Mandala

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Отдавна мисля да направя такава тема.

Изкуството на Мандалата е познато на множество народи от стотици,ако не и хиляди години.Самата дума идва от Санскрит и означава "кръг" или "център".Не е задължително винаги да бъде изобразявана като кръг,въпреки че кръглите форми винаги присъстват в нея.Кръгът е символ и на безкрайността и жизнения цикъл,на живота.Според Карл Густав Юнг кръгът е най-мощният религиозен символ,а според Платон-душата има кръгла форма.Мандалата символизира кръга на на живота.Счита се ,че в нея са вградени елементи от свещената геометрия,които всъщност превръщат мандалите в матрици и модели на всичко във Вселената.Те представляват космически диаграми на духовната реалност.Приема се,че мандалата е схематичен,визуален образ на Вселената и се използва в много различни психологически практики за успокоение и даже медитация.
      От хиляди години мандалите се използват като инструмент за трансформация.Те са познати на човечеството под множество различни форми -дори в природата(снежинки,цветя,резенче плод,клетка на тялото и тнт.)Всичко в природата е циклично-начало,край и ново начало.Мандалата символизира хармонията,единството и цялото.Появява се в архитектурата,множество природни обекти и символи.
      В религиозен аспект мандалите присъстват в Будизма и Индуизма с ритуално значение и се появяват под една или друга форма в много други религии и школи.Цялостно се свързват с Тибет и практиките на тибетските монаси.

Още за Мандалата
      Мандалите в различните култури
      Мандалата в Будисткия символизъм
      Тибетски пясъчни мандали

Нека в тази тема да споделяме информация,идеи,цветове,размисли и изобщо всичко,свързано с мандалата като явление и изкуство. :)
    • Открих изкуството на Мандалата в тежък период за мен-имах здравословни проблеми и се борех с много трудности.Всичко започна от една книга с мандали за оцветяване.Просто я зърнах в книжарницата и без да мисля я купих.Започнах да слушам мантри и медитации и да рисувам.Дори не забелязах как минаха часове,направо ме погълна.Това стана част от моето ежедневие.Това е моята форма на медитация,така прочиствам ума си,когато съм объркана,напрегната или ми предстои да взема важно решение.Неповторимо удоволствие.
      Достъпно е за всеки.Силно препоръчвам-пробвайте!
      Ето някои мои "произведения" :D С подръчни средства,но какво пък!

The post was edited 1 time, last by Moon ().