Тайната доктрина

Използваме бисквитки. Продължавайки да разглеждате сайта вие се съгласявате с употребата им. Детайли

• Тайната доктрина

Всички са чували за най-мащабния труд на мадам Блаватска, есенция на нейната концепция за произхода на света (универсума) и на човека, съотвено разделени в Космогенезис иАнтропогенезис.
      Книгата излиза на английски в два тома през 1888 г. След смъртта на Блаватска е публикуван и трети том — „Езотерика“, под редакцията на Ани Безант.
      Днес ние познаваме книгите на именно тези три тома: космогенезис, антропогенезис и езотерика. За първи път томовете се появиха в България през 1993 година. От тогава досега, те имат доста преиздавания, в по-сбит формат, като отделните томове са концентрирани в 3 основни книги.

В Тайната доктрина се твърди, че има точни, старателно картографирани и описани наблюдения в продължение на 855 360 г. (33 периода на прецесия), според Блаватска наследени от астронома Асурамая, съхранени и доразвити от брамините Тирувалура в Индия.
      Томовете Космогенезис и Антропогенезис представляват обстоен коментар на фолиантите Киу-те написани на древния сензар, и книгата Дзиан (на санскрит Дхиан) - на тибетски език. В том Езотерика, включен в българското издание продължава поставеното в Разбулената Изида начало на съвременната теософия.

Чели ли сте Тайната Доктрина, какъв е вашия опит с теософията, в частност с теософията на Елена Блаватска?
      Изобщо, какво мислите за този грандиозен труд и за самата Блаватска?
      Copyright © 2015 Mona Vendor. Всички права запазени.
    • Tanya написа:

Елена Блаватска е трудна за четене, а още по-трудна за разбиране. Първите нейни книги, които прочетох, бяха двата тома на "Разбулената Изида". От "Тайната доктрина" препрочитам "Антропогенезис" и "Езотерика", "Космогенезис" е изключително труден за усвояване.
      Самата Блаватска споделя, че в нито един езотеричен труд, истината няма да е напълно изложена.
      Исках да попитам, доколко нейните последователи успяват с точност да предадат учението й? Конкретно ме интересува Алис Бейли, защото намирам противоречива информация по въпроса.
    • Всички след Блаватска, които се идентифицират като теософи и окултисти, са просто епигони. Твърдят се неимоверни глупости относно идеите на Блаватска - всички те са обречени да я повтарят, измисляйки безумия, подчинени на Кабала, някакво франкмасонство, разни съзвездия и накрая стига до .... NewAge - най-голямата идиотщина (ала лесносмилаема, за разлика от енциклопедичната и трудна за четене Блаватска).

Защо може да се чете Алис Бейли, Елена и Николай Рьорих, а Елена е избутана встрани?
      Ами много просто - едното е лесно, второто изисква много познания и честен поглед върху себе си.
    • Няколко въпроса>

Книгите на Наум , описани от Ливий,, съдържащи натурфилософията - били открити в неговата гробница, но не би било разрешено д ясе обнародват, за да не се разгласят съкровените тайни на държавните религии. Сенатът и народните трибуни решили, че ... тези книги трябва да се ИЗГОРЯТ, което и било направено.

Касен споменава трактат, добре известен през 4 и 5 век, който се приписвал на Ъам , синът на Ной, за когото на свой ред казвали, че го е получил от Иаред, четвъртото поколение на Сет, синът на Адам.

В тази връзка е добре да се върнем към паметника, писмения от ДИОКЛЕТИАН - 300 г, пр,, Хр. - заповядващ да се извършват по цял Египет старателни търсения на всички древни книги, в които се говори за изкуството да се прави злато и сребро, и те безраборно да бъдат изгорени.

Алхимията на халдейците и на китайците не е дори родителка на тази алхимия, кяото е останала жива сред арабите гофдини след това. Съществува "духовна" алхимия и физическа трансмутация.

Знанието и за двете се е съобщавало при посвещенията.
    • И Небесата били видими в Седемте Сфери, и планетите се показали с всичките си свои знаци във вид на звезди, и звездите били разделени и преброени заедно с управниците, които се намирали в тях, и пътищата на тяхното въъртене чрез силата на божествения дух.

В този смисъл дух значи Пневма, колективно божество, проявено в своите "строители" или на езика на църквата Седемте духа на присъствието - mediantibus angelis,, за които Тома Аквински е казал, че "Бог никога не се труди по друг начин, освен чрез тях".

.......................
    • Аз ще играя - ще постъпвам разпътно пред Йехова и ще бъда още по-отвратителен от това.

Но несъмненео заслужава повече от порицание за този кръгов танц по време на мистериите или дори от съвременния РаСА МАНДАЛА. Именно този култ е компилация между йевоситския култ в Юдея, защото ако се върнем назад, именно Давид въввежда култа, особено след дълго пребиваване сред тириийците и филистимляните, където тези оберед иса били практика.

Тресящите се танцуват и до днес кръговия танц - въртят се в кръг, за да ги потикне Светия дух. В Наараяна същото е витаещият над водите, и Нараяна е Вишну в своята второстопенна форма, а Вишну има Кришна в качеството му на Аватар, в чест на когото двойките науч на храмовете все още извършват кръговеия танц, като при това той е явява слънчев бог, а те - планетите - така както са са ги символизирали гопите.

После ще се спрем на Малахия и неговото Слънце на праведността ...
    • „Вземи бучка сол и я разтвори в чаша вода“ – казал той. На следващата сутрин попитал сина си: „Сега ми покажи солта, която взе вчера вечерта“. Синът отговорил: „Солта се разтвори във водата, не мога да ти я покажа“. А Уддалака казал: „Макар и да не можеш да я видиш, ти можеш да я опиташ на вкус. По вкуса на водата можеш да разбереш, че в нея има сол. По същия начин ти не можеш да видиш Брахман, вътрешното „Аз“, защото твоят ум има склонността да се разтича; но благодарение на окото на интуицията, благодарение на слушането (шраван), на помненето (манан) на дълбокото съсредоточаване (нидидхясана), ти можеш да осъзнаеш Брахман в непосредствено интуитивно възприятие.“
      Упанишади

Вие не виждате нито червените кръвни телца, нито микробите, но през микроскопи можете да ги видите.
    • Mona написа:

„Вземи бучка сол и я разтвори в чаша вода“ – казал той. На следващата сутрин попитал сина си: „Сега ми покажи солта, която взе вчера вечерта“. Синът отговорил: „Солта се разтвори във водата, не мога да ти я покажа“. А Уддалака казал: „Макар и да не можеш да я видиш, ти можеш да я опиташ на вкус. По вкуса на водата можеш да разбереш, че в нея има сол. По същия начин ти не можеш да видиш Брахман, вътрешното „Аз“, защото твоят ум има склонността да се разтича; но благодарение на окото на интуицията, благодарение на слушането (шраван), на помненето (манан) на дълбокото съсредоточаване (нидидхясана), ти можеш да осъзнаеш Брахман в непосредствено интуитивно възприятие.“
      Упанишади

Вие не виждате нито червените кръвни телца, нито микробите, но през микроскопи можете да ги видите.
      Много ми хареса! Има ли опция да го споделя във фейсбук директно от форума?
    • Kalika написа:

Mona написа:

„Вземи бучка сол и я разтвори в чаша вода“ – казал той. На следващата сутрин попитал сина си: „Сега ми покажи солта, която взе вчера вечерта“. Синът отговорил: „Солта се разтвори във водата, не мога да ти я покажа“. А Уддалака казал: „Макар и да не можеш да я видиш, ти можеш да я опиташ на вкус. По вкуса на водата можеш да разбереш, че в нея има сол. По същия начин ти не можеш да видиш Брахман, вътрешното „Аз“, защото твоят ум има склонността да се разтича; но благодарение на окото на интуицията, благодарение на слушането (шраван), на помненето (манан) на дълбокото съсредоточаване (нидидхясана), ти можеш да осъзнаеш Брахман в непосредствено интуитивно възприятие.“
      Упанишади

Много ми хареса! Има ли опция да го споделя във фейсбук директно от форума?
      Виж долу вляво първия бутон :)
    • Кликнах на иконката за фейсбук - изписа ми, че е изпратено, но гледам, че не е публикувано. Как да изпратя точно този коментар, понеже излиза цялата тема? (После ми изтрий коментарите, да не разводняват хубавата тема :) )