Ходите ли на театър?

• Ходите ли на театър?

Признавам си, не съм голям фен на театъра, да не кажа никакъв и отдавна не съм посещавала постановка на което и да е театрално студио в България и изобщо.
      Поводът да напиша темата е постановка по произведения на голямата френска писателка Маргьорит Дюра (в България й казват Дюрас). Постановката се нарича Корабът Нощ.
      В най-новото представление на Театър "Азарян" – "Корабът "Нощ", режисьорът Стилиян Петров събира за пръв път на една сцена четири забележителни български актриси: Петя Силянова, Пламена Гетова, Татяна Лолова и Цветана Манева. Актьорският състав е внушителен, заради участието на знакови български актриси.

През 1978 г. Дюра публикува кратък текст, наречен "Корабът "Нощ". Година по-късно, носейки същото заглавие, се появяват театрална пиеса и филм, чийто режисьор и сценарист отново е Маргьорит Дюра. Текстът разказва дългогодишните телефонни разговори между двама души, които се влюбват един в друг, но никога не се срещат.
      Мисля, че ще е интересно.

"Желанието е нещо латентно и скрито и по това прилича на писането: желаем както пишем."
      Маргьорит Дюрас

Повече за Маргьорит Дюра ТУК
      Copyright © 2015 Mona Vendor. Всички права запазени.
    • Ane-lia написа:

Обожавам театъра, това изкуство е магия.
      Сподели на какви постановки обичаш да ходиш, коя беше последната и защо го обичаш.
      На мен лично, както съм писала и по-горе, не ми е особено приятно. Последният път бях с едни приятели на моноспектакъл на Мариус Куркински - Черното пиле по разкази на Хайтов.
    • Българският театър е изключително еднообразен.
      Или е
      • истерично-пърформански - без никакъв смисъл, защото очевидно да правиш класически и смислени неща е трудно, по-лесно е да си random (сереч да се изсереш на сцена и да твърдиш, че публиката е тъпа и не го разбира),

или е
      • толкова "класически", та чак вкостенен от тъпотия - визирам постановки а ла Марков, Гърдев. ДО ВТРЪСВАНЕ ЕДНАКВИ НЕЩА. На Гърдев непоносимите тъпотии във Варна съм ги гледала и се изумявам, всеки път едно и също - персонажи едни и същи, едни и същи актьори, които никога не излизат от зоната си на комфорт. Това е просто тъпо, още по-тъпо е как някакви хора, уж много арт, ахкат колко е интересно и артистично. Страх ги е да мислят самостоятелно.

Не, благодаря!

За лошата актоьрска игра да не говорим, разчитаща на откровена истерия или заливане с емоции - особено визирам разни женски роли. Леле, наскоро си пуснах Live на Алма Алтер, някаква говори от 5 мин за пащърнак и сменя позицията си от пейка на пейка. Уау, колко изразително.

Просто изкуството не го умеем, или още по-точно казано - място на млади, креативни хора с разчупен модел на мислене не се дава. Ако има млади попълнения, това са пълните нагаждачи, и така е в арт средите.

Който редовно ходи на театър и има все пак естетичско чувство - знае това.

Все пак за да не е само хейт, препоръчвам 36маймуни, експериментален театър е, но показват свое собствено мислене. Сфумато също имат нелоши неща.
      DIGNITY ALWAYS WIN.
    • Точно това е за темата: Стефан Цанев 6 пъти предлага своята пиеса "Заговорът срещу Калигула" и отвсякъде мълчание.
      Дотам я докрахаме.

Повече, вижте тук.
    • Mona написа:

Ane-lia написа:

Обожавам театъра, това изкуство е магия.
      Сподели на какви постановки обичаш да ходиш, коя беше последната и защо го обичаш.На мен лично, както съм писала и по-горе, не ми е особено приятно. Последният път бях с едни приятели на моноспектакъл на Мариус Куркински - Черното пиле по разкази на Хайтов.
      Последно гледах „Госпожа Министершата” на Великотърновския театър,комедия ,но засяга много от темите в съвременното ни общество и политическа картина. Обичам театъра, зарежда ме, не мога да си го обясня, нещо от предишен живот, знае ли се.
      <3 <3 <3