Усмиряване, Z'etoile /Звездата/

Използваме бисквитки. Продължавайки да разглеждате сайта вие се съгласявате с употребата им. Детайли

• Усмиряване, Z'etoile /Звездата/

Сега за Звездата, това е условно име на картата, можеш да я наречеш Зорница или Вечерница, все ще е вярно: ще бъде зорница за едни надежди и вечерница - за други. Тук правим неизбежен паралел с планетата Венера и нейната изначална идея, че светът е сътворен от вода. В психологически смисъл, водата е константен символ на несъзнаваното, на онази tabula rasa, върху чиито основи земята (като елемент на еволюцията - вече оформено Едно, начертава еволюционните пътища).

Аз лично приемам, отново условно, земята като очовечена стихия, която се основава на оплодителната сила на водата, но: в много митологии водата имата двояка символика - хем е мъжка, хем е женска. Това е проблем, върху който, всички занимаващи се с Таро, трябва добре да помислят: за мъжките и за женските карти в Таро. Ако говориш за художествената концепция на илюстраторите на картите таро, зевздата има подчертано женски образ, на младо момиче, което разлива вода и раздава надежда ... Не забравяй, че оприличаването на тази карта с млада жена, има подчертано християнска символика, за разлика например от картата Висша жрица, където се преплитат поне няколко митологически пласта, но с пдочертано малоазийски характер. Момичето с двете кани, а отзад - дървото с птицата (което може да се приеме и за дървото за познаване на доброто и злото), създават усещане за една тотална хармония и за уравновесяване на природните (или емоционални стихии); в зависимостот въпроса и от конюнктурата на питането, аз лично приемам, че често появявайки се в дадена колода, Звездата търси да интегира видимо несъотвестващи си приниципи, подобни личности са във вечна борба със самите си и с търсенето на социалната си роля. В този смисъл, Звездата е и една от най-психологическите карти в Таро, защото осветлява на дневен ред, важният въпрос за смисъла, за осмилянето на човешкото земно битие. Но е погрешно да се смята, че това е карта, която безразборно дава надежди с пълни шепи, не! Винаги се търси равновесието между даването и вземането/приемането, между жертвата и изкуплението. Няма как да вземеш от едно битие, за да опразниш друго; тази карта ни подсказва, че в природата има неизменен закон: битието не търпи празни прстранства.

На човешки език: ако някой ти е помогнал, трябва да помогнеш и ти, ако умишлено откажеш да го направиш, рано или късно, ще попаднеш в ситуация на даване. А аз бих добавила и, че в моментът, когато взимаш с едната си ръка, веднага сложи и дар в другата, за да дадеш, дори и да не ти поискат.
      Да, Звездата, Висшата жрица и Луната, са сестри ...

Неземни, отвъдни, нечовешки карти, карти на Съдбата, карти на провидението, отвъд което не можеш да избягаш. След което те няма.
      Но имаме един основен проблем с тях - това не са човешки карти, това се разбира особено след дълга работа с тях и трябва да се внимава, ако се гледа както на Звездата като самостоятелна карта, това е Отшелицата - неприемащата и неприеманата, мостът между тук и отвъд, преход между живта и смъртта, картата на Лечителя. Те са важни при големи подредби, като Портите, но в човешки гледания, е най-добре те да се приемат за ключ - т.е. за липса на отговор. Таро се затваря и не иска да отговори.

Друг е въпросът, че Звездата е една от картите, които в подредбите наистина НЯМАТ значение и още е под въпрос нейното участие в колодата.
      Тя просто е за други цели в Таро.
      Общо взето, Звездата, подобно на Ас пентакли и на 9 пентакли, играе двойнствена роля, двуликият Янус, но и не съвсем.

За любовни отношения прогнозата й е разпад, раздяла, дистанциране, едностранно или взаимно "угасване" на чувствата. И нещо практично - прекалено много сме си позволили да се надяваме в очевидно невъзможни неща.

Това обаче има изключения, например Звездата и Крал меча, каквато комбинация никой не предлага.
      И още по-тежката комбинация от Ас пентакли, Звездата, 9 пентакли. Само, че тук вече отиваме в далечни измерения на Таро.

Разбира се, има и други изключения, но те са за изключителни случаи, каквито в живота, като цяло, отсъстват.

Звездата, тя е най-лесният път към мъртвите.
      Най-краткият път да се стигне до тях, но тя е метафора и не е е звезда в този смисъл - тя осветява с отразената светлина на познанието. И в този смисъл тя не е човешка карта и не би могла да бъде, както е и 9 пентакли, и Ас пентакли.
      Всички те са някъде между Големите и Малките Аркани, а всъщност са никъде, защото са мостове, и само онзи, който е усетил техния ужас в човешкото си битие, може да ги назове.

Това са най-сложните карти в Таро.
      А всъщност Звездата е Забрава.
      Copyright © 2015 Mona Vendor. Всички права запазени.
    • Mona написа:

Това е проблем, върху който, всички занимаващи се с Таро, трябва добре да помислят: за мъжките и за женските карти в Таро.
      Аз искам да науча нещо повече за това и какво влагаш в тези думи? Как мъжкото и женското влияят на картите и ситуациите?
      • Навиците най-напред са паяжина, после стават здрава мрежа. Испанска пословица
    • Armid написа:

Mona написа:

Това е проблем, върху който, всички занимаващи се с Таро, трябва добре да помислят: за мъжките и за женските карти в Таро.
      Аз искам да науча нещо повече за това и какво влагаш в тези думи? Как мъжкото и женското влияят на картите и ситуациите?
      Не мъжкото и женското, а женските и мъжките карти в Таро, това са различни неща.
      Например, Имепраторът, когото всички смятат за мъжка карта, е женска по всички правила на западната психология, все пак не сме в Хаити, тук визирам анализа си за Папа Легба и за Вуду Таро, което няма никаква връзка с нашето Таро като светоусещане.
      Всичко при нас е обърнато, затова и обърнатите ни карти са двойно обърнати, не го забравявайте и не слушайте нито един уж таровед, който ви говори глупости за обърнатите карти.

Уверявам ви, никой, ама никак нито работи, нито познава обърнатите карти в Таро - всички са новобранци при работа с обърнати карти, защо е така, е друга тема.
    • Мисля, че твърде малко пишем в темите за Големите Аркани. Ето една комбинация със Звездата, която ме озадачи.

10 Меча - Обърната Звездата - Паж Меча

Невъзмозжност да се забрави ? Мисъл, която се връща отново и отново, прокрадва се като Паж Меча, шари и дебне наоколо ?
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • И на мен днес ми се падна комбинация със Звездата, страшно трудна ми е за разбиране.
      Едно момче ме пита как ще възприеме майка му, ако той й каже, че не вярва в Бог. Падна се:

Звездата - 10 жезли - Паж пентакли

Аз му казах, че според мен ще си помисли, че е временен период и неразумство от негова страна, но че тя ще вярва, че ще се върне към религията, но не съм убедена.
      Дали това не значи, че тя ще го възприеме зле и той ще трябва да понася упреците и критиките й (10 жезли)? Какво мислите?

Всеки ден се уча да бъда неграмотна по твоята азбука.
    • Днес изтеглих една интересна комбинация,която искам да споделя.
      Ще се запозная ли с дадена жена скоро?
      Звездата,9 пентакли,4 пентакли
      9 пентакли ми се пада много,много рядко. А в комбинация със Звездата сякаш на пръв поглед става дума за друго,не за запознантсвото. Честно си признавам не знаех как да тълкувам тази комбинация,но искам да я разнищя. Дали това запознанство ще изиграе особена роля? Тази жена е специална за мен и запознанството се е отлагало доста. Дали пък не съм пропуснала шанса си с тази Звезда... :(
      Какви са вашите идеи?
    • Moon написа:

Днес изтеглих една интересна комбинация,която искам да споделя.
      9 пентакли ми се пада много,много рядко. А в комбинация със Звездата сякаш на пръв поглед става дума за друго,не за запознантсвото. Честно си признавам не знаех как да тълкувам тази комбинация,но искам да я разнищя. Дали това запознанство ще изиграе особена роля? Тази жена е специална за мен и запознанството се е отлагало доста. Дали пък не съм пропуснала шанса си с тази Звезда... :(
      Какви са вашите идеи?
      Дали тук звездата не казва по-скоро, ''вярвай и ще стане''? На първа позиция ми изглежда да е, като да те подканва да продължиш. Може би ще отнеме време,няма да е скоро. Но и тези 4 пентакли са ми като стабилност, сигурност.
    • Moon написа:

Днес изтеглих една интересна комбинация,която искам да споделя.
      Какви са вашите идеи?
      Отговорът в тези карти клони към следния въпрос: какво означава запознанството с тази жена за теб?
      Завездата + 9 пентакли е равносилно на лечение на душата чрез сбогуване с илюзиите. 4 пентакли е твоята съпротива.
    • Наблюдения над картата.

Привидно на хубавата картина на жена, красива гола, неземна, която изсипва вода... замисляме ли се за нейното действие? Не е ли тя един Атлас, държащ света на раменете си? Не е ли тя приведена под бремето да бъде важна за Светът, но не и за нея?
      За да напоиш света, да нахраниш гладния, да задвижиш колелото даваш себе си. Без енергия, без жертва няма движение, съществуване. Перпетум мобиле е невъзможен без човешката жертва на робството.

Да не се подари, да не извърне поглед, да не заметне гърдите си. Защото никой никога няма да ги докосне. Задача непосилна - но само за нея.

Да отиваш всеки ден на работа, да редиш тухла по тухла нечие чуждо царство, а отплатата, която получаваш... една малка монетка, с която да зарадваш ... отново други.

Е. ще свикне ли с работата си и ще почувства ли удовлетворение от нея?

6 пентакли - 5 жезли - Звезда

6 пентакли + 5 жезли = Вътрешният конфликт, който възниква в човека. Защо да давам, а нищо не получвам?! Крясъкът на негодуванието.
      Звездата - Примирението на този етап с робството, примирението, че това е начинът, по който да оцелееш, да преживееш.

=> докато Е. е там, ситуацията няма да е по-различна, различен може да бъде само погледът над нещата, да приемеш, че това е животът, а изходът... в земята.

Всеки ден се уча да бъда неграмотна по твоята азбука.
    • wolfy написа:

За да напоиш света, да нахраниш гладния, да задвижиш колелото даваш себе си. Без енергия, без жертва няма движение, съществуване. Перпетум мобиле е невъзможен без човешката жертва на робството.

Да не се подари, да не извърне поглед, да не заметне гърдите си. Защото никой никога няма да ги докосне. Задача непосилна - но само за нея.
      Браво.
    • Отдавна разсъждавам върху Усмиряването/Звездата, но още го намествам в съзнанието, твърде революционно е.
      Само ще загатна, че това трябва да е първата карта по своята физична същност - създаване и умиране в своя атомен смисъл - на вдишване и на издишване, на изливане и на колапс, на разгръщане и на свиване у себе си в материята. На абсолютен Покой след края и на абсолютна Зора преди раждането.

Глупакът в никакъв случай не може да е нулева карта, той е нулева, защото е прието глупаците да са извън обществото, но това е неприложимо към света на Таро - глупаците властват, идиотите също, дори и в метафизичен смисъл, няма емоционална и необмислена стъпка, която да е правилна, ако е свързана с човешкото въображение и същество - това е илюзия.
      Т.е. първата карта е Усмиряването/Звездата.

Многовековното объркване за нейното значение и приемането на сляпо за нулевата номерация на Глупакът/Puer Aeternus, говорят за това.
    • Moon написа:

Mona написа:

Завездата + 9 пентакли е равносилно на лечение на душата чрез сбогуване с илюзиите.
      Това устойчиво/константно съчетание ли е?
      Да, но спрямо нивото на интелекта на питащия, т.е. етапи не могат да се прескачат. И обикновено, се отнася до огромни периоди от време - до 30/40 години. Всичко зависи от спобосността на човек да надмогва себе си и да не бъде егоист.
    • Ново

Отново се връщам към Звездата/Усмиряване.

Изключително подвеждаща карта, ако се оставим въображението да ни води. Фантазмите имат способността да се самопораждат, като ракови клетки са. И колкото повече ставаме зависими от това полусънно състояние, толкова повече неистово вярваме, че Надеждата ще ни спаси, че хей там зад ъгъла, ни очаква светлото утре.

А то обикновено е непрогледна тъма, защото няма нищо по-мрачно от мъглите на очакванията ни по светлото битие.

И неслучайно, тази карти се пада в някои определени случаи:
      - на тежки онкологични заболявания
      - на тежки психотични отклонения
      - на тежка фиксация и предоверяване в нашите или чужди сили

Наскоро падала ли ви се е Звездата и на какви въпроси, хубаво е да обсъдим отново.
    • Ново

Преди месеци, ако не и година, заедно с Кулата и 10 жезли.
      За връзка.
      Пак съм искала спасение чрез връзка или друг човек.
      Но и не можех да се отдавам изобщо.

Иначе не.
      В един КК на интересен персонаж също ми се яви, но не беше в негативно значение. Ти знаеш.
      Искам да съм с теб. Но това е сякаш комета да се въргаля с куче.
    • Ново

Когато ми се е падала Звездата ,съм писала тук. Това е карта,която ми беше и продължава да ми бъде неясна. От малкия ми опит с нея (защото действително се пада рядко) съм заключила,че винаги нещо трябва да се промени. Усещала съм я като карта,свързана с миналото във всичките му аспекти.Сега като прочетох "фиксация" - да,това са всички онези моменти,в които мислим,че мечтите ни ще се сбъднат даром,че съдбата или Вселената ще ни подари каквото искаме без по никакъв начин да си мръднем пръста,без да направим никаква промяна в положението,което ни е довело дотук. Когато започне да се появява Звездата, нещо старо трябва да се промени, да бъде изличено,вместо да се уповаваме именно на него.

Звездата ми се падаше често в една ситуация преди месеци. Упорито. Много съм размишлявала какво иска да ми каже и накрая осъзнах,че очаквам нови резултати ,подхождайки по стария начин. Промених начина. Драстично. Това беше свързано с коренна промяна на моите модели на мислене и устои,начините ,по които съм гледала на живота си и на събитията в него. Просто нещата не работеха. След като промених подхода си ,не само че самата аз станах по-спокойна и сигурна,ами и успехът не след дълго се появи. Звездата се превърна в моя Wake up call. Макар и болезнен.

За мен Звездата може би е карта на "сляпата надежда". Тази надежда,която ни кара да вярваме,че ако наистина искаме нещо,то ще ни се даде,защото ни се дължи по право. Но не. Нищо не ни се дължи по право. В този смисъл Звездата носи печата на много болезнени заблуди-за себе си и за света,които са си чиста отрова. Ако не те боли да преживееш реалността,Звездата може да те заведе до нея.

Това са моите мисли.Поне по скромния ми опит.
    • Ново

Днес, гледайки онлайн Таро Онлайн, излезе следната комбинация: Сила/ Борба с Дракона - Слънце/ Изпепеляване - Звездата/ Усмиряване.
      Да не коментираме факта, че са само големи аркани. Силата възприемам точно така - да се съберем, заради децата, защото трябва, какво ще кажат другите и пр... И може би наистина ще го направят. Звездата отразява тези въжделения и надежди, толкова се надява тази жена на това, че сякаш е готова да преглътне голямото его на Слънцето (мъжа си).
      Тук определено виждам :

Mona написа:

- на тежка фиксация и предоверяване в нашите или чужди сили
      • Навиците най-напред са паяжина, после стават здрава мрежа. Испанска пословица