Парите и работата

Използваме бисквитки. Продължавайки да разглеждате сайта вие се съгласявате с употребата им. Детайли

• Парите и работата

Темата е широко дискутирана, свикнала съм, свикнали сме да четем как те не били важни, в следващия миг, родове ще се изядат за педя земя :D За имоти, за етаж от къща, за къщи ... Не за замъци!

Нещо се обърках. Не са ли важни или са важни :)

Темата е особено важна за мен, защото това е нещото, на което най-много държа и най-добре управлявам в живота си. И зная, че човек без пари, е нищо.
      Никога не съм разчитала на чужди пари и не искам да разчитам, това е една парадоксална зависимост - ненужна за умния човек. А колкото до семейното богатство, то се прави от всички, не от един или двама. Поне така е при мен, в моето семейство, парите са на висока почит, лично изкараните пари визирам.
      Една скоба: баща ми, който не бих казала, че е от еди кои си хора, ми каза следното нещо: ако трябва и улиците ще метеш и ще бъдеш горда с това! Добър съвет и още по-добър урок, какъвто повечето родители не дават на децата си, добре е да се замислят.
      Историята с мамините дечица трябва тутакси да бъде забравена, ако искаме обществото да върви напред.

Имам и други наблюдения: парите са винаги свързани с интелекта, особено с риска. Отново ще дам пример със себе си, така е редно, когато коментираш подобна тема, аз съм доста рисков играч, често ексцентричен: напускала съм работа и то добра с добри пари, защото съм чувствала непоносимост към досегашната (тук няма Таро, за такива неща не гледам, освен ако съм без работа повече от 3 месеца), винаги съм знаела, че работа има много и светът дебне с всякакви възможности за работи, дори и да са тотални различни. Например да си скараджия и това съм бачкала. Дори и участието като статист е работа и то доста натоварено е: за 12 часа снимки си изтощение тотално, особено ако трябва да се смееш нон стоп ....

Защо казвам това, защото това води обикновено до увеличение на парите и то двойно. Как го изчислявам: ако преди 7 години можех да си позволявам почивки в Европа (на добри дестинации), сега мога да ходя и на други места . Тук не визирам клошарите-хипита-българи по целия свят, че има и такава група туристи, който е пътувал извън Европа, ги е видял и то навсякъде, всички хостели с тоалетни в коридорите, го знае.

Парите са висша ценност, защото за преживени като интелектуален труд преди това, те са и енергия, която се обменя, те са риск, защото са и рискова стока. Ето защо за мен, поне 5, 5000 или 50 000 евро са едно и също. Дистанцирайки се от сумата, ти олеждаш обекта като такъв, рефлексията е ясна - парите са единственият начин да докажеш, че можеш. В този свят живеем. В такъв свят живеем.

П.С. Тук изобщо не става дума за разни пуяци, които имат пари, акции и т.н. от бг комунистическата действителност. Няма как да се оправдаваме с тях, светът е широк и комунистическите тарикати, са малцинство.
      Copyright © 2015 Mona Vendor. Всички права запазени.
    • Аз не съм богата с пари, моето богатство са приятелите ми. Живея в собствено жилище и работя работа която ми доставя удоволствие. Мога да работя много по-добре платена работа и да имам много пари, но не изпитвам нужда да се доказвам по този начин. Работейки това което ми харесва след работа се прибирам с добър тонус и съм приятна и полезна на близките и приятелите си. Уважавам хора които са постигнали и имат много благодарение на собственият си труд. Като стане въпрос за работа и пари мисля, че ако човек е готов да вложи много труд, време и енергия може да изкарва много. Просто моят избор е да влагам енергията и времето си другаде, а парите... Изкарвам достатъчно, за да си плащам сметките и да не се оплаквам. :)
    • Не е въпроса до фразите. И аз съм човек и аз се оплаквам, но с един приятел решихме, че не е нужно да тровим света с мрънканията си и си разработихме своя тактика. Вечер след работа си разменяме имейли в които всеки се оплаква на другия от каквото има да се оплаче за деня, докато пишем и мрънкаме съответно ни идва решението на проблема, помагаме си при нужда и действаме за решаването. Ключът е в действието, защото ако само седим и мрънкаме... Та така вече близо две години и ефекта е, че и двамата спряхме да се жалваме за щяло и нещяло пред хората и отстрани не изглеждаме като жалки мрънкалници. А иначе оплакването си е успокояващо...
    • Esmeralda Wihronraw написа:

Аз не съм богата с пари, моето богатство са приятелите ми. Живея в собствено жилище и работя работа която ми доставя удоволствие:)
      Ето това е модел, който отдавна в света не е критерий за състоятелност: светът живее под наем и на кредит. Само в България още май всички умират да са "собственици". На недвижими имоти, леле-мале.
    • "Само в България още май всички умират да са "собственици"." Нормално е. Безработицата е с такива размери, че нямаш гаранция, че утре няма да останеш без работа, а останеш ли без работа не можеш да плащаш наем. :) Съответно имането на жилище ти дава някакво чувство за сигурност. Поне за мен лично е така. А иначе нямам амбиции да трупам, вила на морето или ранчо на село и смятам, че парите са, за да се харчат и съответно нямам и спестявания. ;)
    • Не, проблемът е открай време и няма нищо общо с безработицата. Има и такава тема, разгледай сайта.

Човек трябва да е мобилен, а всяка една собственост - пречи и обременява.
    • "Човек трябва да е мобилен, а всяка една собственост - пречи и обременява." Някъде по темите четох (уви не успях да я намеря, за да копирам), че искаш яхта и ще я имаш. Ние сме хора и не сме застраховани от искането да притежаваме дом, яхта, бижута. И съжалявам, че не поместих отговора си в съответната тема, но тук ми се стори удачно. Извинявай!
    • Esmeralda Wihronraw написа:

"Човек трябва да е мобилен, а всяка една собственост - пречи и обременява." Някъде по темите четох (уви не успях да я намеря, за да копирам), че искаш яхта и ще я имаш. Ние сме хора и не сме застраховани от искането да притежаваме дом, яхта, бижута. И съжалявам, че не поместих отговора си в съответната тема, но тук ми се стори удачно. Извинявай!
      Тази тема е идеална за поста ти.
    • Mona написа:

Не, проблемът е открай време и няма нищо общо с безработицата. Има и такава тема, разгледай сайта.

Човек трябва да е мобилен, а всяка една собственост - пречи и обременява.
      Точно наскоро говорех с родителите си затова, при нас няма скрито-покрито по отношение на тези неща, а и нямам нито братя, сестри. а и роднините ми са достатъчно богати, така че темата отпада по default. И само 5% са в България.
      Точно това обсъждахме, че е тотално безсмислено човек да има имоти и собственост.

Дори и деца да имаш, отново е безсмислено, защото те сами трябва да се постараят да осъществят техния план за натрупване на капитал и на наследство. Истината е, че нищо, което сам не си изработил няма как да ти принадлежи.
    • Аз съм социопат, така че за мен това с приятелите не работи :)
      Ами винаги ми е звучало малко лицемерно, когато някой казва, че парите не са важни. Никога не ми е било достатъчно просто да си плащам сметките, точно тогава се чувствам като в капан.
      Не можете да живеете цял ден по сутрешната си програма. К.Г.Юнг
      La vie en rose
    • Armid написа:

Аз съм социопат, така че за мен това с приятелите не работи :)
      Ами винаги ми е звучало малко лицемерно, когато някой казва, че парите не са важни. Никога не ми е било достатъчно просто да си плащам сметките, точно тогава се чувствам като в капан.
      Споко, социопатите сме вече трима: аз и другия админ :)

Да си социопат си е постижение, повечето са депресари и шизоиди, макар, че шизоидите клонят към социопатията, но да кажем, ние сме лек вариант.
      :)
    • Mona написа:

Armid написа:

Споко, социопатите сме вече трима: аз и другия админ :)
      Така е, трима сме :D Вървим и към ОКР.
    • Armid написа:

Разбира се, че е лицемерно. Какво друго да е. И тия дето примират по Господ и по Слънцето, че се хранят с него, умират за някое нестле, което пак е с пари ....

Сметките са голям разход, особено ако са големи. Мразя ги, но са част от битието ми. Досега все се опитвам да измисля начин да се живее без да се работи, ала някак не става :)
      Сега тук не говорим за компромисни неща, не. Най-малкото един парфюм на месец и то хубав, красиви обувки. Да не говорим за чанти и други неща. А пък и като намесим пътуванията, леле боже ....

Ами ако предстои операция или разходи по лекари, минимум 300 лева. Да не говорим за зъболекар. А който има животно, знае какви разходи са и това, особено ако е капризно чудовище :) Дете - още повече.
      И т.н.
    • Парите сами по себе си са ресурс - здраве, познание, свобода. Ако някой твърди, че има ценности без пари, иде ми да го запитам: "Какво личностно развитие очакваш ако няма как да си осигуриш елементарните човешки нужди?". Преди всичко живеем в 3Д реалност и няма как да пренебрегнем материалното. Да се вкопчваме в него също не е вариант(това е път без изход).

Преди време се запитах за какво бих си купила с пари( и тук е препратката към темата за имотите) - истината е, че си заслужава да ги харчиш за преживявания, опит, другото е тленно и като такова - крайно.
    • Ако говорим за имоти, сега най-евтини са в Португалия и в Испания и по гръцките острови.
      Например в Марбея, един от най-милиардерските курорти, сега е нещо друго. Миналата година минах оттам и имаше доста евтини имоти.