Приземяване /боя Пентакли/

• Приземяване /боя Пентакли/

Пентаклите отговарят на елемента земя.

Асо пентакли – Една от най-силните, а в някои случаи и най-силната карта в Таро. За нея може да се изпишат много страници,но темата не е такава. Ще спомена някои факти само: при подредба от три карти, ако се падне първа – значи целта, към която питащият се стреми; неговата най-съкровена мечта, блян, надежда. На средна позиция означава изключителна защита (свише) за каквото и да се отнася, на трета позиция – стропроцентов успех (дори и след отлагане във времето). Отварям скоба – Асо пентакли е карта, която няма как да се ситуира във времето, вие питате днес, но отговорът й е – „когато аз реша, важното е, че това, което предричам е извън съмнение!” Където и да се появи това Асо, то образува зона на защита, невидими лъчи обграждат ситуацията, човека, нещото и то е под закрилата на висшите сили. Това е единственото Асо, което участва в магическите ритуали на картите Таро и в тази връзка, ако се чувствате зле, независимо от причината, сложете го под възглавницата си за известно време. В други подредби, например в келтския кръст, където и да го видите, знайте, че това е мястото на неприкосновеност. Особено, ако е на 7-ма позиция, която е протообраз на личността, на психическото състояние на онзи, на когото се гледа.
      Има редки случаи, когато Асо пентакли е потвърждение за смърт, но не се стряскайте – то се появява, единствено когато смъртта е равносилна на осъзната необходимост. Когато някой е неизлечимо болен, при нещастни случаи, при изчезнали безследно хора, тогава Асо пентакли е образ и символ на Елисейските полета, в които душата отива, за да си почине, да намери онзи вечен покой. Тя се появява в тези случи, придружена от Папата, Светът, Крал или Кралица пентакли.
      2 пентакли – От една ситуация към друга ситуация; преход. Тази карти се тълкува единствено в контекста на предхождащата я и следхождащата я. Пример с три карти: 9 мечове, 2 пентакли, 6 чаши. Тълкуването е следното: от състояние на невротичност, страх и много лошо настроение се преминава в положение на срещи с приятели, добро настроение, успокоение, усмивки и емоционална пълнота.
      3 пентакли – Тълкувам тази карта в зависимост от другите карти в подредбата. Обикновено означава изключително полезна комуникация и преход към финализиране на някаква сделка, работа, дори любов. Едно е ясно при нея – контактът е налице, но и „Господ дава, но в кошара не вкарва!”
      4 пентакли – „Моето си е мое и не го давам на никого.”, ни казва тази карта. Значенията на 4 пентакли варират от супер елементарен егоизъм и ревност до параноичен страх от обедняване. В някои значения е и стабилност, сигурност, но и ограниченост и тесногръдие. Зависи отново от съседните карти в подредбата.
      5 пентакли – Една от най-депресивните карти в Таро. Както и най-продължителните като период във времето. Тя и Отшелникът са „скитническите” карти в колодата. Карта на самотното бродене, дори и да е наум само. Страдате, мъчите се, не можете, не успявате, компенсирате с мании. За някои, това е период на много пиене на алкохол и обикаляне на кръчмите, за други – денонощно бдене над книгите, пред комютъра или просто взиране в една точка. Причината за всичко това е обикновено много емоционална. Като цяло, изгубили сме вярата си, тотално сме „захвърлени в света, изтръгнати из Небесата…” (J.-P. Sartres)
      6 пентакли – Аз лично много обичам тази карта, дори ми е любима, независимо дали се отнася за емоционални или материални неща. Видите ли я – радвайте се.
      7 пентакли – Всичко става много бавно – тази карта учи на търпение за каквото и да се отнася. Учите се и да пестите в чисто материален план, натрупвате „пластове”, върху които да градите. При определени съчетания означава и бременност.
      8 пентакли – Хубави неща се случват покрай тази карта. Тук съм съгласна с повечето автори, че картата означава началото на нещо (дали любов, дали работа), както и усърдие в труда, но и удоволствие от него. Зареждащ флирт, общуване с много ентусиазирани хора.
      9 пентакли – Особената карта в Таро. Тълкуванията за нея тотално се разминават при различните автори. Причината е проста, картата си остава все така неясна като послание. Това една от картите, която предимно се използва за магически ритуали, но постепенно е преминала в колодата за гледане. Картата се явява преход и мост от един житейски период към друг, появява се през пределни/гранични периоди, особено възрастови. Ако мога да се изразя по друг начин, това е доброто лице на Статурн (визирам т. нар. „сатурнова дупка”); посланието й е „задръж положението на това ниво, не го променяй, запомни този миг, запечатай го, помни го!” 9 пентакли е кармична карта, но тук вече отивам в таро за напреднали и не е мястото да разяснавам тази й роля. Достатъчно е да тълкувате картата в зависимост от съседните карти: до условно добрите означава стабилност на ситуацията, до условно лошите – знак и сигнал за престоящи промени. Често се „пада” със Звездата, което не е случайно. Тя отбелязва периодите, когато душата ни се „лекува” от много стари пластове.
      10 пентакли – Отнася се за всички видове мащабни и крупни покупки, особено недвижими имоти, които обаче касаят повече от един човек. В някои съчетания, може да означава и пищна сватба, скъп подарък (например автомобил). При всички случаи освен много пари, има и огромно задоволство, което трайно остава; дългосроча инвестиция. Често е и подвеждаща карта, защото може да говори, че гледаме към чужди пари и имущество, което не ни се полага.
      Паж пентакли – Всяко едно действие, което ни се случва за пръв път, независимо дали се отнася до шофиране, скачане с бънджи или прописване в някой форум… Винаги обаче има много ентусиазъм и силен порив. Паж пентакли може да е малко бавен или неориентиран.
      Рицар пентакли – Бавен, методичен, последователен ум. Това е аутистът на Рицарите от Таро. Но на него може да се разчита за всичко, освен на бърза реакция. Той има свои закони, при които времето тече бавно за вас и нормално за него. При въпроси за работа – сигурна е. За любов – също. Изключително отговорен мъж, защото в повечето случаи този рицар (за разлика от другите) говори за конкретен човек.
      Кралица пентакли – Тази кралица най-много се доближава по характеристики до Императрицата. Особено до вкуса им към властта, добрият живот и задоволеността. Много автори смятат и определят Кралица пентакли за образ и символ на добрата домакиня, на грижовната съпруга и майка. Аз съвсем не мисля така обаче. Това е най-голямата глезла от Кралиците и понякога дори, заради собственото си спокойствие, е готова да мине и през огъня, но ще го постигне. Бих направила паралел с астрологията, за да обясня по-добре Кралица пентакли – Венера в телец, както и Кралица чаши би отговаряла на Луна в рак.
      Крал пентакли – Този крал, най-много от всички други крале, изисква подчинение и уважение. Само при това условие ще получите от него каквото искате. Иначе – не. Той е методичен, предпазлив, избягва да прави грешки. Това е най-ревнивият от кралете, но и най-верният партньор по отношение на бизнеса. Изключително собственическо мислене и съзнание – от една страна, и изключителна стабилност и надеждност в отношенията, от друга. В други съчетания, които по-горе описах, е образ на отеца/бога, при когото всички един ден се завръщаме… Т.е. карта и на физическа смърт.

П.С. Уточнявам, че значенията на малките аркани сами по себе си са условни и всичко зависи от съседните карти, както и от взаимодействията им с други бои.
      jọwọ gbogbo àwọn tí ó fẹràn oorun, lọ si ipamo ki o si gbagbe mi - wo awọn ẹmi rẹ nija ilana ati ìbànújẹ, kọrin ìbànújẹ songs nipa awọn owurọ ti aye - emi o si lọ, emi o si tẹle Papa Legba ...
    • Искам да попитам за Паж пентакли, възможно ли е да се появява като индикатор за жертва на насилие, например в комбинация с Дявола или може би Рицар мечове. И то като се има предвид дете, насилвано дете, или просто дете с кофти детство (обективно кофти).

Прави ми впечатление от прочетени комбинации, главно в Портала, че този Паж може да е много наивен, уязвим и дори някак глупав, беззащитен.
      Разбира се тук става дума за емоционални въпроси, състояния.

Това са мои хрумки, нямам лично комбинация, просто ми стана любопитно. Кажете ми какво мислите и какви са ви наблюденията.
      This is who I am!
    • curi0us написа:

Искам да попитам за Паж пентакли, възможно ли е да се появява като индикатор за жертва на насилие, например в комбинация с Дявола или може би Рицар мечове. И то като се има предвид дете, насилвано дете, или просто дете с кофти детство (обективно кофти).

Прави ми впечатление от прочетени комбинации, главно в Портала, че този Паж може да е много наивен, уязвим и дори някак глупав, беззащитен.
      Разбира се тук става дума за емоционални въпроси, състояния.

Това са мои хрумки, нямам лично комбинация, просто ми стана любопитно. Кажете ми какво мислите и какви са ви наблюденията.
      Възможно е, но трябва да има потвърждение и от други карти, само на един Паж пентакли с Дявол/Рицар меча и т.н., няма как да е сигурен на 100% знак, че има подобен проблем.
      jọwọ gbogbo àwọn tí ó fẹràn oorun, lọ si ipamo ki o si gbagbe mi - wo awọn ẹmi rẹ nija ilana ati ìbànújẹ, kọrin ìbànújẹ songs nipa awọn owurọ ti aye - emi o si lọ, emi o si tẹle Papa Legba ...
    • И мен пентакли ме преследват напоследък. Крал, рицар, паж, девятка, Асо... довечера може би ще пусна комбинация, ако пак се паднат
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • Може ли да обсъдим обърнатата 2 пентакли, за която стана дума в Таро и любовта ? Интересно ми е да науча повече за нея. Знам само, от това, което Мона е писала в архива, че на първа позиция означава преход от привидно добра ситуация към по-лошо, както Папата и Колелото.
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • Roxelane написа:

Може ли да обсъдим обърнатата 2 пентакли, за която стана дума в Таро и любовта ? Интересно ми е да науча повече за нея. Знам само, от това, което Мона е писала в архива, че на първа позиция означава преход от привидно добра ситуация към по-лошо, както Папата и Колелото.

Тъкмо преглеждам записки, ето една комбинация от преди доста време:

Как ще се развие ситуацията с Х в клуба?

2 пентакли - О Спасението (Страшния Съд) - 9 пентакли

Опит да жоглираш(2 пентакли), който рикушира в обърнатия Страшен съд (Спасението).
      От лошо, още по-лошо. Желаеш да превъзмогнеш нещо, но накрая така оплиташ конците, че обръщаш и желанието да се спасиш(Спасението) и попадаш във владението на 9 пентакли, забил корени в земята, неспособен да се пребориш.
      До кога... неясно.

Всеки ден се уча да бъда неграмотна по твоята азбука.
    • Ново

Нямам много записки по въпроса,ще питам.

Какъв е опитът ви с 8 пентакли? Заражда нещо ново,доразвива или финализира? Някак си ми се губи надграждането при пентаклите. Винаги приемам 8-цата за положителна карта,има постоянство при нея. Бъркам я с 6-цата ,обаче. Може би разликата е,че при 6 пентакли има някаква външна намеса-благоприятно обстоятелство например. 8 пентакли ми е излизала заедно с Крал пентакли най-често,повечето комбинации са касаели колега,с когото често водим обучения. В този случай Таро описва човек,който приема нещата сериозно,надеждно и отговорно и работи продуктивно върху проектите с удоволствие.
      Самата 8 пентакли къде стои ? След трудолюбието и търпението на 7 пентакли,как я свързвате с Иемайа-следващата подред?
    • Ново

8 пентакли за мен е картата "на косъм".
      Ту така, ту иначе, я стане нещо, я не. При нея се полагат екстра усилия, това поне е моят опит с нея.
      This is who I am!
    • Ново

Честно казано не мисля, че има някакво надграждане при боите, която и да е. Така го усещам поне, но не мога да го обясня логично.
      По-скоро има прилики между всички 9тки, всички 8мици и така.
      Но някаква страхотна логика за надграждане не виждам. Примерно ти виждаш ли логическо надграждане от 2 пентакли в 3 пентакли, а после в 4? Аз поне не мога да видя нищо такова.

Момичета останали, споделете виждания и вие.
      This is who I am!
    • Ново

Кюриъс,преди виждах някакво надграждане в боите,но откакто съм във форума,виждам Таро по съвсем различен начин вече.
      Примерно при мечовете виждам възходящо развитие по някакъв начин,в жезлите също. То е по-скоро в надграждане и усвояване на даден елемент,отколкото в нещо практическо.

При пентаклите ми е по-трудно,защото все пак Аубедо и Иемайа са значително по-особени карти в сравнение с останалите 9-ки и ас-а. Откакто се захванах с Таро имах усещането,че всяка карта от дадена боя е свързана с предходната и следващата,но тук научих,че има карти,които сами по себе си имат особено значение. Зависи и за какво се гледа,де. В гледане за пътуване 8 пентакли може да значи едно,а в гледане за здраве-съвсем друго. Не ми се вижда реалистично ,обаче да няма никаква логическа връзка между картите от една боя.

Примерно ако става дума за реализация на проект и се появи :
      2 пентакли- ха така,ха иначе,няма баланс още,нещата могат да се преобърнат за 0 време, при 3 пентакли работата започва/разраборване/,потенциал има,но тепърва трябва да се развие, при 4 пентакли се зацикля на едно място, при 5 пентакли- някой работи сам например,докато в 6 пентакли ще получи помощ отвън,в 7 ще чака търпеливо за резултата,а в 8 какво се случва...? Някакво подобно разсъжение визирам. Всичко зависи от околните карти в комбинацията,съвсем примерно говоря.
    • Ново

Зависи, ако питаш например дали ще получиш някакви пари и се падне 8 пентакли на последна позиция, парадоксално, отговорът ще е забавяне.
    • Ново

Ако става въпрос за работа, за кариера, 3 пентакли ми е като чирака, начинаещия, 8 пентакли като човек напреднал, но все още се нуждае от допълнителни професионални компетенции и ако има някой "шеф" то той е 10 пентакли или Крал пентакли. Но разбира се, това е много условно.
      • Утре ще задуха утрешният вятър. Японска пословица