Who is your favorite painter?

• Who is your favorite painter?

Unfortunately, I'm very sorry, but I can't write in Bulgarian language.

So, one of my favorite artist is the painter Van Gogh - unique, excellent human being and autor.
      Let me show you his masterpiece Shoes (September-November 1886. Oil on canvas, 38.1 x 45.3 cm. Van Gogh Museum, Amsterdam).
      One of my favorite!

In this meaning, who is your favorite painter? At this point - which your favorite paintings, and why?
      jọwọ gbogbo àwọn tí ó fẹràn oorun, lọ si ipamo ki o si gbagbe mi - wo awọn ẹmi rẹ nija ilana ati ìbànújẹ, kọrin ìbànújẹ songs nipa awọn owurọ ti aye - emi o si lọ, emi o si tẹle Papa Legba ...
    • The real meanings of my thoughts.

Everybody loves Vincent van Gogh. Or at least it seems that way: he attracts millions of people to museums and exhibitions; he sells thousands of posters, not to mention the barrage of van Gogh shower curtains, coffeecups, and even action figures. Most people recognize his most famous pictures. He’s even been the butt of sitcom jokes.

But the Vincent I’ve grown to love in the past 15 years is not the Vincent cliché and popular culture speak about. He’s more complicated than that. The severed ear? Only part of the story. The solitary mad genius slapping paint on canvas in a lonely garret? Mostly mythology. What about “Starry Night”? Honestly, he didn’t like that painting very much. It barely gets a mention in the letters to his brother Theo.
      I don't know.
      jọwọ gbogbo àwọn tí ó fẹràn oorun, lọ si ipamo ki o si gbagbe mi - wo awọn ẹmi rẹ nija ilana ati ìbànújẹ, kọrin ìbànújẹ songs nipa awọn owurọ ti aye - emi o si lọ, emi o si tẹle Papa Legba ...
    • И въпреки това аз го обичам с неговата картина "Звездна нощ" (1889). Така съм я запечатала в съзнанието си, откакто я видях като репродукция. Просто така се получи. Нека да я видим, все пак:

Да продължим сцената със звездните нощи, този път - над Рона ("Звездна нощ над Рона" - 1888):

Тези нощни експресии ме привличат с едноименната си тематика. Мракът, нощта, и звездният светлик. :)

По принцип обичам експресионизма и постекспресионизма. Твърде много, за да се спра само на една единствена картина...но нека посоча и тази, автор на която е Рене Шутценбергер. Простотата, която излъчването на фона внушава, е красива. Произведението се нарича "Четящата на прозореца" (1890):

• Понеже в момента би следвало да се занимавам с далеч по-прозаични неща, набързо ще драсна само, че един от любимите ми художници е Густав Климт. Всичките му картини са ми едни такива вълшебни, извън времето, като ги гледам потъвам в един друг свят. Една мозайка от форми и цветове, които не могат да бъдат класифицирани, мога само да потъна в тях, да се изгубя.
      Изображения
      • klimt.jpg

137.66 kB, 700×375, прегледано 82 пъти
      • Klimt_pa.jpg

20.09 kB, 310×256, прегледано 75 пъти
      • klimt1.jpg

10.73 kB, 179×282, прегледано 59 пъти
      • Утре ще задуха утрешният вятър. Японска пословица
    • Златю Бояджиев!
      Особено картините от по-"налудничавия" му период.
      Нали знаете, след инсулта, той променя доста стила си. От диви и експресивни картини, става по-симетричен и изчистен.
      Въпреки че няма картина, която да не му харесвам.
      Share-вам следните три:
      Изображения
      • cigani1965.jpg

72.54 kB, 430×252, прегледано 71 пъти
      • zlatiu.jpg

121.97 kB, 480×676, прегледано 260 пъти
      • zlatiu2.jpg

803.93 kB, 1,580×2,280, прегледано 384 пъти
      This is who I am!
    • Иван Мърквичка / Jan Mrkvicka

"Напразен съвет", 1910г.

За софиянците, заповядвайте в Националната художествена галерия - сега има негова експозиция. Страхотни са картините му, но точно тези, които искам да покажа, ги няма в интернет със задоволително качество, например "Птицепродавач", "Задушница", "Циганска веселба". Страхотен е! <3
      И междувременно може да разгледате и картините и инсталациите на Станислав Памукчиев, също много интересни, красиви и предизвикващи размисъл. Тук за експозиция от миналата година.

цък - сайта на НХГ
      This is who I am!
    • Баба ми беше изследовател на Мърквичка, тя правеше сертификати за картините му. За съжаление така и не дописа книгата си за него... Щеше много да се зарадва, че има популярност сред млади и будни хора :) мерси Curi0us, зарадва ме, макар да не мога да отида.
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • Любимите ми художници са просто твърде много, за да ги изброявам, но бих се задоволила с израза - "онези, които изследвам".
      Харесвала съм в различни периоди от живота си всички от до тук изброените и се радвам на високата култура на потребителите в този форум. Хах, има надежда за масовата култура и в България.
      Препоръчвам последната изложба на проф.Греди Асса в гaлерия "Ракурси", в момента тече, мисля, че ще остане до 17 юни.
      Греди Асса е един от онези български художници, които са изключително информирани за съвременните тенденции в изкуството и то не само след 89 - та година.
      Ще се въздържа от изкуствоведски анализ, и просто ще ви пусна едно интервю по повод последната му изложба, която се движи като инспирации от старите техники и фолклора до чисто експресивни съвременни похвати в живописта, мисля, че е на световно ниво.
      Интервю за БНТ на Греди Асса

А тук ще постна някои негови картини, които намирам за виртуозни и като абстрактно-формален смисъл и като живописна тъкан.
      ART IS THE HIGHEST FORM OF THINKING.

Мнението бе променено 4 пъти, последно от Ina ().