Таро/Видове колоди

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Благодаря за отзивите :) Виждам, че колодата Тот на Кроули е доста по-различна от Тот Етейа, предполага повече художествени асоциации, по-сюрреалистична е. Може би е подходяща за хора с абстрактно мислене, което си е част от майсторството - да боравиш с по-голяма свобода и смелост със самите понятия, а не да "четеш" сюжета по картинката. Иначе Тарото на Тот Етейа изглежда класическо:

Рокселан, красива и оригинална е твоята колода, но същевременно ми е малко страшничка на мен.

Теглих комбинация на въпроса как ще ми потръгне с новата колода, дали ще ми върви изучаването с нея (може малко смешно да звучи, ама...).
      Изтеглих Висша жрица - 3 меча - Император. Като че ли Висшата жрица на първа, а Император на трета ми казват, че желанието ми е голямо, но напредъкът ще е много бавен и труден, доколкото изобщо го има. Тройка меча може би са някои неприятни истини, т.е. че нещата, които ще уча ще са свързани с отказване от стари нагласи ( това и заради Императорът) и признаването на тези неща хич няма да е лесно и приятно.

The post was edited 2 times, last by Sani ().

• Аз лично съветвам всички начинаещи да почнат с Райдър_Уейт. Поради простата причина, че няма нужда от допълнително натоварване на асоциативните памет и въображение.
      Един ум, несвикнал с натоварени графични образи се задъхва като ги гледа, камо ли да извлича практична информация от тях. А в крайна сметка Таро не е само и единствено графично послание, Таро е код/език и колкото по-малко образност има в колодата, толкова по-добре.

Съзнанието може да се съсредоточи върху важните неща, не да се разпростира в някакви красиви образи, да не говорим, че всеки художник или езотерик и художник си въобразява някакви несъществуващи деривати и интерпретации за картите, каквито те реално не съществуват.

В това отношение може да се каже, че съм консерватор. Ако ще се купува различна колода от тази на Райдър-Уейт, то най-добрият избор ще е Марсилско Таро, което е класическо и автентично. Или ако може да се намери манускрипт от първите изобщо създадени Таро колоди от 1332 година.

Общо взето, за мен лично, колоди, измислени и направени след 1910 година, когато е първото издание на Rider-Waite Tarot deck, не представляват интерес.
      Изключение правя само за Вуду Таро, но то почива на автентичните дахомейски вярвания и митове и е едно надграждане на класическото познание за картите.
      Stay soft. It looks beautiful on you.