, че осъзнах битието си, защото моето общо битие с таро приключи. Време бе за раздяла.
      За да съществува нещо, трябва да му се дава живот, и в този смисъл аз не можех да създам условия символите да надскочат "хартиеното си" битие и да влязат в контекста на пряко съзната реч. Вълната на таро могат да я подхванат само непоколебими психики, хора с утвърден социален и личен живот.
      То НЕ Е в услуга на личните интереси, и поради тази причина умира. Точно както умират желаният в нас, когато са изчерпали лимита си и не са достигнали чужди брегове. Искам само да пожелая късмет на всички, които са се хванали да пеят песента на таро, но шансовете и времето не са на ваша страна, момичета, може би и момчета :D :D
      Достигнах до извода, че таро не служи, за да се гледа на него, правят се други неща ;) За които не сме дорасли.

А сега, да върнем часовника във времето, в което беше, и нека рутината продължи по своя бавен ритъм.
      благодаря за искреността, обикновено така се случва, драма няма, всичко е естествен процес, важно е да се осъзнае, това изисква смелост (y)
      която смелост, също е част от познанието за картите :)
      Copyright © 2015 Mona Vendor. Всички права запазени.
    • Ще помоля онези от вас, които не са споделили как са започнали да се занимават с Таро и най-вече защо, да го направят :)
    • Mona написа:

Ще помоля онези от вас, които не са споделили как са започнали да се занимават с Таро и най-вече защо, да го направят :)
      Аз започнах по баналния начин -бях влюбена, а не знаех дали мъжът изпитва чувства към мен. Започнаха да се падат едни комбинации от големи аркани, особено Слънцето и Императрицата и аз реших, че това е любовта на живота ми - невиждана и драматична. После установих, че при начинаещите било така. А специално за Слънцето и Императрицата научих, че илюзиите са най-големият ни враг. С мъжа нищо не стана, но интересът ми към Таро остана.
    • Kalistro написа:

Mona написа:

Ще помоля онези от вас, които не са споделили как са започнали да се занимават с Таро и най-вече защо, да го направят :)
      Аз започнах по баналния начин -бях влюбена, а не знаех дали мъжът изпитва чувства към мен. Започнаха да се падат едни комбинации от големи аркани, особено Слънцето и Императрицата и аз реших, че това е любовта на живота ми - невиждана и драматична. После установих, че при начинаещите било така. А специално за Слънцето и Императрицата научих, че илюзиите са най-големият ни враг. С мъжа нищо не стана, но интересът ми към Таро остана.
      Да, така е, това е първият импулс при 99% от хората. Нормално е.
    • При мен, все едно вселенска гумичка е изтрила моя пръв порив към картите - все едно не съществува. Нямам никакъв спомен защо съм отишла до книжарницата да си взема първата колода Таро ( с която работя още) - това са вече почти 17 години. Звучи страшно много, а реално е нищо време. Но аз наистина не помня защо съм потърсила Таро и кое ме е накарало да си ги взема.

Помня годината и месеца, но дотук. Останалото е бяло петно. Защо и за какво ми е било - нищо в моето съзнание няма.
      Имам спомен само от първата си "нощ" с Таро и втората седмица. Това е всичко.
    • Аз, незнам как да обясня, защото също не помня как и от къде ми е дошла идеята да се сдобия с Таро. Помня всичко друго - деня, в който се сдобих с Таро - няколко дена преди да получа Таро съответно сме приказвали с брат ми за това, защото бяхме на село и брат ми ми каза, че еди на кой си ден ще отидем на Плевен и той ще ми купи. Знам, че трябваше да ми купи и подари той, защото уж трябвало да бъде не купено от самия човек, а да му е подарено,. От това заключвам, че съм прочела в интернет за Таро, не е от телевизия или предаване да видя.
      Дойде денят да пътуваме за Плевен да ми се купят картите, стана голям скандал с брат ми, защото не му се ходило, само заради това и щяло да са излишни разходи, друг път щели сме да идем. Оле толкова се ядосах и последва луд скандал, исках си картите. Но той отсече - Не, та не! Естествено крещях и го обвинявах, тогава си отидох в стаята и едвам се сдържах да не се разплача, спомням си колко тежко ми беше и колко ги исках картите. След около 10 - 15 мин. брат ми каза да се обличам, че отиваме да купим картите, аз мълчах и непомръдвах, гледах на другата страна. Тогава той ми каза, че ако до 5 или 10 мин. не съм готова, никакъв Плевен и карти, ще си почакам. Ох толкова ми беше трудно да преглътна гордостта си, да ми поставя ултиматум и аз сърдита, в друг случай нямаше да ида, абсурд така ме беше хванал ината и бях обидена , но тогава преглътнат, станах, облякох се и за 5 мин бях готова. И отидохме и брат ми ми купи и подари картите.
      За Таро съм видяла от Интернет, не от други хора, защото аз не знам и не съм чувала някой да се занимава с Таро, да гадае на Таро, виж на кафе, икони, обикновени карти за игра дори и на боб, има много, колкото щеш , но занимаващи се с Таро няма или поне аз не съм чула.
      Та така, точно как съм разбрала и какво ме е накарало да се занимавам с Таро незнам, знам само, че много много го исках. Наистина ми се губи този момент, в който реших, че искам Таро, много искам да си спомня, но не мога и не мога, а не толкова отдавна, имам Таро. Интересното е, че брат ми сам дойде и ми каза да се оправям да вървим и то след такъв скандал, не е типично за него.
    • Аз бях на 14-15 години. Много ясно си спомням как обикалях с баща ми някакъв коледен базар и малка колода Таро привлече вниманието ми. Бяха само Големи Аркани, но тогава дори не знаех че съществуват и Малки. Той ми ги купи ( имаше мини-книжка с основни обяснения на Арканите и няколко подредби), и всички от компанията ми искаха да им гледам след училище, буквално през ден. Не ме питайте как го правех само с ГА, не знам и не бих могла да го направя днес, но обикновено идваха след време и ме обвиняваха, че съм вещица, понеже се е случило това, което съм 'предрекла'. Впоследствие изоставих картите - уплаших ли се не знам, или имах други проблеми за решаване...

Десетина години след това ми подариха Артурово Таро, което така и не ми проговори... Струва ми се, че жената, която ми го подари, много искаше да ми направи удоволствие, но всъщност не и се даваха картите ( не съм я молила.) Още 5 години по-късно проявих спонтанно желание да се върна към картите. Отидох в магазина и си набелязах колода, по-късно се върнах пак, за да се уверя, че точно нея искам. Не знаех, че е базирана на Марсилското и че ще срещна трудности по тази причина, но съм доволна в крайна сметка, че именно с нея започнах да работя. Следващата седмица ще получа Deviant Moon Tarot - нямам търпение, мисля че съм готова за него.

P.S. В тази връзка бих искала да похваля блогa на едно момиче, може би го знаете, той много ми помогна да науча за картите. 78stories.wordpress.com/
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."

Мнението бе променено 2 пъти, последно от Roxelane ().

• продължих с Таро, след около 10 години след като се "срещнах" с него за първи път. Първо започнах с просто разглеждане на колоди таро и малко по-малко започнах да трупам, да признавам си, че думата е трупам колоди. Имам около 10, не съм ги броила точно, защото не ги и пипам много често. Имам си една любима, с която си работя...но съм забелязала, че различните отговарят по-добре на различни въпроси. Примерно си имам една за въпроси да и не-това е таро на търсещия. Но главно съм с таро на Уейт. Това продължава от година и половина може би. Много бавно напредвам с картите според моите виждания за това как трябва да учи човек.Първо започнах със спане с отделни карти под възглавницата, но това наистина ми дойде много тежко. Спомням си, че беше особено силно с висшата жрица...сънувах я също.
      Не зная точно на какъв принцип картите се свързват с подсъзнанието на човек. Много пъти съм забелязвала, че питам конкретен въпрос, обмислям ги добре, и често при подредба с 3 карти просто ми се описва ситуацията както се развива в момента и понякога не мога да видя конкретен отговор ( което с картите на Ленорман не ми се случва, не знам тук дали засягате гледането с тези карти).
      От извесно време си водя дневник с картите,често чрез това "упражнение" имам усещането, че в мен се случва някакво психотерапевтично задълбаване в архетипите, които контролират съзнанието ми.
      Намирам особена връзка между картите и Юнгианската анализа.
      Това, което май с всичко изписано се опитвам да кажа е, че всъщност продължих с картите по-малко като предсказателна система, и повече като допълнение към психологическите ми търсения.
      Кога сте усетили за първи път, че наистина си позволявате да предсказвате на някого чрез таро и как?

п.с продължих да разглеждам форума и попаднах на темата за дневните карти. и мнението на Мона "Манията да се хвърлят ежедневни карти, е компенсаторна необходимост на психиката, не е процес по учене на Таро." Какво имаш предвид под учене на таро и компенсаторна необходимост на психиката?(задавам въпроса тук, защото темата е заключена, разбира се може да ми изтриете частта от мнението с този въпрос, ако изобщо не е за тук :) ) Стана ми интересно, дали при мен не се случва нещо подобно с дневника, който си водя, в седмицата избирам около 5 карти. Засега забелязвам връзка между нещата, които ми се случват през деня и картата. И наистина нещата не са огромни, но вече усещам разликата чрез личен опит за значението, което носят малки и големите Аркани за мен. Не е ли все пак много индивидуален езикът на таро, с който говори с всеки, който има досег до него?

Мнението бе променено 1 път, последно от lilac_realms ().

• Lilacs_realms, не е заключена темата за дневните карти. Ще пиша там какво мисля по въпроса.
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • lilac_realms написа:

Не е ли все пак много индивидуален езикът на таро, с който говори с всеки, който има досег до него?
      Не е, езикът на Таро е универсален и точно заради това е прогностичен.
      Ако всеки тълкуваше картите спрямо собствените си интерпретации и индивидуален пдоход, нямаше да има и прогностика.
      А Таро прогностиката е възможна, защото Таро е система, наука, епистемология, която се подчинява на строги закони и вътрешни парадигми, колкото и да ни се струва, че те са наши "индивидуални" усещания.

Повтарям често едно прост факт, колкото и да е скучен вече: за болестно състояние, картите на един няма как да дадат щастливо развитие, а на другия - трагично. Първото тълкуване, повечето ще нарекат - индивидуално усещане, а второто, аз ще нарека наука, когато при 20 различни комбинации, болестта ще е болест и само строгите правила на тълкуването ще доведат тълкуващият до верната прогностика и до точният анализ.

Т.е. при 100 комбинации на един и същи въпрос, ние можем да имаме само една и съща прогностика, независимо от интерпретациите й. В това е и сложността на тези 78 карти, които образуват милиарди конструкции за милиони години :) И това дори изчислих и формула направих.

Ако утре ще вали, няма как Таро да предскаже знойно Слънце, дори и втора карта да е Слънцето, горе-долу така звучи метафората.
    • Бих помолила всички новопристигнали потребители да пишат и в тази тема :)
      На новодошлите - на добър час и ползотворно писане в сайта!
    • Започнах преди 8-9 години. Не помня конкретната причина.
      За тези години абсолютно НИЩО не зная. И НИЩО не съм направила грам да мръдна стъпка напред. Даже не притежавам и дарба да разбирам картите.
    • Благодаря :)
      Чисто формалната причина да започна с Таро беше една колода от карти, която сестра ми си беше купила преди година и половина. Ходейки й на гости, къде поради любопитство, къде поради свръх наболял въпрос, започнах да тегля от картите. Признавам - твърде лековерно и несериозно. Тълкувания намирах различни в интернет. Озадачавах се, че моята интерпретация на намерените тълкувания не съвпадаше с последвалите събитията относно въпросите, които задавах. Но толкова... Ще прозвучи изтъркано, но истинският двигател, който задвижи по-силно интереса ми беше "любовна" история (която все още до някаква степен е част от обучението ми) В някакъв момент попаднах на този сайт. И.... Как бих могла да го опиша?! Грабна ме, увлече ме със страхотна сила. Междувременно, сестра ми прецени, че трябва да ми подари колодата си от карти. Дори не знам, коя точно колода ползвам, но не е много популярна мисля. Когато прочетох кои колоди се препоръчват за начинаещи, знаейки, че моята не е от тях, си помислих, че не искам да се разделя за нищо на света с моята си колода. Така този въпрос приключи.
      Мисля обаче, че има друга по-важна причина да започна работа с Таро. От години се занимавам с астрология (Стивън Аройо е астрологът, на когото се доверявам и разбира се личния ми опит), езотерика (почти всичко съм изчела), психология. Обожавам К. Г. Юнг. От всичко, което чета избирам това, което резонира в мен на съответния етап на развитие. Обичам еклектичния подход. Не отхвърлям нищо, но се опитвам да използвам и т.н.от психолозите критично мислене.
      Имам чувството, че целият този повече от десет годишен процес бавно и постепенно ме е водел към Таро. Освен, че е безкрайно вълнуващо и че е истинско предизвикателство!
      Надявам се този устрем да не угасне, предизвикателствата да не ме отчайват, процесът на учене да продължава и да бъда полезна за себе си и за околните.
      Днес съм по-млада от утре
    • Lola написа:

Мисля обаче, че има друга по-важна причина да започна работа с Таро. От години се занимавам с астрология (Стивън Аройо е астрологът, на когото се доверявам и разбира се личния ми опит), езотерика (почти всичко съм изчела), психология. Обожавам К. Г. Юнг.
      Чудесно, в сайта има сериозен астрологичен форум, за съжаление обаче, Аройо не е на почит.
      НО, всичко се проверява чрез реални ситуации, така, че ще се радвам да пишеш и там.
    • Deyana написа:

Започнах преди 8-9 години. Не помня конкретната причина.
      За тези години абсолютно НИЩО не зная. И НИЩО не съм направила грам да мръдна стъпка напред. Даже не притежавам и дарба да разбирам картите.
      Артистично си противоречиш.
    • Lola написа:

...
      Мисля обаче, че има друга по-важна причина да започна работа с Таро. От години се занимавам с астрология (Стивън Аройо е астрологът, на когото се доверявам и разбира се личния ми опит), езотерика (почти всичко съм изчела), психология....
      Здравей! Само да спомена, че и аз съм фен на Стивън Аройо! :)