Важна тема Общи положения за Малките аркани

• Ще ви споделя една комбинация, която ми се струва, че е подходяща за тук.

Ще се пресекат ли отново пътищата на двама души?

3 жезли - Светът - 4 жезли

В моята колода (Уейт), един човек гледа към далечните хоризонти, след като е оставил на заден фон два от жезлите. Т.е. питащият търси отговорът в пътищата, изчислява всички раз-множаващи се пътища.
      Светът обаче е приключване, затваряне на тези пътища, един пълен цикъл през всички емоции, всички чувства: въздух, вода, земя, огън като финалния изход е там от където сме започнали, но с една стъпка по-напред 4-ката, едно евентуално за-мисляне на нова среща, породена от писмо, съобщение, телефонно обаждане.

Светът обаче е много бавна карта, т.е. едно евентуално "пресичане" на пътищата може да стане много години след запитването. Т.е. всеки има да измине своя път, да мине през всички стихии, докато се направи равносметката.
      Четеейки описанието за Светът на Мона, имам чувството, че това е велика карта, но само в правилните ръце.

Сумарно:
      раз-множавам идеите за пътищата, за да избера моят, светът през който минавам, за да за-мисля нова среща и равносметка.

Всеки ден се уча да бъда неграмотна по твоята азбука.
    • wolfy написа:

Ще ви споделя една комбинация, която ми се струва, че е подходяща за тук.

Ще се пресекат ли отново пътищата на двама души?

3 жезли - Светът - 4 жезли

В моята колода (Уейт), един човек гледа към далечните хоризонти, след като е оставил на заден фон два от жезлите. Т.е. питащият търси отговорът в пътищата, изчислява всички раз-множаващи се пътища.
      Светът обаче е приключване, затваряне на тези пътища, един пълен цикъл през всички емоции, всички чувства: въздух, вода, земя, огън като финалния изход е там от където сме започнали, но с една стъпка по-напред 4-ката, едно евентуално за-мисляне на нова среща, породена от писмо, съобщение, телефонно обаждане.

Светът обаче е много бавна карта, т.е. едно евентуално "пресичане" на пътищата може да стане много години след запитването. Т.е. всеки има да измине своя път, да мине през всички стихии, докато се направи равносметката.
      Четеейки описанието за Светът на Мона, имам чувството, че това е велика карта, но само в правилните ръце.

Сумарно:
      раз-множавам идеите за пътищата, за да избера моят, светът през който минавам, за да за-мисля нова среща и равносметка.
      Да, с 4 жезли накрая за мен няма как да не се получи засичане. Сякаш е точка в средата на кръстопът, кръстопътя обусловен от Света на втора. 3 жезли също е положителна. Но вероятно всеки от тях вече ще е създал семейство, ако за такъв вид среща става дума.
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • Мисля,че тази тема е подходяща да задам въпрос. През годините съм срещала различни тези по тази тема-"натрупването" на 2-ки,3-ки,4-ки и така нататък до 10-ки. Обсъдили сме,че малките аркани представляват преходни състояния,но какво се случва,когато са само малки аркани и то с една и съща номерация? А когато има 1 ГА,заобиколен,последван от 2 малки аркана с еднаква номерация? Наскоро имах подобен случай -Имаго на Майката+ 4 пентакли+4 жезли. Гледах на живо тогава и се замислих. Също така- при съчетание от 3 карти с еднаква номерация,едната стихия очевидно "липсва". Може ли това да се определи като "дефицит" на свойството на липсващата боя? В такива случаи разделя ли се комбинацията на морфеми и ако да - как да го направим?
      Множество въпроси,но напоследък съм в период на осмисляне и търсене на отговори,малко творческа пауза.
    • Преди да отговоря на другите въпроси, искам да ви попитам нещо: как разбирате общото название на боята жезли "Оплождане на духа", защото виждам, че го добавяте към аргументацията си, когато ви се падат малки аркани?
      Но за разлика от Големите, където всеки отделен аркан има свое име, то при Малките аркани, новите имена са обобщаващи за стихията.

Но би било добре да дадете обяснение според вас, как вие си обяснявате новите имена на Малките аркани, защото без осмисляне на конотациите, използването им е безпредметно.
      Copyright © 2015 Mona Vendor. Всички права запазени.
    • Mona написа:

как разбирате общото название на боята жезли "Оплождане на духа"

Като хрумване на нова идея, нещо ново. Но това новото може да не намери своите пристан и почва, затова жезлите са неустойчиви. Идеите идват и си отиват, но ако няма устойчив "приемник", от тях нищо не се ражда.. Представям си следната аналогия: семенце, носено от вятъра, което ако не попадне на почва, от него няма да израсте нищо.
      Парадоксално обаче, ако никога в света нямаше идеи, а само материя, пак нямаше нищо да се случва. В някакъв такъв смисъл разбирам "оплождането на духа".

Боя чаши - Отлагане.
      Отлагането може да се разбира по 2 начина. Отлагане на утайка, тоест някакви части се натрупват, но по "мръсен" начин, като пяна, като нещо излишно, като нещо на дъното (или е неосъзнато - дъното, или все едно го няма, обаче избива като симптом - пяната); може да се разбира и като проточване във времето, отлагане на нещо - няма смелост да се извърши. Много страх и много безотговорност.

Боя мечове - Съпротивление
      Всичко, което ни причинява дискомфорт и не искаме да приемем. Боята, която учи човек на най-много неща, защото е активна и отговорна и ни предоставя конфликти, а само по този начин се расте.

Боя пентакли - Приземяване
      Разбирам го буквално. Слизаш на земята, гледаш на живота по-реално. Земята обикновено ражда живот, ражда плодове. Творческа боя.
      Une immense espérance a traversé la terre
      Une immense espérance a traversé ma peur

• Оплождане на плода - Това е пламъкът, от който се нуждае душата, началния тласък, който да даде възможност на всяка идея, на най-съкровения ни замисъл да продобие смисъл. Да падне от небитието в нашия свят. Нов плод, който да даде цвят, да даде плод.

Отлагане - Желанията, мечтите, които таим, но от тях ни дели една крачка, крачката която трябва да направим ние. Изправени пред вечния изобор да тръгнем или останем... На вечния кръстопът на съзнанието.

Съпротивление - Съпротивата, гневът, който таим, желанието да изкормим, да убием, да прегрешим. Неспособността да извадим Екскалибур. Не само не сме избрани... егоизмът, които се таи дълбоко там, гневът срещу светът, те пречат.

Приземяване - Да се слееш със Земята, да приемеш, че не си господар, че от земята идваш и в земята ще се върнеш. От кал направени, пак на кал ще станем.

• Може би не открих правилната тема - защо при критични въпроси за животни, съчетания от жезли и чаши, водят до летален изход ? Аз нямам голям опит в Таро по принцип, но тъй като имам много животни вкъщи - имам наблюдения върху подобни комбинации. Защо именно съчетанието между жезли и чаши, загатв това (обърната 8 чаши + Асо жезли или 8 жезли, или 10 жезли. . И други подобни ).
    • Kalika написа:

Може би не открих правилната тема - защо при критични въпроси за животни, съчетания от жезли и чаши, водят до летален изход ? Аз нямам голям опит в Таро по принцип, но тъй като имам много животни вкъщи - имам наблюдения върху подобни комбинации. Защо именно съчетанието между жезли и чаши, загатв това (обърната 8 чаши + Асо жезли или 8 жезли, или 10 жезли. . И други подобни ).
      Аз отдавна съм го обяснила. Първо, че при хора и при животни, има различни карти за смърт, и второ, че при животните, жезлите са определящи за смъртта.

И това го разбрах за първи път, когато почина и умря моята любима котка преди 10 години.

А това, че са жезли има чисто езотерично обяснение, просто такова им е нивото на еволюционно развитие, те не са стигнали до пентаклите ...
    • Благодаря ти, Мона!
      Милите - дано никога не стигнат нашето еволюционо ниво - човешкото! Или поне не по нашия начин..
      Буковски твърди, че лудите и пияните са последните светци на тази епоха - аз бих добавила - и животните..
    • За да ви е по-лесно, когато работите с малки аркани и новите им обобщаващи имена, ползвайте номерацията им за нива на "отлагане", етапи на "съпротивление", периоди на "приземяване" и моменти на "оплождания на духа".
      Всичко това е свързано с Времеви процеси в конструкциите.
    • Имам наблюдения над 2 чаши, в най-честия случай е лъжа, измама, клюка.
      Рокселан ме светна един ден, когато ми гледа.

Сега гледам и друг въпрос, за други хора, не тия дето обсъждах с нея.

У казал ли е нещо, за мен, на Х?
      Целта на пътуването /Жрец/ - 2 чаши - 9 пентакли

Жрецът е желанието за одобрение от другия (Х. е питал У), 2ката чаши клюката, разнесена на по чашка.
      Пре-ливане на информация от една глава в друга.

9 пентакли - лъжата от 2 чаши, като опит да запазиш това дето дори не е твое, а няма и да бъде. Илюзия.

2 чаши + 9 пентакли и изобщо чаши са само илюзията, че нещо може да бъде постигнато, да е наше.

=》да, говорили са

Мнението бе променено 1 път, последно от wolfy ().

• wolfy написа:

Имам наблюдения над 2 чаши, в най-честия случай е лъжа, измама, клюка.
      Рокселан ме светна един ден, когато ми гледа.

Сега гледам и друг въпрос, за други хора, не тия дето обсъждах с нея.

У казал ли е нещо, за мен, на Х?
      Целта на пътуването /Жрец/ - 2 чаши - 9 пентакли

Жрецът е желанието за одобрение от другия (Х. е питал У), 2ката чаши клюката, разнесена на по чашка.
      Пре-ливане на информация от една глава в друга.

9 пентакли - лъжата от 2 чаши, като опит да запазиш това дето дори не е твое, а няма и да бъде. Илюзия.

2 чаши + 9 пентакли и изобщо чаши са само илюзията, че нещо може да бъде постигнато, да е наше.

=》да, говорили са
      Тия хора май не само много се лъжат, ми си и вярват и въобще са решили, че са върха на нещо... ама на какво, и те не знаят.
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • И при мен 2 чаши никакви симпатии и любови не показва- най- много среща или неангажиращ разговор.
      Ако се появи в подредби за вече установени отношения (не само любовни), съм забелязала, че единият партньор очаква от другия някакъв голям жест, даже спасение в някои случаи, но такова не се случва.
    • Имам въпрос относно значенията на боите, които Мона предложи - когато се обърне картата, обръща ли се и значението?
      Например при О Асо Чаши, вместо Отлагане, дали има пришпорване?
      Или при О 10 Пентакъла, вместо Приземяване, дали е пропадане или пък катастрофа... или невъзможност за стабилизиране???