Важна тема Проективност

Използваме бисквитки. Продължавайки да разглеждате сайта вие се съгласявате с употребата им. Детайли

• Проективност

Проекцията е обратно пропорционална на точната прогноза и в този смисъл, проекцията е и неправилно разтълкувана комбинация. Всичко започва с един момент, наречен самопознаване, осъзнатост, знаене кои сме, какво можем и най-вече какво не можем. Звучи клиширано и познато, но в действителност е очевиден факт. Инфантилността в очакванията се отразява и по инфантилен начин и в комбинациите от карти.

Ученето на науката от и за себе си върви паралелно и с ученето на науката за Таро.

Сега, конкретно:
      Сигурен знак, че комбинация не е проективна е наличието на тежки карти, като Обесеният, Отшелникът и Страшният съд. Като се замисля за Обесеният, никой не си пожелава да живее в затвор, нали? Всеки си мечтае за Слънцето, за един поднесен на тепсия Светът, ако може с една вечна 2 чаши ...

Лесноразличими проекции и техните огледални образи, са ясновидими при гледане с обърнати карти, там инструментариума на Таро е по-богат и дава повече възможности да се отсее истина от лъжа. При условие, обаче, че картите се владеят: и правите, и обърнатите изключително добре. Т.е. това е условие sine qua non.
      Наличието на чаши, особено на втора позиция, говори за откровена фантасмагория, особено 10 чаши. Много може да се говори затова. Чашите са основен препъни камък при проективни комбинации, точно защото са подвеждащи.

Средните позиции, ключовите позиции в гледания и с повече от три карти, са оня пътен знак, по който може да се ориентира всеки - ако там има стабилни карти, указващи не само състояние, но и преходност, говори за непроективност, а за фактологичност.

Иначе, synopados е понятие от Юнгианската анализа, което идеално "пасва" на моята концепция за картите Сенки в Таро. Това обяснява скрития потенциал от значения и послания (фонов шум, много гласове, които чуваме или долавяме само, виждайки която и да е комбинация в Таро на какъвто и да е въпрос). Тогава идва прозрението, че картите Таро образуват конотации в конотациите, вериги от сложни взаимовръзки, които резонират с психиката на онзи, който тълкува - и неговите лични synopados (даймон, сенки) имат връзка със synopados-те на картите. Колкото повече тази връзка е разбираема за човека и неговия synopados, толкова повече ще има и точен анализ на която и да е Таро конструкция.
      Този процес обаче изисква дълги години работа с Таро.

Активна дворцова карта, без активен Голям аркан и без други активни карти, няма как да доведе до друго, освен до разочарование. Особено на средна позиция, ако говорим за тройна коснтрукция.
      Само, че същото ще го има и при Келтският кръст - първа и втора, например Слънцето с Кралица меча и на седма - Обесеният. Пак имаме тройна конструкция, която води до нищото. А, ако и деветата и десетата карта са съответно - 10 меча, Силата ... всичко отива там, откъдето е почнало - в Слънцето и Кралица меча.
      Въртележките в Таро са едни от най-бързите и от тях гловоболието е гарантирано. Добре е да се разсъждава мащабно и по нов, модерен начин. Това го написах в друга тема. А, да в темата за 9 пентакли.

Да се приема Таро като код, който нещо трябва да значи. Не да се правят компилации от фрази, вероятно само извънземните ще ги разберат, ако съществуват.

И една вметка, каквото и да питате Таро, трябва да сте сигурни, че картите ви разбират какво им говорите, иначе става лошо. Оттук и разминаванията между комбинации и тълкуванията, желанието да припознаем фразеологията им за ясна (съответно и напсаването им спрямо нашите очкаквания или претенции за Таро), и от друга страна да избегнем проективността. Сложна задача, но не невъзможна.

П.С. Като казвам активна карта, визирам карта, водеща до ситуационно развитие.
      Copyright © 2015 Mona Vendor. Всички права запазени.
    • Един пример от днес - как ще протече дадена среща: Глупакът, 5 жезли, 5 меча.
      Може ли да се разчита на този човек, сериозен ли е ( понеже не го познавам лично ) - отново същите карти.
      Впуснах се в излишни разсъждения за конкретния човек, а какво се случи - срещата не се състоя, отложи се. Таро просто ми е казало - въпросът ти е глупав, несъстоятелен ( Глупакът на първа позиция ), среща няма да има и е излишно да се пита.
    • Tanya написа:

Един пример от днес - как ще протече дадена среща: Глупакът, 5 жезли, 5 меча.
      Може ли да се разчита на този човек, сериозен ли е ( понеже не го познавам лично ) - отново същите карти.
      Впуснах се в излишни разсъждения за конкретния човек, а какво се случи - срещата не се състоя, отложи се. Таро просто ми е казало - въпросът ти е глупав, несъстоятелен ( Глупакът на първа позиция ), среща няма да има и е излишно да се пита.
      Да, чудила съм се какви са индикациите, които ни подсказват, че среща няма да има или обаждане което очакваме, въпреки, че сме с нагласата и сигурността, че ще има,, когато задаваме ввъпроса. Ето пример и от мен:
      19.03.15.-KAK ЩЕ ПРОТЕЧЕ ДНЕС РАЗГОВОРА С ХЕРМАН
      9 МЕЧОВЕ - ОБЪРНАТА 2 ПЕНТАКЛИ - 10 МЕЧОВЕ
      Среща нямаше, тук мисля разковничето е Обърната 2 Пентакли.
      Глупакът на първа позиция, дали в повечето случаи значението ѝ на индикация за глупав въпрос... Разбира се, че се гледат и следващите карти, но трябва ли да насочим повече вниманието в тази посока
    • kolevaani1 написа:

Tanya написа:

Един пример от днес - как ще протече дадена среща: Глупакът, 5 жезли, 5 меча.
      Да, чудила съм се какви са индикациите, които ни подсказват, че среща няма да има или обаждане което очакваме, въпреки, че сме с нагласата и сигурността, че ще има,, когато задаваме ввъпроса. Ето пример и от мен:19.03.15.-KAK ЩЕ ПРОТЕЧЕ ДНЕС РАЗГОВОРА С ХЕРМАН
      9 МЕЧОВЕ - ОБЪРНАТА 2 ПЕНТАКЛИ - 10 МЕЧОВЕ
      Среща нямаше, тук мисля разковничето е Обърната 2 Пентакли.
      Глупакът на първа позиция, дали в повечето случаи значението ѝ на индикация за глупав въпрос... Разбира се, че се гледат и следващите карти, но трябва ли да насочим повече вниманието в тази посока
      Какви индикации да има, освен картите, които са се паднали.
      В твоя случай, проблемът е в 9 меча.

Сега, за Глупакът, не е проблемът той, а следващите ниски карти, особено жезли (много натрупване на ментална енергия и на прекалено съсредоточаване в нещо). Ако беше Глупакът, 5 меча, Папата, щеше да е различно, въпреки другите детайли, но щеше да е различно.
    • Mona написа:

Сигурен знак, че комбинация не е проективна е наличието на тежки карти, като Обесеният, Отшелникът и Страшният съд. Като се замисля за Обесеният, никой не си пожелава да живее в затвор, нали? Всеки си мечтае за Слънцето, за един поднесен на тепсия Светът, ако може с една вечна 2 чаши ...
      Слънцето - Светът - Ас пентакли
      Чудна проекция, нали. Още докато излизаха картите си казах, че прекалено мисля дали това ще се случи или не и се зачетох отново за проекциите. И хоп - случаят е почти диагностициран.
      • Навиците най-напред са паяжина, после стават здрава мрежа. Испанска пословица
    • Armid написа:

Mona написа:

Слънцето - Светът - Ас пентаклиЧудна проекция, нали. Още докато излизаха картите си казах, че прекалено мисля дали това ще се случи или не и се зачетох отново за проекциите. И хоп - случаят е почти диагностициран.
      Затова често пиша, че тази тема е най-подходящата за начинаещи - правейки тази или онази подредба и анализирайки резултатите, е добре отвреме-навреме да се спират и тук :)
    • Споделям комбинация, която е проективна. Или още по-точно казано: комбинацията е проективно разчетена! Според мен картите Таро винаги показват вярно, но не винаги човекът отсява истинското значение. А и друго съм забелязала - че могат да се тълкуват на много нива, за съжаление, на мен нивата често ми убягват и стоя на повърхността. Или оставам в парадигмата - "отражение на психиката", за прогностика изобщо не може и да се говори.
      Обикновено след ситуацията виждам какво са искали да кажат картите. Не само що се касае до въпроса, а изобщо като житейския период, в който съм се намирала.

Светът, 9 меча об., Паж чаши

Въпрос: Какво ще се случи между мен и Х.?

Много се бях вживяла, като я видях! Егати радостта - Светът!
      Помислих си, че към мен се откриват нови хоризонти (и по принцип, не само за мен и конкретния човек), ще бъда един нов човек, както си обещавах наум, че ще бъда - по-независима, и желаеща връзка не от безпомощност, а защото сме идеални един за друг, дъра-бъра, 100 чадъра. Ще започнем връзка - особено с тоя симпатяга накрая, Паж чаши! (Каква наивница :D). Смятах, че това е зараждането на романса ни.
      Ще ми се случат нещата с това момче, само че не без болка, съмнения и други подобни производни на ниското ми самочувствие -> 9 меча обърнати.

Ами нищо не се случи. Излизахме няколко пъти, търсеше ме вяло. В крайна сметка не му било до връзки и още се сополиви по бившата си.
      Горчиво потвърждение, че Паж чаши на трета е пълна боза (цитирам Мона, но не си спомням от коя тема го прочетох).

А Светът на първа явно е силно пожелателна. И трябва да се потрудя, ако я искам в реалността. Наистина да стана тоя човек, който искам да бъда. Защото в конкретната ситуация се разигра следното - аз поставих щастието си на карта - одобрението на това момче. Въпреки че се заблуждавах за нещо друго.
      Искам да съм с теб. Но това е сякаш комета да се въргаля с куче.
    • curi0us написа:

Споделям комбинация, която е проективна. Или още по-точно казано: комбинацията е проективно разчетена!
      Каква е разликата според теб между проективна комбинация и проективно разчетена комбинация?
      Защото според мен това са две изключително различни ситуации при тълкуване на Таро. И после ще обясня защо. Припомням и комбинацията ти: Светът, 9 меча об., Паж чаши/ "Въпрос: Какво ще се случи между мен и Х.?"

Защото според мен, комбинацията никак не е проективна, а чисто рефлексивна на самата реалност.
    • Казах го така, защото изхождам от вярата (нямам мои доказателства все още или поне не категорични) че Таро не ни показва каквото искаме да видим, а само истината. Просто ние искаме да видим друго, т.е. не комбинацията е проективна, а тълкуването на човека.

Не съм на 100% сигурна, де. По-интересно ще ми е какво ще кажеш ти.

А към конкретната комбинация, рефлексивна, какво имаш предвид? Че единствено описва състоянието, ситуацията ли. Защото и аз мисля така и това ми е най-големият проблем в Таро, по-често комбинациите ми просто показват сегашното състояние, няма прогнози. Или аз не чета добре езика на картите, което съвсем не е изключено.
      Искам да съм с теб. Но това е сякаш комета да се въргаля с куче.

Мнението бе променено 1 път, последно от curi0us: Писах от телефон, имах досадни грешки. :) ().

• curi0us написа:

Казах го така, защото изхождам от вярата (нямам мои доказателства все още или поне не категорични) че Таро не ни показва каквото искаме да видим, а само истината. Просто ние искаме да видим друго, т.е. не комбинацията е проективна, а тълкуването на човека.

Не съм на 100% сигурна, де. По-интересно ще ми е какво ще кажеш ти.

А към конкретната комбинация, рефлексивна, какво имаш предвид? Че единствено описва състоянието, ситуацията ли. Защото и аз мисля така и това ми е най-големият проблем в Таро, по-често комбинациите ми просто показват сегашното състояние, няма прогнози. Или аз не чета добре езика на картите, което съвсем не е изключено.
      Да се върнем в началото: при гледане на карти Таро не се изхожда от вяра или от интуиция, а от познанието за картите в различните им комбинации. Т.е., ако имаш достатъчно опит (настойчив, сериозен, задълбочен опит), при който си разбрала вече, че Големи Аркани и то аркани като Светът, последвани от обърнати карти и завършващи на карти от боя чаши, няма как да доведат до никакво развитие.

Затова, на въпроса Какво ще се случи между мен и Х.?, отговорът е: нищо няма да се случи, защото няма база да се случва каквото и да било и затова комбинацията ти е рефлексивна - отразява се чрез картите, които отразяват действителността.

В комбинацията ти има и настояще, има и прогноза. Дори и негативната прогноза и липсата на прогноза в очите на питащия, пак е прогноза. Трябвало е, като видиш тази комбинация, веднага да ти светне червената лампичка, че от тая туфа заек няма да излезе.

Та, проективност няма в случая, проективност щеше да има, ако Светът беше трета, а Паж-а чаши - първа. Средната об. 9 меча, е без особено значение като част от текста. Или е от значение, което отваря нови анализи, но не е за темата.

Съвет: наблегни повече на ролята на картите от боя чаши, те са една изключително хлъзгава територия в анализата. Особено до Големи Аркани, които сме приели за условно разширяваши/положителни/активни/ситуационно значими, както е в случая със Светът.

Без плавен логически преход от една смислово близка карта до другата до нея, няма как да имаме и развитие.
      Т.е. тръгваш от най-високото стъпало на едно стълбище, и без да имаш ескалатор, да слезеш до най-ниското и да не те заболи дупето, няма как да стане. Нещо подобно се случва и в повечето "скачащи" конструкции в Таро.

Във форума е говорено и затова.
    • Здравейте, за пръв път пиша и нямам много опит. На въпрос ще ми върне ли един човек дадени пари на заем, изтеглих :
      Кралица жезли, 3 чаши, Асо пентакли.
      При 3 чаши на средна позиция + Асо пентакли предполагам ,че комбинацията е проективна. Но не ми е ясно дали проекцията отразява моите опасения, че човекът ще ме излъже, или това действително ще стане? Моля за помощ.
    • Мисля че картите показват само, че имаш цел, към която се стремиш. Пробвай да зададеш въпроса като го свържеш с някакъв период от време.
      ...Бавно,бавно, човече, всяко нещо с времето си. И сто ведра наведнъж да излее градинарят, плод ще има, когато дойде сезонът.
    • зачетох се в темата, снощи с изтеглих 3 карти....за въпрос какво да очаквам от отношенията с Х занапред(във връзка с предния ми въпрос дали е сколнен да има някакви отношения с мен отново) изтеглих колесницата, крал чаши, 4 пентакли..... погледнах тази тема и ако правилно съм разбрала, не би трябвало да очаквам ниаккво развитие или съм на грешен път?
    • Dara написа:

зачетох се в темата, снощи с изтеглих 3 карти....за въпрос какво да очаквам от отношенията с Х занапред(във връзка с предния ми въпрос дали е сколнен да има някакви отношения с мен отново) изтеглих колесницата, крал чаши, 4 пентакли..... погледнах тази тема и ако правилно съм разбрала, не би трябвало да очаквам ниаккво развитие или съм на грешен
      За мен това не е проективна комбинация... има активен Голям Аркан, но развитието е по-скоро в отрицателна посока... или той ти маже очите по някакъв начин като че ли, и те оставя с надежди, които не смята да оправдае. В този смисъл пак не е проекция. Чети и Таро архива, има интересни неща.
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • Момичета, може и да не е за тази тема, но...Забелязвам, че за тази 1г. от както имам Таро, картите в 99% от случаите ми дават различен отговор от това, което се случва след това. Не че питам за кой знае какви важни житейски неща, но през призмата на друг може и да се важни. На какво се дължи според вас?
    • LaVerite написа:

Момичета, може и да не е за тази тема, но...Забелязвам, че за тази 1г. от както имам Таро, картите в 99% от случаите ми дават различен отговор от това, което се случва след това. Не че питам за кой знае какви важни житейски неща, но през призмата на друг може и да се важни. На какво се дължи според вас?
      Едва ли ти дават различен отговор, въпрос на тълкуване е всичко.
    • Mona написа:

Проекцията е обратно пропорционална на точната прогноза и в този смисъл, проекцията е и неправилно разтълкувана комбинация. Всичко започва с един момент, наречен самопознаване, осъзнатост, знаене кои сме, какво можем и най-вече какво не можем. Звучи клиширано и познато, но в действителност е очевиден факт. Инфантилността в очакванията се отразява и по инфантилен начин и в комбинациите от карти.

Ученето на науката от и за себе си върви паралелно и с ученето на науката за Таро.

Сега, конкретно:

Лесноразличими проекции и техните огледални образи, са ясновидими при гледане с обърнати карти, там инструментариума на Таро е по-богат и дава повече възможности да се отсее истина от лъжа. При условие, обаче, че картите се владеят: и правите, и обърнатите изключително добре. Т.е. това е условие sine qua non.
      Наличието на чаши, особено на втора позиция, говори за откровена фантасмагория, особено 10 чаши. Много може да се говори затова. Чашите са основен препъни камък при проективни комбинации, точно защото са подвеждащи.

Средните позиции, ключовите позиции в гледания и с повече от три карти, са оня пътен знак, по който може да се ориентира всеки - ако там има стабилни карти, указващи не само състояние, но и преходност, говори за непроективност, а за фактологичност.

Иначе, synopados е понятие от Юнгианската анализа, което идеално "пасва" на моята концепция за картите Сенки в Таро. Това обяснява скрития потенциал от значения и послания (фонов шум, много гласове, които чуваме или долавяме само, виждайки която и да е комбинация в Таро на какъвто и да е въпрос). Тогава идва прозрението, че картите Таро образуват конотации в конотациите, вериги от сложни взаимовръзки, които резонират с психиката на онзи, който тълкува - и неговите лични synopados (даймон, сенки) имат връзка със synopados-те на картите. Колкото повече тази връзка е разбираема за човека и неговия synopados, толкова повече ще има и точен анализ на която и да е Таро конструкция.
      Този процес обаче изисква дълги години работа с Таро.

Активна дворцова карта, без активен Голям аркан и без други активни карти, няма как да доведе до друго, освен до разочарование. Особено на средна позиция, ако говорим за тройна коснтрукция.
      Само, че същото ще го има и при Келтският кръст - първа и втора, например Слънцето с Кралица меча и на седма - Обесеният. Пак имаме тройна конструкция, която води до нищото. А, ако и деветата и десетата карта са съответно - 10 меча, Силата ... всичко отива там, откъдето е почнало - в Слънцето и Кралица меча.
      Въртележките в Таро са едни от най-бързите и от тях гловоболието е гарантирано. Добре е да се разсъждава мащабно и по нов, модерен начин. Това го написах в друга тема. А, да в темата за 9 пентакли.

Да се приема Таро като код, който нещо трябва да значи. Не да се правят компилации от фрази, вероятно само извънземните ще ги разберат, ако съществуват.

И една вметка, каквото и да питате Таро, трябва да сте сигурни, че картите ви разбират какво им говорите, иначе става лошо. Оттук и разминаванията между комбинации и тълкуванията, желанието да припознаем фразеологията им за ясна (съответно и напсаването им спрямо нашите очкаквания или претенции за Таро), и от друга страна да избегнем проективността. Сложна задача, но не невъзможна.

П.С. Като казвам активна карта, визирам карта, водеща до ситуационно развитие.
      Това е темата, която трябва да вълнува всички начинаещи.
      И да разсъждават върху нея.
    • Какво ще се случи в отношенията на двама души след скандал?
      РИЦАР ЖЕЗЛИ - 9 ЧАШИ - 3 ЧАШИ
      Публикувам го тук, за да питам права ли съм, че тази подредба е проективна тъй като на 2-ра и 3-та позиция са чаши? :saint: :saint: