Таро/Видове колоди

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Roxelane wrote:

Аз също имам чувството, че "изневерявам" на първата колода. Но те са "Le Tarot Noir" (не е същото като Black Tarot !) и са базирани на Марсилското. Ипитвах нужда от нещо... как да се изразя, по-изчанчено. Попаднах на тези другите из нета и страшно ме привлякоха. Ако не става, tant pis... ще си ги пазя като ценен артикул в колекция... но много ми се иска да стане.
      Колодата на Уейт също следва концепцията на Марсилското Таро.
      Не става дума за изневеряване, става дума за добра работа, поне в един начален етап от пътя. На една колода й трябва време за да се сработи с човека, това е.
      Иначе може да си имаме и 100 колоди, познавам и такива хора, които гледат поне с 10, резултатите няма да коментирам.
      Stay soft. It looks beautiful on you.
    • А защо не е добре две колоди да стоят една до друга?
      При мен стоят една до друга, приятелки са... Но работя само с това на Уейт. Артуровото една приятелка прояви интерес към него, но не искам да го давам.... То пък голямо преподаряване става, бездомна колода :(

С него не съм гледала от месеци може би и знам че повече няма да гледам. Ама проклето собственическо чувство.

пп. А може и да не са приятелки. Не знам как си влияят. Според мен знаят една за друга, но са си Таро и какво им пука за мен. Дали се ревнуват? Сигурно тъпи въпроси, ама все пак.
      DIGNITY ALWAYS WIN.
    • curi0us wrote:

А защо не е добре две колоди да стоят една до друга?
      При мен стоят една до друга, приятелки са... Но работя само с това на Уейт. Артуровото една приятелка прояви интерес към него, но не искам да го давам.... То пък голямо преподаряване става, бездомна колода :(

С него не съм гледала от месеци може би и знам че повече няма да гледам. Ама проклето собственическо чувство.

пп. А може и да не са приятелки. Не знам как си влияят. Според мен знаят една за друга, но са си Таро и какво им пука за мен. Дали се ревнуват? Сигурно тъпи въпроси, ама все пак.
      Ами ако искаш, сложи и 10 колоди една до друга :)
    • Сериозно те питам. Не искам да слагам 10 колоди една от друга. Просто имам 2, едната ми е още от тинейджърски години, другата е "плод" на осъзнат избор и желание да си гледам с колодата на Уейт. Трябва ли да подаря другата? Как си влияят? Каза, че не трябва 2 да са една до друга и аз просто питам защо. Не ти противореча, ми е интересно какво е обяснението.
      DIGNITY ALWAYS WIN.
    • За ревността и аз се зачудих, ама не посмях да попитам...
      Артуровото никога не ми е говорило на мен. Пълно и абсолютно мълчание. Споменах, мисля, в друга тема, че на жената която настоя са ми го подари, може би всъщност не и се разделяше с него, та затова. Не знам.
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • Всеки си има лична история с картите, ако за вас е ок, да слагате една колода до друга, то за мен не е, просто това е моят опит. Има време, ще се напаснете, а и не е казано, че трябва да се спазват конкретни правила. Всеки сам трябва да открие кое е работещото и кое най-добре за него.

За мен не е ок 2 колоди да съжителстват заедно, най-малкото, защото едната, с която се работи усилено е много повече енергийно натоварена от новата и й влияе. Просто не може изведнъж да слагаш един до друг хора, които никак не се познават и то в едно легло, малко е странно. Същото се отнася и до картините в една къща, за книгите и т.н. Всичко трябва да е част от система, за да заработи. Следвам логически, не емоционални връзки.
      НО, ако вие чувствате, че това е ок за вашите колоди и те работят добре, то ги слагайте на едно място. Важни са резултатите.
    • Аз ги "запознах" моите :D Ще ги държа в различни стаи. Старите увивам в лилава коприна, знам че предпазва от външни влияния коприната, за новите намерих лилава кадифена торбичка засега. Ще видим дали ще се сработим...
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
    • Roxelane wrote:

Аз ги "запознах" моите :D Ще ги държа в различни стаи. Старите увивам в лилава коприна, знам че предпазва от външни влияния коприната, за новите намерих лилава кадифена торбичка засега. Ще видим дали ще се сработим...
      това е ок, ама чак лилава коприна ...
      добре да се държат картите в лично ушита торбичка, която след време се сменя. но всичко е до време. моите сега ги държа в една купена от Корфу чантичка, общо-взето обиколиха няколко континента с нея :D отвреме-навреме ги изваждам, но първите 10 години съм ги носила непрекъснато с мен в дамската ми чанта. така съм съветвала и другите.
    • "това е ок, ама чак лилава коприна..." :D :D 8|
      Лично ушита, ще ми се, ама съм с две леви... И аз ги нося често с мен, сега ще разнасям малко и новите, но вечно ме е страх да не си посея пак някъде дамската чанта или да ми я откраднат заедно с тях вътре.
    • Тарото проговори снощи.
      Бих искала да ви постна любимците си... Дяволът както обикновено присъства, какво да направя като много ме кефи тая карта :)
      Images
      • 12974258_10153718314224412_7121628802291183277_n.jpg

123.78 kB, 960×720, viewed 79 times

The post was edited 1 time, last by Roxelane ().

• Момичета, невероятно добре се сработих с Deviant Moon. Даже проекции не са ми правили досега. Обаче... ми е много кофти за старите карти. Не исках да ги изоставям, затова преди няколко дена ги извадих за подредбата на влюбения, по молба на една жена да и гледам. Ами, нищо не ми казаха, абсолютно никаква връзка с контекста. Наредих с Deviant Moon - всичко точно. И оттогава не смея да вадя старите, за да не заблудя някого. Те са и доста едри, трудни за работа и за разнасяне.
      Не искам обаче да "умират" ! Какво мога да направя? Само на себе си ли да гледам с тях, докато се уверя, че отново са ок ? То пък аз понеже така хубаво гледам на себе си, като сляпа баба.... Много ми е кофти за картите....
    • В един магазин разглеждах доста видове колоди, и много ме привлече тази - Thoth Ettellia Tarot.
      aeclectic.net/tarot/cards/book-of-thoth-etteilla/

Не си я взех обаче, защото продавачката ме посъветва, че не е за начинаещи, и аз я послушах, взех други, но сега ми е чоглаво и все си мисля за тях.
      Много ме е яд на мене си, макар че може и да е права, виждам че ГА са наименовани различно и с друга номерация.
    • Хм, тези са вид Марсилско Таро. Не те е посъветвала добре според мен, аз започнах с подобни и съжалих, заради Малките Аркани.
    • Надявам се да се напаснем. ☺ Без да съм сигурна защо, реших да взема карти, различни от тези на Уейт, а пък съвременните колоди с дракони, елфи и т.н. не ми допадат.
    • Но ми остава любопитството относно картите на Етейа, ще ми е интересно някой да разкаже, ако ги е ползвал, в тях част от големите аркани са с други изображения - Птиците, Хаосът ... Страшно ми хареса техният рисунък.
    • Аз също не съм имала на Уейт. Така стана, че първоначално като търсих нямаше, а нещата бяха "искам ги мамо, сега ги искам" :) и взех Таро на Тот. Не са лоши, но на мен ми бяха постни. Вече доста време съм с Wizards Tarot тук и смятам, че ми импонират.
      Нима животът не е само капчица роса?
      La vie en rose
    • Аз си продължавам с Deviant Moon Tarot - обожавам го, също никога не съм имала на Уейт. Сега са пуснали ново издание с допълнителна карта - The Madwoman, много интересно.

etsy.com/fr/listing/487488800/…-tarot-folle-edition-sans
    • Аз също съм с Таро на Тот-Кроули. Друга колода нямам и не съм имала.

Честно казано за съвсем начинаещи никак не е добър вариант. В колодата има много символизъм, някои от Големите Аркани са преименувани, както и значенията на картите са доста по-различни от традиционните по Райдър-Уейт. Например 4 чаши е представена като една от най-положителните карти, а 7 пентакли е представена като една от едва ли не най-негативните. По моята практика нещата не стоят така и честно казано не следвам тълкуванията по книгата даже изобщо. Въпреки това има интересен и по-дълбочинен преглед на Големите Аркани, доста съм размишлявала върху тях. Като за начало обаче по мое мнение би било трудно смилаемо особено ако се следват сляпо значенията в книгата.

Самият artwork е леко creepy, но аз си падам по цветове и абстрактни форми. В това отношение е добър избор. Проблем може да бъде липсата на човешки образи- забелязала съм, че повечето хора се ориентират по-лесно от “ситуационните” човешки образи върху картите т.е ситуацията изобразена върху всяка карта особено от Малките Аркани.

Мислила съм за нова колода, но някак си още не ми е дошло времето. В Амазон има огромен избор и все още не съм се спряла на нещо конкретно.
      Images
      • 49D4A926-9D11-4A0A-B3A9-E41518909DA9.jpeg

332.8 kB, 1,161×709, viewed 9 times