Брак. Астрологична обосновка

• Брак. Астрологична обосновка

Бракът е една от сложните теми в картата. Тя не е сложна от социална или събитиина гледна точка, сложна е защото се състои от повече от един дом в наталната карта. Не говорим, например, за моите пари и веднага анализираме 2-ри дом. Когато говорим за брак, прибягваме до няколко дома, които работят заедно, за да породят събитие като брака.

Хубавото е че всичко следва логичен и внятен път. Започваме от елементарното - трябват двама души, за да формират брак, това са Асц и Дсц - Аз и Ти. Следващата стъпка, е че двойката трябва да живее някъде - 4-ти дом, и да има свидетелство за брак - 10-ти дом. Фактически, ние работим с ъглите на картата, но не можем да работим със самите домове, като такива, трябва да работим с техните управители. В зависимост от това, как са свързани управителите, имаме и различни варианти, истории и тн.

За да работим в една тема от картата, трябва да знаем с какви техники разполагаме, за да анализираме проблема. В случая с брака, първият основен инструмент е това което описах в предния абзац. Другите две техники са арабските точки и естествените сигнификатори. До голяма степен, двете последни техники, са преди всички допълващи или резервен вариант.

След като сме разбрали с какви инструменти за анализ, трябва сме наясно с какви резултати можем да се сблъскаме, дори най-общо. Когато говорим за брак, то ние можем да имаме:
      - липса на брак
      - наличие на брак
      - можем да имаме развод или не
      - ако имаме развод, дали ще имаме втори или трети брак
      - ако имаме брак, то той може да е - граждански, църковен или съжителство
      и тн.

Основният анализ започва с разглеждането на връзката Асц - Дсц, всичко останало се "нанизва" върху тази връзка.

Нека започнем от липсата на брак и разгледаме няколко карти.

Картата, която избрах е с рейтинг АА, тя е на May Louisa Alcott

Asc Дева (нощна карта) - Меркурий и Луна имат достойнства в този знак
      Dsc Стрелец (нощна карта) - Юпитер

Как се свързват тези планети, въобще свързват ли се?

Меркурий е в Стрелец и в 4-ти дом
      Луната във Водолей в 6-ти дом
      Юпитер в Стрелец в 7-ми дом

Единствената връзка, която можем да намерим е между Меркурий и Юпитер. Меркурий е в знак на Юпитер, но самият Меркурий, няма достойнства в Стрелец, дори напротив, намира се и в квадратура с Юпитер. Юпитер е в обител, самодостатъчен. Двете планети нямат взаимна връзка, обмен, интерес една към друга. В крайна сметка брак липсва.

Тук можете да намерите карти с липсващ брак, ако някой иска може да се пробва или заедно да решим проблемите, които предлага картата.
      "Для каждого из них есть срок названный, и для каждого срока - запись." - Ибн Сина
    • Още една карта, в която основата, връзката 1-7 дом, се осъществява от Меркурий и Юпитер.

Картата е на Hans Christian Andersen, рейтинг АА

Картата е нощна, Асц Стрелец и Дсц Близнаци

На асц-та достойнство има само Юпитер, на дсц, достойнство има само Меркурий.

Анализираме Юпитер:
      - намира се в слаб дом - 12, няма сила да действа, не може да породи събитие
      - намира се в собствен знак и ретрограден

Анализираме Меркурий:
      - намира се в слаб дом - 3, също не може да действа, повреден е от близостта си до Слънцето
      - няма достойнства в знака, в който се намира
      - намира се в триплицитета на Юпитер, съответно имаме вид връзка на едната между планетите.

Но връзката е:
      - едностранчива
      - планетите са повредени и слаби - неспособни да действат.

Като извод, планетите, които трябва да поставят основата за брак - 1-7, не взаимодействат една с друга, по начина който може да ни даде дълготрайна и стабилна връзка.
      "Для каждого из них есть срок названный, и для каждого срока - запись." - Ибн Сина
    • Какво имаш предвид под 3 дом е слаб за Меркурий? Който е негов дом?!
      Повреден Меркурий??? Човекът, който е оставил световно наследство в литературата?!???
      Какви са тези прилагателни....

Мнението бе променено 1 път, последно от Sha ().

• Sha, темата е брак, не става дума за това, кой какво наследство е оставил, това е вече друга тема в хороскопа. Явно трябва да уточним някои основни понятия. Трети дом е слаб акцидентално, като падащ дом. Когато казваме, че една планета се намира в слаб акцидентален дом, имаме предвид че планетата не може да действа, няма силата да прояви качествата си и съответно, да действа като сигнификатор на темите, които управлява.
      Тук имаме вариант, в който въпросната слабоакцидентална планета, може да отстъпи правата си върху домовете, които управлява на своя диспозитор или планета, с която е в рецепция или аспект. Трети дом не е дом на Меркурий, той е естествен дом на Марс и дом на радост на Луната. Предполагам, когато казваш това, имаш предвид, съответствието дом - знак, Овен - 1-ви дом и тн. Това просто го забрави!!!

И отново за брачната тема, Меркурий, може и да описва професионалната насоченост на родения, имайки достойнства по триплицитет на Мц, но по отношение на брака, не може да осъществи връзка, стабилна, с управителя на асц-та. Това е невъзможно, поради поражението, което търпи от Слънцето и положението му в слаб дом, както и в знак, в който няма достойнство.
      Нека се съсредоточим върху темата и конструктивния анализ, както и ако има въпроси - те отново да са върху разглеждания проблем!
    • Има ли значение естеството на аспектите между управителите на Асц и Дсц - дали са тригони и секстили или квадратури / опозиции?
      Ако двата управителя са есенциално силни, но обменът е чрез квадратура или опозиция, това би ли довело до брак?
    • Аватар

Tanya написа:

Има ли значение естеството на аспектите между управителите на Асц и Дсц - дали са тригони и секстили или квадратури / опозиции?
      Ако двата управителя са есенциално силни, но обменът е чрез квадратура или опозиция, това би ли довело до брак?
      Важна е силата на сигнификаторите както и връзката. Квадрата и опозицията, са аспект, съответно това е връзка, която теоретично може да доведе до брак, макар че ако говорим само за връзката 1-7 дом, това още не е брак, а описва партньора. От силата на сигнификаторите можем преценим яркостта на темата, която ни интересува, а от вида връзка - начина по който се случват нещата.

Видовете връзки могат да са:

А) между два или повече дома чрез:
      - планета, която има достойнства във въпросните домове по - обител, екзалтация или триплицитет.
      пр. Венера в дневна карта, управлява водния и земния триплицитет, съответно свързва домовете, които имат на върховете си водни и земни знаци. Имаме връзка между домовете. Остава да оценим вилата на връзката, това става като анализираме Венера. Връзката ще е силна, ако Венера е в Телец, Везни, Риби, ще е слаба ако е в знак на триплицитета си, и ще е "никаква" ако Венера е в Лъв например. Силата зависи и от положението в дом, ако е в ъглов ще е силна, действена, ако е в следващ ще е средна и в падащ - слаба. Но за да оценим в пълна степен силата на сигнификатора и дали той може да опише събитието ни трябва един последен фактор - сравнение. Трябва да сравним Венера, след като сме я разгледали по горната процедура, с другите планети, претендиращи за управлението на домовете които ни интересуват. Само тогава вече можем да сме сигурни, че използваме правилният сигнификатор.
      - чрез разположението на планета в дом
      пр. управителя на 1-ви дом се намира в 7-ми

Б) между управителите на домовете чрез:
      - общ диспозитор
      - рецепция
      - аспект
      - антис
      - ако единият управител вижда обителта на другия
      - ако сигнификаторите са на ъглите, дори без да имаме някои от горните фактори, то те са свързани
    • Време е и за карта, в която можем да разгледаме брак.

Картата е на Woody Allen

Картата почти аналогична с картата на May Louise, но има съществена разлика.

При Уди Алън на:
      Асц Дева: управляват я Меркурий в 4-ти дом/Стрелец, Луна в 6/Водолей
      Дсц Риба: упр. Юпитер в 4/Стрелец, Венера в 2/Везни, Марс в 5/Козирог
      Мц Телец: упр. Венера в 2/Везни, Луна в 6/Водолей
      Иц Скорпион: упр Марс в 5/Козирог

Търсим връзка:
      Марс има отношение към 4 и 7
      Венера към 10 и 7
      Луната към 1 и 10
      Но тези планети нямат връзка една с друга. Тук вече можем да използваме една от връзките, които ни позволяват да свързваме планетите и техните теми - диспозитор.

И трите планети са в знак на Сатурн. Той е ъглов, няма достойнства в Риби, но е в своята полусфера, в свой квадрант, освен акциденталната сила има и добавена есенциална, макар и слаба. Чрез Сатурн темите на ъглите са свързани и съответно имаме брак/ове. Това е сложна връзка, дълга, чрез три планети и общ диспозитор. Подобна връзка освен сложна, е и нестабилна, още повече, че самия Сатурн е в променлив знак, което дава множественост.
    • Как се разбира, че имаме "съдбовна забрана за брак" до определена възраст ? На мен ми казваха, че имам такава до 28 годишна възраст.
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • Аватар

Roxelane написа:

Как се разбира, че имаме "съдбовна забрана за брак" до определена възраст ? На мен ми казваха, че имам такава до 28 годишна възраст.
      А така, това не го бях чувала... Интересно ми стана...
    • Аватар

Roxelane написа:

Как се разбира, че имаме "съдбовна забрана за брак" до определена възраст ? На мен ми казваха, че имам такава до 28 годишна възраст.

Трябва да питаш Алена, тя е автор на "съдбовната забрана за брак", но ако съм я разбрал правилно - това е чисто номерологично изследване и няма общо с астрологията. Попаднах на статия, в която авторката се хвали как е отворила очите на немците, с това си откритие. Лично за мен нещата стоят по друг начин.
    • Съдбовна забрана за брак ? звучи ми доста пресилено. Някой с претенции за предсказател ти казва нещо, ти го приемаш, че е истина и подсъзнателно правиш всичко то да се осъществи. Да каже че има неподходящ и подходящ период за брак, съм съгласна, но забрана, че и съдбовна...Чувала съм, че има аспект между планети, при който астролозите съветват бракът да се отложи.Аз мисля, че няма нито забрана , нито разрешение, а има само насоки от звездите, но свободната воля си е наша, да обичаме , да сключваме брак и всеки сам да си носи последствията. Иначе, няма лошо да се допитваме до звездите, за съвет.
      Внушението и самовнушението обаче, могат да доведат до сериозни последствия.
      ...Бавно,бавно, човече, всяко нещо с времето си. И сто ведра наведнъж да излее градинарят, плод ще има, когато дойде сезонът.
    • Ами аз неведнъж съм ви споменавала за моята кръстница, която никога не бъркаше за каквото и да било, ( и не е познавала Алена :)) . Това специално ми го беше казала по хороскопа, и отново се чудех как го е видяла, всъщност за пореден път не сбърка. Мислех и за самовнушение, ефект на Пигмалион и тн, ама не е.
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • Един от основните моменти, който не се споменава, в работата на астролога е познаването на действителността, в която той работи. Бракът е ярък пример за това. В България документа, който дефинира и рамкира семейните отношения е Семейния кодек. Там са дефинирани правата, задълженията както и всички произтичащи от отношенията на двама души последствия. Но, както е известно, до голяма степен отношенията се развиват в друга форма, наречена условно "съжителство" или "съжителство без брак".

Тези две форми според действащото законодателство ще имат различна сигнификация в картата.

Например, гражданския брак се ползва от защита на държавата, която регулира отношенията в този брак, свързани с имущество, наследство и тн. Ще рече, че освен базовото 1 - 7 дом, тук намесваме и държавата 10-ти дом, която признава двойката се една обща единица, действаща пред нея като един субект на нейните механизми на действие - 4-ти дом.

Като контраст - съжителството, не се ползва от защитата на държавата, при раздяла нямаме право да претендираме за имущество, издръжка, наследство и сродните, които иначе се гарантират от държавата. Съответно, основните участници във формирането на подобен във отношения ще са 1 и 7-ми дом, както и 4-ти, като общо домакинство.

Това дава една интересна точка за разсъждение.

Ако управителят на седми дом има силни претенции или влияние върху вашият четвърти, то ако не желаете да встъпите в граждански брак, а предпочетете съжителство, би било добре да гарантирате имуществото си чрез договор или споразумение, което да регулира под някаква форма правото ви върху общата собственост. Най-просто би било фактурите да са на ваше име или ако плащате с карта, да пазите бележката. Тази досадна подробност отново има астрологическо обяснение.

3-ти дом са нашите документи, а самият трети дом е 12-ти от 4-ти - тайният враг на "дома", в случая общото имущество, който дебне за точният момент :)

Ето и два текста, които могат да ви помогнат в това да се ориентирате, както в сигнификаторите, така и в ползите и минусите в едната и другата ситуация:

Семеен кодекс
      Фактическо съжителство

ПС. ето как и правото може да помогне в астрологията :)