Важна тема Общи положения за Малките аркани

Използваме бисквитки. Продължавайки да разглеждате сайта вие се съгласявате с употребата им. Детайли

• Общи положения за Малките аркани

Има анализи на Малките аркани, но те имат нужда от ревизия. Все пак, са писани преди около 7 години.
      Copyright © 2015 Mona Vendor. Всички права запазени.
    • 2 жезли: пре-гаряне от ... /пре-избиране на ...
      2 чаши: пре-ливане от .. към (метафора: от един съд в друг, както за емоционални, така и за физически състояния)
      2 меча: пре-осмисляне на ... / пре-насочване към ... / изключение: при-земяване
      2 пентакли: пре-минаване/пре-обръщане/пре-играване от ... към/ на ...

По-горе виждате всички двойки от Малките Аркани с техния буквален превод. Образуват се отглаголни съществителни с префикса "пре". Независимо къде се намират в подредбата, те винаги символизират преходни състояния; не представляват сами по себе си някакъв статус, завършен статус, окончателно състояние на въпроса, който задава питащият.

Давам прост пример:
      Кралица пентакли 2 чаши Кралица чаши
      - кралица пентакли пре-лива в състояние на кралица чаши: наблюдаваме положение, при което земята се облива с вода и проявява нехарактерни свойства за пентаклите; в случая можем да кажем, че кралицата е проявила нетипично за поведението си: от апатия и отнесеност до склонност към неспирно говорене и екстремна изява (потисната) на личността си. какво точно тя е проявила и защо, може да се види от последвали карти. тук, в тази само конструкция, подобна информация липсва.

Кралица пентакли, 2 жезли, Кралица чаши
      - кралицата очевидно има конфликт с последващата си роля - на кралица чаши. очевидно стстоянието е провокирано от неотдавна отминала травма, която не е отработена правилно и сега се налага, насила почти "да се прави" на кралица от боя чаши.
      казано на прост език: една уверена жена, свикнала на ясни правила, неправеща много-много компромиси, й се налага да да "пре-гори" егоизма си, за да получи онова, което иска (в конструкцията не е упоменато какво е то), като влезе в образа на кралицата чаши.

Останалите примери с другите двойки, се надявам да направите вие. Ще ви е интересно, полезно, а и забавно.
      Отново със същите първа и трета карти, сменяйте само двойките.

Може да давате и вие ваши примери, като после може да наблегнем на различните положения на двойките в конструкцията.
    • Кралица Пентакли - 2 Мечове - Кралица Чаши

Тази комбинация ми говори за жена, знаеща какво има, какво иска, можеща и получаваща по принцип желаното, един вид и задоволена жена, земна жена и цитирам Мона - "... една уверена жена, свикнала на ясни правила..." според мен и държаща на принципи и правилата, с 2 Мечове нещо я притеснява, изважда от равновесие, става нестабилна, сигурността ѝ, начинът на живот или нещо, което ѝ е давало стабилност - било чувства, работа, приятелство е разклатена. Това я превръща в нестабилна и податлива на емоциите си, това я кара да се отдръпне и затвори в себе си, да преосмисля и търси решение. Виждам и зараждане на страх, обърканост.
      Ще се радвам да се включите, ще дам и мои примери по - късно. :)
    • Висша жрица - 2 меча - Император

Въпросът е дали нещо ще се осъществи.
      А отговорът, най-вероятно е, че ще го пре-осмислим, т.е. ще преосмислим концепцията, ще променим нещо, за да се осъществи. В случая си мисля, че от по-лежерното положение, ще преминем към по-строго, по-изискващо, по-безкомпромисно такова.

Мона, тези положения за 2-ките само когато са на средна позиция ли са адекватни, какво се случва ако са на 1-ва или 3-та позиция? Упс, ти си писала и за това :/

3 пентакли - 3 меча - 2 жезли - Странна комбинация ми е тази, въпреки, че са ниски картите, ми се струва, че имат дълбок подтекст. Сякаш сам се отказваш от предложението, което са ти направили, но пък си го искал, сякаш решаваш, че не е това, което търсиш. Точно има нещо незавършено, търсенето няма да спре.
      Не можете да живеете цял ден по сутрешната си програма. К.Г.Юнг
      La vie en rose

Мнението бе променено 1 път, последно от Armid ().

• Armid написа:

Висша жрица - 2 меча - Император

Въпросът е дали нещо ще се осъществи.
      А отговорът, най-вероятно е, че ще го пре-осмислим, т.е. ще преосмислим концепцията, ще променим нещо, за да се осъществи. В случая си мисля, че от по-лежерното положение, ще преминем към по-строго, по-изискващо, по-безкомпромисно такова.

Мона, тези положения за 2-ките само когато са на средна позиция ли са адекватни, какво се случва ако са на 1-ва или 3-та позиция? Упс, ти си писала и за това :/

3 пентакли - 3 меча - 2 жезли - Странна комбинация ми е тази, въпреки, че са ниски картите, ми се струва, че имат дълбок подтекст. Сякаш сам се отказваш от предложението, което са ти направили, но пък си го искал, сякаш решаваш, че не е това, което търсиш. Точно има нещо незавършено, търсенето няма да спре.
      Както се вижда от твоят пример - същото е. Пропуснатите или неоползотворени възможности по първите тройки, трябва да бъдат пре-избрани наново. В търсене на новите подходи към ситуацията. Както се вижда 3 пентакли търпи провал по 3 меча, затова е нужно и да пре-горят.

Мисля, че тази методика е изключително полезна, както и лесна.

Същото ще направя и за всички малки аркани в Таро до 10-те. Съвсем по нов начин ще погледнете на картите, сигурна съм. Най-вече по разбираем начин, което ми е и целта от известно време.
    • Кралица пентакли об., 2 жезли, Сила об.

Това боля адски много, понякога още ме е яд като се сетя.
      Не стига че бях извадена извън равновесие, много разочарована и дори някак предадена се чувствах, не само от мъжа, но и от Съдбата, а и трябваше да направя зверския компромис с много мои очаквания. Направо не можех да повярвам на реалността. :D
      Силата понеже вече я разбирам като компромиса със себе си и неблагоприятната външна среда (с която просто трябва да се съобразиш), тук обърната влезе много тежко на Кралицата с нейните очаквания и желания, и фасони.

Ще пробвам с Кралица пентакли, 2 пентакли, Кралица чаши.
      Струва ми се лесна и приятна, а и положителна комбинация. Кралица пентакли "омеква", напива се :D, метафорично казано... От твърде ригидна става по-отстъпчива, романтична и изразяваща се, може би се влюбва.
      DIGNITY ALWAYS WIN.
    • Поразрових се в старите комбинации и открих такава,която на момента тогава ми беше малко неясна.Мисля,че е подходящ пример,с който да се пробвам,а именно :
      Какво чувства Х. към У. в момента?
      Умереност,Луната,2 меча
      Ако 2-ката беше на втора позиция,нещата щяха сякаш да изглеждат по-прости.От преливането и смесването на субстанциите на Умереността чрез преосмисляне (а може би преосмисляне с цел приземяване) се стига до хватката на Луната.( За пренасочване в случая не съм сигурна,че може да се говори,кой би направил съзнателен преход от Умереността към Луната? ) Аз си го представих като класическото "overthinking" или "голямото мислене",което никога не води до положителен изход за нас.Имаме някакъв базис и започваме да развиваме сценарии и да ровим,докато осъзнавайки се в един момент виждаме,че ситуацията,която сме пресъздали в главата си е толкова далеч от реалността и толкова изсмукана от пръстите,изкривена от играта на съзнанието,че вече сме загубили представа кое е реално и кое не.А понякога даже не го и виждаме.Съзнанието така препроектира дълбоките и често неосъзнавани страхове в дадена ситуация или изход от нея,че освен да се тресем в съмнения,угризения и страх,вече друго не можем да направим.И вече сме под влиянието на Луната.В дадената ситуация смятам,че подобна конструкция би значела,че въпросния човек няма реална преценка за ситуацията и чувствата си,от положението на Умереността се оказва в хватката на Луната,а там аз не виждам нищо постоянно,само страхове и конструкции-хибриди.Опитвайки се да преосмисли ситуацията,попада в капан на неяснотите и хипотезите,които играят с ума му и вместо да подкрепят преценката му,те замъгляват цялата картина пред очите му.
      В случая,обаче 2-та меча са на 3-та позиция,което чертае различна картина.Т.е. преход няма.Мисля,че Умереността+Луната сочи непостоянство,върхове и спадове,които се сменят така,че предизвикват появата на 2-та меча-преосмислянето на цялостния пейзаж.Еднинението на двамата може би е налице с Умереността,но Луната мъти водата.Наличието на страхове и илюзии отравя забърканата от Умереността субстанция и се стига до преосмисляне на съставките в нея.
      Ако 2-та меча са на първа позиция пак липсва прехода,един вид Умереността и Луната пак влизат в противобойство една с друга (защото според мен те не могат да съществуват едновременно в една балансирана и здравословна среда).Под лунните лъчи Умереността придобива друг облик и дори идеалното съотношение на субстанцията ще изглежда като нещо неодовлетворяващо,а може би и плашещо.
      С други думи тази комбинация, както и да разменям позицията на 2-та меча,все ми оставя впечатление за липса на стабилност и постоянство.Луната в 2 от 3 случая е на 3-та позиция,което според мен говори,че въпреки порива на ума да преосмисля,влиянието на Луната няма как да се избегне.Освен в конкретната конструкция в примера,където именно нейното съчетание с Умереността води до преосмислянето на ситуацията.
      Така ги усетих аз нещата.
      На прав път ли съм,момичета? :)
    • Mona написа:

2 жезли: пре-гаряне от ... /пре-избиране на ...
      2 чаши: пре-ливане от .. към (метафора: от един съд в друг, както за емоционални, така и за физически състояния)

По-горе виждате всички двойки от Малките Аркани с техния буквален превод. Образуват се отглаголни съществителни с префикса "пре". Независимо къде се намират в подредбата, те винаги символизират преходни състояния; не представляват сами по себе си някакъв статус, завършен статус, окончателно състояние на въпроса, който задава питащият
      Дайте вашите интерпретации за 3-те в Таро, а после ще обсъдим.
      Следвайте горната схема за двойките.
      Опитайте и не се притеснявайте от нищо.
    • 3 жезли - раз/гаряне
      3 чаши - раз/ливане
      3 меча - раз/минаване, раз/деляне
      3 пентакли - раз/даване, раз/учаване, раз/пространение
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • Mona написа:

Mona написа:

2 жезли: пре-гаряне от ... /пре-избиране на ...

По-горе виждате всички двойки от Малките Аркани с техния буквален превод. Образуват се отглаголни съществителни с префикса "пре". Независимо къде се намират в подредбата, те винаги символизират преходни състояния; не представляват сами по себе си някакъв статус, завършен статус, окончателно състояние на въпроса, който задава питащият
      Дайте вашите интерпретации за 3-те в Таро, а после ще обсъдим.Следвайте горната схема за двойките.
      Опитайте и не се притеснявайте от нищо.
      3 жезли: раз-множавам/раз-множавам се (да се разбира като мултиплициране на неща и обединяване на множество от хора)
      3 чаши: раз-пилявам/раз-пилявам се
      3 меча: раз-единявам/раз-единявам се (да се разбира като от-делям се)
      3 пентакли: раз-работвам/раз-бработвам се

По-горе виждате всички двойки от Малките Аркани с техния буквален превод. Образуват се глаголи с префикса "раз". Независимо къде се намират в подредбата, те винаги символизират преходни състояния; не представляват сами по себе си някакъв статус, завършен статус, окончателно състояние на въпроса, който задава питащият

Давам пример:
      Кралица пентакли 3 чаши Кралица чаши
      3 чаши: раз-пилявам/раз-пилявам се

Кралицата пентакли тотално се разпилява в Кралица чаши, независимо за какво става дума, губи си времето, изпада в крайности, не е себе си и това няма да доведе до нищо. Една вметка: непреходността на Кралицата чаши става трайна като поведение.

Кралица пентакли 3 меча Кралица чаши
      3 меча: раз-единявам/раз-единявам се

Кралицата пентакли абсолютно отрича това да бъде Кралица чаши (отрича всичко, което я кара да бъде уязвима), дори да се държи мило и да бъда компромисен човек, да покаже красивата си страна; противопоставя се, тропа с крак, конфликтна е, но със себе си. Става противна на всички, не дава своето, дори и то да е най-грешният избор.

Кралица пентакли 3 пентакли Кралица чаши

Кралицата пентакли търси начини да се покаже в друга светлина, да заблуди другите, че има добри намерения, че е наивна, ако щете, че е безпомощна ... Проявява склонност да се промени, за да извлече максимална полза, но без да вреди. Не оставя и за миг практичността си.

Кралица пентакли 3 жезли Кралица чаши
      3 жезли: раз-множавам/раз-множавам се

Кралицата пентакли иска да привлече за идеята си/за каузата си хора, които са й противоположни, но ще бъдат от полза за нейното намерение. Тя иска да сподели мислите си, така че да идеите да бъдат приети и от онези, които не мислят като нея, но в крайна сметка ще имат полза.
    • Roxelane написа:

3 жезли - раз/гаряне
      3 чаши - раз/ливане
      3 меча - раз/минаване, раз/деляне
      3 пентакли - раз/даване, раз/учаване, раз/пространение
      Писали сме едновременно.
      Браво, Рокселан.
    • Дайте и вие ваши примери с тройките и ги анализирайте, първоначално като средни карти, а после като първи или последни.
    • 3 жезли: раз-множавам/раз-множавам се (да се разбира като мултиплициране на неща и обединяване на множество от хора)3 чаши: раз-пилявам/раз-пилявам се
      3 меча: раз-единявам/раз-единявам се (да се разбира като от-делям се)

Крал пентакли, 3 чаши, Кралица пентакли - и светлата, и тъмната страна на Луната са част от едно и също небесно тяло - само че не го знаят, нито пък някога виждат една друга, заети в безкрайния си цикъл да изпълняват небесните си функции. Тотално "раз-пиляване" на потенциал, на "раз-ливане" - от пусто в празно. Неосъщественото желание на един самопровъзгласил се крал, в лицето на една за-страшаваща кралското его кралица.

Крал меча, 3 пентакли, Кралица пентакли - практическо раз-работване на качествата на боя пентакли, с любезното съдействие на безкомпромисния въздушен крал; защото на дуел с пистолети не се ходи въоръжен с нож :) Заявяване на новата роля, раз-пространяването й.

Крал жезли, Кулата, 3 меча - раз-единяване, психическа невъзможност да се издържат и устояват конфликти, както и да се погледне на ситуацията от чужда гледна точка. Крал жезли, който много си е въобразил, че е огнен и смел, но чийто огън се раз-бива в ледената стена на егото и вместо да се разпространи и да стопли, се раз-деля от другите и се връща обратно в собствената си проекция за величие, където тъжно и разединено се из-парява.

Кулата, Смъртта, 3 жезли - when all hell broke loose и всички орки ни заляха - един пропукал се бент, потопил и спечелил одобрението на един самодоволно самодостатъчен социум, също толкова изпълнен със страх и предразсъдъци (никакво достойнство), колкото е и нашият Молиеров герой. Преждевременна "смърт" от страх, която е споделена с ръкопляскане и поощрение. Ако Смъртта беше първа, щеше да има започнал процес, който Кулата, като етап, да разтърси, но и да заздрави в лицето на 3 жезли. А тук просто има о-с*ране и тъга.

So I'll start a revolution from my bed
      'Cause you said the brains I had went to my head

• В какви отношения са мъж и жена?

3 Мечове - Обърнато Асо Чаши - 10 Пентакли

Въпросната двойка са съпрузи.
      Базата е 3 Мечове - разединяване, разделяне, вътре в това семейство(10 Пентакли) няма сплотеност.
      Цари разочарование, мъка и болка, не са щастливи по 3 Мечове +Обърната Асо Чаши. Тези две карти ми показват още за силно страдание, но тези мътни води не могат да се излеят навън, всичко остава вътре в семейството или по точно, въпреки нещастието им те се търпят, защото са семейство, обвързани са. Малко странно ще ви прозвучи, но като видях картите, направих асоциация с голяма бъчва, която е пълна и се пълни с 3 Мечове +Обърната Асо Чаши, а 10 Пентакли е тапата най - отдолу на бъчвата :D . Тапата /10 Пентакли / все още издържа на налягането и ще държи още определено време , но силата на Обърната Асо Чаши е голяма и още повече премесена с емоциите на 3 Мечове, дори засега 10 Пентакли да служи като" тапа", аз я виждам как "хвърчи" със страшна сила "поддала" на налягането на 3 Мечове +Обърната Асо Чаши /но това напред във времето /. Засега тя, просто задържа всичко.
      Друго, което виждам по картите е, че това запазване на статуквото се дължи и на по - възрастни хора от семейството, което са един вид бариера, като "старейшини" :D /ох какво ми става какви са тези сравнения от мен тази вечер, знаете, че по принцип не пиша така, моля да ме извините /. Те са длъжни да се съобразяват с тях и да ги слушат, не могат да ги пренебрегнат.
      Виждам и още нещо в картите, проблем с пари, с много пари. Мисля, че имат големи финансови притеснения.
      Но да се върна на 3 Мечове на първа позиция-разединение, разделение, базата е болка, основата е разединена, няма спойка. Как най - лесно пада една крепост? Една държава? - с вътрешна война, когато вътре цари хаос, борба, война, неразбирателство тя сама ще се разпадне... въпрос на време... Гледаш една хубава ябълка, а вътре е изгнила... Много се отплеснах... Какви са вашите мисли по картите?
    • 4 жезли: за-явявам/не (за събитийна преходна ситуация), за-почвам, за-мислям (среща, ново начало, случка)
      4 чаши: за-държам (емоции, ситуации, с оттенък на мазохизъм, но и на течности при съответни въпроси за физическо състояние), за-миране (буквално и преносно), за-тихване (на функции, на мечти и планове), забравям (налага се да забравя - спрямо останалите карти)
      4 меча: за-тварям (себе си от), за-бавям, за-циклям, за-мислям се (къде сгреших),
      4 пентакли: за-стопорявам, за-зиждам, за-виждам, за-немарявам, за-цикля/м, за-заземявам (приземявам, слизам на земята, "събуждам се"), за-ключвам (буквално и преносно)

По-горе виждате всички двойки от Малките Аркани с техния буквален превод. Образуват се преходни и непреходни глаголи и производните им с префикса "за". Независимо къде се намират в подредбата, те винаги символизират преходни състояния; не представляват сами по себе си някакъв статус, завършен статус, окончателно състояние на въпроса, който задава питащият.

Дайте примери вие, вече правим нещата малко по-сложни :)

Идеи за 4-те даде и Van Dal, за което много й благодаря. Изключително много се възхищавам на хора, които не чакат, а предлагат идеи и се гмурват в дълбокото. Пак ще повторя, Таро обича рисковите играчи. Важно е рискът да е оправдан - везните, везните.
    • Споделям на бързо 2 комбинации, които ми излязоха за различни питания - дали събитие А и Б ще се случат до 1 седмица. Теглено е едно след друго, но картите са разбъркани добре между двете гледания.
      А. 4 пентакли - 4 меча - 6 чаши
      Б. 4 пентакли - 4 меча - Паж чаши

Такова застопоряване и за-цикляне на нещата не знам дали може да се изрази по-ясно. И като за капак - на края - Чаши - които съвсем да омажат и размият ситуациите.
      La vie en rose
    • Споделям комбинация,която според мен е интересна в контекста.
      Как ще се почувства човек,ако му се каже определно нещо?
      4 жезли,3 меча,8 пентакли
      В случая изключвам традиционното значение на 3 меча,защото "нещото" е много хубаво.
      4 жезли- заявявам ,започвам,замислям
      3 меча- разъединявам,рязделям
      Все още не сме стигнали до 8-ците,но го виждам като тренировка.
      Аз мисля така : от замисляне на нещо,зараждане на някаква идея,започване на размисли чрез 3-те меча(според мен те разделят сегашното състояние-преди човекът да е разбрал нещото-с бъдещото-когато го е разбрал вече) се стига до 8-цата пентакли,с която реално започват някакви действия,нов мироглед към новото начало/начинание,иначе казано-идеите на 4-ката жезли се материализират с 8-цата пентакли и то човекът ще бъде удовлетворен от тях.
      В правилна посока ли разсъждавам?
    • Какво иска да ми каже Х.?
      Луната, 3 жезли ,10 чаши
      Пиша именно в тази тема,защото ми е интересно положението на 3-ката жезли.
      Първо съм длъжна да кажа,че е твърде възможно картите да показват мен -моето отношение към нещата,особено заради Луната.
      Тя за мен е обърканост,период на хаос в ума и страх,дори и ирационален такъв,какви ли не ужасии се въртят в главата на човек-всичките негативни-сценарии,чувства,направо си затънал общо взето. Та,въпросът ми е 3-ката жезли какво прави. Търсене на контакт с външната среда след/по време на периода на Луната,споделяне с друг човек/хора за страховете си или самата Луна се "размножава" в 10 чаши...Това като сценарий не ми се вижда позитивно,даже изобщо,някакви излияния без устойчивост,нищо кой знае какво няма да се промени.
      Какво мислите?
    • Mona написа:

Кралица пентакли 3 жезли Кралица чаши
      3 жезли: раз-множавам/раз-множавам се

Кралицата пентакли иска да привлече за идеята си/за каузата си хора, които са й противоположни, но ще бъдат от полза за нейното намерение. Тя иска да сподели мислите си, така че да идеите да бъдат приети и от онези, които не мислят като нея, но в крайна сметка ще имат полза.
      А ако е обратното? Кралица чаши - 3 жезли - Кралица пентакли

Зададох 2 въпроса, съвсем битови са, за което се извинявам, но ги споделям като примери поне.
      Ще успеем ли да върнем/заменим нещо след тестовия период - 10 пентакли - 3 чаши - Паж чаши
      Какво ще е отношението (ще се налага ли да се караме) - Кралица чаши - 3 жезли - Кралица пентакли

ПО първата комбинация - Паж чаши ще размие нещата, 3 чаши също - разпилява се енергията, сякаш ще успеят да ни разколебаят, замотат.
      По втората - ще се въвлекат повече хора, дали Кралица пентакли ще успее да се наложи?
      Как мислите?
      La vie en rose
    • Аз пък виждам хубава развръзка с този мил Паж чаши. Може би ще предложат замяна. Не мисля че ще са груби, може би в най-лошия случай резервирани, но все пак с добро намерение? Даже се чудя дали няма да досаждат в желание да помогнат и да запазят доброто реноме..

Пиши какво е станало))
      DIGNITY ALWAYS WIN.