Важна тема Високи карти /дворцови/

Използваме бисквитки. Продължавайки да разглеждате сайта вие се съгласявате с употребата им. Детайли

• Високи карти /дворцови/

При тълкуването на дворцовите карти в Таро, много от практикуващите, се сблъскват с редица типични и нетипични въпроси.
      Дворците карти в Таро са пажовете, рицарите, кралиците и кралете. В някои колоди пажовете се наричат принцеси, а кралиците царици. Това, разбира се, е условно. Наименованията на дворцовите карти идват от времето на съсловната аристокрация, но това няма никаква връзка с актуалното им тълкуване. Понеже пажовете например, са с едно стъпало по-ниско в йерархията от рицарите и т.н., се смятат за по-млади от много таро-гадатели. Това обаче води единствено до объркване, защото просто не е вярно.
      Ако се появи в подреждането Паж чаши например, той ще бъде индикация за зараждащо се чувство, или незряло поведение (но човекът може и да е на 55 години)! Зависи и от съседните карти.
      В много подреждания, особено с по-малко карти, се появяват почти всички кралици, или всички крале, или всички рицари и... настава тотален хаос в мисълта на тълкуващия. Трудно е да се разбере коя дворцова карта значи реален човек (това не винаги е така) и коя просто индикира състоянието - проявление на елемента (дали са пентакли/земя, дали са от чаши/вода и т.н.).

Понеже аз съм привърженик на неусложнените подреждания - от по 3 карти и рядко с 9, често се падат три кралици, три краля и то на въпроси, на които не очаквам да се появят точно такива карти, доста се замислям и търся варианти - обикновено средната карта (от 3) означава реален човек, първата е същият този човек, но в един минал етап от развитието си, третата пък ще е той след като усвои елемента на боята, която носи средната карта. За да се появят само крале, кралици, рицари или пажове, означава, че израстването в обществото на конкретния човек е било подложено на силен натиск от една страна, и желание за социален успех, от друга.
      Няколко рицаря един до друг и особено, ако по средата е Рицар пентакли, говорят за целеустремен човек, който вече е взел решение, но изчаква само подходящото време да действа, ако пък и след него Рицар мечове - съвсем.

Много е важно, практикуващите Таро да се идентифицират с някоя от дворцовите карти и ще разберат как във времето и в подрежданията те ще бъдат и ще стават ту Кралица пентакли, мечове (ако са жени) и т.н. или Крале мечове, чаши и т.н. (ако са мъже).

Намирам темата за изключително полезна в практическо отношение при усвояването на картите.
      Опитът с дворцовите карти и доброто им тълкуване съставляват 50% от предвиждането на бъдещето в чисто събитиен план при картите Таро.

Да напиша нещо, което ми се струва важно.

Всяка тройка от карти, започваща с голям аркан и свършваща с голям аркан, няма нищо общо със ситуационни преживявания - обяснението е много просто - човекът не е допринесъл с нищо да се задействат архетипите му - ще разчита сам на дворцови карти като еманация на човешкото, но на големите да разчита, е невъзможно. Просто - у човекът това дреме безкрайно непознаваемо, че няма нито един голям аркан у таро, който да го изнамери, да го отчете и припознае за важно.

Ако имате два големи аркана, а по средата дворцова карта, съсредоточете се върху нея, големите аркани не отразявайте, защото те самите не са отразени в подредбата - (пример) силата, кралица пентакли, обесеният - не значат онова, което всички биха помислили, а са знак, че дворцовата мощ, сиреч азовата амбиция, е амптуирана, но не от важни предикатни състояния, а от мързел - и причината не е у някой имагинерен образ, а у самия автор на питането - може да се замислите, само ако дворцовата карта е меч и ако е обградена от обърнати аса, но понеже това почти не се вижда - остава общото правило - гледайте на големите аркани като на обградители, не на откровения.

Единственото изключение е обърнат Магът.
      Copyright © 2015 Mona Vendor. Всички права запазени.
    • Ако дворцовите карти не символизират питащия възможно ли е да символизират някой друг, свързан с въпроса? Могат ли Крале и Рицари да символизират жени?
      Днес изтеглих 8 меча - Крал жезли - Рицар меча на въпроса "ще имаме ли сделка (конкретна, с конкретни хора)" ? Негативна ли е тенденцията, че на второ място е Крал, а на трето аркана пада на Рицар? Краля жезли мога ли да го видя като трети човек в тази сделка, коята дава съвети на другата страна (не в наша полза)? Мога ли от тази подредба да извлека някакъв отговор? Хелп! Дворцовите карти все още не ми говорят :)
      • Навиците най-напред са паяжина, после стават здрава мрежа. Испанска пословица
    • Armid написа:

Ако дворцовите карти не символизират питащия възможно ли е да символизират някой друг, свързан с въпроса? Могат ли Крале и Рицари да символизират жени?

Днес изтеглих 8 меча - Крал жезли - Рицар меча на въпроса "ще имаме ли сделка (конкретна, с конкретни хора)" ? Негативна ли е тенденцията, че на второ място е Крал, а на трето аркана пада на Рицар? Краля жезли мога ли да го видя като трети човек в тази сделка, коята дава съвети на другата страна (не в наша полза)? Мога ли от тази подредба да извлека някакъв отговор? Хелп! Дворцовите карти все още не ми говорят :)
      Двроцовите карти могат да символизират всичко: от животно до човек. А могат и нищо да не значат.
      Въпросът е къде се намират в конструкцията, какъв е въпросът и т.н.

В твоята конструкция, проблемът няма общо с дворцовите карти, а с първата 8 меча.
      Това клони към болестното състояние, незнание, Кралят жезли и Рицарят е твоят, вашият гняв като реакция на ситуация на 8-ца меча.
    • DiDi написа:

На въпрос какво работи "Х", се паднаха съответно Кралица чаши обърната, Рицар жезли, Паж пентакли.
      Аз мисля, че първото, което се вижда у картите, е липсата на желание.

Какво мислите, че е заниманието на това момиче?
      Може и да греша, но аз мисля, че не работи, а е в процес на търсене и то отчаяно.
      Но ако по тия карти трябва да се насоча към професия бих казала, че не е пред компютър, по скоро в сферата на изкуството
    • DiDi написа:

На въпрос какво работи "Х", се паднаха съответно Кралица чаши обърната, Рицар жезли, Паж пентакли.
      Аз мисля, че първото, което се вижда у картите, е липсата на желание.

Какво мислите, че е заниманието на това момиче?
      Първо да спре с клюките.
    • Мислех си за Слънцето, като възможна карта сянка на Крал жезли - и в двата случая има силно его и надценяване на възможностите.
      Аналогията ми хрумна след няколко комбинации с първа и 3-та карта Крал жезли, при които нищо съществено не се случи, нямаше развитие на ситуациите.
    • Tanya написа:

Мислех си за Слънцето, като възможна карта сянка на Крал жезли - и в двата случая има силно его и надценяване на възможностите.
      Аналогията ми хрумна след няколко комбинации с първа и 3-та карта Крал жезли, при които нищо съществено не се случи, нямаше развитие на ситуациите.
      За съжаление, всички карти от боя жезли носят у себе си идеята да изгорят преди да са засветили (осъществили). Не е нужно да има карта сянка. На жезлите им трябва яко заземяване, че да се реализират. Както и боя чащи рискува да се излее безсмислено напосоки, ако няма бент сериозен около нея. Много менливи карти и поради тази причина и трудни за "улавяне" като времеви процес.
    • Кралица пентакли - Светът - Кралица меч

Отговорът - конкретния, не ми е толкова важен, въпроса е тривиален, дали нещо ще се случи до седмица. По-интересно ми е тълкуването на подобна подредба - защо този Свят е притиснат така от тези 2 кралици? Или иска да каже, че това, за което се пита, ще се случи, благодарение усилия и след това питащия ще излезе малко или много променен след тази ситуация?
    • Armid написа:

Кралица пентакли - Светът - Кралица меч

Отговорът - конкретния, не ми е толкова важен, въпроса е тривиален, дали нещо ще се случи до седмица. По-интересно ми е тълкуването на подобна подредба - защо този Свят е притиснат така от тези 2 кралици? Или иска да каже, че това, за което се пита, ще се случи, благодарение усилия и след това питащия ще излезе малко или много променен след тази ситуация?
      Според мен Светът не е притиснат, а нещото, като че ли почти се е случило вече. Остава Кралица меч да действа, за да се прояви, а тя ще го направи със сигурност.
    • Armid написа:

Мисля, че картите са индикация за личностно израстване и промени, за градация. Има осъзнат преход по Светът, от Кралица пентакли към Кралица меча.
      Според мен, няма причина това, за което питаш да не се осъществи - моментът е назрял и всичко зависи от теб :) .
    • Tanya написа:

Armid написа:

Мисля, че картите са индикация за личностно израстване и промени, за градация. Има осъзнат преход по Светът, от Кралица пентакли към Кралица меча.Според мен, няма причина това, за което питаш да не се осъществи - моментът е назрял и всичко зависи от теб :) .
      Да допълня Таня: имаш две кралици и между тях активен голям аркан, особено при трета карта Кралица меча. От една непреходна Кралица пентакли (кралица на състоянието), преминаваш през активен период/време за осъществяване на някакво действие, което намира своя приносител у Кралицата меча.

Това още повече се подчертава от факта, че имаш две кралици, не крал и кралица. Това е много важно да се уточни и да се знае. Структурата на Таро е добре винаги да се следва. Защото ако бяха Крал пентакли и трета Кралица меча, картината щеше да е различна и енергията щеше да се разпилее, а сега е концентрирана само у една власт - тази на кралицата.
    • "Жив ли е котаракът Х.?" ( улично коте, което изчезна от 10, 15 дни ) - Рицар пентакли, Крал жезли, Паж чаши

Нищо не ми хрумва по въпросната комбинация - три дворцови карти, различни като боя и ранг :( . Чудя се, дали животното е представено от Крал жезли - тогава преходът от Рицар пентакли към Паж чаши, не ми изглежда особено оптимистичен.
    • 3 жезли - Крал чаши - Рицар чаши - Въпросът е на жена как ще се развият отношенията й с мъж

Ако тя му е обявила, че го харесва, очаква същото и от него. И въпреки, че той е със чуства към нея, му се иска да запази свободата си. Крал чаши+Рицар чаши?
    • Armid написа:

3 жезли - Крал чаши - Рицар чаши - Въпросът е на жена как ще се развият отношенията й с мъж

Ако тя му е обявила, че го харесва, очаква същото и от него. И въпреки, че той е със чуства към нея, му се иска да запази свободата си. Крал чаши+Рицар чаши?
      3 жезли, Крал чаши, Рицар чаши - мисля че става дума за игра на защитни реакции, първо, защото имаме 3 жезли в началото, последвана от Крал и Рицар чаши. Да не забравяме, че хората се плашат от признания понякога. С Рицар чаши последна нещата придобиват само лек оттенък, тоест нищо не се променя и няма да се, а остава една разводнена територия с емоционален привкус. Тя е продължение на 3 жезли и влиза в територията на статуквото.

Едит: някой запознал ли е тези двамата?
    • Didi написа:

Едит: някой запознал ли е тези двамата?
      Хаха, според питащата - познават се. После стана ясно, че все още нямат връзка. Пак мечти :)
      Споделих подредбата заради Дворцовите карти.

Мнението бе променено 1 път, последно от Armid ().

• Armid написа:

3 жезли - Крал чаши - Рицар чаши - Въпросът е на жена как ще се развият отношенията й с мъж

Било е достатъчно само да се видят боите на картите: от огън и вода, няма как да се получи нищо съществено.
    • Ще спечели ли Х (жена) зелена карта?
      Рицар меч - Кралица пентакли - Кралица жезли
      Мисля, че няма отговор да или не, или поне нещо да навежда на мисълта за някой от тях.
      Ако питащата е представена от Кралица пентакли - свикнала с удобния живот, може ли да има някакъв гняв от страна на семейството към факта, че жената мисли за заминаване? Или просто Кралица пентакли ще предприеме безрасъдно решение да замине без голяма подготовка?
      Все пак кофти е продължението "Ще замине ли Х в САЩ до 2 години?" - 2 чаши - 9 чаши -7 чаши Нестабилна комбинация -прекалена емоционалност и риск от самозаблуда. Дали пък Кралицата жезли няма да бъде подведена?
    • Добре, пробвам се - по комбинацията на Армид.
      По втората като че ли е ясно, че заминаване няма да има, само с тези чаши, и особено 7 чаши (любимата ми) като завършек.

По първата, сякаш Кралица жезли просто увисва, аз поне не я възприемам като силна кралица, комбинацията ми се струва следната: силно желание да се замине, за да имаш по-добър живот (рицарят на мечовете + кралица пентакли), обаче само с искане не става. Жезли на края ми изглежда като просто мечтателност и идеализъм, малко въздухарска работа (нищо че боята е огнена), без конкретните стъпки това да се осъществи.

Но, откровено казано, като видях въпроса, и се зачудих дали Таро би помогнало за такива въпроси, нали зелената карта е въпрос на лотария, шансът статистически не е много голям така или иначе.
      Une immense espérance a traversé la terre
      Une immense espérance a traversé ma peur