Асистирана репродукция

Използваме бисквитки. Продължавайки да разглеждате сайта вие се съгласявате с употребата им. Детайли

• Чудя се, защо двойки, които не могат да имат деца, не се ориентират към осиновяване?

Имам познати, които след две дъщери, решиха че искат непременно и син и жената се подложи на ин витро процедури в съседна Гърция, като си избра пола на бъдещето бебе. Мисля, че това е прекалено..
    • Не се безпокой, вече ще може да се избира много повече отвъд пола на бебето, което смущава доста защитници на морала и етиката - богатите ще плащат, за да получат идеалното бебе. От друга страна пък, тези които не са имали свое собствено се вайкат покрай фразата "защо са ни копелета?", което мнение битува из много хора. Нима е по-добре да умрат сами или в територията на клишетата?
    • Статистическа успеваемост на ин витро при използване на свежи ембриони по възрастови групи:

• Под 35 години – 42%
      • От 35 до 37 години – 32%
      • От 38 до 40 години – 22%
      • От 41 до 42 години – 12%
      • При 42 години – 4%

Статистическа успеваемост на ин витро при използване на замразени ембриони по възрастови групи:
      • Под 35 години – 39%
      • От 35 до 37 години – 35%
      • От 38 до 40 години – 29%
      • От 41 до 42 години – 21%
      • При 42 години – 15%
      Copyright © 2015 Mona Vendor. Всички права запазени.
    • Близо 4 пъти се е увеличила успеваемостта на инвитро процедурите в България през последните 20 години, става ясно от данните на Медицински комплекс "Д-р Щерев", оповестени вчера. През м.г. 55% от жените под 30 години, които са се обърнали към методите на асистираната репродукция, вече са майки. За сравнение в периода 1988-1998 г. средната успеваемост сред тях е била едва 15 на сто. Ръст се наблюдава и сред жените над 40 г., от които 25% вече зачеват инвитро, докато преди са забременявали само 3%. Лекарите все по-често печелят и битките със стерилитета при мъжете, където успехът в лечението достига 48%.

Успехите в асистираната репродукция обаче са съпроводени и с доста мрачна демографска статистика. Средната възраст на зачеване на българките се е увеличила от 20-21 г. в началото на 90-те на миналия век до 25-26 г. в момента, а в София и другите големи градове достига и 30 г. По неофициални данни делът на жените, които раждат за първи път над 35 г., се е повишил над 2 пъти за последните 10 години - от 6 до 13 на сто. В родилното отделение на клиника "Д-р Щерев" за деветмесечието на 2013 г. средната възраст на родилките е била 31.7 години. Макар че инвитро процедурите са много по-успешни при младите жени, 1/5 от пациентите на акушеро-гинекологичната болница са на възраст над 40 години.

"Това създава трудности както на лекарите, така и на семействата, които искат да се сдобият дете, тъй като в по-късна възраст оплождането се осъществява по-трудно. В тези случаи рискована е и самата бременност, тъй като се увеличава опасността от спонтанен аборт, и раждането, което в някои случаи може да се окаже фатално както за майката, така и за плода", предупреждават специалистите гинеколози.
    • Tanya написа:

Чудя се, защо двойки, които не могат да имат деца, не се ориентират към осиновяване?

Имам познати, които след две дъщери, решиха че искат непременно и син и жената се подложи на ин витро процедури в съседна Гърция, като си избра пола на бъдещето бебе. Мисля, че това е прекалено..
      Неслучайно пуснах предните два поста: какво чакат всички до 45 годишна възраст. Досега, какво са чакали?
      Може би техният ген е вълшебен и уникален ли? Ами не е.

И едва ли не, ще приревем заради статистиките. Ми съвсем няма да го направим. Толкова по-зле за подобни жени, които не са разбрали, че да си майка не е билогична предиспозиция, а психическа. И че наоколо е пълно с нещастни деца, изоставени, които тънат в мизерия и нещастие, докато други дават хиляди, за да родят ... евентуално.

Подобна антилогика притежава само човешкото същество.
    • Mona написа:

Tanya написа:

Чудя се, защо двойки, които не могат да имат деца, не се ориентират към осиновяване?

Неслучайно пуснах предните два поста: какво чакат всички до 45 годишна възраст. Досега, какво са чакали?Може би техният ген е вълшебен и уникален ли? Ами не е.

И едва ли не, ще приревем заради статистиките. Ми съвсем няма да го направим. Толкова по-зле за подобни жени, които не са разбрали, че да си майка не е билогична предиспозиция, а психическа. И че наоколо е пълно с нещастни деца, изоставени, които тънат в мизерия и нещастие, докато други дават хиляди, за да родят ... евентуално.

Подобна антилогика притежава само човешкото същество.
      Въпросното семейство има две дъщери, но им се прищяло и син - сякаш жените са втора категория хора или по-скоро, да не би след време, някой зет да им заграби богатството. Та за да не рискуват с трета дъщеря, предпочетоха ин витро, при което се избират само мъжките ембриони.
      Явно, както казваш, си мислят, че генът им е уникален и им трябва мъжки наследник. Съдбата обаче доста често си прави лоши шеги..
    • "Може ли медицината да успее там, където биологията се проваля?"
      Това чух в предаване за ин витрото. Тоест считат, че природата се е провалила, и специално на някого е отнела шанса да бъде майка или баща. Хубаво е да се помни миналото, произхода, и че не всяка издънка е дарена с еднакви качества.
    • Ами, за да се "провали" природата, значи е имало причина. Общо взето, природата съществува само в главата на истеризирани дефицитни жени, които смятат, че вселената им е длъжна и че единственият начин е този да бъдат "щастливи".
    • Tricks написа:

Не знам какво да кажа... Тъпият момент, когато всички са участници в поредният нелеп кошмар, а познанието си остава поредният мираж.
      Какво искаш да кажеш? Наистина не те разбрах.
    • Кога за последно ходихте да ви видят на ехограф, повечето жени имат ендометриози. Което е проблем при зачеване и при износване на плода.

Да си говорим направо, българките още имат табу да ходят на гинеколог, не отлагайте. Всяка трета от вас е с ендоометриоза. Хванете проблема в началото. Идете на лекар да ви видят.
    • Вече има и дизайнерски бебета
      Под маската на загриженост ни се пробутва всичко, за да го преглътнем по-лесно.
      • Навиците най-напред са паяжина, после стават здрава мрежа. Испанска пословица
    • О, китайци пак, горките. Това съм го чула още преди време, но те си признаха, че все още нямат успех. Просто не е лесно да изманипулираш търсените гени. И като не успеят какво ще направят горките, какво ги смущава - ами нищо! Ще си хапнат човешки ембриони, провалили се в експериментите.
    • Правителството реши да финансира безплатно колкото и процедури инвитро да се наложат по преценка на лекарите. Освен това, ще се замразяват яйцеклетки на онкоболни пациенти.

В Европа инвитро процедурите се плащат от самите пациенти, като в различните държави, таксите са различни. Не знаех, че съществува подобен феномен, но това е факт: така нареченият инвитро туризъм.
    • Mona написа:

Правителството реши да финансира безплатно колкото и процедури инвитро да се наложат по преценка на лекарите. Освен това, ще се замразяват яйцеклетки на онкоболни пациенти.

В Европа инвитро процедурите се плащат от самите пациенти, като в различните държави, таксите са различни. Не знаех, че съществува подобен феномен, но това е факт: така нареченият инвитро туризъм.
      Мисля, че е редно процедурите да се плащат от самите пациенти. В бг мамма вероятно биха ме изяли с парцалите, но аз смятам, че природата си знае работата... ако ме разбирате. Чак толкова намеса, и на всяка цена, не е необходима.
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • Именно. Ако бях български данъкоплатец, щях да ги подпаля.
      Не са критерий, разбира се, имах предвид средностатистическа тетка която обича да рони сълзи и да сочи с пръст "ТИЗНАЕШЛИКАКВОЕКАКМОЖЕДА СИТОЛКОВАЖЕСТОКАДАНОНЕТИСЕСЛУЧИНИКОГАНАТЕБДАСИНЯМАШДЕТЕНЦЕ"
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."