Любими автори

Използваме бисквитки. Продължавайки да разглеждате сайта вие се съгласявате с употребата им. Детайли

• Любими автори

Ето тук споделяйте кой и с какво ви е впечатлил - поезия, проза, и прочие. Вие най-добре познавате късчето, докоснало сърцето ви :)

Аз ще се похваля с Езра Паунд. Словото му е красиво, ах, как и аз бих искала да напиша някоя песен под маслинената вейка :) А и лека сянка се прокрадва в стиховете. Почитател вече съм.

Н. Й.

Мой град любим, тъй бял и беден,
      чуй ме! Чуй ме, ще ти вдъхна аз — душа!
      Вслушаш ли се в свирката ми, чуй ме!

Досега разбрах, че аз съм луд,
      милиони същества крещят в движение;
      това видение не е невинно.
      Как тогава да изсвиря някакъв си пасторал?

Мой град любим,
      ти си девственик без дъх
      и беден като сребърна тръстика.
      Чуй ме, щом се вслушаш в мен!
      И ще ти вдъхна аз — душа!
      Винаги ще бъдеш жив.

Ли Бо

Ли Бо също умри от пиянство.
      Той поиска среднощ да прегърне
      луната в реката.

Тирада за Психея в Златната книга на Апулей

Цяла нощ, докато вятърът стоеше
      в кипарисите, той беше
      с мене, без да ме обземе вместо галещия въздух
      толкова отблизо, както цветни падащи листенца
      вият се, избягващи земята, и изглежда
      че върху мен прелитат, леки като листи,
      по-близо и от въздуха,
      а музиката в мен изглежда, че отваря
      очите ми за нови цветове.
      О ветрове, кой вятър би я оспорил с лекота!
    • Един от моите любими поети, когато бях на 18 години: Сен Джон Перс

из Анабазис:

Сега ме оставете да си ида.
      Ще поизляза сам, защото съм зает:
      очаква ме любимото ми насекомо
      и с него имам нещо да разисквам.
      Окото му, макар и грубо, златна капка,
      чепато и тъй странно с пъпчици,
      подобно на плода на кипариса,
      ме прави неизказано щастлив.
      Освен това аз съм в съюз
      със синьожилестите камъни,
      о, оставете ме да поостана седнал
      между самотното приятелство на мойте колене.
      Copyright © 2015 Mona Vendor. Всички права запазени.
    • Булгаков и Маркес... Талев, Андерсен, Толстой... Кафка, А. Линдгрен, Дж. Матю Бари, Х. Мало... Стайнбек, Оскар Уайлд...
      А дали има тема, в която можем да споделяме наши поезийки ?
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."

Мнението бе променено 2 пъти, последно от Roxelane ().

• Roxelane написа:

Булгаков и Маркес... Талев, Андерсен, Толстой... Кафка, А. Линдгрен, Дж. Матю Бари, Х. Мало... Стайнбек, Оскар Уайлд...

А дали има тема, в която можем да споделяме наши поезийки ?
      Няма такава тема, ако искаш направи.
      След време ще има опция за създаване на лични блогове в сайта, както и лични галерии на потребителите, но дотогава, ще е добре да има и тема за лично творчество :thumbup:
    • Cool, ще се радвам на блоговете и галериите :) ! Пиша повече на френски обаче :( дано има и други чуждоезични потребители... Българските ми стихове и 2-3 разказа отдавна загубих някъде по света.
      А тема все не смея да отворя, че то няма да е само една.... Върти ми се една идея из главата обаче, за очите и погледа, може би ще я напиша тази нощ.
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
    • Roxelane написа:

Cool, ще се радвам на блоговете и галериите :) ! Пиша повече на френски обаче :( дано има и други чуждоезични потребители... Българските ми стихове и 2-3 разказа отдавна загубих някъде по света.
      А тема все не смея да отворя, че то няма да е само една.... Върти ми се една идея из главата обаче, за очите и погледа, може би ще я напиша тази нощ.
      Ще се радвам да чета на френски, преди време също пишех предимно на френски език и обичах да измислям нови думи :D Бях доста повлияна от Рембо.
    • Ще постна някои писани от мен по-любими неща, щом обичаш да четеш на френски. Пращах на някои издателства, но все едно и също - Madame, не ни подхождате на скъпоценнaта ligne éditoriale. Спрях.
      Интересно, че на френски не успявам да си намеря любим поет. Все някои неща ми харесват, а други - не, нечие цялостно творчество не успява да ми допадне. Рембо обичам обаче, любопитно ми е какви думи си си измисляла :) ?
      На български много бих искала да ти препоръчам един съвременник - Михаил Кълдъръмов, " Пресъхва ден, извира нощ". Мисля че би ти харесал, за мен е един от малкото изключителни поети.
    • Roxelane написа:

Ще постна някои писани от мен по-любими неща, щом обичаш да четеш на френски. Пращах на някои издателства, но все едно и също - Madame, не ни подхождате на скъпоценнaта ligne éditoriale. Спрях.
      Интересно, че на френски не успявам да си намеря любим поет. Все някои неща ми харесват, а други - не, нечие цялостно творчество не успява да ми допадне. Рембо обичам обаче, любопитно ми е какви думи си си измисляла :) ?
      На български много бих искала да ти препоръчам един съвременник - Михаил Кълдъръмов, " Пресъхва ден, извира нощ". Мисля че би ти харесал, за мен е един от малкото изключителни поети.
      За да няма главоблъсканици за останалите потребители, можеш да направиш темата изцяло на френски, а в отделни теми да пишеш на български, ако имаш и такива творби.
      Една вметка, в предния форум имах интро теми за Таро на няколко езика, но веднага ме обвиниха, че се правя на интересна и засегнах отново нечии чувствителни душици. Затова, в този сайт, ако някой говори и знае японски, може и да пише на него, ако му харесва.

А за тънкообидчивите остават всички останали форуми :)
    • Супер. Ще поработя по въпроса. Чудесно е че сайтът ти е отворен за всички езици. На български всичко изгубих и не вярвам да пропиша някога пак... и да не ме обвинят и мен, че се правя на интересна, уча детето си ежедневно на български, просто да пиша вече не мога.... (Не че и на френски пиша в момента. Нещата които имам са от един няколкодишен плодотворен период, който отмина. Но пак ще се върне когато най-малко очаквам :))
      Ще разузная сега как се отварят теми. :thumbup:
    • Roxelane написа:

Супер. Ще поработя по въпроса. Чудесно е че сайтът ти е отворен за всички езици. На български всичко изгубих и не вярвам да пропиша някога пак... и да не ме обвинят и мен, че се правя на интересна, уча детето си ежедневно на български, просто да пиша вече не мога.... (Не че и на френски пиша в момента. Нещата които имам са от един няколкодишен плодотворен период, който отмина. Но пак ще се върне когато най-малко очаквам :))
      Ще разузная сега как се отварят теми. :thumbup:
      лесно се отварят теми, аз вече направих една тема на френски с мой любим цитат от Мюсе, набързо е, не е задължително да следваш това, пиши каквото ти е по сърце на френски, а другите сайтове никак не ме интересува какви правила имат, да си ги имат :)
      La Terre bleue
    • Иххх, как можах да пропусна Съмърсет Моъм !!! Невероятен изследовател на човешката душа. Мона, поръчах си "Le château des destins croisés" , ще ти споделя впечатления.