Его контрол, Deluge /Кулата/

Използваме бисквитки. Продължавайки да разглеждате сайта вие се съгласявате с употребата им. Детайли

• Его контрол, Deluge /Кулата/

Изчетох цялата тема в Портала за Големите аркани и почти няма споменавана Кулата. Разбира се, попрочетох на доста места, но ми се иска да споделите вашия опит. Конкретно съм провокирана от Кулата- 9 пентакли - Глупака , а въпросът е ще има ли положително развитие на ситуацията до 1 месец. Питащата не съм аз, тегля карти за друг и в случая дали това важи : Всяка тройка от карти, започваща с голям аркан и свърщаща с голям аркан, няма нищо общо със ситуационни преживявания - обяснението е много просто - човекът не е допринесъл с нищо да се задействат архетипите му - ще разчита сам на дворцови карти като еманация на човешкото, но на големите да разчита, е невъзможно. Просто - у човекът това дреме безкрайно непознаваемо, че няма нито един голям аркан у таро, който да го изнамери, да го отчете и припознае за важно. (Цитат от Мона от Портала).
      Конкретно, което намерих като тълкуване, че Кулата с 9 пентакли се появява при сериозни житейски промени ( и при развод).
      • Навиците най-напред са паяжина, после стават здрава мрежа. Испанска пословица
    • Във всяка тема в Архива, Кулата е често срещана.
      Да, това мнение важи, ала не е упомената тази самотна 9 пентакли между двата Големи Аркана.

И в случая не значи никак добро или лошо развитие, а говори за лоши отношения вътре в семейството.
      Питам се аз, защо не може всичко да мине и без това.
      Copyright © 2015 Mona Vendor. Всички права запазени.
    • "Някои разпространени символи на тревожност
      В „сексуалните" тревожни сънища: Змиите се появяват често и при мъжете, и при жени - те. те са фалически символи. Както и влечугите, джунглите, горите, гъсталаците (нерядко символи на срамните косми, те могат да означават и несъзнаваното). Срещат се и сгромолясващи се кули (кулата тук е фалически символ, изправен, отвесен; срутването й показва страх от афективно или сексуално безсилие)."
      Източник, стр. 22

Докато го четох това, си спомням, че ме беше поразило... Сякаш някаква връзка се отключи в мен. Това за мен е Кулата, отвъд популярните тълкувания за "нещо много лошо и внезапно ще се случи".

За целия ми опит с картите, който не е голям, съм изтегляла Кулата, лично за мен, 2 пъти. Първият път беше, когато изцяло сменях приятелската среда, и някак си, имах чувството, че се разпадам. Тогава имах и вина, много погрешно бях постъпила и плащах за грешките си, брутално осъзнаване.. Беше ужасно, но накрая резултатът в крайна сметка беше добър за мен, независимо от загубите на Егото, на гордостта, разпадането на илюзиите, и т.н. ... Около 15-годишна бях тогава.

Преди няколко месеца ми се падна за 2ри път, в комбинация с 10 жезли и Звездата. Въпреки страха ми от поява й, нищо "помитащо" не се случи, аналогично с предишния ми опит. Просто не се осъществиха едни отношения. Но на по-дълбок пласт аз за 1ви път разбрах за себе си колко ми е трудно да отдавам и приемам обич, колко ме е страх да се отпускам, да съм спонтанна, колко неадекватно се чувствам и т.н.; Има и други неща като психологически нюанси, но все пак темата не е "Лични излияния". Болднатото от Пиер Дако е красноречиво, и според мен се връзва чудесно с Кулата, отвъд значението й на резки и катастрофични промени.
      Искам да съм с теб. Но това е сякаш комета да се въргаля с куче.
    • curi0us написа:

"Някои разпространени символи на тревожност
      В „сексуалните" тревожни сънища: Змиите се появяват често и при мъжете, и при жени - те. те са фалически символи. Както и влечугите, джунглите, горите, гъсталаците (нерядко символи на срамните косми, те могат да означават и несъзнаваното). Срещат се и сгромолясващи се кули (кулата тук е фалически символ, изправен, отвесен; срутването й показва страх от афективно или сексуално безсилие)."
      Източник, стр. 22

Докато го четох това, си спомням, че ме беше поразило... Сякаш някаква връзка се отключи в мен. Това за мен е Кулата, отвъд популярните тълкувания за "нещо много лошо и внезапно ще се случи".

За целия ми опит с картите, който не е голям, съм изтегляла Кулата, лично за мен, 2 пъти. Първият път беше, когато изцяло сменях приятелската среда, и някак си, имах чувството, че се разпадам. Тогава имах и вина, много погрешно бях постъпила и плащах за грешките си, брутално осъзнаване.. Беше ужасно, но накрая резултатът в крайна сметка беше добър за мен, независимо от загубите на Егото, на гордостта, разпадането на илюзиите, и т.н. ... Около 15-годишна бях тогава.

Преди няколко месеца ми се падна за 2ри път, в комбинация с 10 жезли и Звездата. Въпреки страха ми от поява й, нищо "помитащо" не се случи, аналогично с предишния ми опит. Просто не се осъществиха едни отношения. Но на по-дълбок пласт аз за 1ви път разбрах за себе си колко ми е трудно да отдавам и приемам обич, колко ме е страх да се отпускам, да съм спонтанна, колко неадекватно се чувствам и т.н.; Има и други неща като психологически нюанси, но все пак темата не е "Лични излияния". Болднатото от Пиер Дако е красноречиво, и според мен се връзва чудесно с Кулата, отвъд значението й на резки и катастрофични промени.
      Време е за едно ТОТАЛНО ново тълкуване на повечето Големи Аркани в Таро.
      Моите уважения, че цитираш Дако, но той е далече от сериозната психология точно толкова, колкото е и Хорхе Букай. Или подобни съвременни гурута на "о-смисления" живот.

Аман от змии като фалоси и фалоси като змии, аман и от интерпетации на несъзнаваното, аман от всичко, свързано с психоанализа и с нейните общоприети символи.

А на теб ти се пада рядко Кулата, защото просто рядко си се заявявала като личност - сказуемно говорещ човек, рядко си търсела конфронтации и това е проблем по себеизявлението, дори и това да е свързано с директен словоред/прав синтаксис/ често използване на сказуеми, т.е. на глаголи - при теб просто липсва действие, затова и тя, дори и като проективност, не се пада в конструкциите ти.

Кулата е КРИЗИС на словото, разпад на синтаксиса; словото от обозначаващо става обозначимо, сиреч - от страдателен залог преминаваме в деятелен. Не: мен ме направиха страдалец, не: мен ме направих героичен, а аз станах, аз направих, аз убих, аз родих, аз създадох, аз унищожих. Т.е. тук ПОДЛОГЪТ говори чрез СКАЗУЕМОТО и участва в лингвистичния процес.
      Кулата е ПОЕМАНЕ на отговорност за действията (а в християнския мисъл, поемане и на вината, затова, че си щастлив и свързаните с това митологии за изкуплението) - отърсване от всичките тези ужасни наслоявания на християнското бреме и свързаните с това сексуални табута, които преследват дори и уж специалистите.
      Стига.

Кулата е карта от Таро, която обозначава моментът на инициация - дивакът вижда, че Слънцето не е толкова далечно, защото кожата му изгаря, след което дивакът разбира, че ако не може да обясни това, ще умре. Т.е. има избор - да погледне НАГОРЕ или да ПАДНЕ отново в сънния си живот на отглаголно съществително.

Кулата е дефрагментация на словото - на всички глаголи, които означават действия, целящи ДИАЛОГ, за разлика от Обесеният, които се връща към МОНОЛОГА.
      Вероятно само чрез сравнителен анализ ще откроим и същностните характеристики на Големите Аркани.

П.С. от около година имам тотално различни тълкувания и анализи на ГА (което не изключва по дефиниция старите, но ги омаловажава), както и за малките. Просто нямам време да напиша всичко. Постепенно ще ги анализираме.
    • Съгласявам се, но ти за коя карта не казваш, че значи "поемане на отговорност"? И Съдът, и Любовниците, и Кулата... Кое отграничава тогава една карта от друга, ако всичките са все с едно и също значение - това го повтаряме от доста време, как човек трябва да прави избори, да е отговорен, да е деятелен, и т.н...
      Искам да съм с теб. Но това е сякаш комета да се въргаля с куче.
    • curi0us написа:

Съгласявам се, но ти за коя карта не казваш, че значи "поемане на отговорност"? И Съдът, и Любовниците, и Кулата... Кое отграничава тогава една карта от друга, ако всичките са все с едно и също значение - това го повтаряме от доста време, как човек трябва да прави избори, да е отговорен, да е деятелен, и т.н...
      Когато хората престанат да мислят себе си в Таро, тогава можем и да разберем.
    • В тая връзка, една малко странична вметка, може би не е мястото й тук, но все едно. Вече пиша.

Хубаво е да се връщаме към миналото - в Портала, в Архива, но това е минало. История е, да, но вече всичко е различно, друго е и е променено. Всеки може да чете оттам, да изучава стотиците комбинации и хилядите мнения - над 20 000 и повече, но важно е какво се случва днес с Таро науката, тя се развива и както се вижда, аз не спя. Търся и не лежа на стари лаври. Виждам и собствените си залитания, грешки на растежа, все пак се занимавам с Таро отдавна, сега правя 17 години. Е за толкова време, няма как нещо да не се промени, то е абсурдно и нелогично да не се промени.

Трябва да се променяме, науката за Таро търпи грандиозни промени и аз знам, че скоро ще имаме един тотално нов храм на Таро, базиран на старите вярвания.

Затова призовавам всички да мислят по различен начин за Таро, да се отърсят от всичко научено досега или да го инкорпорират с новите си усещания за картите, колкото и да са смели, различни. Или уж неприемливи.
      Ударете си шамар и вижте картите по нов начин.

Това е целта и на този форум за Таро.
    • Ако може нагледно да поразсъждаваме за Кулата. И да прекратим митовете и заблудите по тълкуването й.

Правилно ли е дадено решение? Рицар пентакли - Кулата - 4 чаши
      По презумпция тълкуваме Кулата като крах, край на нещо и то неочаквано, срутване на нещата, които не са били солидни и затова тълкуването на комбинацията може да е в тази посока - че решението ни не се е основавало на солидни доводи, построили сме въздушните кули в мечтите си, ще претърпим провал и като резултат от това ще изпаднем в депресия.
      След като поумувах върху написаното от Мона по-горе се запитах дали Кулата наистина е толкова разрушителна?
      Дали в случая Рицар пентакли не показва, че доста сме премислили нещата и малко по малко стигаме до целта си и сме готови да поемем отговорността, въпреки страховете в главата, отърсваме се от задръжките? Ще има криза, промяна, ще има промяна на битието, но дали ще можем да го понесем с тия 4 чаши накрая, готови ли сме?

И още една комбинация - 9 чаши - Кулата - 9 жезли - Ще бъде ли удовлетворен от работата?
      Радостта е краткотрайна, може би е твърде самодоволен питащия (9 чаши) и идва провала, идва неочакваното бедствие (Кулата), човека потъва в страховете си.
      Може ли тук да има това поемане на отговорност, тази промяна в нагласите, в мисленето, за да се промени статуквото? Сякаш 9 жезли като непреходна и като последна не дава път за развитие и удовлетворението, освобождаването на съзнанието не може да стане факт.

Моля за мнения.
    • Armid написа:

Ако може нагледно да поразсъждаваме за Кулата. И да прекратим митовете и заблудите по тълкуването й.

Правилно ли е дадено решение? Рицар пентакли - Кулата - 4 чаши
      По презумпция тълкуваме Кулата като крах, край на нещо и то неочаквано, срутване на нещата, които не са били солидни и затова тълкуването на комбинацията може да е в тази посока - че решението ни не се е основавало на солидни доводи, построили сме въздушните кули в мечтите си, ще претърпим провал и като резултат от това ще изпаднем в депресия.
      След като поумувах върху написаното от Мона по-горе се запитах дали Кулата наистина е толкова разрушителна?
      Дали в случая Рицар пентакли не показва, че доста сме премислили нещата и малко по малко стигаме до целта си и сме готови да поемем отговорността, въпреки страховете в главата, отърсваме се от задръжките? Ще има криза, промяна, ще има промяна на битието, но дали ще можем да го понесем с тия 4 чаши накрая, готови ли сме?

И още една комбинация - 9 чаши - Кулата - 9 жезли - Ще бъде ли удовлетворен от работата?
      Радостта е краткотрайна, може би е твърде самодоволен питащия (9 чаши) и идва провала, идва неочакваното бедствие (Кулата), човека потъва в страховете си.
      Може ли тук да има това поемане на отговорност, тази промяна в нагласите, в мисленето, за да се промени статуквото? Сякаш 9 жезли като непреходна и като последна не дава път за развитие и удовлетворението, освобождаването на съзнанието не може да стане факт.

Моля за мнение
      По първата комбинация - струва ми се, че тук времето е отминало, в смисъл това решение е трябвало да се вземе преди, но много е мислено, премисляно, отлагано и ако това решение е било взето на време е имало голям шанс да се получи или да доведе до резултат, желан резултат. Но сега нещата се променят или са се променили и няма да те удовлетвори, незнам дали е правилно или не решението, но резултатът няма много да ти хареса,или ще си огорчена.
      Кулата идва, за да покаже, че прекалено много се протакали нещата, да покаже промяната, която вече е на лице и нещата не са като преди.
      Другото, което сега ми дойде като мисъл е, че може би ти казва че е крайно време да решиш, защото иначе последствията ще те разочароват, ако отлагаш още. Но в тази комбинация, за мен силно е заложено времето, като аларма ми е тази Кула тук, нещо е продължило повече време от колкото трябва и понеже е на втора позиция мисля, че идва да ти каже, че нещата се променят и да не губиш време, да не съжаляваш после, че нещата вече не са като преди.

По втората комбинация - мисля, че човекът има големи очаквания от тази работа, но реалността е в разрез на това, което си представя човекът, Кулата в случая му показва, че нещата не са такива каквито са в представите му - т. е. разпадът на представата, която има, заблудата да кажа. Сякаш Кулата те хваща и разтърсва да те предупреди и казва - "ела на себе си, ела в реалността, отвори си очите". Тук в случая, показва според мен, че има "рухване" на очаквания, представа и реалност. Ако си мислел например, че е лесна работа, ще разбере, че не е. Ако си е мислил, че лесно ще просперира, че няма да е така, а ще трябва да отстоява и бори за да просперира.

Така мисля аз, нека чуем и другите. Ще дам и аз примери с Кулата по късно.
    • Mona написа:

Кулата е карта от Таро, която обозначава моментът на инициация - дивакът вижда, че Слънцето не е толкова далечно, защото кожата му изгаря, след което дивакът разбира, че ако не може да обясни това, ще умре. Т.е. има избор - да погледне НАГОРЕ или да ПАДНЕ отново в сънния си живот на отглаголно съществително.

Имам интересно наблюдение с Кулата и искам да го споделя.
      Както всички начинаещи, определях Кулата като крах, сриване на нещо и то изведнъж.
      Но на няколко пъти, гледайки за резултати от мачове, на отбора победител му излизаше Кулата като първа или втора карта.
      Например - Кулата - 7 жезли - 9 пентакли - сразяваш резултат 3:0
      Кулата - Сила - Кралица пентакли - не помня резултата, но португалците победиха
      Разбира се, цялата комбинация също е важна, не само Кулата. Идеята беше, че виждайки Кулата, аз се настройвах за тотален крах, а сега имам едно наум, че не е точно така.
    • Един детайл/нюанс за Кулата.
      Тя винаги значи две неща: и чувство на вина, но и обвинение, никога само едното, винаги - двете.
    • Viki написа:

Здравейте. 8 чаши, Кулата, Кралица мечове. Много изчетох за Кулата. Това са ми седмичните карти. Плановете ли ще си променям? По 8 чаши нещо ще загърбя. Може ли помощ?
      Ами дай ни обратна връзка след седмица ;) Така и ти, и ние ще разберем проявлението ѝ :saint:
    • Viki написа:

Здравейте. 8 чаши, Кулата, Кралица мечове. Много изчетох за Кулата. Това са ми седмичните карти. Плановете ли ще си променям? По 8 чаши нещо ще загърбя. Може ли помощ?
      Не знам дали ще си променяш плановете и изобщо какви са те. Според мен просто ще поемеш отговорност за действията си.
    • Viki написа:

Според мен търпиш някакво положение, правиш нещо, което приемаш като задължение, а не защото ти харесва и сама си налагаш ограничения - по 8 чаши. Обаче ще се случи нещо, може и просто да ти прекипи (Кулата) и ще действаш - по Кралицата меча, ще разрушиш статуквото и промяната ще постави ново начало. Сякаш се измъкваш от спокойните води на вир и попадаш в планински поток. Според мен действията ти ще доведат до промени.
    • Много ще се радвам да чуя мнения за Обърнатата Кула. Онзи ден ми се падна в няколко комбинации, ще ги потърся после и ще пиша пак, но ми е интересно на фона на казаното от вас дотук, как я виждате ?
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • Roxelane написа:

Много ще се радвам да чуя мнения за Обърнатата Кула. Онзи ден ми се падна в няколко комбинации, ще ги потърся после и ще пиша пак, но ми е интересно на фона на казаното от вас дотук, как я виждате ?
      Не трябва ли да има комбинацията и въпрос за отговор? Аз мисля, че означава нещо, което трябва да се промени, но питащият упорито отказва да го направи.
    • По принцип тук обсъждаме Кулата, а тя не е непременно водеща във всяка комбинация. Но ще пусна моите, тъй като се повтаря. Става дума ситуация на раздяла.

Как ще постъпи А в ситуацията ?

Обърната кралица Пентакли - Обърната Кула - Паж Меча

Вероятно ще си намери любовница, на която ще обяснява колко съм лоша ; в нито един момент няма да потърси своите грешки и да поеме отговорност, да признае вината си пред себе си. Ще продължи да ми се меси в живота при това...

Ще бъде ли този път наистина раздяла ?

Кралица Пентакли - Обърната Кула - Обърната Колесница

Сякаш да, ако Кралицата си държи на своето и не отстъпва. "Москва не вярва на сълзи", ето какво ми навява тази комбинация. Защото Обърнатата Кула трябва да ми подскаже, че всичко е лъжа, че той не само не поема отговорност и не търси вина в себе си, но и ще иска жестоко да си отмъсти за унижението, на което е подложен. Колесницата ми е трудна и по принцип, обърната още повече, всичко ще излезе извън контрол, може и да стане много лошо, ако не се осъзнае...
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • Засега Обърнатата Кула я виждам като невъзможност да се промени ситуацията - отказ да се приеме новото или да се пусне онова, с което сме свикнали.

Така че бих прочела - Ще бъде ли този път наистина раздяла ?

Кралица Пентакли - Обърната Кула - Обърната Колесница

Като Не. Нито се върви, нито има енергия, нито се иска. Блъскане в стена. Невъзможност да се продъжи напред.
      Колесницата е толкова свободна и силна - бърза, руши, не се интересува от другите, супер нахъсана - но когато се обърне, дълбаеш на едно място, особено с обърнатата Кула - това е ситуация, която се повтаря и повтаря и някак не може да се освободи наистина.
      Може би е добре да се види някакъв съвет за питащият - като най-добра реакция или поведение, а също, кое не е добре да се прави.