Таро/Видове колоди

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Таро/Видове колоди

Копирам и тук мнението си за Таро Йоруба. Направих такава тема, защото е редно да я има и нея. Добре е и вие да споделяте какви са вашите колоди Таро и какво ви прави впечатление в тях.

Взех си Йорубианско Таро след 100 години издирване. Но накрая то ме намери, пак уж "по случайност".
      Единственото Таро, което не следва парадигмата на Райдър-Уейт.
      Щастлива съм, защото виждам необятни простори в Таро науката, простори, които тепърва ще изучавам, а последните години, отделих време да изучавам и Дахомей и Йоруба. Символи, които сами те намират, които веднага значат и лесно стават фактология - не са изнасилените юдейско-християнски измъчени символи ...

Всяко едно връщане назад, към корена и към произхода на света, е отрезвяващо, ала и вдъхновява. Достатъчно е да се видят 8 и 9 жезли или Паж чаши и Умереността, за да се разбере, че се борави с различна материя и друга природа.
      По-натам ще споделя някои изображения от Таро сантерия и кандомбле.
      Stay soft. It looks beautiful on you.
    • Моята колода е Артурова, автор Анна-Мари Фъргюсън. Погледът ми се задържа на нея по-дълго, затова мисля я взех.
      В нея правят впечатление персонажите, преминали през отъждествяването с героите от Артуровия цикъл. Пажовете са животни - сьомга (паж чаши), пепелянка (паж мечове), язовец (паж пентакли), заек (паж жезли).

Искам да обърна внимание на следната колода карти Таро: Kurmay Tarot, които са рисувани в...Турция, Истанбул :) Представена е в изчистен графичен стил и златисто при някои карти. Следва линията на Райдър-Уейт, да не кажа дори копирана в много отношения.

Линк към колодата

Харесва ми начина, по който са изобразили 9 пентакли.
    • Търсенето на съпричастност и не намирането е трагедия, това е смърт. Ала не и за Йоруба.

Ако досега си се молел на един Огун, то сега следва втори - ръцете ти могат и по-нависоко да се стелят, да изнемогват, да са твои и да не са - проклинам тази съдба, но я благославям - храмът е затворен, когато идва ред на Осмицата, и се затваря, като идва края - т.е. - Девятката.

Преди края сме, на края на посвещението сме, Небето отваря своя падеймон, а ние оставаме в очакване на вълка.

Най-голямата глупост е да правим аналогии с древността - колибата им връх при осмицата, защото двете реки са пълноводни, а се затварят, когато идват белите. 8 и 9 жезли. Ужас на примамливостта да виждаме разлики, където ги няма.

Защо на едната фигура жената се моли клекнала, а на другата, е изправена???
    • Още вчера като ги пусна изображенията се замислих, че са хем прекалено еднакви картите, хем всъщност позата на жената е от голямо значение. При девятката жената изглежда доста по-непримирима, доста по-искаща и упорита, даже малко гневна. Докато при осмицата е все още смирена, вярва в Божеството си и се уповава на неговите решения.
      Нима животът не е само капчица роса?
      La vie en rose
    • Mona wrote:

Обещах да покажа 8 и 9 жезли, а анализа оставям на вас, нетипичен, различен, нов, ала и древен. Нищо по-чудесно за изследователя :)

От поглед пръв образите грабват. Мисля че символизмът на първата загатва за трансформиращата сила, за евокирането на подобни сили и древния ритуал на дара, който някога се е извършвал. Тоест, нищо не става без размяна.
      Във втората дарът вече е предложен, това е минутата преди изгрева, преди да се запали огъня.

Кой е автор на колодата?
    • Автор е Alice Santana, а художник е италианският графичен дизайнер Giuseppe Palumbo, който е рисувал и други колоди Таро. Алис Сантана е специалист по кубинската традиция сантерия и по бразилската - кандомбле, освен това е и таровед.
    • Osho zen tarot и Deviant moon tarot според мен са прекрасни колоди. Нямам намерение да ги купувам скоро, че съм short of cash, а и ще си наблегна на Уейт, но много ми харесват и исках да споделя :)
      Интересни са определено...

Тарото на Gill също е много красиво, просто е изключително като цветове, въпреки че на моменти ми се струва пресилено, а за някои карти доста оптимистично.

Прилагам картинки за тези, които не познават колодите.
      Images
      • deviant-moon.jpg

171.03 kB, 800×599, viewed 120 times
      • Gill1.jpg

121.37 kB, 1,033×478, viewed 95 times
      • osho1.jpg

48.85 kB, 437×630, viewed 95 times
      • osho2.jpg

121.3 kB, 600×581, viewed 113 times
      DIGNITY ALWAYS WIN.
    • Днес получих Deviant Moon. Много го чаках и много му се радвам. Обаче... !Възможно ли е ТО да не ме харесва? ? Картите не спират да подскачат, да падат, и даже безобидната 7 чаши ме поряза...
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • Може би искат да ги оставиш на мира за известно време. Предполагам че им е нужно време да се адаптират и да свикнат с теб.
      ...Бавно,бавно, човече, всяко нещо с времето си. И сто ведра наведнъж да излее градинарят, плод ще има, когато дойде сезонът.
    • Мерси Алфа Кентавър, така и направих, оставих ги в кутията (нали няма проблем две колоди да седят една до друга ?) и чак в петък ще ги извадя, когато ще идва приятелка да и гледам.
      Много исках да ви споделя снимка с любимците ми от новата колода, но имам проблем с постването... :(
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
    • Roxelane wrote:

Мерси Алфа Кентавър, така и направих, оставих ги в кутията (нали няма проблем две колоди да седят една до друга ?) и чак в петък ще ги извадя, когато ще идва приятелка да и гледам.
      Много исках да ви споделя снимка с любимците ми от новата колода, но имам проблем с постването... :(
      Не е правилно две колоди да са една до друга.
    • Имах съмнения, ще ги отделя. Благодаря, Мона.
    • Ох, те си бяха по номерация в кутията ама аз ги размесих. А не се ли прави нещо с Асо Пентакли ?
    • Някакви свещи палих и речни камъни им слагах да им "дам живот" ама това сигурно са глупости.
    • Не е лошо да питате повече за тези неща и изобщо за целия този процес по новите колоди и защо са ви необходими. Аз например, се поинтересувах от други колоди доста по-късно. Знаех, че има, купувах ги, но после ги подарявах. В това отношение съм моногамна и реално работя само с 1 колода, с първата си колода.
    • Аз също имам чувството, че "изневерявам" на първата колода. Но те са "Le Tarot Noir" (не е същото като Black Tarot !) и са базирани на Марсилското. Ипитвах нужда от нещо... как да се изразя, по-изчанчено. Попаднах на тези другите из нета и страшно ме привлякоха. Ако не става, tant pis... ще си ги пазя като ценен артикул в колекция... но много ми се иска да стане.