Сляпата Фортуна, The Market /Колелото на съдбата/

• Сляпата Фортуна, The Market /Колелото на съдбата/

Да поговорим за Колелото на съдбата и като отглас и за Силата - интересни карта; карти, които или могат да стопират всичко, или могат да отприщят всичко.
      За Колелото на съдбата: аз съм я определила като "нечовешка" карта в Таро. Какво имам предвид? Докато при другите карти, може да се допусне човешка намеса (действие или бездействие, което да промени дадена ситуация), то при Колелото на съдбата, всичко се решава от ... Съдбата. Или онова, което приемаме за провидение. Това, от своя страна, звучи доста обезсърчително, но така е - няма случай, когато Колелото е завършваща карта, при каквото и да е гледане и подредба, да не е довело до застой, до стопиране, до забрана да се случи каквото и да е. Т. е. тази карта е едно своебразно вето; много често изобщо няма как да се разбере защо точно сега се случва това "НЕ", дори и ние да си мислим, че условията да се случи нещо са прекрасни - да, те са прекрасни, но "шегите на Съдбата" мислят иначе ...

Пример: Асо чаши, Колесницата, Колелото на съдбата: да, вижда се, че някакъв процес е задвижен, но с това Колело, всичко ще спре за неопределено време - моментът не е сега, действието се отлага.
      Ако обаче Колелото е на средна позиция, последвано от Колесницата: ако досега нещо-то не е могло да се случи, точно сега е моментът на истината, на действието, колелото се завърта в посока към света, където да се изяви.
      Колелото на съдбата има много общо и с картата Силата: първата определя забраната или развитието на нещо извън нас (хората), докато втората карта определя забраните, които ние сами си налагаме нещо да се случи, или, обратно, да има силата, въпреки волята си (много често другото име на нашите страхове, табута и самозаблуди на егото, че разумът е само прав ...), да преодолее бариерите си.
      Като цяло, тези две карти могат да преобърнат всяка една система от гледане, която (считано по другите карти) да дават прекрасни перспективи ... НО, видя ли тези карти в песимистични позиции, винаги ще дам категоричен отговор: не, не е сега нито моментът, нито времето (ако е Колелото), и ти/той/тя/те нямат силите нито да се променят, нито да изявят борбеността си (ако е Силата).
      Copyright © 2015 Mona Vendor. Всички права запазени.
    • Taylor написа:

Въпреки,че напълно се съгласявам с Мона, относно тълкуванието на Колелото на съответните позиции, се оказва,че има и изключения или поне от моя опит вече се натрупаха няколко такива примера и ми е интересно дали и при вас има такива.
      За какво говоря, Колелото на завършваща(трета) позиция може да показва случването на съответно събитие , което е вече планирано и ще се състои както е било замислено-без промяна , без изненада.
      За да не съм голословна давам няколко комбинации за пример,с уговорката,че са доста повече,но не мога да извадя всички

Ще замина ли? Магът обърнат, 9 жезли, Колелото
      Ще отпуснат ли лизинга? 3 чаши, рицар пентакли обърнат, Колелото
      Как ще мине престоят й там? 9 жезли, 4 жезли, Колелото
      Х. ще замине ли за...? 4 меча об, 2 жезли, Колелото

Сега като ги преписах забелязах нещо общо и в трите има по някоя обърнат карта, вероятно това има значение.Изключение е само третата, която като я видях помислих ,че ще се отложи пътуването, но не стана така.

За смърт имам подобен опит с Колелото също.Бях гледала на един болен ,но не чак толкова болен (според мен) човек, дали ще почине в някакъв срок ...може би седмица и картите му бяха
      Звездата, Смъртта, Колелото оказа се,че е починал няколко часа след като съм му гледала, тогава дори не подозирах.Явно тук Колелото е показвало невъзможността за излекуване.

Като цяло, тези две карти могат да преобърнат всяка една система от гледане, която (считано по другите карти) да дават прекрасни перспективи ... НО, видя ли тези карти в песимистични позиции, винаги ще дам категоричен отговор: не, не е сега нито моментът, нито времето (ако е Колелото), и ти/той/тя/те нямат силите нито да се променят, нито да изявят борбеността си (ако е Силата). 2.Императрицата е архетипна карта и ни призовава да слезем на земята, да се радваме на простите неща и да не лишаваме тялото си от удоволствията на живота; а това всъщност е и смисълът на любовта, защото всеки може и трябва да обича. Неспособни няма, а Императрицата ни отваря пътищата това да се случи.
    • Хубаво е да се говори и за изключенията, но за мен такива няма от гледна точка на последиците. Шегите на Съдбата са уникални, това се вижда обаче след време.
      За жалост, няма как да се препише цяла една тема от предишния форум Таро Архив.

Благодаря, че говориш и за това.
      В случая обърнатите карти нямат значение. И колкото повече комбинации се споменават и случаи, толкова по-добре.
      При мен проблемът е, че трябва да се повтарям, неизбежно.

Например, относно пътуването ти: ти може да задвижиш един процес, но общото състояние е липса на промяна и връщане назад. Колелото е една от картите, които са извън човешкия обсег на движение.
    • Tanya написа:

Никога досега, Колелото на 3-та позиция не ми е указвало развръзка или промяна. Тази карта, по мои наблюдения, е една от най-стабилните и еднозначни от всички Големи Аркани.

Исках да попитам за обърнатото Колело - значенията променят ли се (най-вече, когато е на 3-та позиция)?
    • За да се появи обърнато, значи има и причина, която може да се види у съседните карти.
      Обърнатото колело дава шанс на човека да влияе - чрез усилия и активни действия нещо да се случи. Т.е. от трона на надчовешка карта, Колелото слиза до нивото на метод за повлияване на житейски събития.

Например:
      Магът + Колелото (право = никакъв шанс), въпреки волята и усилията на Магът.
      Магът + Колелото (обърнато) означава, че волята и усилията на Магът ще бъдат реализирани, защото "стигмата на съдбата", е свалена и има шанс да се действа, т.е. отваря се прозорец.
    • А Колелото на първа позиция? Конкретно:

Колелото на съдбата - 6 меча - Императрицата

Питането е за работа, дали ще се започне конкретна работа. По написаното по-горе имам чувството, че тази работа изначално не е за този човек, каквито и усилия да прави, то тя няма да е неговата. Но пък останалите 2 карти са доста дащни. Дори и съвет за примирение със ситуацията не намирам. Възможно ли е все пак нещо да се отключи и пътя на този човек да е отворен за това, което иска?
      • Навиците най-напред са паяжина, после стават здрава мрежа. Испанска пословица
    • Armid написа:

А Колелото на първа позиция? Конкретно:

Питането е за работа, дали ще се започне конкретна работа. По написаното по-горе имам чувството, че тази работа изначално не е за този човек, каквито и усилия да прави, то тя няма да е неговата. Но пък останалите 2 карти са доста дащни. Дори и съвет за примирение със ситуацията не намирам. Възможно ли е все пак нещо да се отключи и пътя на този човек да е отворен за това, което иска?
      Отворен път според мен има, но решението дали ще му се даде шанс като че ли не е в неговите ръце. Не мисля, че не е за него, но ще трябва да се доказва, няма да е лесно.
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • Armid написа:

А Колелото на първа позиция? Конкретно:

Питането е за работа, дали ще се започне конкретна работа.
      Може би зависи, каква е точно работата, защото при мен например Императрицата ми излиза, когато ще имам доста работа (като се има предвид, че моята е креативна, точно като нея).
      Колелото се е задвижило в миналото и по 6 Меча се предполага напускане на старото място или ситуация и съответно навлизането в нов творчески етап. Ако Императрицата може да опише работата, според мен ще се започне, но ако няма общо, то просто човекът ще се занимава с нещо свое си, което го вдъхновява.
    • Тук как бихте тълкували колелото на съдбата? Дали дадено нещо ще зарадва човек?

10 пентакли Паж мечове Колелото на съдбата

Отговарят ли картите на въпроса? Дали това, че колелото на трета давайки застой, тук означава безразличие? един вид 'нещото' няма да предизвика нищо в питащия.
    • LaVerite написа:

Тук как бихте тълкували колелото на съдбата? Дали дадено нещо ще зарадва човек?

10 пентакли Паж мечове Колелото на съдбата

Отговарят ли картите на въпроса? Дали това, че колелото на трета давайки застой, тук означава безразличие? един вид 'нещото' няма да предизвика нищо в питащия.
      По тези карти- не виждам радост и ентусиазъм. Ще се отнесе с подозрение, ще задава въпроси и ще го накара да се замисли, дали няма някаква уловка. Малко рязък разговор ще се получи. Но тъй като е Паж, нищо особено няма да се случи, някакви конкретни действия не очаквай от него. Колелото на съдбата спира всичко.
      ...Бавно,бавно, човече, всяко нещо с времето си. И сто ведра наведнъж да излее градинарят, плод ще има, когато дойде сезонът.
    • Бих искала да попитам относно следната комбинация:
      Какво ще се случи между две жени в следващите 3 месеца?
      Колелото,Колесницата,Рицар жезли
      Тук би трябвало процесът да е задействан в миналото и с Колесницата и Рицаря нещата започват да се задвижват или?
      Като цяло тази комбинация си ми изглежда като че събитията да не зависят от участниците,те си следват собствен ход.
      Какво е вашето мнение?
    • Moon написа:

Бих искала да попитам относно следната комбинация:
      Какво ще се случи между две жени в следващите 3 месеца?
      Колелото,Колесницата,Рицар жезли
      Тук би трябвало процесът да е задействан в миналото и с Колесницата и Рицаря нещата започват да се задвижват или?
      Като цяло тази комбинация си ми изглежда като че събитията да не зависят от участниците,те си следват собствен ход.
      Какво е вашето мнение?
      За стотен път ще кажа: анализирайте времето в конструкциите, защото то е всичко. А защо време? Защото картите в комбинацията са такива.

Упрекът не е конкретно към теб.
    • Сляпата Фортуна - огромното желание да преобърнем, да бъдем преобърнати.

Не осъзнаваме, че без да платим цената, без да се огледаме поне десет пъти преди да тръгнем с бясна скорост напред, ще се разбием в земята, заедно с мечтите си.

Всичко има цена, но най-солено излиза, когато не си правим сметка, а тръгваме ей така. Повече от лъвски убедени, че ще го бъде нашето, че съдбата е на наша страна. И понякога е така, но до кога? Всяка непресметната целеустременост ще бъде пометена с бясна сила от колелото на живота.

Баба, ми казва: "Ще видиш като те завърти мелницата на живота..." Оттърване няма, влезнал веднъж там, ти остава само да даваш/взимаш, издигаш/изпадаш, докато накрая не паднеш отдолу, не дадеш последния си дъх. Борба, борба... а всъщност - ветрена мелница.

Именно за това, мисля, че в комбинации Фортуната, независимо дали на първо, второ и трето място показва цикъл на обреченост, въртелива схема, от която измъкване почти никога няма, а само приемане, че без да отдадеш нещо повече от себе си, никога няма да излезнеш.

Кога Brexit ще влезне в сила?

Ас чаши - Сляпата Фортуна /Колелото на съдбата/ - 5 пентакли

Ас чаши на първа позиция не е обещаваща, но пък на втора имаме Голям Аркан, чието име: "The Market" е доста подходящо в случая. След изблик на недоволство от страна на англичаните, идва колелото, което да преобърне нещата, сега е времето. На трета позиция 5 пентакли забавя нещата.
      Въпреки всичко, Brexit ще се случи и без скитници няма да останем. Предполагам, че ще отнеме 2 и половина - 3 години, заради Фортуната на втора позиция (и заради частична осведоменост по темата).

Еди-кой си ще се върне ли от Англия след завършването?

Сляпата фортуна /Колелото на съдбата/ - 5 пентакли - 9 чаши

Не видях някъде да пише нещо за колелото на първа позиция, но следвайки логиката, щом на втора означава сега, а на трета зацикляне, значи на първа значи, че има още време докато настъпи момента на вземане-даване. Имайки предвид и предната комбинация, според мен дори да остане там няма да намери щастие, а само пристан в 9 чаши - една свиша заблуда и опиянение. По-скоро казвам, че ще се върне, но не след завършването, а след един дълъг период на ходене по мъките.

Всеки ден се уча да бъда неграмотна по твоята азбука.
    • Колелото /Сляпата Фортуна- 10 чаши - Рицар пентакли
      Близка иска да знае дали ще започне работа. Зададох въпроса за 1 месец.
      Нагоре Мона е писала да анализираме времето, а и самия въпрос е свързан с времето. Добре - чашите нямат определено отношение към времето, Рицар е бавен ( но пък стабилен и сигурен).
      Не знам за 10 чаши би ли означавало фантасмагории, при положение, че аз й гледам, т.е. не си гледа човек сам, че да проектира.
      Колелото на първа позиция продължава да ми е неясно, но обяснението на wolfy ми се струва доста правдоподобно :thumbsup:
      Накратко - до 1 месец няма да започне работа, но сякаш тя самата иска да си стои в къщи.
      • Навиците най-напред са паяжина, после стават здрава мрежа. Испанска пословица
    • 10 чаши, може да те лъготи за нещо. Да не е много състоятелен въпросът. Не знам. Имам такива предположения.
      Гледах на една непозната скоро, не спряха да се мятат 10 чаши. Имах някакво чувство на съмнение, на измама, на фантасмагория. Не зная.

Прощавай, че правя това в темата за Колелото. Ако трябва ще го преместя.
      Искам да съм с теб. Но това е сякаш комета да се въргаля с куче.