За приказките

Използваме бисквитки. Продължавайки да разглеждате сайта вие се съгласявате с употребата им. Детайли

• За приказките

Правя тази тема за онези от вас, които все още обичат приказките. Те са един бездънен избор на архетипно познание и може би сте се чудили на доста повтарящи се мотиви, както и (ако сте чели оригиналите на Шарл Перо например), някои бая кървави елементи и обикновено жестоки поуки. Чудила съм се понякога, ама наистина ли са за малки деца тия приказки ?? Гърбушковци, изроди, вещици, палачи... Също така, ако сте чели Приказки на народите, може да са ви правили впечатление западнославянските приказки - е толкова Дявол и Смърт, свободно контактуващи с хората, няма и в американските евтини хоръри. Да не споменавам Вилхелм Хауф.
      Ще започна с една немска приказка - наскоро получих колет с приказки на български за детето, та попрехвърлям, макар да са още съвсем детски и пълни с картинки. Та тази приказка за "Вълшебните джуджета" отначало ми се видя страшно тъпа !

Джуджетата идвали посред нощ и работели вместо мързеливите домакини, занаятчиите по цял ден пирували в кръчмата, и никой нищичко не похващал. Обаче джуджетата на никого не връзвали кусур, ами идвали нощем и си бачкали. И така всичко било супер. Никой обаче не знаел как се вършела работата нощем и, айде жената на шивача решила да разбере. Та взела едно гърне с грахови зърна, разсипала ги по пода и се скрила. Джуджетата дошли, и естествено, се изпотрепали на зърната, видели жената на шивача, и избягали завинаги. И, щат не щат, хората трябвало да се хванат на работа.

Приказката завършва с "Ех, нямаше да се случи такова нещо, ако не беше жената на шивача !" :D Да му се невиди, пак жената виновна, бе ! Освен приликата с мита за първородния грях, се замислих и за това, как човекът, свали ли своите Богове, налага му се да се превъплъти в тях. Защото "работата" трябва да се върши. Вакуум във Вселената не може да съществува.
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • А да ви разказвам ли за 13-тата орисница в Спящата Красавица ? Проклетото бабе се обидило, че я забравили, и че за нея нямало златен прибор, та проклело новороденото момиченце да се убоде на вретено и да умре.
      Пусто нарцисично разстройство ! Това е чумата на съвременния свят - друга няма !
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."