Valuable Thoughts

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• СЕДЕМ ПЪТИ ПРЕЗИРАХ ДУШАТА СИ:

Първият път, когато видях, че тя се покорява, за да достигне висоти.

Вторият път, когато забелязах, че тя куца в присъствието на сакати.

Трети път, когато трябваше да избира между трудното и лесното,

и тя избра лесното.

Четвъртият път, когато тя извърши зло и за свое оправдание каза,

че и другите постъпват по същия начин.

Петият път, когато тя, претърпявайки поради своята слабост,

представи търпението си за сила.

Шестият път, когато с презрение се отвърна от уродливо лице,

без да познае, че това е една от нейните маски.

И седми път, когато тя пееше хвалебствена песен

и си въобразяваше, че това е добродетел.

„Пясък и пяна”, Халил Джубран
      Stay soft. It looks beautiful on you.
    • А, не, не по магистралата..Магистралите казват: минавайте, няма нищо за гледане. Това е за глупаците,които искат да стигнат възможно най-бързо от една точка до друга. Ние не сезанимаваме с геометрия, а пътешестваме.
      Ерик-Еманюел Шмит
      Нима животът не е само капчица роса?
      La vie en rose
    • Дори и в най-щастлив живот не може да няма част мрак - думата щастие би загубила смисъла си, ако не се уравновесяваше от скръбта.

Казват, че нито едно дърво не може да стигне до Рая, ако корените му не стигнат до Ада. Двупосочното движение е заложено в същността на махалото.

Ако не осъзнаваме какво се случва вътре в нас, то отвън ни се струва, че това е съдба.

Вярвате ли в Бог? Аз не вярвам, аз знам.

Карл Густав Юнг
    • Замислен, Моканина се върна при овцете си и се залови отново за цървулите, които правеше от нещавена волска кожа. "Бяла лястовичка - мислеше си той. - Има ли я!" Но нещо го подпираше в гърдите, мъчеше го. И като пусна шилото и погледна към небето, той извика:

- Боже, колко мъка има по тоя свят, боже!

Йордан Йовков - "По жицата"
      DIGNITY ALWAYS WIN.
    • За самотата
      Буковски

"Никога не съм бил самотен. Стоял съм в една стая, изпитвайки самоубийствени пориви. Бил съм депресиран. Чувствал съм се ужасно – ама ужасно извън всякакви общоприети представи – но никога не съм чувствал, че другият човек би могъл да влезе в тази стая и да излекува това, което ме мъчи..или че определен брой хора могат да влязат в тази стая и да променят нещо. С други думи, самотата е нещо, което никога не ме е притеснявало, защото аз винаги съм имал онази особена краста да бъда сам. Случвало се е на партита или на стадиони, пълни с ликуващи хора, да изпитам самота.

Тук ще цитирам Ибсен, „Най-силните хора са най-самотни“. Никога не съм си мислил, „Ех сега ако дойде една красива блондинка и ме изчука, да потърка топките ми и ще се почувствам много добре“. Не, това няма да помогне. Знаете как мисли масата „Уау, днес е петък вечер, какво ще правим. Няма просто да стоим тук, нали?“ Всъщност, да, ще стоя. Защото навън реално няма нищо. Това е пълна глупост.

Глупави хора се смесват с други глупави хора. Да ги оставим да глупеят заедно. Никога не ме е тормозела нуждата да се хвърля във вечерта. Аз се криех в баровете, защото не исках да се крия във фабриките. Това е всичко. Съжалявам за всички тези милиони хора, но аз никога не съм бил самотен. Аз харесвам себе си. Аз съм най-добрата форма за развлечение, с която разполагам. Да пием още вино!"
    • “Но казват, че е прекалено опасно да мечтаеш за конкретни неща, защото мечтите могат да се сбъднат, а времето им да е отминало."
      Записки от затвора”

― Александър Белов

Всеки ден се уча да бъда неграмотна по твоята азбука.
    • Am Not Old

I am not old…she said
      I am rare.
      I am the standing ovation
      At the end of the play.
      I am the retrospective
      Of my life as art
      I am the hours
      Connected like dots
      Into good sense
      I am the fullness
      Of existing.
      You think I am waiting to die…
      But I am waiting to be found
      I am a treasure.
      I am a map.
      And these wrinkles are
      Imprints of my journey
      Ask me anything.

~ Samantha Reynolds

• Ако имате късмет, ще останете сами. Съвсем самички – до вас няма да има никой и ще ви се наложи да потърсите опора на земята и да повярвате в себе си.
      Ако имате късмет, ще дойде момент, когато животът ще ви удари, за да ви разполови като орех и извади наяве сърцевината.
      Ако имате късмет, ще почувствате болката. Толкова ще ви боли, че тая болка ще ви накара да умирате, за да може да се преродите отново.
      Ако имате късмет, ще плачете. И тези сълзи никой и нищо не ще може да спре. С тях ще дойде освобождението, а после – истинският живот.
      Ако имате късмет, ще бъдете уязвими. И няма да успеете да го скриете от другите. Тогава ще узнаете, кои са с вас, и кои – не.
      Ако имате късмет, няма да знаете отговорите на въпросите. И тогава ще се наложи да потърсите своята истина.
      Ако имате късмет, ще се разочаровате от хора, идеи, учители и добри вълшебници. И преживявайки това, ще може да видите реалния свят.
      Ако имате късмет, няма да има от кого да поискате съвет. Съвсем от никого. И ще трябва да откриете вътрешния си компас.
      Ако имате късмет, ще ви бъде непоносимо, толкова много, че ще трябва да направите нещо с това или просто да се отпуснете и да позволите на света да направи нещо с вас.
      Ако имате късмет, ще губите, ще се заблуждавате, ще бъдете предадени и почти смазани. И това „почти” ще набразди лицето ви с бръчките на мъдростта. А опитът ще остане с вас за цял живот.
      Ако имате късмет, ще останете без пари. И ще се наложи да встъпите в истински отношения с хората, на които по-рано просто можехте да платите.
      Ако имате късмет, ще имате страшно много пари и ще стигнете дъното на отчаянието, когато се сбогувате с илюзията, че щастието е в тях.
      Ако имате късмет, далеч не всички ще ви обичат. И ще е нужно да настроите вътрешната си ценностна система. А желанието да се харесате на всички ще отпусне примката, стегнала гърлото ви.
      Ако имате късмет, някой много близък ще се отвърне от вас. А вие ще научите цената на миговете щастие.
      Ако имате късмет, ще се сблъскате с любимите лице в лице. И ще има две истини. Тяхната и вашата. И ще почувствате кънтящото пространство между отделни вселени, които едва се докосват.

Ако имате късмет, вие ще издържите на всичко това. И ще откриете начин да се преобразите.
      Да преживеете онази вътрешна алхимия, която създава от болката красота, от гнева – смирение, от страха – постижения, от радостта – вдъхновяващ пример.
      Вината и срамът пречистват душата, както чистачът измита стария боклук. И белезите се превръщат във врати.
      Ако имате късмет ще дойде точният момент…

Аглая Датешидзе