Елена Мухина - историята на един прекършен живот. Момичето с ледените очи.

• Елена Мухина - историята на един прекършен живот. Момичето с ледените очи.

Момичета, от вчера се ровя из архиви на спортната гимнастика (голяма фенка съм) от близкото минало - тя е много различна от сегашната, и попаднах на тъжната история на Елена Мухина, абсолютна световна шампионка от 1978, Страсбург, успяла да победи непобедимата румънка Надя Команечи. Историята много ме развълнува и не мога да не ви я разкажа.
      Елена е сираче, отгледано от баба си и от спортното училище, сравнително късно започва с гимнастиката и сравнително късно отива в националния отбор. За нея дори няма жена-треньор, тренира я мъж, неуспелият, но амбизиозен Михаил Клименко. По тази причина никой и не очаква голямата и победа през 1978. СССР доминира в гимнастиката до 1968, до изгрева на Надя Команечи. За тях е недопустимо да губят, но никой не може да направи нищо срещу великата Надя - до появата на Елена. Тя е изключително грациозна и изключително смела, изпълнява трудни и рисковани елементи, повечето от които са забранени в днешната гимнастика - като 'салтото на Корбут'; и някои от които остават неин патент (като 'салтото на Мухина', също забранено днес).
      На Мухина - след голямата и победа над Команечи, разчита СССР, за да докаже величието и преимуществото си над останалите нации. На нея разчита треньорът и Клименко за да се реваншира за неуспеха си като състезател. Но Мухина си счупва крака. След известен период на лечение, буквално я изритват на тренировки, а тя има болки, и недолекуваният крак е зарастнал накриво. Налага се ново оперативно счупване, отново гипс. И отново я изритват на тренировки твърде рано, въпреки молбите и - Олимпиадата не чака !!!
      Но Мухина знае колко е рисковано да тренира с недозараснал крак. Спортната гимнастика може да бъде много опасен спорт, има загинали при злополуки, знаете... При това Клименко я кара да включи в съчетанието си изключително рискован елемент - салтото на Томас, което е забранено днес за жени. - 0:55
      Жените не успяват да наберат необходимата скорост и височина, за да го изпълнят ; при по-ниска ротация рискуват приземяване на брадичката, при по-висока - приземяване на гръбнака. Клименко и федерацията отчаяно се надяват на олимпийска слава, и само нов и сложен елемент като салтото на Томас, изпълнено от жена, може да им даде преднина над румънките.
      Но Елена знае, че с незаздравелия си крак не е вече предишната гимнастичка. Това салто може да бъде убийствено за нея. И въпреки това се подчинява и тренира - няма кой да я защити. И се случва най- страшното - при изпълнението му по време на тренировка прави по-ниска ротация, приземява се на брадичката си и гръбнакът и се счупва от силата на удара. Тя е едва на 20... Елена прекарва 26 години като пълен инвалид, след което умира през 2006 от усложнения. Дълго време след инцидента се опитват да потулят истината за причината за пълната и парализа, след което СССР я обвинява в некадърност...
      Наричат я 'момичето с ледените очи', защото никога не се усмихва. А дали е имала на какво да се усмихне ?
      Много ме развълнува тази история за един прекършен живот и исках да ви я споделя. Прилагам и линкове, ако искате да видите Елена.

"— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • Знаеш ли, все ми се ще да кажа, че за всичко са виновни треньорите, свръхамбициите на една комунистическа увредена система, но в крайна сметка, всичко е личен избор и лична амбиция. Сама е преценила риска си.
      Неслучайно, за тази олимпиада в Рио, маса руски атлети, бяха отхвърлени заради системна употреба на допинг, това е държавна политика там открай време, както е било и в България.
      Copyright © 2015 Mona Vendor. Всички права запазени.
    • Не е можела да каже "не". Споделя, че първата и мисъл, след като разбрала, че се е наранила сериозно, е била "Слава Богу ! Сега няма да трябва да ходя на Олимпиада."
      Дори подозирам че може да е било "неволна грешка" (много лошо е преведен май Фройд на български), тоест, несъзнателно предизвикано действие от нейна страна.
      Не знам защо, нещо в това момиче дълбоко ме развълнува мен лично.
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
    • Мисля, че Фройд добре е преведен на български, нотова е друга тема.
      Защото всяко уж несъзнателно действие е реално търсеното, т.е. отново е личен избор, а по-лично от несъзнаваното действие, здраве му кажи.
      Жалко за всички, които се самонараняват, за да избегнат по-трудното: да кажат "не".
    • Не е непременно така, това е моя хипотеза. (Фройд не съм го чела на български и затова ми се наложи да търся в нета как се превежда термина, стори ми се неточно...) Понякога човек е притиснат от обстоятелствата. Надява се на благоприятен изход въпреки логиката или предчувствието... Мен много ме заболя за това момиче.
    • Roxelane написа:

Не е непременно така, това е моя хипотеза. (Фройд не съм го чела на български и затова ми се наложи да търся в нета как се превежда термина, стори ми се неточно...) Понякога човек е притиснат от обстоятелствата. Надява се на благоприятен изход въпреки логиката или предчувствието... Мен много ме заболя за това момиче.
      Ами комунизмът е мръсна игра, особено надпреварата за медали, убедена съм, че е било тотален ад за младите спортисти: нито пари, нито личен живот, а само блъскане с дрога и унищожителни тренировки.
      И аз не знам как е било, следвам твоята логика. Но както и да е било, резултатът е ясен и неслучайно този тип скокове или прескоци, са забранени.
      Идиоти.
    • И на мен ми е интересно, но май трябва да се проследи поотделно. Мисля, че ги забраняват след докладвани сериозни травми по време на тренировки. Или по-ненадарените пишат оплаквания, докато не вземат да забранят това, което им е прекалено трудно за изпълнение , има го и това.
    • Написах, че гимнастиците по презумпция са ниски и затова не могат да скачат, но всъщност, те затова скачат, щото са ниски, висок човек 1,90 трудно ще се превърти 3 пъти без трамплин.
    • Така е. За мен навремето беше решено, че нямам данни за гимнастика (художествена обаче), понеже не бях някаква особена грация... и никой никога не ме записа. А аз бях дребна и силна и с добър отскок. За спортна може и да да съм имала данни... Така и си ми остана - една прегоряла мечта, да летя.
      Ще запиша обаче сина ми като порасне още малко, дано му хареса. Но той пък има вероятност да стане точно около 1.90 висок.
      Нещо ми става като го гледам тоя спорт, една особена тръпка отвътре...