Таро и Ментално здраве

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Какъв е проблема на Д.?

Паж жезли - Императрица - 9 жезли

Поствам този въпрос и подредба, защото Д е сина ми, тийнейджър и няма нищо странно, че има проблеми, обаче това ме накара да се замисля дали Императрицата не съм аз в неговите очи, една такава свръхконтролираща, която да провокира 9-те жезли в него, да задейства някакви защитни механизми в него, да го кара да бъде крайно предпазлив в думите си?
      Паж жезли, не се съмнявам, че е самия той :)
      Нима животът не е само капчица роса?
      La vie en rose
    • Добре ли ще е за мен да започна 6-месечна психодраматична терапия?

Контекст: и в момента ходя на терапия (индивидуална) и ако започна това другото може и да ми дойде в повече. А и не съм убедена доколко е голяма и истинска мотивацията ми да се променям. Досега като че ли имам прогрес, но имам и доста смесени чувства за мен самата, докъде мога да стигна в своето израстване, доколко промяната е възможна, етц. Хем съм обнадеждена, хем не.
      Колкото повече проглеждам за себе си, не ми е леко, въпреки че това си има и позитивна страна.
      Докато бърках картите, мислех и за др. неща, случили се през деня. Повтарящи се инвенции Рицар меча, Страшния съд.

Отговорът на Таро:
      8 пентакли, 4 меча, 2 меча обърнати.

Пълна стагнация... И много добре описват положението. Явно няма скоро да е моето "излекуване", aka съзряване. 8 пентакли се е доказала в комбинациите като много fake карта. Карта за този, който се напъва и се прави на нещо, което не е. Може би дълбоко в себе си, аз не искам да се оправям съвсем, иначе досега да съм го направила?!
      4 меча+2 меча об. показват пълна стагнация. Въпреки, че ми се иска последната карта да дава някаква прозирка. В случай че е така, прозирката е малка и трябва внимателно да се избира. Не ми харесва, че картите намаляват по номерация. Показват колко ми е трудно и някак обтегнато, но и сякаш капацитетът ми за момента не е толкова голям.

Но въпреки всичко, може би трябва да пробвам.
      DIGNITY ALWAYS WIN.
    • Curios, извън контекста на Таро, понеже нямам нищо общо с психологията и не бих си позволила да давам съвет, но защо вместо да се променяш, не пробваш да се приемеш? Може да дискутираме по въпроса "промяна срещу приемане". Промяната е хубаво нещо, нали все ни надуват главите как, ако искаме нещо да се промени, трябва да променим себе си" и все неща от този род, а пък да кажеш "аз съм еди-какъ си" било оправдание, т.е ситуират (социума, не психолозите) промяната като нещо добро, а приемането като нещо лошо. Щ ми е интересно да чуя вашите гледни точки, в друга тема най- добре.
      Нима животът не е само капчица роса?
      La vie en rose
    • Знам, че вече ставам досадна с въпроси за психическото си здраве и неспособността ми за нормални отношения с хората и със самата мен, но това ме мъчи много и ми омръзна да съм толкова объркана, омръзна ми от това. Опитвам се да съм отговорна, но без това да се превръща в себеомраза, същвременно ми писна от себе си, не харесвам себе си и какви изблици правя, как агресирам понякога, смятам че имам проблем и че трябва да се променя към по-добро, но и същевременно да се приема. Малко противоречиво, но това е. Надявам се с това отговарям и на по-горния въпрос, макар и с голямо закъснение.

Можете ли да ми помогнете с тази комбинация, на въпрос:
      Кога ще се оправя най-сетне, кога ще оздравея? /не е зададен точно по този начин, но това е смисълът/
      4 меча, Жрец, 5 чаши

4 меча ме преследват, 5 чаши също, позитивна съм г/д за Жреца. Като им видях подредбата по номерация, 4-5, и се сетих за калцираното време. Много неща излизат наяве при мен, за много неща закъснявам, даже е късно и за наваксване, остава само горчивия извод и истината, която нито ме радва, нито нищо. Радвам се само, че съм по-осъзната един път завинаги, но от тук не следва нищо, много е трудно да си излезеш от собствената матрица. Страх ме е. Страх ме е, че както 4 меча при въпроси за бременност значи "жената никога няма да е майка", така ме е страх че за психично здраве е присъда, че човекът никога няма да се промени. Единственото нещо, което ме зарадва в тази комбинация е Жрецът, някак обичам я тази карта, дано дава прозирка. Понякога се чудя дали "доброто" ще победи и дали достатъчно силно искам да израсна и да поема отговорност, просто да съм нормална, да му се не види. Дълбоко в себе си знам, че твърде много неща си зависят от мен и нямаше нужда да тегля карти, но знаете как човек за успокоение го прави. Съжалявам, ако дразня вече с тези въпроси, защото само за това питам, но ми писна. Моля ви за мнение. :(
      DIGNITY ALWAYS WIN.
    • 4 меча, за мен показва , че си в период в живота ти, в който трябва да се откажеш от нещо за сметка на друго. Да претеглиш ''за'' и ''против''. Но този избор няма да е лесен за теб. Трябва да изградиш твоя собствена позиция. А за мен ти си Жреца в тази комбинация, който сляпо следва уроците и законите наложени от другите, и това му тежи, по 5 чаши. Отдръпнала си се от себе си, търсиш се, защото искаш да отговаряш на общоприети разбирания за човешкото поведение.

А съветът ми е да бъдеш себе си и да не се самонаблюдаваш токова много. Пробвай с промяна във външния вид, помага. Или ходи на спорт. Изглежда толкова елементарно, но ще те зареди с много позитивна енергия, а ти имаш много нужда от това. И пий магнезий.
    • curi0us wrote:

Знам, че вече ставам досадна с въпроси за психическото си здраве и неспособността ми за нормални отношения с хората и със самата мен, но това ме мъчи много и ми омръзна да съм толкова объркана, омръзна ми от това. Опитвам се да съм отговорна, но без това да се превръща в себеомраза, същвременно ми писна от себе си, не харесвам себе си и какви изблици правя, как агресирам понякога, смятам че имам проблем и че трябва да се променя към по-добро, но и същевременно да се приема. Малко противоречиво, но това е. Надявам се с това отговарям и на по-горния въпрос, макар и с голямо закъснение.

Можете ли да ми помогнете с тази комбинация, на въпрос:
      Кога ще се оправя най-сетне, кога ще оздравея? /не е зададен точно по този начин, но това е смисълът/
      4 меча, Жрец, 5 чаши

4 меча ме преследват, 5 чаши също, позитивна съм г/д за Жреца. Като им видях подредбата по номерация, 4-5, и се сетих за калцираното време. Много неща излизат наяве при мен, за много неща закъснявам, даже е късно и за наваксване, остава само горчивия извод и истината, която нито ме радва, нито нищо. Радвам се само, че съм по-осъзната един път завинаги, но от тук не следва нищо, много е трудно да си излезеш от собствената матрица. Страх ме е. Страх ме е, че както 4 меча при въпроси за бременност значи "жената никога няма да е майка", така ме е страх че за психично здраве е присъда, че човекът никога няма да се промени. Единственото нещо, което ме зарадва в тази комбинация е Жрецът, някак обичам я тази карта, дано дава прозирка. Понякога се чудя дали "доброто" ще победи и дали достатъчно силно искам да израсна и да поема отговорност, просто да съм нормална, да му се не види. Дълбоко в себе си знам, че твърде много неща си зависят от мен и нямаше нужда да тегля карти, но знаете как човек за успокоение го прави. Съжалявам, ако дразня вече с тези въпроси, защото само за това питам, но ми писна. Моля ви за мнение. :(
      Не знам доколко е във връзка с картите, но за мен фактът, че си даваш сметка за тези неща и те те тормозят, означава липса на защитни механизми. Оттам и това, че всичко е проблем най-вече за теб, защото инсталираме ли защитен механизъм, обикновено ставаме глухи и слепи, и съответният механизъм се оказва проблем за околните. За мен това е по-необичайното и по-опасно донякъде, че не си развила защитен механизъм, който да подкрепи собствената ти самооценка.
      Магнезий и спорт не знам доколко ще ти помогнат, по-скоро ми е странно, че терапевтът ти не е работил в насоката, която описах...
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • " Колкото повече се променя - толкова повече остава същото" май е поговорка, но е абсолютно вярно. Аз мисля, че при теб е въпрос на характер и няма как да го промениш. И психолозите, според мен, създават голямо чувство на вина и депресия у пациента, защото желаната промяна, по която работят не се получава, а те никога нямат вина.
    • Toni wrote:

" И психолозите, според мен, създават голямо чувство на вина и депресия у пациента, защото желаната промяна, по която работят не се получава, а те никога нямат вина."
      Много ви моля, говорете само когато сте наясно с нещата.... Психологът не може да направи нищо ако пациентът се е задълбал в защитата си и се страхува да я пусне (понякога и не трябва, за да не се разпаднат "въжетата", които досега са поддържали Аз-а що-годе в изправност, това са особено трудни случаи... ) и да си отвори очите за друго. Но да кажеш, че създават чувство на вина и депресия, е просто смешно...
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
    • Ох,хора,притеснена съм...
      Какво е психическото състояние на човек в момента?
      9 жезли,Слънцето,4 чаши
      Аз виждам големи страхове,големи очаквания,които не са задоволени. Този човек има високо мнение за себе си и съответно очаква много от себе си,но по 4 чаши може би е неудовлетворен в резултатите и това го води към изолация и затваряне в себе си.
      И преди съм писала за този човек. Склонен е към депресивни състояния,които са от тежките. Миналата година по това време беше в епизод. Миналата седмица ми сподели,че се е чувствал зле.
      Какво мислите вие? :( Аз може и да се притеснявам излишно.
    • Moon wrote:

Ох,хора,притеснена съм...
      9 жезли,Слънцето,4 чаши
      Аз виждам големи страхове,големи очаквания,които не са задоволени. Този човек има високо мнение за себе си и съответно очаква много от себе си,но по 4 чаши може би е неудовлетворен в резултатите и това го води към изолация и затваряне в себе си.
      И преди съм писала за този човек. Склонен е към депресивни състояния,които са от тежките. Миналата година по това време беше в епизод. Миналата седмица ми сподели,че се е чувствал зле.
      Тежко нарцисично разстройство виждам аз. Много, много тежко ; лечение - трудно... Дано не направи някоя глупост този човек...
    • Roxelane wrote:

Moon wrote:

9 жезли,Слънцето,4 чаши
      Тежко нарцисично разстройство виждам аз. Много, много тежко ; лечение - трудно... Дано не направи някоя глупост този човек...
      Благодаря,че пишеш.
      Мъчно ми е. Много. Добър човек е,но има личностни проблеми отдавна. И все сам да се оправя,не търси помощ. На мен ми е повече от ясно,че не можем и не трябва да бъдем терапевти на близките си,затова съм безсилна и съм се примирила,че всичко зависи от неговата нагласа. Трябва да потърси специалист и съм си казвала мнението. Но когато човек си е навил на пръста,че когато се справи сам с лошата ситуация,ще стане по-силен и по-способен,няма какво да се каже. Дано успее да се вземе в ръце.
    • Ще споделиш ли какъв точно му е проблемът?
      Съгласна съм с Рокси иначе.
      И според мен човекът много страда.
      Мразя Слънцето... :(
      4 чаши също е голямо страдание и неудоволствие, на мен ми се е падала често и знам за какво става въпрос. Просто никога не си доволен, никога не ти стига, обиден си, не ти е кеф. И дори да знаеш че не си прав чисто рационално, вътрешното чувство е много по-силно. Че си ощетен,че нз си кво... Ужас, и с това слънце.
      Дано се оправи. Дано му се падне страшния съд и да може да го понесе.
      DIGNITY ALWAYS WIN.
    • curi0us wrote:

Ще споделиш ли какъв точно му е проблемът?

Съгласна съм с Рокси иначе.
      И според мен човекът много страда.
      Мразя Слънцето... :(
      4 чаши също е голямо страдание и неудоволствие, на мен ми се е падала често и знам за какво става въпрос. Просто никога не си доволен, никога не ти стига, обиден си, не ти е кеф. И дори да знаеш че не си прав чисто рационално, вътрешното чувство е много по-силно. Че си ощетен,че нз си кво... Ужас, и с това слънце.
      Дано се оправи. Дано му се падне страшния съд и да може да го понесе.
      Този човек е типичен пример за свръхизискващ(имам предвид изискващ от себе си),свръхконтролиращ индивид,перфекционист и максималист.Чист работохолик,отдаден до последно на кариерното си развитие.Още от ранна възраст навсякъде винаги е бил на челни позиции,топ успех в учебни заведения,сертификати за езици-над 95% всичките,лауреат на олимпиади и тн. Много интелигентен човек,но не зубрач,а разбиращ и усвояващ. В същото време никога не е искал да бъде център на внимание,даже го отбягва.Въпреки че има безпрекословна подкрепа от семейството си и страхотна връзка с него,налице е неудовлетвореност от него самият.Познавам го от доста години вече,в началото не беше такъв,но в последните 2 години започна да се движи в такава посока.Толкова много иска да се справя (сам-живее сам,сам се оправя,няма широк приятелски кръг) и иска да се справя блестящо.Миналата година по това време е изпаднал в депресия,което продължи над 6 месеца.Аз не знаех за това.Не се бяхме виждали няколко месеца и когато дойде в България,не можех да го позная.Направо се уплаших.Човек,който нямаше грам живец в себе си,нямаше енергията,която винаги е имал,изолираше се от околните мисловно,даже ме излъга,за да ме отблъсне от себе си,ежедневно прекаляваше със субстанции,като зеленчук беше..Беше си шок.Така се случи,че си оправихме отношенията и той разказа,че цялото напрежение покрай работата и следването му,изолацията,са го накарали да потъне в дупка,в която нищо,което прави няма смисъл.Не можел да обясни как и защо се чувства и затова отблъсквал всички около себе си. За пръв път чух израза : Когато си в такова състояние и някой ти подаде ръка,това те кара да се затвориш още по-дълбоко в себе си.Аз се видях с него с намерението да му кажа,че където и да се намира в момента,в каквото и положение да е,аз няма да затворя вратата си към него.Не мога.След това явно състоянието му уж се подобри,но след време разбрах,че депресията е продължила още месеци...Последния път се беше замогнал по негови думи и се чувствал "пак като себе си",но както казах -миналата седмица без да питам ми каза,че не се е чувствал добре.Чуваме се периодично,но когато за дълъг период изчезне,ми светва червената лампичка.Аз знам,че не съм отговорна и не мога да го "поправям",но живее сам,в друга държава,постоянно е на педал в ежедневието и няма как да не се тревожа.Изразих мнението си,че подобни състояния могат да станат циклични/да се отключват,когато не се работи със специалист,каза ,че се е замислял,но иска САМ да го преодолее,за да можел да се справя за в бъдеще...Най-ме стресна ,когато каза,че в този депресивен период нарочно е искал да му е зле-вместо да се опитва да излезе от състоянието,нарочно е иска да остане в него,за да "знае,че може да се справя дори когато е в депресия".Това визирам под личностни проблеми.Индивидуалист до мозъка на костите си.Също така и егоист,но на практика неосъзнат такъв.Все мисли,планира,търси...и всичко в първо лице,аз,аз,аз...За суицидни мисли не е ставало дума никога,слава Богу. Това е много близък до сърцето ми човек.Въпреки че съм го оставила да си троши сам главата,няма как да не го мисля.
      Благодаря ти,curi0us. <3 И аз се надявам да се оправи,но колкото повече се сещам за това,толкова повече се убеждавам,че без помощ от специалист няма да се разрешат тези проблеми.За мен това е липса на обективна преценка за себе си и неприемане на реалността,в което се живее.
      Стана дълъг поста,извинявам се.Така ми дойде да го изкажа.Стана си като за "Лични истории".Ако някой сметне за удачно,нека го премести там.

The post was edited 1 time, last by Moon ().

• Moon wrote:

9 жезли,Слънцето,4 чаши
      Типична нарцистична обсесия, но аз не бих се притеснявала - всичко е негов личен избор и той винаги е бил такъв, няма да се промени. Освен това има и натрапливи действия и идеи - това по Слънцето с 4 чаши, повтаря едно и също до припадък, движи се по график, живее по график. Казано просто, не умее да се забавлява, няма да се учудя, ако е краен трезвеник и непушач и отрича тези неща. Може и да краен веган, изобщо има крайност в навиците му на хранене, на пиене/непиене.
      Освен това, отново по Слънцето обаче, върху него се упражнява и натиск от семейството му/близките му, съчетано с всичко останало/останали карти, се получава класически сюжет с главен герой - чувството за вина.
      Stay soft. It looks beautiful on you.
    • Ще се справи ли с проблемите си Х.?

Страхът /Смърт/ - 5 жезли /оплождане/ - Усмиряване /Звездата/

Смъртта с 5-те жезли означава край на етап от живота на човека, и нови вътрешни конфликти. Притеснява ме Звездата на последна.
      Доста съм объркана, казах позитивна прогноза за човекът, но мисля, че сбърках. Звездата е край, но на какво? Ще бъдат ли 5-те жезли усмирени?

Всеки ден се уча да бъда неграмотна по твоята азбука.
    • Ми те направо ще потънат в тая Звезда...
      Според мен на човека му се дава нов шанс. Но не непременно благоприятен или пък, неблагоприятен развой на нещата.
      Просто нов шанс да се справи с проблемите си, което няма да стане без вътрешно пътуване към себе си...

Надявам се, че Смъртта на първа е по-скоро като "Началото на края"... :) Но може и да показва калцираното време, че човекът е малко закъснял, можело е и по-рано да промени картината.
      DIGNITY ALWAYS WIN.
    • Според мен този човек има много багаж от миналото,който влачи. Мисловни модели,които вече не вършат работа,а само утежняват ситуацията,живот в миналото. Трябва много неща да пусне и да се отвори към настоящето. Говоря от опит,защото Смъртта+Звездата ме преследваше за една ситуация дълго време. 5-те жезъла са конфликта със себе си при сблъсъка на реалността със собствените ти очаквания,които си градил с години,но вече не работят. Непрестанна болезнена борба със себе си. Тежка комбинация е. Трябва да преоцени ситуацията и да си даде сметка какво го е довело дотук. Какво трябва да остави зад себе си,за да продължи напред. Затлачено му е положението,но само той може да излезе от него. Етап в живота му е приключил,а той се съпротивлява да го напусне.
    • wolfy wrote:

Ще се справи ли с проблемите си Х.?

Страхът /Смърт/ - 5 жезли /оплождане/ - Усмиряване /Звездата/

Смъртта с 5-те жезли означава край на етап от живота на човека, и нови вътрешни конфликти. Притеснява ме Звездата на последна.
      Доста съм объркана, казах позитивна прогноза за човекът, но мисля, че сбърках. Звездата е край, но на какво? Ще бъдат ли 5-те жезли усмирени?
      Наскоро са започнали съществени промени, в съзнанието,представите на човека по Смъртта.
      Има борба ,хъс да се справи с проблемите си ,човекът предприема действия,макар и да не е наясно много какво прави все още и как да го постигне това спокойствие,освобождение,забрава -Звездата.
      Според мен трябва да си изгради план на действие-обмислен,претеглен,ясен ,а не да стреля на посоки с тази 5 Жезли.
      5 Жезли е притисната между два тежки големи аркана,ври и кипи ,но няма пентакъл да помогне на жезъла ... бори се, иска , но виждам ,че бързо сякаш ще изгори хъса му и ще потъне в забрава тази борба,ще захладнее поривът или по точно ,че ще коства не малко време докато се пребори с проблемите.
    • Момичета ,тези карти говорят ли ви за депресивно състояние :

1.Светът/Индивидуалиация,Смъртта/Страхът,5 пентакли/приземяване

2.Глупакът/Puer Aeternus,Страшният съд/Спасението,5 пентакли/приземяване

Картите касаят един и същи човек,но са зададени различни въпроси.

На мен ми направи впечатление 5 пентакли като трета карта,а размесих доста добре. Първата комбинация ми изглежда доста мрачна като състояние,изолация направо. Ако Светът беше на трета щеше да изглежда като да има изход от положението,ама в тази подредба... Колкото повече гледам картите,толкова по-ясно ми става,че Таро не отговори на поставените въпроси,а говори за състоянието,в което човека се намира. Докато първата комбинация ми е доста статична,втората указва някакъв процес-макар и доста неприятен като усещане със Страшния съд. Малко все е едно Глупакът не знае откъде му е дошло. Принципно бих казала,че Страшният съд до Глупакът обикновено е положително явление,защото ще се опомни индивидът,но с 5 пентакли след това изгледите са си кофти.
      Цялостно картите ми говорят за човек,който се е изолирал социално или физически и в главата му е боза от негативен тип. Едва ли се касае за психологическо заболяване,но комбинациите са доста обезсърчителни.

Познавам човека,принципно все се прави,че няма проблеми и е доволен от всичко. Тези карти ме учудиха честно казано. Миналата седмица беше много усмихнат и позитивен.

Какво мислите?
    • Мисля,че отговорът е 5 пентакли, както и първата комбинация на първия въпрос.

Не й е много добре, усеща някаква липса.
      Дали психическа или физическа ми е трудно да кажа, но залагам на психическа.
      Иска й се нещата да са различни, даже може да си въобразява,че е така. Да живее във фантазиите повече отколкото в реалността, т.е. да липсва осъзнатост. Но осъзнатост ще се появи, няма избор, с този край.. ще трябва.
      Може да е много бавен и постепенен процес, който малко по малко мачка като валяк, но за нея ще има промяна и разлика, реализации, бродене.
      Надявам се да е окей!

Имам и алтернативно тълкуване ама ми се струва по-малко вероятно :?
      Че от период на охолство трябва да търпи финансови трудности.

Едит: не трябваше да пиша преди да чета :D Всичко написано, само че в м.р.
      DIGNITY ALWAYS WIN.

The post was edited 1 time, last by curi0us ().