Българският манталитет

Използваме бисквитки. Продължавайки да разглеждате сайта вие се съгласявате с употребата им. Детайли

• Българският манталитет

Искаше ми се да дам коментар, породен от личния ми досег с нашата "лактобациликус булгарикус" психологическа култура и манталитет.

Давам цитат от Ивета:

Mona написа:

Освен това, да не забравяме и кои сме ние - липсата на трансформация в социума докъде води, а да има промяна, то е нужен метармофозис в манталитета на нацията, какъвто липсва. И да си отговорим защо нищо не се е променило в същия този манталитет, казано опростенчески от образа на Бай Ганьо, досега ...
      Не мога да разбера причината всеки да иска да знае всичко, да дава съвет и да критикува по тривиални причини. Не мога и да разбера излишната омраза, която българите питаят едни към други, прозираща изпод булото на напомнящи коментари :D И презрение към успехите и качествата на другия.
      Имам приятелка, с която вече ми става мъчно да разговарям - тя не е изрекла нито едно "честито" или "браво" по мой адрес. Явно мързелът се прикрива като страх от майчиния авторитет. Направете си анализ - колко похвали сте чули по отношение на успехите ви от колеги, съседи, приятели? :D
      Не искам да общувам с хората покрай мен, мнителността на българите е в покъртителни пропорции.
    • Не само българите са така, Диди, за съжаление. Напоследък се сблъсках със същото, и то от близък човек, от когото не очаквах. Тъжно...
      Колкото по-освободен от комплекси и уверен в собствените си качества е един човек, толкова по-малко е склонен към завист, и умее да забелязва и признава успехите на другите. Също така трябва и да бъде достатъчно интелигентен, за да ги оцени. Аз не очаквам например от приятелките ми от детската площадка да разберат поезията ми, както и похвала от тях няма да значи нищо за мен - освен може би да оценя добронамереността им и желанието да ме окуражат, които пък не мога да им отрека.
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • Просто масово хората се изживяват като жертви, което е мъчително и за самите тях. Не смятат, че нещо могат да направят по въпроса за благосъстоянието си. При една част от тях това е абсолютно целенасочено де... Всички са им виновни, а те, милинките, нямат НИКАКВА власт над живота си, ама ни-ка-ква! И съответно всеки по-успял човек, всеки човек, различен от модела им, им изкарва акъла, прокрадва се завист, конспирации, ама той е мошеник, ама той много си е повярвал, ама не може да бъде, той има връзки, етц.

Тъжно, но не изненадващо!
      DIGNITY ALWAYS WIN.