Клетви и Проклятия

• Клетви и Проклятия

Хората вярват, че думите имат особена сила – те могат да бъдат губителни и спасителни. Според тези вярвания проклятията увреждат, а молитвите изцеляват тялото и душата. Думите въздействат не само върху тези, за които са произнесени, но и върху всички, които ги чуват.
      Проклятията имат история, която по продължителност вероятно съвпада с продължителността на съществуването на човешкия род. Корените им са не само в старите народни вярвания, митове и легенди, но и във всички съвременни религии. На Св. Апостол Павел принадлежат думите: “Ако някой ви благовести противно на това, което ние ви благовестим, макар той да би бил Ангел от небето, Анатема да бъде” (Гал.1:8,9).

Все още в ежедневната реч на българите могат да се срещнат различни проклятия. Неоспорим факт е, че присъстват повече в речника на българската жена, отколкото в речника на мъжът.
      В настоящето употребата на различни по вид и форма вербални проклятия е доста ограничена, но в не тъй далечното ни минало словосъчетания от рода на “Чумата черна да те тръшне”, “Болест да те изяде”, “Бял ден да не видиш”, “Земичката черна да те погълне”, “Ръцете ти да изсъхнат дано” и пр., произнесени в пристъп на безсилен гняв или целенасочена злоба по нечий адрес, далеч не са били рядкост, като в болшинството случаи източникът им са нашите иначе съвсем не агресивни баби.
      В тълковния речник на българския език е отбелязано:
      проклятие ср. Клетва, проклинане.
      проклинам и (рядко) прокълнавам нсв., прокълна св.прх. Изричам клетва, проклятие, с думи изказвам зложеланията си срещу някого.

Установен факт е, че в ежедневната реч на средновековните българи (включително до към края на ХІХ и началото на ХХ век), думата проклятие е имала един доста точно дефиниран смисъл, докато в днешно време този смисъл е твърде неопределен и термина се използва по-скоро спекулативно от определен кръг, общо взето самозвани врачки, баячки, екстрасенси и магьосници. Съвременните българи например, смятат проклятието и възможностите да бъде направено или отправено проклятие, за нещо във възможностите само на посочените по-горе “специалисти” в областта, докато нашите прадеди са вярвали, че всеки е в състояние да прокълне.

Какво мислите вие за клетвите и/или проклятията, които използваме ние или някой друг в ежедневната си реч и кога това може наистина да придобие "магическа сила" и се случи? Силата на словото каква е според вас. Самият Христос връща към живота Лазар само с изричането на думата "Стани, Лазаре!".

повече прочетете тук
      jọwọ gbogbo àwọn tí ó fẹràn oorun, lọ si ipamo ki o si gbagbe mi - wo awọn ẹmi rẹ nija ilana ati ìbànújẹ, kọrin ìbànújẹ songs nipa awọn owurọ ti aye - emi o si lọ, emi o si tẹle Papa Legba ...
    • Случвало ми се е като млада да се изпусна да прокълна (глупост някаква), "да паднеш от стола примерно", (наум или под нос) и да се случи на секундата, поради което ме хвана страх. Два-три пъти така и много се пазех да не кълна. Помисля ли нещо обаче, почти винаги се случва. Но не смятам, че това е особена сила, както и интуицията не е интуиция, а способност на мозъка да запомня и третира несъзнателно информация. След което една единствена думичка или интонация, може да го настрои на определена вълна. Което ще наречем "визия" или "интуиция".
      Сега, когато сякаш си изгубих "силата" на клетвите, кълна на воля когато се чувствам ядосана и безсилна... що пустосване е изял мъжа ми, досега да го нямаше, горкия. :D
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."
    • Тревожа се за мой приятел. Вчера бившата му, мароканка, отишла да вдигне скандал в пицарията му и накрая го проклела, че до една седмица ще му се случи нещо, плюла си на пръста и го минала по прозореца на колата му. Много съм притеснена, тя не е добре с главата и абсолютен вампир, а той е чудесно момче, добряк, веселяк и работяга, но го е превърнала в същинска сянка. От няколко дена идва да му гледам и да говорим. Сега тая клетва. Не знам, мислите ли, че ще "хване" ? Арабките умеят разни гадости...
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
    • :D Ако ставаше така Рокси, до сега да нямаше жив човек на тази планета, всеки проклина другия, спокойно, каквото и да става - добро или лошо, то няма да е от клетвата.
      Мароканците са долни, особено жените!

Мнението бе променено 3 пъти, последно от kolevaani1 ().

• kolevaani1 написа:

:D Ако ставаше така Рокси, до сега да няма жив човек на тази планета, всеки проклина другия, спокойно, каквото и да става - добро или лошо, то няма да е от клетвата.
      Мароканците са долни, особено жените?!
      Отвратителни са повечето, да, макар аз лично да съм попадала и на свестни и образовани хора. Но във всички случаи са по-добри от алжирци и тунизийци :D
      Не знам, притесни ме "похвата" с плюенето на пръста :D
    • Roxelane написа:

kolevaani1 написа:

:D Ако ставаше така Рокси, до сега да няма жив човек на тази планета, всеки проклина другия, спокойно, каквото и да става - добро или лошо, то няма да е от клетвата.
      Мароканците са долни, особено жените?!
      Отвратителни са повечето, да, макар аз лично да съм попадала и на свестни и образовани хора. Но във всички случаи са по-добри от алжирци и тунизийци :D Не знам, притесни ме "похвата" с плюенето на пръста :D
      Това с "плюенето на пръста" е нещо като нашето "ето виж тук записвам, че така ще стане", нищо друго мила, не се притеснявай
    • Виж я ти, гадината... мерси Ани <3