Важна тема Тест за ниво Начинаещи

Използваме бисквитки. Продължавайки да разглеждате сайта вие се съгласявате с употребата им. Детайли

• Не разбирам. Как система ? Реален пример такъв нямам :(
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • Roxelane написа:

Не разбирам. Как система ? Реален пример такъв нямам :(
      Не е необходимо да имаш пример, Таро е система и затова съществува този форум. Говорим за епистемология.
      Реално, имаш примери много.

Просто забрави за всякакви емоции и лично отношение. Таро е суха материя, точно каквито са едни числа.
    • Малко се забатачих... нали каза да подкрепя с карти, не бяха ли ок ? Ще помисля още.
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • Повтарям въпросите:

1. Защо съвременните колоди Таро, в по-голямата си част, са 78 на брой. Откъде идва този брой на картите. Защо в други съвременни колоди има повече или по-малко карти?
      2. Какво значение има Бялата карта в Таро?
      3. Каква е разликата/разликите между колодите на Уейт и Кроули?
      4. Колко вида религиозни символи има в Големите Аркани в Таро? Къде, в кои карти са най-ярко изразени те?
      5. Защо само в картата Паж чаши присъства символ риба в чаша? (в колодата на Уейт и не само)
      6. Защо картите Умереността и Звездата си приличат - наличието на преливане на вода от един съд в друг? Какво значи това?
      7. Картата Глупакът 0 начало или край е?
      8. Връзката между картите Силата и Магът, каква е?
      9. Защо в някои колоди картата Силата е или 8, или 11?
      10. Защо картата Светът е наричана още Венецът?
      11. Колко време ви трябва, за да изучите Таро?
    • Много ме тормози първия въпрос - колко са картите, защо са 78 сега.
      Както и този пост на Мона:

Mona написа:

Истинският брой на картите е точно 57 карти, нито повече, нито по-малко.Защо казвам това ли? Нека всеки сам разбере.
      56 са малките аркани + някой от големите? Глупакът, защото е 0/22?
      Никъде не намирам по-интересен поглед върху броя на картите.
      Нима животът не е само капчица роса?
      La vie en rose
    • Пробвам се, не се смейте ако сбъркам, ако изприказвам големи глупости... трийте :D

Mona написа:

5. Защо само в картата Паж чаши присъства символ риба в чаша? (в колодата на Уейт и не само)
      За символиката на рибата разбрах за пръв път, когато прочетох Que Vadis. Там имаше много красива сцена как тя нарисува една риба в пясъка и избяга, предполагам всеки, който е чел книгата си я спомня. Но сигурно си спомня и множеството жертви, заради вярата и надеждата. Натъкнах се на следното нещо:

Знакът на рибата бил тайният отличителен белег на ранните християни. Гръцката дума „ихтис” (риба) съответства на абревиатурата от „Иисус Христос Божия Син Спасител”.

От тук, правя заключение, че рибата е символ на спасенито, на вярата. Конкретно в Паж пентакли, тази вяра е поставена в чашата, там където тя е способна да "диша", да "живее". Вярата, надеждата, която създава христянството може да живее единствено в заблудата на младия паж, който с дни може да ви омайва главата с приказки, по каквато и да било тема, но накрая макар да ви е свалял звезди, все така си стоите в канавката. Виждам го като един измамник, малък безделник, който може да философства с дни, но никога няма да свърши нищо. И така сслед продължителното омайване(дали от виното, от пажа или и двете) вярата и надеждата ви цопват отново в чашката, готови да изплуват наяве отново, когато се появи друг, който да пълни главата ви с мечти и химери. Чашите определено не са ми любими като боя, забелязвам че и ми се падат рядко...

Обаче забелязах и нещо друго в картите, тази риба, тактично се прокарва и в другите дворцови карти. Нарисувана е на дрехата на рицаря. На трона на кралицата, едно малко детенце, напомнящо ми за това от Слънцето, е хванало една риба. На заден фон, в реката, зад Краля, излиза риба. Понякога мисля за картите като за развиваща се история, хем в едно и също време, хем сякаш героите израстват и претърпяват метаморфози постоянно. Сякаш рибата нарочно е на преден план при Пажа, но не трябва да забравяме, че дори израствайки в съзнанието на Таро, дворцовите карти от боя чаши, пазят сляпата си вяра, блянове и надежди, за отговор "да", който обаче често давят в опиати или собствените си сълзи.

Mona написа:

11. Колко време ви трябва, за да изучите Таро?
      Мога да чета постоянно, по цял ден и пак няма да знам нищо, ако не мога да го усетя. Символиката, която имат тези карти е толкова необхватна и колкото повече разбирам, толкова повече неща изникват, които съзнанието ми не може да пропусне и трябва да проучи и разбере. Това може да продължи цял живот. Всяка една колода има своя дъх, полъх от друг век. Лично аз много харесвам колодата на Уейт, не мисля, че бих искала да работя с друга. Някак свикнах с нея, тя с мен.
      Едиствената колода, с която бих експериментирала паралелно е Tarot of the new vision. Когато проучвах колодите ми се щеше повече да си взема тази, но Уейт е доста по-лесно достъпен.
      Та като отговор на този въпрос: човек не спира да учи, стига да иска да достигне нови хоризонти.

Всеки ден се уча да бъда неграмотна по твоята азбука.
    • Повтарям и тук комбинацията:

Дяволът, Ас меча, Крал жезли

Опишете всичко, което ви хрумва и се обосновете.
      Време е да се върнем към "неприятните" изпити за начинаещи.

Не се притеснявайте, че ще сбъркате, важно е да се опитва до последно и да се търси истината отвъд булото на Изида.
      (по Е. П. Б. )
    • Mona написа:

Повтарям и тук комбинацията:

Не се притеснявайте, че ще сбъркате, важно е да се опитва до последно и да се търси истината отвъд булото на Изида.
      (по Е. П. Б.
      Ако Дяволът и Крал жезли бяха един до друг, щях да си помисля, че някой проектира собствената си Сянка върху краля (баща, съпруг). Обаче с Асо меча по средата, сякаш е тъкмо обратното - струва ми се, че има процес на осъзнаване на собствените подсъзнателни мотиви, Дяволът е отделен от краля.
    • Kalika написа:

Mona написа:

(по Е. П. Б.
      Ако Дяволът и Крал жезли бяха един до друг, щях да си помисля, че някой проектира собствената си Сянка върху краля (баща, съпруг). Обаче с Асо меча по средата, сякаш е тъкмо обратното - струва ми се, че има процес на осъзнаване на собствените подсъзнателни мотиви, Дяволът е отделен от краля.
      Първо, отдели значимите морфеми, структурирай ги по значимост.
      Дяволът е отделен от краля, защото дори НЯМА И МОСТ МЕЖДУ ТЯХ.

Което какво значи?
    • Mona написа:

(по Е. П. Б. )
      Напрежение, яд, неудовлетвореност, чиито корени са дълбоки и вероятно имат предистория, но и страх и безсилие да промениш ситуацията (по Дявола). Изглежда сякаш човек си представя и крои планове как може да вземе живота си в ръце, но не му достига кураж все още (по Асото меч + Краля жезли). По-Скоро мисля, че човекът ще заобиколи неприятната ситуация, но няма да я разреши.
    • Kalistro написа:

Mona написа:

(по Е. П. Б. )
      Напрежение, яд, неудовлетвореност, чиито корени са дълбоки и вероятно имат предистория, но и страх и безсилие да промениш ситуацията (по Дявола). Изглежда сякаш човек си представя и крои планове как може да вземе живота си в ръце, но не му достига кураж все още (по Асото меч + Краля жезли). По-Скоро мисля, че човекът ще заобиколи неприятната ситуация, но няма да я разреши.
      Представи си само, че гледаш картини на битка - там има гневни лица, напрежение и яд, да, както казваш, но те твоите ли са или
      онова, което САМО СИ ПРЕДСТАВЯШ, ЧЕ Е?
    • Mona написа:

Kalika написа:

Mona написа:

(по Е. П. Б.
      Първо, отдели значимите морфеми, структурирай ги по значимост.Дяволът е отделен от краля, защото дори НЯМА И МОСТ МЕЖДУ ТЯХ.

Което какво значи?
      Абсолютно са несъвместими?
      За отрицание ли става дума? В смисъла на отграничение между Дявола и Краля. Кралят е на трета,значи се е отграничил от сянката на Дявола ,излязъл е победител в битката със себе си,страха и примитивното.
      Бих ги отделила като Дяволът_ ас меч,Крал жезли. Кралят се е въоръжил и успешно е надмогнал Дявола. Ако Кралят и Дяволът си разменят местата,битката би била загубена. Това ми дойде на прима виста. Ще помисля още.
    • Mona написа:

Дяволът отделям.

От друга страна мечове с жезли дават като резултат разпалване на "деспотичния" крал, дори бих казала до нажежаване на обстановката. Нажежаване, но само в мислите на питащия.

Мисля, че Дяволът е калциран голям аркан, т.е. моментът е отминал. Страстта е отминала, изборът е взет, тънем само и единствено в заблуда, че може да се пробуди това, което е било.
      Пътищата са отрязани.

Всеки ден се уча да бъда неграмотна по твоята азбука.
    • Mona написа:

Kalika написа:

Mona написа:

(по Е. П. Б.
      Първо, отдели значимите морфеми, структурирай ги по значимост.Дяволът е отделен от краля, защото дори НЯМА И МОСТ МЕЖДУ ТЯХ.

Което какво значи?
      Дяволът има връзка с несъзнаваното. Ако няма мост между индивида (краля) и несъзнаваното, ако са тотално разграничени, има разцепление по асото - дали не става въпрос за психичен проблем?
    • Когато нещо е отделено и неинтегрирано, то остава завинаги свързано с теб.
      Кралят и Дяволът са едно, колкото и на Кралят да не се харесва. Дяволът е сянка, комплекс.
      DIGNITY ALWAYS WIN.