Книги за Таро

• Книги за Таро

Искам да спомена един писател, изследовател, лингвист, специалист по източни религии и мистични практики, човек, отдаден на изследване на древните цивилизации и какво ли още не.
      Не, той не е писал за Таро (поне няма документация за това), но е важно да се знае неговото име, да се запомни неговото име, така усилено пренебрегвано от съвременната наука и митология. Това е французинът Louis Jacolliot.

Съвременник на Елена Блаватски, тя в немалко свои книги, споменава неговите анализи, като го цитира, особено концепцията му за изчезналия континент Лемурия, както и континента Рутас. Тя го цитира в "Разбулената Изида", както и в други свои произведения.

Незнайно защо, на български език, са преведени само неговите приключенски романи (?!), а са пренебрегнати "тежки" книги като La Devadassi (1868), Les Fils de Dieu (1873), Histoire des Vierges. Les Peuples et les continents disparus (1874), Les Législateurs religieux : Manou, Moïse, Mahomet (1876), La Genèse de la terre et de l'humanité (1884). Именно в последната книга, той описва концепцията си за изчезналите континенти Лемурия и Рутас. За съжаление, те не са преведени и на руски език, което е странно, имайки предвид, че руснаците са "всеядни" в преводите на чужда и почти апокрифна литература.

Жалко е, че големи изследователи като Louis Jacollio, потъват сред общия шум и изчезват точно както цивилизациите и континентите, които описват. От тях двамата (Блаватски и Жаколио), със световна слава се обкичва Елена, а той - забравен. Това не е редно и няма как да е.

Има една книга, която е вероятно една от най-добрите книги за Таро на всички на времена, но това е книга изключително за картите Таро като семиотична лингвистична система, затова се чудех дали изобщо да я споделям с аудиторията. В нея няма комбинации, начини за гледане и други халтури. Авторът изследва Таро като игри на кодове в една тотална семиотична дълбочина.

Тя е на италианския автор Italo Calvino, който е известен най-вече в средите на професорите по семиотика. И по-скоро е припознат от автори като Ролан Барт, Елио Виторини, Реймон Кьоно, т.е. едни от стожерите на западноевропейския структурализъм.

Книгата се казва Il castello dei destini incrociati или Замъкът на кръстосаните съдби, писана през 1972 година. Не е преведена на български език, разбира се. Макар, че има няколко негови преведени книги, като последната е от 2008 година и се казва Ако пътник в зимна нощ.

"Текстуалната история определя инварианти, а критиката на текста би трябвало да осветли вариаблите, често се случва, че след като се разбере, че светът на интертекстуалността (отвъд онова, което припознаваме като първични знаци/символи в Таро), е съставен от инвариантни и инвентивни изключения и че системата е чудо на инвенцията, която удържа и скрива същите тези варианти, с които, в същото време си играе, семиотичното изследване се свежда до откриването на едни и същи инварианти във всяка комбинация (във всеки тълкуван текст по нея), като губи поглед от инвенциите."

Ето по този начин Calvino изследва структурата на картите Таро.
      За подобни проблеми е дискутирано в подфорум Таро за напреднали, който е скрит за публични дискусии. Но подобни препратки има и в темите от подфорум за начинаещите.

Изводът е, че всек таровед, астролог и т.н, активно трябва и да чете, да се интересува от цялото възможно (и невъзможно) познание. Да се рови назад в епохите и да открива непрестанно "заровени" (забравени от хората) съкровища.
      jọwọ gbogbo àwọn tí ó fẹràn oorun, lọ si ipamo ki o si gbagbe mi - wo awọn ẹmi rẹ nija ilana ati ìbànújẹ, kọrin ìbànújẹ songs nipa awọn owurọ ti aye - emi o si lọ, emi o si tẹle Papa Legba ...
    • Препоръчвам една книга, която не е пряко свързана с Таро, но фактологически съвпада с генезиса на много символи, ползвани и в картите, както и един истински анализ в картини на еманацията на ренесансовия дух - Алхимията.

Книгата се казва The Arcane doctrine of Alchemy - opposing forces the perfect synthesis of which gold is the emblem, autor Stanislas Klossowski de Rola.
      jọwọ gbogbo àwọn tí ó fẹràn oorun, lọ si ipamo ki o si gbagbe mi - wo awọn ẹmi rẹ nija ilana ati ìbànújẹ, kọrin ìbànújẹ songs nipa awọn owurọ ti aye - emi o si lọ, emi o si tẹle Papa Legba ...
    • Mona написа:

Тя е на италианския автор Italo Calvino, който е известен най-вече в средите на професорите по семиотика. И по-скоро е припознат от автори като Ролан Барт, Елио Виторини, Реймон Кьоно, т.е. едни от стожерите на западноевропейския структурализъм.

Книгата се казва Il castello dei destini incrociati или Замъкът на кръстосаните съдби, писана през 1972 година. Не е преведена на български език, разбира се. Макар, че има няколко негови преведени книги, като последната е от 2008 година и се казва Ако пътник в зимна нощ.

"Текстуалната история определя инварианти, а критиката на текста би трябвало да осветли вариаблите, често се случва, че след като се разбере, че светът на интертекстуалността (отвъд онова, което припознаваме като първични знаци/символи в Таро), е съставен от инвариантни и инвентивни изключения и че системата е чудо на инвенцията, която удържа и скрива същите тези варианти, с които, в същото време си играе, семиотичното изследване се свежда до откриването на едни и същи инварианти във всяка комбинация (във всеки тълкуван текст по нея), като губи поглед от инвенциите."

Ето по този начин Calvino изследва структурата на картите Таро.
      За подобни проблеми е дискутирано в подфорум Таро за напреднали, който е скрит за публични дискусии. Но подобни препратки има и в темите от подфорум за начинаещите.

Изводът е, че всек таровед, астролог и т.н, активно трябва и да чете, да се интересува от цялото възможно (и невъзможно) познание. Да се рови назад в епохите и да открива непрестанно "заровени" (забравени от хората) съкровища.
    • Roxelane, не сподели нищо за книгата на Калвино, която очакваше да дойде - Замъкът на кръстосаните съдби.
      Какви са ти впечатленията от нея?
    • Мона, още съм на половината ; нямам много време за концентрация напоследък, защото малкият е ужасно труден и капризен, а и ми се насъбра какво ли не... Обаче е странна и готино-зловеща. Проследявам нишката на мисълта на автора и се опитвам да напасна с това, което знам за Арканите, нещо не ми се връзва някак, но ще кажа повече като я дочета.
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • Понеже ме върна сега към книгата, току-що преоткрих Колесницата вследствие на един цитат, имах големи проблеми с разбирането и напоследък, а преди не. Същото ми се случва и с други карти. Надявам се да преоткрия и тях. Но пък определени Аркани в книгата се тълкуват твърде буквално, не мислиш ли ?
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
    • Roxelane написа:

Понеже ме върна сега към книгата, току-що преоткрих Колесницата вследствие на един цитат, имах големи проблеми с разбирането и напоследък, а преди не. Същото ми се случва и с други карти. Надявам се да преоткрия и тях. Но пък определени Аркани в книгата се тълкуват твърде буквално, не мислиш ли ?
      Ами това е погледа на Калвино, той не е таровед, а семиотик, което му е и ценното.
      За съжаление, досега тароведи, които да са писали книги за Таро, няма. Жалко.
    • Ясно, оттам и разминаването. Защо ти не поработиш върху книга за Таро ? Би струвала много повече от всичко, което е на пазара.
    • Roxelane написа:

Ясно, оттам и разминаването. Защо ти не поработиш върху книга за Таро ? Би струвала много повече от всичко, което е на пазара.
      Честно казано, очаквах подобен въпрос, задаван ми е многократно :)
      Пиша от 16 години в тетрадки, както и на компютър, но тетрадките изхвърлих, а компютрите - изгоряха. Не остава нищо. Дано поне този сайт остане "чист".

Честно казано, още нямам достатъчно опит, за да напиша книга за Таро, макар, че знам как ще се казва и какво ще има в нея, но е рано.
    • Знам, че ще я напишеш някой ден :) аз за себе си водя систематизирани записки по твои постове в Таро архива, мога да ти ги пращам периодично, ако ще те улесни да си имаш някаква груба чернова.
    • Защо изхвърли тетрадките ???
    • Roxelane написа:

Защо изхвърли тетрадките ???
      Истината ли искаш?
      Защото първоначалните изцепки в познанието за Таро, не са истинско познание. Може и без тях. А и в крайна сметка за какво е мозъкът, ако не може да помни?
    • Хаха, това за изцепките е така, забелязала съм го и в други области, в психологията и литературата например. Колкото до мозъкът, моят вече не функционира като едно време за съжаление :) а и моята памет е визуална, затова и обичам да записвам.
      Твоята книга би направила революция в сегашното разбиране за Таро, затова се надявам да я видя някой ден на бял свят. Дано само хората не се откажат да учат и сами, задоволявайки се с всичко наготово.
    • Roxelane написа:

Хаха, това за изцепките е така, забелязала съм го и в други области, в психологията и литературата например. Колкото до мозъкът, моят вече не функционира като едно време за съжаление :) а и моята памет е визуална, затова и обичам да записвам.
      Твоята книга би направила революция в сегашното разбиране за Таро, затова се надявам да я видя някой ден на бял свят. Дано само хората не се откажат да учат и сами, задоволявайки се с всичко наготово.
      Roxelane, това с наготовото е илюзия, няма как да стане. Наготово има фрази, общи положения, но същностното тълкуване няма как да стане наготово. Прост пример: като се изправиш пред реален случай на болен човек, няма заучени фрази, трябва реално и адекватно тълкуване.

Но си права, да - всеки сам допринася тухла по тухла към Таро науката и е ценен личния опит. А и като гледам, никой не се е отказал да учи сам, напротив - напоследък, всичко е доста подобно и еднакво, нещо, което трябва да разрушим :)
    • А и като гледам, никой не се е отказал да учи сам, напротив - напоследък, всичко е доста подобно и еднакво, нещо, което трябва да разрушим

Да, и аз имам някакви подобни впечатления напоследък. Така ми се иска един ден да мога да бъда толкова сигурна в себе си, че да мога да помогна на някого в гледане за болест....

Мнението бе променено 1 път, последно от Roxelane ().

• Roxelane написа:

А и като гледам, никой не се е отказал да учи сам, напротив - напоследък, всичко е доста подобно и еднакво, нещо, което трябва да разрушим

Да, и аз имам някакви подобни впечатления напоследък. Така ми се един ден да мога да бъда толкова сигурна в себе си, че да мога да помогна на някого в гледане за болест....
      Ще бъдеш, само при едно условие - никаква емоционалност, т.е. лично отношение - лично отношение към болката, не и към носителят й, това е уловката в Таро :)

Важен урок ...
    • Ще го науча...
    • Здравейте, попадали ли сте на някоя нова книга за Таро, която да ви е направила впечатление.
      Аз като цяло не следя популярните книги за Таро, защото не съм видяла нищо интересно, но знае ли човек.

Книгите може и да са на други езици.