Какво четеш Сега?

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Какво четеш Сега?

Сега чета История на ислямската философия от големият учен и филолог, Анри Корбен. Голям апологет на авраамитския гностически екуменизъм.
      Личен приятел с Юнг и много други великани на мисълта през 20 век.

В този епохален труд са събрани всички мистици и философи на ислямската коранична теософия: Ал Бируни, Авероес, Ал Багдади, Авицена и кой ли не още.
      НО, честно да ви кажа, толкова усилия са хвърлени в това да се докаже, че нищото съществува, че ми се изви свят.
      Върнах се към празнословието на Майстер Екхарт и мрачният свят на Тома Аквински ... Нищо не е различно, различното е еднакво.

Ужас.

По-добре, кажете вие какво четете сега. Аз така или иначе, ще довърша тази трагика на мисълта и на лингвистичната оргия.
      Stay soft. It looks beautiful on you.
    • Както казва един приятел, моравото рогче вирее сред пшеницата и други житни култури. А през 20-ти век, един учен създава от моравото рогче LSD ...
      Та кой знае какво са яли нашите велики предци-профети. Изяли са някой хляб с мораво рогче и са получили видения и са решили, че говорят с бог. А другите са им повярвали ...
    • Краят на май
      Животът й течеше на два коловоза. Денем унизителният живот в редакцията, вечер - в малкия апартамент на Мая, понякога, понякога в моя. Събота и неделя в Орта. Вечер и двамата компенсирахме за прекараните със Симеи дни.
      Една вечер ми каза.
      Интерпетира.

Мая наистина беше похабена в "Утре".

"Нулев брой"
      Умберто Еко
    • И още нещо, което препрочитам сега:

Коперник заявява, че траекторията на планетите е кръгова. Независимо дали това положение е истинно или неистинно, в него се съдържат цяла група напрежения, всяко от които оказва въздействие върху разиграните прагматични постове: подател, получател и референт. Тези "напрежения" са видове предписания, които определят възприемането на изказването, като "научно".
      Първо, смята се подятелят казва истината по отношение на референта - траекторията на планетите. Какво означва това? От една страна, се предполага, че той е в състояние да представи доказателства за това, което казва, а, от друга - че той е в състояние да опровергае всяко противоположно или противоречиво изказване относно същия референт.

Прагматика на научното знание
      Постмодерната ситуация
      Жан-Франсоа Лиотар
    • "Никога не ме оставяй"...
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • "Да живееш нататък" - на Нарине Абгарян. Една съвременна авторка, която обикнах. Стилът й на писане е сравняван с мистичен реализъм (което ме препраща към Маркес), от друга страна - историите са силни и лишени от излишна помпозност на изказа (напомниха ми за някои от разказите на Чехов).

"Защото животът винаги е по-справедлив от смъртта. И трябва да вярваме в това. За да живеем нататък ".
    • Mona wrote:

Какво мислите за нашумелия напоследък разказ на писателката Здравка Евтимова Кръв от къртица?
      Ако още не сте го прочели, ви пускам линк към него.

Кръв от къртица
      When you have a good heart: you help too much. You trust too much. You give too much. You love too much. And it always seems you hurt the most.
    • Четейки този разказ се сетих за "Приказка за славея" на Оскар Уайлд. Разлика, разбира се има, там славея жертва себе си, защото харесва красотата на розата, и розата ще даде красота и на други, макар за кратко. Въпросът е "ние рози ли сме". Имаме ли право да искаме от някой друг да е жертва, за да бъдем ние добре?

И разни други въпроси има.
      Нима животът не е само капчица роса?
      La vie en rose
    • Мен ме притесни реакцията на хората в интернет, които са чели разказа.

Това ужасяващо настойчиво желание да им се помогне, вместо човек да приеме съдбата си, каквато и да е тя.

Не винаги има надежда, не винаги има изход и чудесата не винаги се случват.

Никой няма ПРАВО ДА СЕ ХРАНИ С ЧУЖДА ДУША, ЗА ДА НАХРАНИ ПЛЪТТА СИ!
    • Казваш човек да приеме съдбата си, но всъщност ти не искаш да приемеш съдбата на "къртицата". Ако можеш да я промениш. Ако може никой да няма право да се храни с чужда душа.. Но може и да има...
      :evil: надежда всяка тука оставете :evil:
    • Trick wrote:

Казваш човек да приеме съдбата си, но всъщност ти не искаш да приемеш съдбата на "къртицата". Ако можеш да я промениш. Ако може никой да няма право да се храни с чужда душа.. Но може и да има...
      Да, не искам.