Болните деца

Използваме бисквитки. Продължавайки да разглеждате сайта вие се съгласявате с употребата им. Детайли

• Болните деца

Здравейте, темата е мащабна, но аз искам да направя следния акцент: защо през последните 10 и повече години се раждат толкова деца в България с генетични увреди. Но това е тенденция и в световен мащаб. Имате ли обяснение?

Всяка година се раждат средно по около 3500 деца с генетични заболявания. Едва 1% от генетично болните деца могат да се повлияят от скъпоструващото лечение, а за останалите спасението е профилактиката и превенцията.
      Според едни специалисти: в периода от 1990 до 2009 г. родилките на над 1 млн. новородени европейчета са били над 35 години. След 30-ата година на майката обаче вероятността да се развият генетични аномалии в плода се увеличава пропорционално на възрастта, а след 35-годишна възраст шансът бременната да носи увреден плод е в пъти по-висок. Т.е. увеличава се броят на жените, поемащи рисковете и последиците на късната бременност.
      Много лекари съветват аборт при рискова бременност, при усложнения на плода и т.н. Трябва ли да се роди на всяка цена??
      Според други специалисти, кучето е заровено другаде.

Какво мислите вие?
      Copyright © 2015 Mona Vendor. Всички права запазени.
    • Това ще е масова тенденция, която ще се увеличава през всяко следващо десетилетие. Генетичните малформации ще стават ежедневие.
      До 200 години се съмнявам да останат непоразени индивиди.

А защо е така, аз имам обяснение, но няма да го кажа сега. Важно е да се дискутира.
    • Има програми за превенция на наследствени генетични заболявания, но жените масово отказват да се изследват по време на бременността.
      Явно отново стигаме до мисълта за "уникалния ген" и че едва ли не, на нас няма как да ни се случи..
    • Didi написа:

Възможно ли е свръхпопулацията да е довела до тези девиации? Количество за сметка на качество?
      Според мен точно голямата популация е проблема в цялата история. Природата търси начин да ограничи неконтролируемата популация.

Дори да не съм съгласен с много от положенията изложени от Дарвин, с едно съм напълно съгласен - естественият подбор. Съвременното общество е поставено в положението, че много от факторите, които регулират популацията, са елиминирани. Съвременната медицина дава възможност да се лекуват много тежки заболявания, които дори излекувани дават отражение върху генетиката на човека, това съчетано със силни медикаменти и агресивни терапии, довеждат до допълнително обременяване на генетичния фонд на човека. Възможността да се възпроизведеш, да предадеш гените си, както и следващото поколение да предаде своите, води до ефекта на натрупани грешки. Идва момента, в който общата сума на грешките, не позволява правилното функциониране на цялата система - в случая човешкия организъм.

Когато естественият подбор е лишен от други механизми за въздействие - като конкуренция например, му остава само факторът време. Идва момента, в който индивида е неспособен да създаде свое поколение, за да прекъсне своята генетична линия.

Въпросът с болните деца не е морален, не е етичен, а социално-икономичен. Въпрос на време е общата маса на неспособни индивиди да вземе превес и да доведе до колапс на издържащата ги социална система.
      "Для каждого из них есть срок названный, и для каждого срока - запись." - Ибн Сина
    • Все пак не бива да се забравят и очевидните причини - замърсяване на средата - включително Чернобил (не е шега), хранене с химия, застоял начин на живот, когато връзката ни с природата е дървото пред прозореца.
      Движение, нормална диета със свежа храна, не на последно място добро настроение, тъй като стреса е сериозен проблем, предизвикващ болести и психични проблеми, са все неща, които са важни за твърде малко хора в съвременното ни общество.

От мненията, които досега съм прочела на Вендор в този форум, за пръв път не се съгласявам с него. Не че не приемам естествения отбор, напротив. Но знаете ли например, че серопозитивен татко и здрава майка са дали здраво поколение - три деца?
      За природата възпроизводството е от първостепенно значение, тя търси всякакви начини, за да подпомогне този процес.

Вендор, не знам, какво имаш предвид под "неспособни индивиди", но по мое виждане тя социалната ни система не струва много. В момента няма качествено управление на социума, всеки е за себе си и кой, както оцелее. Напротив има потъпкване на индивида, за сметка на обществото... но това е друга тема.
    • Sha написа:

За природата възпроизводството е от първостепенно значение, тя търси всякакви начини, за да подпомогне този процес.
      За природата от първостепенно значение е баланса, а не възпроизводството. Природата не може да издържи такъв огромен поток от побеснели да се възпроизвеждат индивиди, които вместо мозък имат полови органи.
    • Vendor написа:

Въпросът с болните деца не е морален, не е етичен, а социално-икономичен. Въпрос на време е общата маса на неспособни индивиди да вземе превес и да доведе до колапс на издържащата ги социална система
      Ето това е най-големият проблем. Изобщо за болните хора, за всички, които не могат да се грижат за себе си, а системата ги издържа.
    • Sha написа:

Вендор, не знам, какво имаш предвид под "неспособни индивиди", но по мое виждане тя социалната ни система не струва много. В момента няма качествено управление на социума, всеки е за себе си и кой, както оцелее. Напротив има потъпкване на индивида, за сметка на обществото... но това е друга тема.

Когато казвам "неспособен" имам предвид негоден, а в повечето случаи и принуден да не се възпроизвежда.

Що се отнася до социалната ни система, и социалната система по принцип, то тя е такава каквато си я направим. Културата на отделния индивид и неговото самосъзнание като част от системата, водят до формирането на социалните принципи. Дори да прекопираме немската социална политика, с хора като нашите, тя няма да просъществува. А и не знам точно какво не ти харесва на нашата социална политика. Мисля че доста европейски и не само, страни могат да завиждат на българина.

Нашето общество толерира безработицата, неграмотността и некомпетентността, а и за всичко това се плаща на носителите на тези качества. Броят на пенсионерите се увеличава, това е неизбежно, но се увеличава броя на пенсионерите по болест, които успоредно с това работят тежка физическа работа. Само при нас майката може да стои две години в майчинство, а третата година да й се пази работното място. Масово млади хора не са ангажирани и преди всичко не са заинтересовани да си търсят работа. И като капак, масово хората не плащат данъци на държавата - осигуряват те на 350, а получаваш 500-600лв, които не се облагат с данъци, негласно споразумение между работодател - работник и проверяващи органи. Тук кръгът се затваря - не даваме пари на държавата - държавата няма пари за гражданите, но дава, колкото може - недоволни граждани, от здравна и социална политика.

Просто естеството на работата ми е такова, че имам поглед върху хората, техните доходи и социалното им положение. Мога да дам безброй примери, фрапиращи и показателни. Но не това е въпроса. Казваш, че социалната политика мачка индивида, за сметка на обществото - не е така. Могат да са недоволни тези, например аз, които се осигуряват на пълна работна заплата - съответно от такива хора идват парите за пенсии, майчинство, обещетения и помощи.

Може би всеки първо трябва да се запита какво дава на държавата, за да има претенции върху това какво получава.
      "Для каждого из них есть срок названный, и для каждого срока - запись." - Ибн Сина
    • Ето една майка, която е намерила най-добрият начин да подкрепи болното си дете, да не се чувства то самотно, изолирано и най-вече различно: то е без коса след химиотерапия, значи и тя ще е без коса. История за една прекрасна жена. За съжаление, детето не оцелява.
      Но Сърцата остават все така обичащи!
      Questa Foto è la più bella di sempre! L'amore di una madre che si rade i capelli..per non far sentire in imbarazzo la figlia! è vero amore! facciamogli un augurio! Grazie a chi lo farà!

• Болните деца ще се увеличават, а парите ще намаляват.
      Какво правим?

Всеки четвърти е с генетични увреждания. Кой е виновен затова?
    • Какво ще изберете да дадете, ако се наложи:
      - пари за научно откритие, например за мисия до Марс
      - пари за едно или повече болни деца

???
    • Mona написа:

Какво ще изберете да дадете, ако се наложи:
      - пари за научно откритие, например за мисия до Марс
      - пари за едно или повече болни деца

???
      Има една страшна болест, която засяга новородени - Булозна епидермолиза. Ужасна е...
      Има организации, които събират средства и ги разпределят на засегнатите семейства - за специални продукти.
      Това е организацията, която се надявам да спонсорирам.
    • Децата, разбира се. По-малко страдание тук и сега !!!
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • Бих финансирала научен проект. За мен шансовете за постигане на нещо ново са по-важни, а и не е мое задължение поемането на чужди грижи, освен ако не е за някого познат.
      Носители на болести ще има винаги.
    • Аз не бих могла да гледам някой как се мъчи, когато мога да помогна, без значение дали е моя отговорност или не. А научния проект - я нещо стане, я не. И без това всички ще умрем, дали ще е на Марс или тук, все тая.
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • Твърдо съм За научните проекти. Така ще се помогне да се спасят милиони и милиарди деца. Да дадеш само за едно няма лошо, но е капка в морето на фона на всички страдащи.
      ...Бавно,бавно, човече, всяко нещо с времето си. И сто ведра наведнъж да излее градинарят, плод ще има, когато дойде сезонът.
    • А и от гледна точка на страданието - не на състраданието, - болката при възрастните се осъзнава и изпитва повече, та дори и да има елементи на хипохондрия, затова, логически целесъобразно е да се акцентира на тяхното лечение.
    • Alfa_Kentavar написа:

Твърдо съм За научните проекти. Така ще се помогне да се спасят милиони и милиарди деца. Да дадеш само за едно няма лошо, но е капка в морето на фона на всички страдащи.
      Далече сме, много сме далече от времето, когато генетичните увреди ще се лекуват, дори ще бъдат предвиждани. Много далече.
      Има такива уникални малформации по цялото тяло на човек, че няма да ми стигне сайта да ги изброя. Реално, тези деца или изобщо, хора, никога няма да се излекуват, ако щем милиони да излеем в лечението им. Това е кауза пердута.

Участвала съм в много благотворителни кампании, правила съм такива и то успешни, събирали са се много евро ... Само след 5 години, отново проблемът се появява, но парите вече са двойни за лечението.
      Не е лошо да се проумее, че има нелечими заболявания, само изкуствено се поддържат хората да живеят: дали с медикаменти, дали с рехабилитация, дали с чести оперативни намеси, все едно е - изход няма. Болният организъм не може да оздравее, особено генетично увреденият. В тази връзка съм и против зачеването ин витро, всяка една фиксация в нещо, ме отвращава.

Отляво и отдясно се искат пари за лечение на това или на онова дете (на всякакви хора), всички имат манията да лекуват децата си в чужди болници, не български, мислейки че на Запад има богове ... Абсурди човешки и вяра в невъзможното.

Затова, винаги ще дам пари за нещо голямо, нещо, което ще увенчае хилядолетните опити на човека да мечтае и да преборва времената, да избяга извън ограничения си от емоции и време за живеене, човешки ум, да полети като Икар. Болните ще се множат, умните ще намаляват. В тая връзка е цяло чудо оцеляването на хора като Хоукинг, но той е от онези големи изключения, които доказват общото правило.

И накрая: всичко е в гените, целият зародиш на света, но и на бъдещето. Заради една емоция, заради едно емпатично чувство на базисно състрадание в един частен случай, няма как да помогна: помагам агонията да продължи, предпочитам друго.

Светът е полудял от претенции, от мания за величие, от мания за уникалност. От мания за здраве.