Евтаназията

Използваме бисквитки. Продължавайки да разглеждате сайта вие се съгласявате с употребата им. Детайли

• Евтаназията

Отдавна мислех да направя подобна тема, но я правя днес провокирана от един случай на млада жена в Белгия: Белгия разреши евтаназия на млада жена заради нелечима депресия

Тя се казва Лаура и е на 24 години. Ще умре това лято, въпреки че е напълно здрава физически. Лаура обаче страда от дълбока депресия и получи разрешение за евтаназия, пише италианският в. "Стампа". На пръв поглед Лаура е млада жена като всички други. Тя има приятели, харесва театъра и фотографията, както и кафето.
      Описвана е като свободна, уравновесена и сигурна в себе си. Но все пак иска да сложи край на живота си, защото от дете е жертва на онова, което тя самата описва като нетърпимо психическо страдание.

Прочетете статията и кажете какво мислите вие за конкретния случай, а и по принцип за евтаназията. Белгия е една от първите държави, утвърдили законово правото на евтаназия.
      Copyright © 2015 Mona Vendor. Всички права запазени.
    • При продължително,нелечимо страдание,променящо личността,при заявена нееднократно,с ясно и незамъглено съзнание воля за това съм много за евтаназията. Човек трябв ада има право да реши сам дали да продължи да се мъчи. Видяла съм какво прави непоносимата постоянна болка от нелечимо заболяване с много любим човек. Накрая не беше същата,за това и не го помн ятолкова този край,помня я преди това. Опасността беше много близо и при мен преди 7 години и все още ми диша зад лявото рамо. Видях в тази връзка и хора в последният им час. Човек трябва да има свободата да реши да си иде достойно от тоя свят

Мнението бе променено 1 път, последно от someone ().

• Ако страданието е физическо мога да приема идеята за евтаназия. Но в случая? Убийте ме, че нещо не ме кефи да живея? Ами да предприеме сама действия тогава, като толкова не й се живее, защо прехвърля отговорността на другите?
      И още нещо - можете ли да се поставите на мястото на тези, които ще евтаназират?
      Не можете да живеете цял ден по сутрешната си програма. К.Г.Юнг
      La vie en rose
    • Абсолютно мога да се поставя на тяхно място. И страданието в никакъв случай не е само физическо. Това да пожелаеш евтаназия не е прехвърляне на отговорност,когато е ясно и силно решение. Знаеш ли,няма нищо хубаво в непрекъсната, постоянна и непоносима,силна болка -до степен,че да загубиш себе си и да знаеш,че е безнадежно и нелечимо.И само да чакаш края и да се молиш да дойде по-скоро За какъв точно живот става въпрос тук!
    • И за каква болка става въпрос, щом е психическа? какво точно те боли?

someone написа:

Знаеш ли,няма нищо хубаво в непрекъсната, постоянна и непоносима,силна болка -до степен,че да загубиш себе си и да знаеш,че е безнадежно и нелечимо.
      тук приемам пак, че става въпрос за физическа болка.
      дай пример за нетърпима психическа болка. жената (от статията) е здрава и права и нищо не я боли. приемам, че е възможно статията да е повърхностна и да не отразява точно състоянието й. Щом взима такова решение - че не иска повече да живее, да има смелостта да го извърши сама. Какво, страх я е от Господ ли?
      Не можете да живеете цял ден по сутрешната си програма. К.Г.Юнг
      La vie en rose
    • В момента не съм много в настроение. Знам за какво говоря- имам опит с емоционална болка,която е толкова силна,че става физическа. Имам опит с човек,избрал да свърши сам със себе си. И имам опит с човек,който за месец и нещо не приличаше на себе си вече. И с мен си имам опит също. И освен това в темата говоря само за моето мнение по въпроса,нямам никакво намерение да давам примери и да се обяснявам защо мисля така.
    • Armid написа:

Ако страданието е физическо мога да приема идеята за евтаназия. Но в случая? Убийте ме, че нещо не ме кефи да живея? Ами да предприеме сама действия тогава, като толкова не й се живее, защо прехвърля отговорността на другите?
      И още нещо - можете ли да се поставите на мястото на тези, които ще евтаназират?
      Пише, че е правила опити. Обаче ако толкова това го интересува някого - в Близкия Изток бушуват смутни времена отдавна, това например е добра дестинация за подобно изпълнение......
    • Зад всяка една шумна медийна новина (реално никак шумна в България, все още при нас това е табу), се крие винаги драматична лична история. Надявам се, сте си направили личен рисърч на историята на Лаура. Иначе си говорим наизуст общи приказки. И лесно съдим с лека ръка.

Защо Лаура решава да умре? (Тук правя паралел, може би с единствената свестна книга на Коельо, а именно "Вероника решава да умре".)

Малко статистика: в Белгия всеки ден приблизително около 5 човека са евтаназирани. Процентът на желаещите да умрат чрез асистирана помощ, се е увеличил през последните 12 месеца с 27%. Първи холандците легализират евтаназията, а година по-късно и Белгия.
      Деца, които страдат от тежки заболявания и са в терминална фаза, също имат право да поискат евтаназия. Това е прието със закон от беглийския парламент през февруари 2015 година без оглед на каква възраст е детето. В Холандия например, дете под 12 години не може да поиска евтаназия.
      Страните, легализирали евтаназията са: Холандия, Белгия, Люксембург, Швейцария, Германия, Албания, Япония, Колумбия; в следните щати в САЩ: Вашингтон, Орегон, Вермънт, Ню Мексико и Монтана.

Факти за Лаура: нежелано дете, баща пияница, дирите на майката се губят; отгледана е от баба си и дядо си, които се стараят да й дадат адекватна семейна среда. От дете се чувства изолирана, самотна, над нея виси стигмата на отхвърленото дете. Като човек с дълбока чувствителност, тя е безкрайно ранима, неустойчива, с разклатен азов цензор, ниска самооценка и т.н.

На 21 години заради проблемите си, Лаура попада в психиатрична клиника, където се запознава с друго момиче с подобни суицидни натрапливости, което скоро след това е евтаназирано.
      Един спомен от деството на Лаура, който е излишно да превеждам:
      She recalls one childhood moment when she was in a room with guns. She held one and considered using it, but she thought that it wasn’t loaded. Later she found out that she was wrong and admits that if she knew the gun was loaded, she would have pulled the trigger at the age of six.

За мен стои следния въпрос: знаейки какви са всичките тежки процедури по одобрение на искане за асистирано самоубийство, при очевидно физическо здраве, е допуснато подобно разрешение. Очевидно е и, че Лаура е психически нездрава, имайки предвид цялата й предистория.

Този въпрос отваря и много други въпроси, пред които, съвременният цивилизован свят, се изправя.
      Асиситирана репродукция срещу асистирано самоубийство, например.
      Copyright © 2015 Mona Vendor. Всички права запазени.