ИМПЕРАТОРЪТ, Имаго на Бащата, Loco

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• ИМПЕРАТОРЪТ, Имаго на Бащата, Loco

Джи wrote:

Днес попаднах на цитат, който ми припомни за тази карта. Не съм сигурна дали аналогията ми е правилна (сетих се и за дворцовите карти), ще се радвам да прочета и вашето мнение. "Както в египетската теология и митология, кралят в алхимията представлява доминанта на колективното съзнание. Докато старият крал представлява престаряла и износена колективна съзнавана система, младият крал представлява цялостната личност..." М.Л.ф.Франц.

По принцип свързвам Императора със Свръх-Аза, нормите - социални и личностни, волята и забраните (като широко понятие). Разбира се за тълкуването са важни останалите карти в комбинацията, както и поредността им, за да се види има ли развитие или точно обратното - стопиране на определени процеси, които имат влияние в дадената ситуация
      Stay soft. It looks beautiful on you.
    • Armid wrote:

Може ли Императора да символизира властен баща?
      Архетипа на властния баща - да, но не и самият човек. Може да значи и увреден анимус у жена, което е по-честия вариант.
      Големите Аркани в неблагоприятни позиции често значат дефицитни състояния, а по съседните карти може да се види и локацията им.
    • Mona wrote:

Големите Аркани в неблагоприятни позиции често значат дефицитни състояния, а по съседните карти може да се види и локацията им.
      Замислих се какво означава "Неблагоприятни позиции". Само по себе си дали на първо, второ или трето място картата, може би няма значение, по-скоро имаш пред вид "неблагоприятна" кагото е съчетание с друга карта, така ли Мона? Или греша?
      Нима животът не е само капчица роса?
      La vie en rose
    • Mona wrote:

Архетипа на властния баща - да, но не и самият човек. Може да значи и увреден анимус у жена, което е по-честия вариант.Големите Аркани в неблагоприятни позиции често значат дефицитни състояния, а по съседните карти може да се види и локацията им.
      И аз ще си позволя да попитам нещо :

Когато Императорът по съседство ( независимо на коя позиция е) се намира до друг Голям Аркан , който не отговаря на неговата природа и му се противопоставя и противоречи ,например Обесения ( все той ми е в главата :D ). Кой ще надделее -сила ,слабост или архетип -заложени у човека и като тяхно проявление -извън него.Това от какво зависи - от позицията , от третата карта ( в подредба от 3 карти ) или от нещо друго ?!
    • Обесеният е това ,което отразява...
      Ти сама каза ,че няма човешко имаго ...няма самосъзнание ...не е личностно развитие ,а колективно .. сянка...

Има много общо с Глупакът и Дяволът..
      Колкото и да са различни толкова и си приличат
      В едно нещо е добър -актъор .
    • няма човешко имаго както имат другите карти, които бяха упоменати в другата тема, но всичко зависи от човека - как той ще отсъди спрямо своето интелектуално развитие мястото на Обесеният, няма драма.

Съзнание дава гледащият, онзи, на когото се е паднал или комуто се е паднал. Дяволът е сянка и често не е, Глупакът е инфантилно развитие, Обесеният е старец.

А актьорите сме ние. Важна е дворцовата карта, а ако я няма, не е лошо да не се замисляме. Човекът отстъства или просто не се е родил за тази ситуация.