Имаго на Майката, Ayizan /Императрицата/

• Имаго на Майката, Ayizan /Императрицата/

Императрицата е една доста обширна като значение карта, но основното й значение е разширение. Това включва от промяна на съзнанието/мисленето до реално разширяване - бременност
      Императрицата говори за един период на промяна; казано метафорично - за да се случи нещо, трябва да се намери подходящата почва, за да се посее семето и да има място, където то наистина да се приюти.

Също така, това е време на усилено творчество - всякакви идеи хрумват на човека, отварят му се нови хоризонти за развитие. Освен това, това е карта на женствеността, и ако до нея се появява и Кралица пентакли, съвсем ясно е, че представлява жена, доволна и щастлива от живота си, пълноценност на всички нива. За съжаление, това е много рядка комбинация.
      Сама по себе си, картата Императрицата е и любовна карта по смисъла й на едно щедро раздаване на положителни енергии; човек става добър и отворен за добротата и красотата навсякъде около нас.
      Ако непрекъснато се появява тази карта е време да се замислим дали правилно употребяваме сексуалната си енергия, независимо дали става въпрос за мъж или за жена. Това е и една от най-сексуалните карти в Таро. Много е важно, ако често ни се пада да признаем какво наистина се случва в живота ни като сексуални същества - това е време, през което сексуалността се пробужда, а либидото нараства ... Това е зов към самите нас - че имаме нужда от секс и от любов, и то в съчетание.

Императрицата е архетипна карта и ни призовава да слезем на земята, да се радваме на простите неща и да не лишаваме тялото си от удоволствията на живота; а това всъщност е и смисълът на любовта, защото всеки може и трябва да обича. Неспособни няма, а Императрицата ни отваря пътищата това да се случи.
      Copyright © 2015 Mona Vendor. Всички права запазени.
    • Моят опит с Императрицата

Първоначално я гледах доста стреснато, като високомерна дама, седнала на трона и нежелаеща да разговаря с простолюдието. Постепенно, появявайки се в подредбите, виждам как намигва приятелски, давайки едно "добро" нещо да се случи, но наистина, след като си се потрудил, след като си вложил усилия.

"Императрицата ни отваря пътищата това да се случи." - благодаря Мона :) Чета, чета, но докато не го изпитам, не го проумявам.

И подредбата от днес - Императрица - 4 чаши - 6 пентакли - очакваните приходи ще се материализират. 4-те чаши могат да окажат някакъв елемент на съпротива, на спад в настроението (дори знам конкретния дразнител), но това няма да попречи на крайния положителен резултат.
      • Навиците най-напред са паяжина, после стават здрава мрежа. Испанска пословица

Мнението бе променено 1 път, последно от Armid ().

• Mona написа:

Освен това, това е карта на женствеността, и ако до нея се появява и Кралица пентакли, съвсем ясно е, че представлява жена, доволна и щастлива от живота си, пълноценност на всички нива. За съжаление, това е много рядка комбинация.
      Питах "какъв е мъжа в живота на Х?"
      Императрица - Кралица пентакли - Глупака

Предполагам, че с тази комбинация Таро описва жена "Императрица+Кралица пентакли", а не мъжа. Всъщност възможно ли е да описва мъжа? Все пак едно питаме, ама Таро отговаря каквото сметне за необходимо.
      И Глупака тук има ли роля?
    • Цитат от нещо интересно, което сега чета (Юнг).

Книгата е "Човекът и неговите символи" , в която има публикации не само от Юнг, но и и от: Мари-Луиз фон Франц, Д. Л. Хендерсън, Йоланде Якоби, Аниела Яфе. Може да я намерите на линк:

chitanka.info/workroom/entry/12266

"Днес например ние говорим за „материя”. Описваме нейните физически качества. Провеждаме лабораторни опити, за да покажем някои от нейните аспекти. Но думата „материя” остава сухо, не човешко, чисто интелектуално понятие без каквото и да било психическо значение за нас. Колко различен беше предишният образ на материята - Великата Майка, - който можеше да обхване и изрази дълбокото емоционално значение на Майката Земя. По същия начин, духът сега се идентифицира с интелекта и престава да бъде Бащата на Всичко. Той е дегенерирал до ограничените лични мисли на човека, а огромната емоционална енергия, изразена в образа на „нашия Баща”, потъва в пясъците на една интелектуална пустиня.

Тези два архетипови принципи лежат в основата на противоположните системи на Изтока и Запада. Масите и техните водачи не разбират, че няма принципна разлика между това, да наричаш световния принцип мъжки и баща (дух), както прави Западът, или женски и майка (материя), както правят комунистите. Знаем твърде малко както за единия, така и за другия. В минали времена тези принципи са били почитани с всевъзможни ритуали, които поне са показвали психичното значение, което са имали за човека. Но сега са станали чисто абстрактни понятия.

Колкото повече расте научното разбиране, толкова повече светът се дехуманизира. Човек се чувства самотен в космоса, защото вече не е свързан с природата и е загубил своята емоционална „несъзнавана идентичност” с природните явления. Те постепенно са изгубили своите символични значения. Гръмотевицата вече не е глас на сърдит бог, нито светкавицата е неговото отмъщаващо оръжие. В никоя река няма дух, дървото не е жизнен принцип на човека, змията не е въплъщение на мъдрост, планинската пещера не е обиталище на някой велик демон. На човека вече не говорят гласове от камъните, растенията и животните, нито пък той им говори, вярвайки че го чуват. Изчезнала е връзката му с природата и заедно с нея си е отишла дълбоката емоционална енергия на тази символна връзка.
      Тази огромна загуба се компенсира със символите в нашите сънища. Те връщат нашата първична природа - нейните инстинкти и особено мислене. За съжаление те изразяват съдържанията си на езика на природата, който е чужд и неразбираем за нас. И затова ни налага задачата да го превеждаме в рационални думи и понятия на модерния език, който се е освободил от затрудненията - по-точно от мистичното му съучастие в нещата, които описва. Сега, когато говорим за духове и други нуминозни фигури, вече не ги призоваваме. Силата, както и славата, са изпразнени от такива, някога мощни, думи. Престанахме да вярваме в магически формули, не останаха много табута и други подобни забрани, а нашият свят изглежда дезинфекциран от всички подобни „суеверни” нуминозни същества, като „вещици, магьосници и демони”, да не говорим за върколаци, вампири, горски души и всички други странни същества, с които е населена предисторическата гора.

Ако се изразим по-точно, изглежда, че повърхността на нашия свят е почистена от всички суеверни и ирационални елементи. Но дали истинският вътрешен човешки свят (а не нашата субективна фикция за него) също е освободен от първичност, е друг въпрос. Не е ли числото 13 все още табу за много хора? Не съществуват ли все още много индивиди, обладани от ирационални предразсъдъци, проекции и детински илюзии? Една реалистична картина на човешкия ум разкрива много подобни примитивни черти и отживелици, които все още играят своята роля, сякаш нищо не се е случило през последните 500 години."

И ето отговора, който обсъждахме преди време, защо Императрицата вече е умряла карта за нашия век.

Всеки ден се уча да бъда неграмотна по твоята азбука.

Мнението бе променено 1 път, последно от wolfy ().

• Да, и аз искам да разбера от кой период на Юнг е цитата. Струва ми се, че четеш по-късния, добре е да се прочете първо по-ранния.
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • За голямо съжаление, Айзан, не е активна в нашия свят, на нашето ниво на социален и нравствен модел - това, че е останала в Таро, е като паметник и спомен за едно отминало, древно време, когато Богините са означавали.
      Днес не е така - днес тя е бледа сянка на себе си - като обикалящата в сенчести и мрачни гори Гуиневир или Арвен от сагите на Толкин. Обречена на вечно скиталчество в затънтени гори, досегът с нея е невъзможен.

Преведено и интепретирано на съвременен популярен Таро език - тя не е активна карта, т.е. не носи никакво послание, тя е нетълкуваема карта, неподлежаща на анализ или най-малкото няма нито положително, нито отрицателно значение.

Лоша работа.
    • Mona написа:

За голямо съжаление, Айзан, не е активна в нашия свят, на нашето ниво на социален и нравствен модел - това, че е останала в Таро, е като паметник и спомен за едно отминало, древно време, когато Богините са означавали.
      Днес не е така - днес тя е бледа сянка на себе си - като обикалящата в сенчести и мрачни гори Гуиневир или Арвен от сагите на Толкин. Обречена на вечно скиталчество в затънтени гори, досегът с нея е невъзможен.

Преведено и интепретирано на съвременен популярен Таро език - тя не е активна карта, т.е. не носи никакво послание, тя е нетълкуваема карта, неподлежаща на анализ или най-малкото няма нито положително, нито отрицателно значение.

Лоша работа.
      Отнася ли се същото и за Императора или поради патриархалното общество, което преобладава в наши дни, той е значещ?
    • Kalika написа:

Mona написа:

За голямо съжаление, Айзан, не е активна в нашия свят, на нашето ниво на социален и нравствен модел - това, че е останала в Таро, е като паметник и спомен за едно отминало, древно време, когато Богините са означавали.

Лоша работа.
      Отнася ли се същото и за Императора или поради патриархалното общество, което преобладава в наши дни, той е значещ?
      Не, той е константен архетип, още повече, че заедно с Папата образуват една яка спойка, от която Императрицата, е остракирана.
    • Хубаво е да се дадат примери с картата (Императрицата), за да се разбере нейната несъстоятелност, защото тя е като изпразнен от съдържание съд, като статуя без душа. Добре, че има различни кралици, както и още една карта, която, може да се каже, че е иззела функциите й, каквито са били, когато Императрицата е значела.
    • Знаех си, че ще кажеш 9 пентакли, още преди да стигна до отговора! Йееей! Ура за 9 пентакли - самотния рай.

Аз имам комбинации с Императрица.

Крал пентакли Крал жезли Императрица - хубава връзка с голям мъжкар имах, и трябваше да съм най-доволната жена на света (бях), женски глезена - дрехи, очила, купуване, черпене, барове... почивки... Но повече нищо не излезе, макар че сте постарах. Тва не стига явно, това не е комбинация за някаква искрена любов явно.
      /При тази комбинация беше изпаднала Магът/

10 пентакли Сила Императрица
      Тук ми се ще да тълкувам положително, ама адът се изсипва и Императрицата е май някаква моя надеждичка нещата да са Ок след време.

Не знах, че нищо не значи. И аз фантазирах много по тази карта. Но и съм усещала една огромна статичност и затормозеност. Май наистина не е жива вече, или ако е, едва крета.
      Искам да съм с теб. Но това е сякаш комета да се въргаля с куче.
    • Оказа се, че имам почти нулеви комбинации с Айзан.
      Но една от последните, малко по-глобален въпрос: Дали до 1г ще започне процес на инфлация на парите?
      Картите са 9 меча - 9 пентакли - Императрица /Айзан
      Понеже основно третирам Императрицата като разширение, си помислих, че такъв процес ще започне определено. Сега вече Мона като вкара и 9 пентакли, явно има някакъв по-особен контекст в комбинацията. Признавам си, 9 пентакли и до ден днешен не ми се е разкрила. Тук се предполага някаква жена? Или има друго обяснение за подобен въпрос?
      Като цяло много искам да наблегнем на комбинации, които касаят големи групи хора, събития, както правихме по изборите, защото тогава Мона каза, че картите имат по-различни послания, а не като когато се питат лични въпроси.
    • Armid написа:

Оказа се, че имам почти нулеви комбинации с Айзан.
      Но една от последните, малко по-глобален въпрос: Дали до 1г ще започне процес на инфлация на парите?
      Понеже основно третирам Императрицата като разширение, си помислих, че такъв процес ще започне определено. Сега вече Мона като вкара и 9 пентакли, явно има някакъв по-особен контекст в комбинацията. Признавам си, 9 пентакли и до ден днешен не ми се е разкрила. Тук се предполага някаква жена? Или има друго обяснение за подобен въпрос?
      Като цяло много искам да наблегнем на комбинации, които касаят големи групи хора, събития, както правихме по изборите, защото тогава Мона каза, че картите имат по-различни послания, а не като когато се питат лични въпроси.
      За никакви жени не става въпрос.
    • Armid написа:

Понеже основно третирам Императрицата като разширение, си помислих, че такъв процес ще започне определено.
      Процесът на разширение засега няма как да бъде спрян, това е трайна тенденция. А ако говориш за България, то ние сгеа сме в дефлация, което отново създава икономически проблеми на макроикономическо ниво.
      Съчетанието в случая от 9 пентакли + Айзан, е показателно, като скачени съдове са. Ако беше сама по себе си, без 9 пентакли, аз лично бих приела отговора за липсата на отговор и не бих тълкувала.
      Цялата ти комбинация е много интересна.
    • Моя комбинация с Айзан от скоро :
      Айзан/Императрицата,Рицар пентакли(приземяване),Иемайа
      Въпросът беше за настроението на даден човек към мен (потенциален инвеститор).
      Тогава тълкувах,че интерес има,човекът ще подходи отговорно и начинанието ще се получи. Много дълго бях чакала за този момент,много го исках. Преди излизаха тежки карти и калцирани ГА,които тълкувах като “не” и липса на почва за осъществяване на каквото и да е. После сред картите започна да се появява Иемайа,а самият човек е Рицар или Крал пентакли. Към днешна дата нещата вървят добре,развитие има и започва дългосрочно планиране. За мен тази комбинация показва,че сме на прав път и няма поводи за тревога. Хоризонтите се разширяват и има посока за съвместно сътрудничество. Процесът обаче ще е бавен и за резултати ще се чака,но прогнозата е добра. Мисля,че сме взели правилно решение да работим заедно точно сега. Предишни пъти все нещо куцаше и плановете се проваляха.