Ментално здраве

Използваме бисквитки. Продължавайки да разглеждате сайта вие се съгласявате с употребата им. Детайли

• Какъв е проблема на Д.?

Паж жезли - Императрица - 9 жезли

Поствам този въпрос и подредба, защото Д е сина ми, тийнейджър и няма нищо странно, че има проблеми, обаче това ме накара да се замисля дали Императрицата не съм аз в неговите очи, една такава свръхконтролираща, която да провокира 9-те жезли в него, да задейства някакви защитни механизми в него, да го кара да бъде крайно предпазлив в думите си?
      Паж жезли, не се съмнявам, че е самия той :)
      • Навиците най-напред са паяжина, после стават здрава мрежа. Испанска пословица
    • Добре ли ще е за мен да започна 6-месечна психодраматична терапия?

Контекст: и в момента ходя на терапия (индивидуална) и ако започна това другото може и да ми дойде в повече. А и не съм убедена доколко е голяма и истинска мотивацията ми да се променям. Досега като че ли имам прогрес, но имам и доста смесени чувства за мен самата, докъде мога да стигна в своето израстване, доколко промяната е възможна, етц. Хем съм обнадеждена, хем не.
      Колкото повече проглеждам за себе си, не ми е леко, въпреки че това си има и позитивна страна.
      Докато бърках картите, мислех и за др. неща, случили се през деня. Повтарящи се инвенции Рицар меча, Страшния съд.

Отговорът на Таро:
      8 пентакли, 4 меча, 2 меча обърнати.

Пълна стагнация... И много добре описват положението. Явно няма скоро да е моето "излекуване", aka съзряване. 8 пентакли се е доказала в комбинациите като много fake карта. Карта за този, който се напъва и се прави на нещо, което не е. Може би дълбоко в себе си, аз не искам да се оправям съвсем, иначе досега да съм го направила?!
      4 меча+2 меча об. показват пълна стагнация. Въпреки, че ми се иска последната карта да дава някаква прозирка. В случай че е така, прозирката е малка и трябва внимателно да се избира. Не ми харесва, че картите намаляват по номерация. Показват колко ми е трудно и някак обтегнато, но и сякаш капацитетът ми за момента не е толкова голям.

Но въпреки всичко, може би трябва да пробвам.
      Une immense espérance a traversé la terre
      Une immense espérance a traversé ma peur

• Curios, извън контекста на Таро, понеже нямам нищо общо с психологията и не бих си позволила да давам съвет, но защо вместо да се променяш, не пробваш да се приемеш? Може да дискутираме по въпроса "промяна срещу приемане". Промяната е хубаво нещо, нали все ни надуват главите как, ако искаме нещо да се промени, трябва да променим себе си" и все неща от този род, а пък да кажеш "аз съм еди-какъ си" било оправдание, т.е ситуират (социума, не психолозите) промяната като нещо добро, а приемането като нещо лошо. Щ ми е интересно да чуя вашите гледни точки, в друга тема най- добре.
      • Навиците най-напред са паяжина, после стават здрава мрежа. Испанска пословица
    • Знам, че вече ставам досадна с въпроси за психическото си здраве и неспособността ми за нормални отношения с хората и със самата мен, но това ме мъчи много и ми омръзна да съм толкова объркана, омръзна ми от това. Опитвам се да съм отговорна, но без това да се превръща в себеомраза, същвременно ми писна от себе си, не харесвам себе си и какви изблици правя, как агресирам понякога, смятам че имам проблем и че трябва да се променя към по-добро, но и същевременно да се приема. Малко противоречиво, но това е. Надявам се с това отговарям и на по-горния въпрос, макар и с голямо закъснение.

Можете ли да ми помогнете с тази комбинация, на въпрос:
      Кога ще се оправя най-сетне, кога ще оздравея? /не е зададен точно по този начин, но това е смисълът/
      4 меча, Жрец, 5 чаши

4 меча ме преследват, 5 чаши също, позитивна съм г/д за Жреца. Като им видях подредбата по номерация, 4-5, и се сетих за калцираното време. Много неща излизат наяве при мен, за много неща закъснявам, даже е късно и за наваксване, остава само горчивия извод и истината, която нито ме радва, нито нищо. Радвам се само, че съм по-осъзната един път завинаги, но от тук не следва нищо, много е трудно да си излезеш от собствената матрица. Страх ме е. Страх ме е, че както 4 меча при въпроси за бременност значи "жената никога няма да е майка", така ме е страх че за психично здраве е присъда, че човекът никога няма да се промени. Единственото нещо, което ме зарадва в тази комбинация е Жрецът, някак обичам я тази карта, дано дава прозирка. Понякога се чудя дали "доброто" ще победи и дали достатъчно силно искам да израсна и да поема отговорност, просто да съм нормална, да му се не види. Дълбоко в себе си знам, че твърде много неща си зависят от мен и нямаше нужда да тегля карти, но знаете как човек за успокоение го прави. Съжалявам, ако дразня вече с тези въпроси, защото само за това питам, но ми писна. Моля ви за мнение. :(

• 4 меча, за мен показва , че си в период в живота ти, в който трябва да се откажеш от нещо за сметка на друго. Да претеглиш ''за'' и ''против''. Но този избор няма да е лесен за теб. Трябва да изградиш твоя собствена позиция. А за мен ти си Жреца в тази комбинация, който сляпо следва уроците и законите наложени от другите, и това му тежи, по 5 чаши. Отдръпнала си се от себе си, търсиш се, защото искаш да отговаряш на общоприети разбирания за човешкото поведение.

А съветът ми е да бъдеш себе си и да не се самонаблюдаваш токова много. Пробвай с промяна във външния вид, помага. Или ходи на спорт. Изглежда толкова елементарно, но ще те зареди с много позитивна енергия, а ти имаш много нужда от това. И пий магнезий.
    • curi0us написа:

Знам, че вече ставам досадна с въпроси за психическото си здраве и неспособността ми за нормални отношения с хората и със самата мен, но това ме мъчи много и ми омръзна да съм толкова объркана, омръзна ми от това. Опитвам се да съм отговорна, но без това да се превръща в себеомраза, същвременно ми писна от себе си, не харесвам себе си и какви изблици правя, как агресирам понякога, смятам че имам проблем и че трябва да се променя към по-добро, но и същевременно да се приема. Малко противоречиво, но това е. Надявам се с това отговарям и на по-горния въпрос, макар и с голямо закъснение.

Можете ли да ми помогнете с тази комбинация, на въпрос:
      Кога ще се оправя най-сетне, кога ще оздравея? /не е зададен точно по този начин, но това е смисълът/
      4 меча, Жрец, 5 чаши

4 меча ме преследват, 5 чаши също, позитивна съм г/д за Жреца. Като им видях подредбата по номерация, 4-5, и се сетих за калцираното време. Много неща излизат наяве при мен, за много неща закъснявам, даже е късно и за наваксване, остава само горчивия извод и истината, която нито ме радва, нито нищо. Радвам се само, че съм по-осъзната един път завинаги, но от тук не следва нищо, много е трудно да си излезеш от собствената матрица. Страх ме е. Страх ме е, че както 4 меча при въпроси за бременност значи "жената никога няма да е майка", така ме е страх че за психично здраве е присъда, че човекът никога няма да се промени. Единственото нещо, което ме зарадва в тази комбинация е Жрецът, някак обичам я тази карта, дано дава прозирка. Понякога се чудя дали "доброто" ще победи и дали достатъчно силно искам да израсна и да поема отговорност, просто да съм нормална, да му се не види. Дълбоко в себе си знам, че твърде много неща си зависят от мен и нямаше нужда да тегля карти, но знаете как човек за успокоение го прави. Съжалявам, ако дразня вече с тези въпроси, защото само за това питам, но ми писна. Моля ви за мнение. :(
      Не знам доколко е във връзка с картите, но за мен фактът, че си даваш сметка за тези неща и те те тормозят, означава липса на защитни механизми. Оттам и това, че всичко е проблем най-вече за теб, защото инсталираме ли защитен механизъм, обикновено ставаме глухи и слепи, и съответният механизъм се оказва проблем за околните. За мен това е по-необичайното и по-опасно донякъде, че не си развила защитен механизъм, който да подкрепи собствената ти самооценка.
      Магнезий и спорт не знам доколко ще ти помогнат, по-скоро ми е странно, че терапевтът ти не е работил в насоката, която описах...
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • " Колкото повече се променя - толкова повече остава същото" май е поговорка, но е абсолютно вярно. Аз мисля, че при теб е въпрос на характер и няма как да го промениш. И психолозите, според мен, създават голямо чувство на вина и депресия у пациента, защото желаната промяна, по която работят не се получава, а те никога нямат вина.
    • Toni написа:

" И психолозите, според мен, създават голямо чувство на вина и депресия у пациента, защото желаната промяна, по която работят не се получава, а те никога нямат вина."
      Много ви моля, говорете само когато сте наясно с нещата.... Психологът не може да направи нищо ако пациентът се е задълбал в защитата си и се страхува да я пусне (понякога и не трябва, за да не се разпаднат "въжетата", които досега са поддържали Аз-а що-годе в изправност, това са особено трудни случаи... ) и да си отвори очите за друго. Но да кажеш, че създават чувство на вина и депресия, е просто смешно...
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
    • Ох,хора,притеснена съм...
      Какво е психическото състояние на човек в момента?
      9 жезли,Слънцето,4 чаши
      Аз виждам големи страхове,големи очаквания,които не са задоволени. Този човек има високо мнение за себе си и съответно очаква много от себе си,но по 4 чаши може би е неудовлетворен в резултатите и това го води към изолация и затваряне в себе си.
      И преди съм писала за този човек. Склонен е към депресивни състояния,които са от тежките. Миналата година по това време беше в епизод. Миналата седмица ми сподели,че се е чувствал зле.
      Какво мислите вие? :( Аз може и да се притеснявам излишно.
    • Moon написа:

Ох,хора,притеснена съм...
      9 жезли,Слънцето,4 чаши
      Аз виждам големи страхове,големи очаквания,които не са задоволени. Този човек има високо мнение за себе си и съответно очаква много от себе си,но по 4 чаши може би е неудовлетворен в резултатите и това го води към изолация и затваряне в себе си.
      И преди съм писала за този човек. Склонен е към депресивни състояния,които са от тежките. Миналата година по това време беше в епизод. Миналата седмица ми сподели,че се е чувствал зле.
      Тежко нарцисично разстройство виждам аз. Много, много тежко ; лечение - трудно... Дано не направи някоя глупост този човек...
    • Roxelane написа:

Moon написа:

9 жезли,Слънцето,4 чаши
      Тежко нарцисично разстройство виждам аз. Много, много тежко ; лечение - трудно... Дано не направи някоя глупост този човек...
      Благодаря,че пишеш.
      Мъчно ми е. Много. Добър човек е,но има личностни проблеми отдавна. И все сам да се оправя,не търси помощ. На мен ми е повече от ясно,че не можем и не трябва да бъдем терапевти на близките си,затова съм безсилна и съм се примирила,че всичко зависи от неговата нагласа. Трябва да потърси специалист и съм си казвала мнението. Но когато човек си е навил на пръста,че когато се справи сам с лошата ситуация,ще стане по-силен и по-способен,няма какво да се каже. Дано успее да се вземе в ръце.
    • Ще споделиш ли какъв точно му е проблемът?
      Съгласна съм с Рокси иначе.
      И според мен човекът много страда.
      Мразя Слънцето... :(
      4 чаши също е голямо страдание и неудоволствие, на мен ми се е падала често и знам за какво става въпрос. Просто никога не си доволен, никога не ти стига, обиден си, не ти е кеф. И дори да знаеш че не си прав чисто рационално, вътрешното чувство е много по-силно. Че си ощетен,че нз си кво... Ужас, и с това слънце.
      Дано се оправи. Дано му се падне страшния съд и да може да го понесе.

• curi0us написа:

Ще споделиш ли какъв точно му е проблемът?

Съгласна съм с Рокси иначе.
      И според мен човекът много страда.
      Мразя Слънцето... :(
      4 чаши също е голямо страдание и неудоволствие, на мен ми се е падала често и знам за какво става въпрос. Просто никога не си доволен, никога не ти стига, обиден си, не ти е кеф. И дори да знаеш че не си прав чисто рационално, вътрешното чувство е много по-силно. Че си ощетен,че нз си кво... Ужас, и с това слънце.
      Дано се оправи. Дано му се падне страшния съд и да може да го понесе.
      Този човек е типичен пример за свръхизискващ(имам предвид изискващ от себе си),свръхконтролиращ индивид,перфекционист и максималист.Чист работохолик,отдаден до последно на кариерното си развитие.Още от ранна възраст навсякъде винаги е бил на челни позиции,топ успех в учебни заведения,сертификати за езици-над 95% всичките,лауреат на олимпиади и тн. Много интелигентен човек,но не зубрач,а разбиращ и усвояващ. В същото време никога не е искал да бъде център на внимание,даже го отбягва.Въпреки че има безпрекословна подкрепа от семейството си и страхотна връзка с него,налице е неудовлетвореност от него самият.Познавам го от доста години вече,в началото не беше такъв,но в последните 2 години започна да се движи в такава посока.Толкова много иска да се справя (сам-живее сам,сам се оправя,няма широк приятелски кръг) и иска да се справя блестящо.Миналата година по това време е изпаднал в депресия,което продължи над 6 месеца.Аз не знаех за това.Не се бяхме виждали няколко месеца и когато дойде в България,не можех да го позная.Направо се уплаших.Човек,който нямаше грам живец в себе си,нямаше енергията,която винаги е имал,изолираше се от околните мисловно,даже ме излъга,за да ме отблъсне от себе си,ежедневно прекаляваше със субстанции,като зеленчук беше..Беше си шок.Така се случи,че си оправихме отношенията и той разказа,че цялото напрежение покрай работата и следването му,изолацията,са го накарали да потъне в дупка,в която нищо,което прави няма смисъл.Не можел да обясни как и защо се чувства и затова отблъсквал всички около себе си. За пръв път чух израза : Когато си в такова състояние и някой ти подаде ръка,това те кара да се затвориш още по-дълбоко в себе си.Аз се видях с него с намерението да му кажа,че където и да се намира в момента,в каквото и положение да е,аз няма да затворя вратата си към него.Не мога.След това явно състоянието му уж се подобри,но след време разбрах,че депресията е продължила още месеци...Последния път се беше замогнал по негови думи и се чувствал "пак като себе си",но както казах -миналата седмица без да питам ми каза,че не се е чувствал добре.Чуваме се периодично,но когато за дълъг период изчезне,ми светва червената лампичка.Аз знам,че не съм отговорна и не мога да го "поправям",но живее сам,в друга държава,постоянно е на педал в ежедневието и няма как да не се тревожа.Изразих мнението си,че подобни състояния могат да станат циклични/да се отключват,когато не се работи със специалист,каза ,че се е замислял,но иска САМ да го преодолее,за да можел да се справя за в бъдеще...Най-ме стресна ,когато каза,че в този депресивен период нарочно е искал да му е зле-вместо да се опитва да излезе от състоянието,нарочно е иска да остане в него,за да "знае,че може да се справя дори когато е в депресия".Това визирам под личностни проблеми.Индивидуалист до мозъка на костите си.Също така и егоист,но на практика неосъзнат такъв.Все мисли,планира,търси...и всичко в първо лице,аз,аз,аз...За суицидни мисли не е ставало дума никога,слава Богу. Това е много близък до сърцето ми човек.Въпреки че съм го оставила да си троши сам главата,няма как да не го мисля.
      Благодаря ти,curi0us. <3 И аз се надявам да се оправи,но колкото повече се сещам за това,толкова повече се убеждавам,че без помощ от специалист няма да се разрешат тези проблеми.За мен това е липса на обективна преценка за себе си и неприемане на реалността,в което се живее.
      Стана дълъг поста,извинявам се.Така ми дойде да го изкажа.Стана си като за "Лични истории".Ако някой сметне за удачно,нека го премести там.

Мнението бе променено 1 път, последно от Moon ().

• Moon написа:

9 жезли,Слънцето,4 чаши
      Типична нарцистична обсесия, но аз не бих се притеснявала - всичко е негов личен избор и той винаги е бил такъв, няма да се промени. Освен това има и натрапливи действия и идеи - това по Слънцето с 4 чаши, повтаря едно и също до припадък, движи се по график, живее по график. Казано просто, не умее да се забавлява, няма да се учудя, ако е краен трезвеник и непушач и отрича тези неща. Може и да краен веган, изобщо има крайност в навиците му на хранене, на пиене/непиене.
      Освен това, отново по Слънцето обаче, върху него се упражнява и натиск от семейството му/близките му, съчетано с всичко останало/останали карти, се получава класически сюжет с главен герой - чувството за вина.
      Copyright © 2015 Mona Vendor. Всички права запазени.
    • Ще се справи ли с проблемите си Х.?

Страхът /Смърт/ - 5 жезли /оплождане/ - Усмиряване /Звездата/

Смъртта с 5-те жезли означава край на етап от живота на човека, и нови вътрешни конфликти. Притеснява ме Звездата на последна.
      Доста съм объркана, казах позитивна прогноза за човекът, но мисля, че сбърках. Звездата е край, но на какво? Ще бъдат ли 5-те жезли усмирени?

Всеки ден се уча да бъда неграмотна по твоята азбука.
    • Ми те направо ще потънат в тая Звезда...
      Според мен на човека му се дава нов шанс. Но не непременно благоприятен или пък, неблагоприятен развой на нещата.
      Просто нов шанс да се справи с проблемите си, което няма да стане без вътрешно пътуване към себе си...

Надявам се, че Смъртта на първа е по-скоро като "Началото на края"... :) Но може и да показва калцираното време, че човекът е малко закъснял, можело е и по-рано да промени картината.

• Според мен този човек има много багаж от миналото,който влачи. Мисловни модели,които вече не вършат работа,а само утежняват ситуацията,живот в миналото. Трябва много неща да пусне и да се отвори към настоящето. Говоря от опит,защото Смъртта+Звездата ме преследваше за една ситуация дълго време. 5-те жезъла са конфликта със себе си при сблъсъка на реалността със собствените ти очаквания,които си градил с години,но вече не работят. Непрестанна болезнена борба със себе си. Тежка комбинация е. Трябва да преоцени ситуацията и да си даде сметка какво го е довело дотук. Какво трябва да остави зад себе си,за да продължи напред. Затлачено му е положението,но само той може да излезе от него. Етап в живота му е приключил,а той се съпротивлява да го напусне.
    • wolfy написа:

Ще се справи ли с проблемите си Х.?

Страхът /Смърт/ - 5 жезли /оплождане/ - Усмиряване /Звездата/

Смъртта с 5-те жезли означава край на етап от живота на човека, и нови вътрешни конфликти. Притеснява ме Звездата на последна.
      Доста съм объркана, казах позитивна прогноза за човекът, но мисля, че сбърках. Звездата е край, но на какво? Ще бъдат ли 5-те жезли усмирени?
      Наскоро са започнали съществени промени, в съзнанието,представите на човека по Смъртта.
      Има борба ,хъс да се справи с проблемите си ,човекът предприема действия,макар и да не е наясно много какво прави все още и как да го постигне това спокойствие,освобождение,забрава -Звездата.
      Според мен трябва да си изгради план на действие-обмислен,претеглен,ясен ,а не да стреля на посоки с тази 5 Жезли.
      5 Жезли е притисната между два тежки големи аркана,ври и кипи ,но няма пентакъл да помогне на жезъла ... бори се, иска , но виждам ,че бързо сякаш ще изгори хъса му и ще потъне в забрава тази борба,ще захладнее поривът или по точно ,че ще коства не малко време докато се пребори с проблемите.
    • Момичета ,тези карти говорят ли ви за депресивно състояние :

1.Светът/Индивидуалиация,Смъртта/Страхът,5 пентакли/приземяване

2.Глупакът/Puer Aeternus,Страшният съд/Спасението,5 пентакли/приземяване

Картите касаят един и същи човек,но са зададени различни въпроси.

На мен ми направи впечатление 5 пентакли като трета карта,а размесих доста добре. Първата комбинация ми изглежда доста мрачна като състояние,изолация направо. Ако Светът беше на трета щеше да изглежда като да има изход от положението,ама в тази подредба... Колкото повече гледам картите,толкова по-ясно ми става,че Таро не отговори на поставените въпроси,а говори за състоянието,в което човека се намира. Докато първата комбинация ми е доста статична,втората указва някакъв процес-макар и доста неприятен като усещане със Страшния съд. Малко все е едно Глупакът не знае откъде му е дошло. Принципно бих казала,че Страшният съд до Глупакът обикновено е положително явление,защото ще се опомни индивидът,но с 5 пентакли след това изгледите са си кофти.
      Цялостно картите ми говорят за човек,който се е изолирал социално или физически и в главата му е боза от негативен тип. Едва ли се касае за психологическо заболяване,но комбинациите са доста обезсърчителни.

Познавам човека,принципно все се прави,че няма проблеми и е доволен от всичко. Тези карти ме учудиха честно казано. Миналата седмица беше много усмихнат и позитивен.

Какво мислите?
    • Мисля,че отговорът е 5 пентакли, както и първата комбинация на първия въпрос.

Не й е много добре, усеща някаква липса.
      Дали психическа или физическа ми е трудно да кажа, но залагам на психическа.
      Иска й се нещата да са различни, даже може да си въобразява,че е така. Да живее във фантазиите повече отколкото в реалността, т.е. да липсва осъзнатост. Но осъзнатост ще се появи, няма избор, с този край.. ще трябва.
      Може да е много бавен и постепенен процес, който малко по малко мачка като валяк, но за нея ще има промяна и разлика, реализации, бродене.
      Надявам се да е окей!

Имам и алтернативно тълкуване ама ми се струва по-малко вероятно :?
      Че от период на охолство трябва да търпи финансови трудности.

Едит: не трябваше да пиша преди да чета :D Всичко написано, само че в м.р.

Мнението бе променено 1 път, последно от curi0us ().