Големите Аркани за напреднали

Използваме бисквитки. Продължавайки да разглеждате сайта вие се съгласявате с употребата им. Детайли

• Големите Аркани за напреднали

Обособяването на личността като център на Азовото битие, намира пристан в картата Магът. С нея започва човешкото и там свършва. Магът е единствената карта в Таро, в която човешкият дух и воля намират реализация.
    Няма случай, в който, Магът да е на ключова позиция, и реализацията на човешкия потенциал да зависи от други, външни на човека, условия. Анализирането на картата Магът в различните подредби винаги напомня и потвърждава едно нещо: победата на човешката воля над „сляпата” съдба. Древното разделение между Богове и човеци (смъртни), първите играещи и се забавляващи с човешката съдба на простосмъртните, придобива ново значение.

Древният мит за Прометей оживява като значение и послание в картата Магът в ролята му на борещ се за човешките права: огънят на волята на знанието, а и на теургията (магията), може да бъде запален единствено от един съзнаващ и самоосъзнаващ се Аз. Времето, в което Магът се осъществява е обособено и отграничено от Глупакът (несъзнаваното, Нощта на Брама), и Светът (Индивидуацията по тълкуването на Юнг, Денят на Брама). В контекста на 5-та раса, Магът е олицетворение на отделения от Бога човек, на "захвърления в небесата" (по Сартр) и оставен сам на себе си пробуждащ се дух, както Висшата Жрица е синтез, необособеност/неотграниченост на човешката воля да се ОТДЕЛИ по време на 4-та раса на Атлантите.

В картите Таро, освен всичко, което трудно се вижда от пръв поглед, се наблюдава и броене, обратно на часовника. Ако приемем, че времето е линейно, и ако се тръгне от точка А, трябва да се мине през Б, за да се стигне В, то системата на Таро е едно от малкото доказателства, че времето е само човешка проекция, и минало, и бъдеще препускат по спиралата на едно трудноуловимо Настояще … Примери много: водени от рамките на един времеви континуум, хората ограничават Времето единствено до биологичното време, в което реално се раждат, остаряват и умират. Това обаче е погрешно, особено при тълкуване на картите Таро. Докато не се приеме, че картите не зависят от нашите представи (в повечето случаи те са социално обусловени и маргинализирани), никога няма да се разбере кое в картите е условно минало събитие, кое е условно настоящето и кое – условно бъдещето.

Пример: до два месеца ще се случи ли еди какво си? Колелото на съдбата, Паж жезли, Влюбените.
    Ако в подредбата се появи Магът, времето се „сгъстява” и винаги се отнася до кратки срокове: магът е онова задвижващо ядро и мотор, което може да доведе до реализация и отговорът е ясен: планирането на действията е ПРЕДВИДИМО. Дори и последна карта да е Колелото на съдбата (това е картата, която може да стопира и блокира всичко, аз дори я наричам Великото Мълчание), това нейно влияние не би попречило на Магът да изчака и да потърпи, докато развие потенциала си, защото процесът на планиране вече е ФАКТ.

Магът, образно казано, е това, което във философията на Веданта е известната максима „Няма дим без огън”. Т. е. Магът е онова състояние, в което личността вече е част от причинно-следствения план на битието. Освен това, отговорностите като последствия, са осъзнати. Магът е колелото, което задвижва Самсара – а именно човешката воля и инвенция за промяна. Магът променя световете вътре в кръга на човешкото съществуване, но не и извън него. Картата неправилно се превежда по този начин. По правилното би било да се назовава „Великият променящ Аз”. Оттук символиката с Висшия Манас е очевидна, който е и символ на 5-та коренна раса, Петият принцип. Затова, особено ако около картата Магът преобладават пентакли, материализацията и проявлението в света е сигурно. Независимо дали се отнася до купуване на жилище, брак или далечно пътуване, осъществяването ще е факт, а не сън в будно състояние.

П.С. Започвам с Магът по очевидни причини. Идеята на тази тема е задълбочено да се обсъдят и анализират всички останали карти в Таро в един широк философски, културоведски, езотеричен и психологически контекст.
    Copyright © 2015 Mona Vendor. Всички права запазени.
  • Никога няма да разбера защо Светът е бил и е такава парадигма за Блаватска ....

За мен той не е. Някой друг път ще го обясня. Жестоко противоречие с нея имам.
  • Mona написа:

Никога няма да разбера защо Светът е бил и е такава парадигма за Блаватска ....

За мен той не е. Някой друг път ще го обясня. Жестоко противоречие с нея имам.
    Всъщност е близо до ума - светът е бил приеман за Сефер йецира и като такъв е бил охулван, тук няма Таро, тук има само противопоставяне на западната теософия на източната, която по това време властва и набира скорост, точно и тогава Артър Уейт напуска сектата Златната Зора и разбира, че да се правят паралели между Таро и еврейската традиция, е налудничаво.

Остава проблем, защо Блаватска върви по тая лайсна. Но явно никой не може да надскочи времето си.
  • "One has to assume that they have a consciousness of the collective unconscious, an amazing thing. It makes little children seem quite old, like people who have lived a full life and who have a very profound idea of what consciousness really is. Hence the saying: "Fools and children speak the truth." It is because they know it."
    Carl Jung

Rider-Waite tarot card n.19, The Sun.