Важна тема Релация между Ас пентакли и 9 пентакли

Използваме бисквитки. Продължавайки да разглеждате сайта вие се съгласявате с употребата им. Детайли

• Релация между Ас пентакли и 9 пентакли

Искам да отделя специално внимание на тези две карти, затова и не писах в темата за общите положения.
      Надценяването на Ас пентакли и неразбирането на 9 пентакли създават много главоболия на работещите с Таро. Единствено чрез сравнителен анализ между тези карти обаче, може да се открият приликите и отликите.
      Ако у Ас пентакли припознаваме целта, мотивът и идеята за нещо, то у 9 пентакли се крие способността целта, мотива и идеята, да се осъществят в битиен план. Ако Ас пентакли е огледалото, то 9 пентакли е движещият се от плът и кръв образ, който се оглежда. И т.н. и т.н.

В най-честите случаи Ас пентакли обозначава високата цел, огромното желание (често и блянът по нещо), към което се стреми определен човек. И също така, в същите тези случаи, огромното желание си остава само едно желание, поради липса на механизъм, който да го задвижи. В този случай Ас пентакли се разделя на две, за разлика от другите проективни карти: от една страна, той е осъзната идея-цел, от друга страна – проективна и свръхкомпенсираща илюзия. Човекът може да иска нещо силно, но да няма никакъв капацитет или компетентност да го реализира. Ас пентакли често ни се пада, особено на първа позиция, когато е тотален контрапункт на способността ни да даваме реална оценка на събитията, както и реална самооценка на нас самите.

Отварям скоба: във високия регистър при първа карта Кралица меча обаче, Ас пентакли в ролята си на карта-сянка, като компенсираща идея вече носи и личната отговорност на човека да свърши работата си сам, без чудесна намеса, каквато инвенция има у Ас пентакли) …

В ниския регистър, като тотално крушение на илюзиите, се появява Слънцето, отново като първа карта с отглас от карта-сянка Ас пентакли: хем идеята е неадекватно искана, хем е злощастно невъзможна.
      На подобни мистификации трябва да се сложи край: Ас пентакли може да бъде мощен двигател във всяка една комбинации, но само ако другите карти позволяват подобно „електричество“ да бъде разгърнато.

На другия бряг стои безразличната усмивка на 9 пентакли, която активно може да се намеси или активно да не се намеси в който и да е процес. Но дори и с ненамесата си, тя отново активно се е намесила. Подобна тетралема е изключително характерна за проявленията на тази и още няколко други карти.
      Тежката си дума, 9 пентакли дава обикновено на трета позиция, след карти от боя мечове.

Интересното е, че на която и да е позиция, 9 пентакли винаги заявява едно сигурно присъствие, върху което трябва сериозно да се замислим и да му обърнем специално внимание. Тази карта обема у себе си поне няколко от тежките аркани в Таро, наречените от мен „надчовешки карти“, като Справедливостта, Колелото на Съдбата, Звездата, Умереността и някои други, които карти, могат да минат под общата идея за поддържане на изначалния баланс, но и за синхроничността, когато едно действие предизвиква друго действие (независимо едно от друго като континуум) и те образуват една верига от случвания и проявления във феноменалния свят (в живия живот).
      to be continued
      Copyright © 2015 Mona Vendor. Всички права запазени.
    • Изначалната разлика между двете карти най-ярко проличава в следната комбинация/ии.

Ас пентакли, Крал меча # 9 пентакли, Крал меча

Крал меча, Ас пентакли # Крал меча, 9 пентакли

Във втората комбинация има и концептуална разлика, защото в първия случай (Крал меча, Ас пентакли), образно казано, ако краля хвърля своя меча нависоко, то той потъва някъде отвъд хоризонта и никога не се връща при собственика си, при изпратилия го, а продължава да съществува единствено в света на идеите. Но във втория случай, напротив, мечът не само, че се изстрелва с бясна скорост, но и постига целта си - връща се победоносно, извървял пътя от идеята до нейното проявление.

Можем спокойно да приемем комбинацията от Крал меча с 9 пентакли за една устойчива константа, без условности какви са предходните карти, стига обаче тя да е завършваща.
      Copyright © 2015 Mona Vendor. Всички права запазени.
    • В случай,че Иемайа и Аубедо са в една комбинация?
      Иемайа,4 чаши/отлагане,Аубедо визирам.
      Има го идейния смисъл на целта и чрез нелек преход (4 чаши) се стига до голямото желание за осъществяване. А въпросът беше точно такъв-дали има желание за действие. Никой не знае кога,но реализация ще има. Или бъркам?
      Това са редки комбинации за мен,нямам опит с тях досега. Моля ви за вашето мнение.
    • Имам неразбиране на тези 2 карти - 9 пентакли и Ас пентакли

Излезе ми следната комбинация - Ас жезли - 9 пентакли/ Иемайа - Ас пентакли/Аубедо

Питането е на жена, която се колебае да предприеме определена стъпка с даден човек, мъж. Основата по Ас жезли е само импулс, но като че ли следващите 2 карти й дават стабилността, от която се нуждае.
      По тези карти може ли да се каже, че това е съдбата й, че трябва да я следва?
      • Навиците най-напред са паяжина, после стават здрава мрежа. Испанска пословица
    • Armid написа:

Имам неразбиране на тези 2 карти - 9 пентакли и Ас пентакли

Излезе ми следната комбинация - Ас жезли - 9 пентакли/ Иемайа - Ас пентакли/Аубедо

Питането е на жена, която се колебае да предприеме определена стъпка с даден човек, мъж. Основата по Ас жезли е само импулс, но като че ли следващите 2 карти й дават стабилността, от която се нуждае.
      И аз имам трудности в интерпретацията на Аубедо и Иемайа.

Тук обаче,въпреки ас-а жезли на първа,за мен това са хубави карти. Особено в такава подредбра (Аубедо следва Иемайа). В повечето случаи виждам 9 пентакли като “мост” на втора. Ако карата на трета е условно недобра,значи питащият няма как да усвои потенциала на 9 пентакли или упорито върви към неприятна ситуация,която въпреки всичко ще допринесе за развитието му в бъдеще. В този случай Аубедо е на трета,което е добър знак според мен. Бих казала да направи тази стъпка,за която се пита. Това е важно за нея. Какъв ще е развоят,според мен няма как да се каже-дали ще са заедно или не визирам,но пък за нея самата е важно да направи това. Като личност имам предвид. Едва ли картите говорят за самото развитие на връзката,колкото ситуирането на жената в развитието и битието й. Няма дворцова карта,мъжът не присъства в комбинацията,жената също,затова мисля,че Таро просто й казва да направи това,което усеща и иска,какво точно ще й донесе -не се знае,но дори след време ще се окаже ползотворно за нея.

Ще ми е интересно и другите да дадат мнение. Това е от мен. :)
    • Armid написа:

Имам неразбиране на тези 2 карти - 9 пентакли и Ас пентакли

Чудя се тук, защо първо е Ас жезли, а не в средата? Може и песимизмът ми да ме застига, не зная.
      След като помислих, мисля че може да предприеме стъпката.
      Тук жената от 9 пентакли се усмихва мистериозно и дава път към нова земя, подтиква към нови решения.
      И все пак... защо Ас жезли на първа, вие имате ли предположения?

Всеки ден се уча да бъда неграмотна по твоята азбука.
    • Може би отскоро го мисли, скоро й е щукнало?
      Другото е, потенциал за развитие. На жезлите им трябват пентакли, за да се заземят, да не изгорят.
      Une immense espérance a traversé la terre
      Une immense espérance a traversé ma peur