Любовта

Използваме бисквитки. Продължавайки да разглеждате сайта вие се съгласявате с употребата им. Детайли

• Любовта

Май няма такава тема, в повечето форуми има и се споделят някакви откровения, цитати на философи еднодневки като Коельо и Букай, някакви други от подобен род, както и да е.

Нито съм влюбена, не мисля и да се влюбвам скоро, но исках да споделя нещо - най-голямата глупост е да си мисли някой, че сегашната му любов е най-голямата и най-незаменимата, единствената, най-важната. Глупости.
      Всяка следваща любов е по-важна, по-значима, по-силна. Хората узряват и стават по-мъдри, поне така трябва. Егоизмът обаче не намалява, напротив, усилва се, а любовта все така се отдалечава.

Това наислствено отношение към чувствата на другите хора е хем мазохизъм, хем е садистично отношение към другия човек: никой не може да ни обича толкова дълго време, само заради самите нас, това е илюзия, ние също не можем да обичаме някого дълго.

Историите за любов, онези, за които ссе дават съвети, правят се семинари и т.н. са просто една глупост. Обичаш днес, утре - не. Да обичаш всеки ден, е издевателство, да си обичан - също е огромна досада.

Неслучайно пиша това, всеки потърсил Таро, го търси заради любов или както там се нарича, това наистина е безумие.
      Не е лошо всеки да определи сам за себе си какво може да даде и какво очаква, за да види пресечните точки на невъзможност.
      Copyright © 2015 Mona Vendor. Всички права запазени.
    • Mona написа:

Май няма такава тема, в повечето форуми има и се споделят някакви откровения, цитати на философи еднодневки като Коельо и Букай, някакви други от подобен род, както и да е.

Нито съм влюбена, не мисля и да се влюбвам скоро, но исках да споделя нещо - най-голямата глупост е да си мисли някой, че сегашната му любов е най-голямата и най-незаменимата, единствената, най-важната. Глупости.
      Всяка следваща любов е по-важна, по-значима, по-силна. Хората узряват и стават по-мъдри, поне така трябва. Егоизмът обаче не намалява, напротив, усилва се, а любовта все така се отдалечава.

Това наислствено отношение към чувствата на другите хора е хем мазохизъм, хем е садистично отношение към другия човек: никой не може да ни обича толкова дълго време, само заради самите нас, това е илюзия, ние също не можем да обичаме някого дълго.

Историите за любов, онези, за които ссе дават съвети, правят се семинари и т.н. са просто една глупост. Обичаш днес, утре - не. Да обичаш всеки ден, е издевателство, да си обичан - също е огромна досада.

Неслучайно пиша това, всеки потърсил Таро, го търси заради любов или както там се нарича, това наистина е безумие.
      Не е лошо всеки да определи сам за себе си какво може да даде и какво очаква, за да види пресечните точки на невъзможност.
      Всичко това е може би вярно от философска гледна точка , само че любовта е най-вълшебното чувство , всяко човешко същество има необходимост да обича и да бъде обичано .Нека не забравяме ,че едни от най -големите творения ,на които се възхищаваме, са създадени под въздействието на любовта .Споменавам първото ,за което се сещам на един от нашите големи поети Пейо Яворов "Две хубави очи".
      <3 <3 <3
    • Ane-lia написа:

Mona написа:

Всичко това е може би вярно от философска гледна точка , само че любовта е най-вълшебното чувство , всяко човешко същество има необходимост да обича и да бъде обичано .Нека не забравяме ,че едни от най -големите творения ,на които се възхищаваме, са създадени под въздействието на любовта .Споменавам първото ,за което се сещам на един от нашите големи поети Пейо Яворов "Две хубави очи".
      важно е какво се случва наяве (стихът е посветен на Мина), но да се върнем на последвалата любовна история, именно каква е реалността, защото в конкретния случай, Яворов се самоубива, отново заради любовните безумия на Лора Каравелова, т.е. поезията е едно, ала животът - друго.
    • Не, че съм особено веща по темата, но ми се струва, че 99% търсят любовта в другия. Търсят я тая любов, търсят си "половинка" и като не я намират са драми големи, сякаш са непълноценни хора. Ето това ми е трудно да го проумея. Защо им трябва някой друг, за да повярват, че са стойностни хора?
      И после, появява се т.нар. "половинка", която след определен период се оказва, че не е точно "твоята половинка". И се започва едно упорство да докажеш на себе си, че всъщност това е любовта на живота ти и той/тя трябва да отговари на представата ти за любов. Пак са големи драми.
      Затова харесвам френските филми :) Там всички се обичат, събират се, разделят се и приемат нещата много лежерно.
      • Навиците най-напред са паяжина, после стават здрава мрежа. Испанска пословица
    • Любов, в която съставките са в нормални количества. Без излишно предозиране, което да я превръща в отрова. Една любов, в която има умереност. Би била прекрасна любов.
    • Хора, а как можем да познаем, че любовта е истинска?

Мисля, че достатъчно много внимание обръщаме на негативните примери за "любовта" и това със сигурност е полезно, но как да разпознаем истинското лице на любовта? Каквоизобщо е тя? Как да я познаем? Лесно се бърка с чувство за собственост, с егоизъм, с отчаяние, с желание някой друг да те спаси, и т.н., но когато е истинска как я познаваме?

Аз мисля че 1 път съм я срещала и се разминахме, защото бях много незряла, ревнива и деструктивна. Но сега-засега дефиницята ми е че това е чувството, че познаваш човека отдавна, и спокойствие да бъдеш себе си, да си честен и без маски. Просто възможност да бъдеш много открит и без преструвки. Предполагам, че това е мерило (поне за мен си), дали това, което се случва между мен и човекът, е истинско.
      Всеки напън, всяко желание за контрол, всяка истерия покрай "любовта", за мен говори за друго.
      DIGNITY ALWAYS WIN.
    • curi0us написа:

Хора, а как можем да познаем, че любовта е истинска?

Мисля, че достатъчно много внимание обръщаме на негативните примери за "любовта" и това със сигурност е полезно, но как да разпознаем истинското лице на любовта? Каквоизобщо е тя? Как да я познаем? Лесно се бърка с чувство за собственост, с егоизъм, с отчаяние, с желание някой друг да те спаси, и т.н., но когато е истинска как я познаваме?

Аз мисля че 1 път съм я срещала и се разминахме, защото бях много незряла, ревнива и деструктивна. Но сега-засега дефиницята ми е че това е чувството, че познаваш човека отдавна, и спокойствие да бъдеш себе си, да си честен и без маски. Просто възможност да бъдеш много открит и без преструвки. Предполагам, че това е мерило (поне за мен си), дали това, което се случва между мен и човекът, е истинско.
      Всеки напън, всяко желание за контрол, всяка истерия покрай "любовта", за мен говори за друго.
      по първия абзац за негативните примери :)
      повечето хора се виждат като част от двойка, от общност, но има и хора, които не се виждат в подобна предиспозиция: първите вечно търсят реализация на аз-а си навън, вторите - навътре. Истината е, че хората чисто физически имат нужда някой да е с/до тях, говоря за помощ и т.н., но това може да е в тотално противоречие с психиката им ..

Ако някой може да понесе друг нон стоп и това да не го изнерви, значи е нещо, което никак не искам да разбирам какво е то. Търсенето на любовта обикновено се превръща в мъчително преследване на образите на родителите, които обгрижват едно непорасло дете, и неслучайно, на повечето питания за любов, най-честите карти са от боя чаши - нищо необичайно.

Ако някой иска да обича, има какво да направи, обаче, ако целта му е да бъде обичан на всяка цена, то е време за психолог.
    • Значи здравословно е двама души да се съберат, които искат да обичат и да дават, а не само да получават.

А за психолога, малко се съмнявам дали може да помогне. Все повече си мисля, че на тоя свят си напълно сам и сам можеш да се излекуваш или разболееш. Другият (професионалист или не) може да ти е някаква подкрепа и ориентир, ала нищо повече. Животът е големият Учител.
      Е, признавам си, че имам и bias към психолозите от едно време насам. :D Не мисля (вече), че някой може да знае по-добре от теб какво ти е на теб и какво се случва в душата ти, но това е повод за друга тема.
      DIGNITY ALWAYS WIN.
    • curi0us написа:

Значи здравословно е двама души да се съберат, които искат да обичат и да дават, а не само да получават.

А за психолога, малко се съмнявам дали може да помогне. Все повече си мисля, че на тоя свят си напълно сам и сам можеш да се излекуваш или разболееш. Другият (професионалист или не) може да ти е някаква подкрепа и ориентир, ала нищо повече. Животът е големият Учител.
      Е, признавам си, че имам и bias към психолозите от едно време насам. :D Не мисля (вече), че някой може да знае по-добре от теб какво ти е на теб и какво се случва в душата ти, но това е повод за друга тема.
      дълбок скептик съм, че животът е учител, а и не знам точно какво се визира под "животът"; за мен единственият начин човек да се осъществи, е да бъде независим и да интегрира несъзнаваното си, доколкото може ...

всеки реагира на промените единствено спрямо психиката си и доколкото й/си позволява да се променя/израства, в противен случай всички щяхме да сме Умберто Еко ...
      има милиони истории за хора, които животът блъска яко, но те единствено регресират, обвинявайки всичко и всички, най-вече съдбата - така е и с любовта, примери - дал господ
    • Малко офф топик - обаче на мен психолог ми помогна, макар и не свързано точно в любовни въпроси. Все пак зависи на какъв психолог попадаш.

Mona написа:

има милиони истории за хора, които животът блъска яко, но те единствено регресират, обвинявайки всичко и всички, най-вече съдбата - така е и с любовта, примери - дал господ
      Така е, и те са много повече от хората, които са успели да устоят на "блъскането" и да се развиват като личности, да превъзмогнат оскотяването.

Ако трябва да кажа няколко добри думи за любовта, хм, замислих се. Абе я дефинирайте какво означава за вас "любов" Ама хубаво се замислете, без клишета, моля.
      • Навиците най-напред са паяжина, после стават здрава мрежа. Испанска пословица
    • любов към човек не мога да дефинирам, поне аз, мога да дефинирам към животно, книга, мисъл, усещане, досега нито един човек не ме е вдъхновил така, че да го обичам, без после да не го презирам
      ако говорим за любов между мъж и жена, изобщо интимни чувства
    • Armid написа:

Малко офф топик - обаче на мен психолог ми помогна, макар и не свързано точно в любовни въпроси. Все пак зависи на какъв психолог попадаш.

Mona написа:

Така е, и те са много повече от хората, които са успели да устоят на "блъскането" и да се развиват като личности, да превъзмогнат оскотяването.
      Ако трябва да кажа няколко добри думи за любовта, хм, замислих се. Абе я дефинирайте какво означава за вас "любов" Ама хубаво се замислете, без клишета, моля.
      Ще го кажа така , по простичко звучи :

Любов = Свобода = Удоволствие = Смях .

Или :

Любовта е удоволствието от свободата ,която ти дава
      близостта с друг човек .

Смехът е всичко необходимо на Любовта за да живее ...
    • Lilith написа:

Armid написа:

Малко офф топик - обаче на мен психолог ми помогна, макар и не свързано точно в любовни въпроси. Все пак зависи на какъв психолог попадаш.

Mona написа:

Така е, и те са много повече от хората, които са успели да устоят на "блъскането" и да се развиват като личности, да превъзмогнат оскотяването.Ако трябва да кажа няколко добри думи за любовта, хм, замислих се. Абе я дефинирайте какво означава за вас "любов" Ама хубаво се замислете, без клишета, моля.
      Ще го кажа така , по простичко звучи :
      Любов = Свобода = Удоволствие = Смях .

Или :

Любовта е удоволствието от свободата ,която ти дава
      близостта с друг човек .

Смехът е всичко необходимо на Любовта за да живее ...
      а после?
      нали знаеш, че винаги има после?
    • Няма ли Смях , няма и Любов...

А после ..

После е празно ..остават само времето и спомените ...

В началото си дете , после порастваш ..

Въпрос е дали има " Вечна Любов " и дали може Любовта да премине отвъд пределите на Смъртта..

Това е въпрос които винаги седи отворен ..но това е една друга тема :)
    • Любовта, според Световната здравна организация, е психично заболяване, наред с алкохолизма и наркоманията. Има си и код - F63.9. В Таро при нея би трябвало да се появява Обесен с чаши - обсесивно разстройство. Струва ми се, че единствената причина да не я лекуват, е нуждата от възпроизводство на човешкия род.