Алкохол

Използваме бисквитки. Продължавайки да разглеждате сайта вие се съгласявате с употребата им. Детайли

• Алкохол

Сега се убеждавам, че подобна тема липсва в много форуми или ако присъства, то тя е част от темите за зависимостите. И на пиенето на алкохол се гледа като на зло.

Откакто свят светува, човек пие алкохол, каквото може да ферментира - става алкохол. Още старите българи, са пиели медовина, което си е абсолютно алкохолно питие. Няма народ, който да не произвежда алкохол, с изключение на болниците от арабския/ислямския свят и ортодоксалните евреи.

Много може да се пише по темата, но да почнем все пак с нещо.
      Какво е вашето лично отношение към алкохола и какво обичате да си пийвате? Коктейли, бяло или червено вино, твърд алкохол: водка, уиски, ракия и т.н. Още повече, че онези, които често се напиват от малко, реално нямат чернодробни ензими, които да усвояват алкохола.

Има ли "алкохолна" култура във вашето семейство или напротив, не се пие?
      Има ли алкохолизирани нации и ако има, защо е така според вас?
      Pulvis et umbra sumus.
    • Винаги съм обичала да си пийвам, в семейството ми и те. Преди бременноста се оливах буквално, нямаше начин да почна, и да не приключа в заспало състояние с чашата в ръка. Това, че работех все по баровете като студентка, не ми помогна особено.
      Иначе съм свит човек - алкохолът обаче ме е докарвал до страшна агресия, бе мани, цирк. Бях чела едно много смешно определение за зодия Риби в книгата на едни американски астролози (мъж и жена, не им помня имената) - "Знайте, че пияният ненормалник в бара, който се нахвърля върху вас въоръжен с празна бутилка в ръката, като нищо може да е Риби." Е, тва бях аз. Спрях като забременях, в последните 2 месецa - малка чаша вино понякога, което и ме научи да се контролирам.

В момента съм на Rosé d'Anjou. Много го обичам, леееко сладко, но не твърде. Любим коктейл - Whisky Sour. Мога да правя всякакви иначе, и съм доста добра :).
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • Супер, ще се радвам да направиш такава тема, ако си спец по коктейлите. Аз имам едно почти антикварно издание за коктейли, казва се Best ever book of coctails, 225 pages, супер луксозно издание. Направо мания :)

Roxelane написа:

Иначе съм свит човек - алкохолът обаче ме е докарвал до страшна агресия, бе мани, цирк. Бях чела едно много смешно определение за зодия Риби в книгата на едни американски астролози (мъж и жена, не им помня имената) - "Знайте, че пияният ненормалник в бара, който се нахвърля върху вас въоръжен с празна бутилка в ръката, като нищо може да е Риби." Е, тва бях аз. Спрях като забременях, в последните 2 месецa - малка чаша вино понякога, което и ме научи да се контролирам.
      Лошо няма, за мен хората, които не пият алкохол, имат други опции за изтрещяване.
      Сещам се за една приказка, която е тотална реалност: той беше добър, тих, скромен човек: не пиеше и не пушеше, но междувременно закла 10 човека ...
      Pulvis et umbra sumus.
    • Хахаха, има и такива за съжаление :D Ох, абе аз и други начини за изтрещяване имам, ама добре, че рядко ги ползвам.

Загубих си всички рецепти, като ми умря компа ! Иначе щях да направя страшна тема. Помня само стандартните, а всички лични 'тайни рецепти' съм забравила освен една, която ще ви споделя. И името не помня, да речем, че е Scarlet Letter.
      4cl джин, 2cl Malibu, сок от cranberry, мъъъничко ягодов сироп. Просто и ефектно :)
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
    • Roxelane написа:

Хахаха, има и такива за съжаление :D Ох, абе аз и други начини за изтрещяване имам, ама добре, че рядко ги ползвам.

Загубих си всички рецепти, като ми умря компа ! Иначе щях да направя страшна тема. Помня само стандартните, а всички лични 'тайни рецепти' съм забравила освен една, която ще ви споделя. И името не помня, да речем, че е Scarlet Letter.
      4cl джин, 2cl Malibu, сок от cranberry, мъъъничко ягодов сироп. Просто и ефектно :)
      Ти верно си спец!

Аз съм фен на сините коктейли с Curaçao, например Blue lagoon - уникално, но се чудя, защо го украсяват с резен лимон, като оригиналната рецепта е с череша, но все едно, супер е всичко синьо :)
      Pulvis et umbra sumus.
    • И аз ги обичам сините много, с лимон - странно наистина... Зависи къде си го пила, може да е нямало череши, аз май с портокал украсявах. Дълго време се опитвах да изобретя перфектния коктейл със сироп от виолетка, който обожавам, ама така и не успях. После напуснах нощния живот и така, сега нямам поле за действие.
    • Roxelane написа:

После напуснах нощния живот и така, сега нямам поле за действие.
      Хахаха, всеки напуска рано или късно нощният живот. Или прави дъълга пазуа, но поне вече има опитът. Един приятел казва на шега и сарказъм спрямо всички, които не са имали такъв "нощен живот" - че нямат "банкетна култура". :D :D :D

Проблемът е за онези, които не са го имали, а искат на стари години да наваксват. Е, не става.
      Така е с всичко останало.
      Pulvis et umbra sumus.
    • Пиех доста преди и въпреки, че съм дребна носех много на алкохол :D . Не замезвам, не мога.
      Преди пиех водка доста време, обърнах на коняк пак дълго време, след това на уиски бях червено Джони, сега вече съм на бърбън Jim Beam. Но от две - три години не употребявам, колкото преди :D . Вино пия рядко.
      Но сега имам друг проблем, брат ми не ми позволява ;( защото правех много проблеми преди, остана ми славата :whistling: . Той алкохол не употребява, не пуши. Агресивна съм като си пийна повече, дразня се и се ядосвам бързо, но като има дебили, които се дракат какво да направя. Била съм се много преди, по често като съм пила, не че не се е случвало и трезва да съм се сбивала или ставало скандал. Но върви обяснявай .
      Баща ми пиеше много преди време, затова и катастрофира и остана инвалид с лявата ръка, беше 3 години почти все по болници 40 дена в кома, беше на 32 - 33 години, млад мъж. Но алкохола, го правеше друг човек, побоища, скандали, абе каквото искаш. На него съм се метнала.
      Сега искам поне по едно - две да пия, поне като излезем вечер, но не брат ми не ми позволява, мразел алкохола, е викам аз не го мразя. Отговора му е, когато заживея сама да правя каквото искам, докато съм при него важели неговите правила X( . Колко мразя някой да ме ограничава и командори, той не пие не пуши, но пък е луд за десет души, абе нямам думи.
      Малко стана като лична драма, за което се извинявам, но е свързано с алкохола. Когато съм много изнервена едно малко уиски или две :D действа много добре.
    • Mona написа:

Roxelane написа:

После напуснах нощния живот и така, сега нямам поле за действие.
      Хахаха, всеки напуска рано или късно нощният живот. Или прави дъълга пазуа, но поне вече има опитът. Един приятел казва на шега и сарказъм спрямо всички, които не са имали такъв "нощен живот" - че нямат "банкетна култура". :D :D :D
      Проблемът е за онези, които не са го имали, а искат на стари години да наваксват. Е, не става.
      Така е с всичко останало.

А, аз и сега си го живея, когато имам възможност, никога няма да ми омръзне, кво да направя. Много ми липсва даже и много страдах затворена вкъщи, сега детето поотрасна и мога да го оставям отвреме навреме. Всъщност имах предвид професионалния нощен живот като барманка.

Ето за любителите на шотове, помолете бармана да ви го направи, като отивате да пиете следващия път. Казва се Маймунски мозък, гадно звучи, знам :)
      На дъното на шота капка червен сироп, ягодов или черешов примерно. Водка до 2/3 от чашката. Отгоре капвате Бейлис и вижте ефекта :)
    • kolevaani1 написа:

Пиех доста преди и въпреки, че съм дребна носех много на алкохол :D . Не замезвам, не мога.
      Преди пиех водка доста време, обърнах на коняк пак дълго време, след това на уиски бях червено Джони, сега вече съм на бърбън Jim Beam. Но от две - три години не употребявам, колкото преди :D . Вино пия рядко.
      Но сега имам друг проблем, брат ми не ми позволява ;( защото правех много проблеми преди, остана ми славата :whistling: . Той алкохол не употребява, не пуши. Агресивна съм като си пийна повече, дразня се и се ядосвам бързо, но като има дебили, които се дракат какво да направя. Била съм се много преди, по често като съм пила, не че не се е случвало и трезва да съм се сбивала или ставало скандал. Но върви обяснявай .
      Баща ми пиеше много преди време, затова и катастрофира и остана инвалид с лявата ръка, беше 3 години почти все по болници 40 дена в кома, беше на 32 - 33 години, млад мъж. Но алкохола, го правеше друг човек, побоища, скандали, абе каквото искаш. На него съм се метнала.
      Сега искам поне по едно - две да пия, поне като излезем вечер, но не брат ми не ми позволява, мразел алкохола, е викам аз не го мразя. Отговора му е, когато заживея сама да правя каквото искам, докато съм при него важели неговите правила X( . Колко мразя някой да ме ограничава и командори, той не пие не пуши, но пък е луд за десет души, абе нямам думи.
      Малко стана като лична драма, за което се извинявам, но е свързано с алкохола. Когато съм много изнервена едно малко уиски или две :D действа много добре.
      Напротив, Ани.
      Искреността е най-ценното качество и най-силното оръжие. Благодаря, че споделяш с нас.

Знаеш ли, много хора се правят на света вода ненапита, а са по-долни и от червеи. Лицемерието не е помогнало на никого. Ако нещо особено мразя, то това са лицемерните истории на хора, които вече са толкова перфектни, че са чак ангели, а ако споделят нещо за себе си, то то ще е през призмата на някаква жертвеност и т.н. Ясно ти е. Не минава.
      "Аз не пия алкохол", вероятно медитира по цял ден и търси "духовността" ... Я марш!

Да не признаваш кой си и какъв си - е страх от оценката на другите. Ами като толкова те е страх от чуждите оценки, си живей в блатото на всемирната любов.

Алкохолът е спътник на човек открай време. Не знам, поне аз, писател, голям писател, който да не е обичал да си пийва и да не е обичал животните.
      Онези, идеалните, които не пият, които не правят секс с повече хора (о, богове), вечните морални девственици, са най-голямата заплаха за човечеството. Не хора като Кърт Кобейн, като Дженис Джоплин, Ейми Уайнхаус и стотици други ... Те спасиха душата на света с изкуството си, докато другите ще го отровят с лицемерния си морал.

Така мисля аз.
      Pulvis et umbra sumus.
    • Амии, аз съм от тия, дето не пият много-много. Но обичам коктейли, Лонг айлънд, нямам време за неща, които не хващат добре. :D Куба либре или просто ром с кола, но не става за летните месеци, много загрява.

Сега "открих" Столично вайс, няма по-добра бира засега.
      Обаче забелязвам, че ако по-често употребявам, и сякаш някак кожата ми се съсухря и добивам метален дъх. Не държа много на алкохол, бързо ме хваща. Слаба ракия съм нещо.

С алкохола имам амбивалентни отношения. Определено ме отпуска, ама някак си мога и без него, консумирам по празненства.
      Истериите ми избиват по-скоро към сладки неща, ако търся успокоение.
      Иначе бира след мн. тежък ден е класика, но расте коремчто :D
      DIGNITY ALWAYS WIN.
    • Хахахах :D

Пропуснах да кажа, че в семейството се е пиело, обаче пак така, на периоди, понякога се пие, друг път не. Не е било всяка вечер чаши с вино или нещо такова. Странно. Та и аз така.

Една моя съквартирантка ми се чудеше защо не пия всяка вечер, както тя пиеше всяка вечер. Само че нейното беше патологично, защото имаше и много паник атаки, и все от нещо беше "болна" и се виждаше как се спасява в чашата, аз много се притеснявах за нея, намеквах й даже. Тревожен симптом е, когато ти кажат, че алкохолът им помага да заспят добре. То така се почва.
      Човечеството цял живот е живяло с алкохол, и той е източник на много откровения, несъмнено, особено пък ако човек пие хубав алкохол, добро вино, и т.н., но някои хора са болни, алкохолизмът е болест, и те не трябва да пият и 1 чашка, защото не могат "умерено".
      DIGNITY ALWAYS WIN.
    • Mona написа:

curi0us написа:

С алкохола имам амбивалентни отношения.
      Това е култова фраза :D
      Хахаха верно
    • curi0us написа:

Хахахах :D

Пропуснах да кажа, че в семейството се е пиело, обаче пак така, на периоди, понякога се пие, друг път не. Не е било всяка вечер чаши с вино или нещо такова. Странно. Та и аз така.

Една моя съквартирантка ми се чудеше защо не пия всяка вечер, както тя пиеше всяка вечер. Само че нейното беше патологично, защото имаше и много паник атаки, и все от нещо беше "болна" и се виждаше как се спасява в чашата, аз много се притеснявах за нея, намеквах й даже. Тревожен симптом е, когато ти кажат, че алкохолът им помага да заспят добре. То така се почва.
      Човечеството цял живот е живяло с алкохол, и той е източник на много откровения, несъмнено, особено пък ако човек пие хубав алкохол, добро вино, и т.н., но някои хора са болни, алкохолизмът е болест, и те не трябва да пият и 1 чашка, защото не могат "умерено".
      Ти пак избиваш на зависимостите, остави това.
      Алкохолът е начин на възприемане на света, не е болест. Той може да е болест само за патологични хора. За тях дали ще е алкохол или Таро, е все едно. Дали ще е мания по някой мъж - пак тая. Дали ще е мания да са идеални - отново.
      Pulvis et umbra sumus.
    • Аз откак комбинирам алкохола с други неща, не мога и да се напия даже. Но там пък е друга история вече. Май без нищо не мога, ама не се имам за зависима, само чат-пат се отпускам.
    • Roxelane написа:

Аз откак комбинирам алкохола с други неща, не мога и да се напия даже. Но там пък е друга история вече. Май без нищо не мога, ама не се имам за зависима, само чат-пат се отпускам.
      Зависим си, ако сутрин почнеш да пиеш. Вместо кафе - алкохол.
      Нямаш нищо общо с това.
      Pulvis et umbra sumus.
    • А мен ме е страх от алкохола... Когато се напият, хората не се контролират, не чуват, с тях не може да се общува...
      Най-големият ми страх е да не мога да комуникирам с отсрещния... затова не си и помислям да ходя в ислямска държава или в Индия например - хората са твърде различни.

На мен пък не ми е вкусен алкохола... горчи ми. Само татко като прави вино, ми харесва ширата :) Наскоро открих и сайдера, той ми понася :)))

Брат ми има сериозен проблем и един мноооого близък приятел, който живее в друг град... Няма как да им помогна... Човек сам трябва да открие нещо, което да го вдъхновява, някакъв смисъл за себе си. Когато си сам, няма кое да те издърпа от бездната, търсиш забравата и това е... Проблемът е всъщност вътрешен, най-вече не се чувстват приети.

А аз съм Стрелец, радвам се на живота и без алкохол.
    • Аз обичам да си пийвам и не смятам,че в това има нещо лошо. Обичам уиски, напоследък пия розе, но харесвам и бяло и черено вино-мерло, санта сара. Хубави са вината на Менада. Лошото е, че изглежда имам недостатъчно алкохолдехидрогеназа и на другия ден не се чувствам добре, но не се напивам бързо. Хубаво е да отпуснеш душата понякога, а освен това аз ставам весела и не съм конфликтна като пия.
    • Не помня да съм се напивала до забрава, мисля че и това трябва да се случи, но: зависи по кое време на деня и в какво състояние пиеш. В жега и уморен хваща по-бързо. Обичам хубава водка, ром, узо, английски сайдерчета, бяло вино, червено, бира, но хубава. :D
      Не пия често, но мога да нося на алкохол.
      Бих пробвала рецепта за коктейл!