Прозорец на Джохари

Използваме бисквитки. Продължавайки да разглеждате сайта вие се съгласявате с употребата им. Детайли

• Прозорец на Джохари

Mona написа:

Прозорецът на Джохари показва колко добре разбирате себе си и помага да разберем как се отнасят към нас хората. В целият свят тази концепция е позната и приета като един от начините за подобряване на отношения и взаимното разбиране между хората. Автори на концепцията са Джозефом Лафт и Гарри Ингам, тя е създадена през 1955 година.
      "Прозорецът" е символично изображение на личността на човека. Той е разделен на четири квадрантa:

През погледа на Таро, това звучи малко по-различно:
      1. Идентичност - Арена
      2. Напълно непознат - Непозната област
      3. Сянката - Фасада (Трикстер, Персона)
      4. Сляпото петно - Сляпото петно (онова, което другите рабират за нас, но не и ние самите)
      Тази схема е уникален начин за самоанализ и най-вече за социална пригодимост. Защо?
      Прозорецът на Джохари показва процесът, по който протича саморазбирането. То започва със знанието за себе си, получено от другите и от собствения опит, при необходимост от непрекъсната обратна връзка и саморазкриването, до достигане на знание и за неосъзнатото. Т.е. личността знае изключително малко за т.нар. си "зазидана част" или "сляпо петно". Идеята е да се осъзнаят силните и слабите страни на личността, а също да се осъзнае и приеме собственото тяло. Отговорността означава преценка на собственото поведение, а принципът "тук и сега" означава акцентиране върху актуалните преживявания.
      Тази схема ни показва максимално добре до каква степен нашата самооценка се разминава оценката на другите: как умеем да общуваме, до каква степен сме лицемери или се самозаблуждаваме. В ръцете на опитен специалист по Таро, тази подредба е перфектен начин за профилиране на личността.
      Картите се редят по схемата, която е по-горе: 1 - Арена, 2 - Непознат, 3 - Сянка и 4 - Сляпото петно (онова, което не знаем за себе си, но другите виждат).
      Но, освен да си гледаме по тази система, нека се и замислим. Неслучайно много психолози използват картите Таро като психотерапия :)
      Един от първите големи таролози, който използва тази методика е Hajo Banzhaf (http://www.tarot.de/)

Всеки ден се уча да бъда неграмотна по твоята азбука.
    • Реших да го тествам и ми се падна следното:

1. Кралица жезли
      2. Кралица меча
      3. Кралица чаши
      4. Светът

Очевидно това, което е познато за мен и другите е, че обичам да се правя на майка на абсолютно всеки, без дори те да имат нужда от помощ.
      Друго, което обичам да създавам като представа е, че съм смела, че скачам без да премислям нещата по десет пъти, а ги измислям в движение, и учудващо - получава ми се (или поне аз споделям само за това, което се получава :D).

Напълно непозната, или поне от скоро отчитам присъствието й, това е Кралица меча. Осъзнавам, че съм много рязка, критична дори, не ме е страх да обидя някого, но в много неподходящи моменти. Повечето случай изведнъж изскача, когато не е момента, нито пък мястото, а се крие точно, когато трябва да е там. Но пък последно време, откакто отчитам, че съществува се разбираме по-добре и е по-отзивчива :D
      Edit: Объркала съм се... това е сляпото петно. По-скоро не отчитам факта, че с поведението си наранявам хората, в старанието си да прикрия емоцията си ставам груба. Искам да бъда силна, затова отричам всичко друго.

Кралица чаши е това, което всички знаят, че съм, но аз дълбоко го отричам, защото хич не я харесвам. Изблици на емоционалност, вдигане на телефона с писклив глас, лигавене в най-неподходящи ситуации, безобидни флиртчета и залитания по вредни субстанции... Трудно е да си представиш докато правиш нещо как изглеждаш отстрани. И когато успееш не си доволен от резултата. Но и нея я обичам, абсолютна откачалка.
      Еdit: Крия Кралица чаши от всички, защото ме е срам да се види, че и аз съм човек, че и аз имам чувства, че не съм от камък.

Светът... не го разбирам. Аз си го разтълкувах по следния начин:

Хората нямат представа, че мога да бъда всяка една от трите, в различните ситуации и да се възползвам максимално, за да постигна това, което ми е нужно. Светът ми дава възможността да жонглирам измежду тях и да ги комбинирам.

Не се справих добре с анализа, но днес съм Кралица чаши... очевидно.

Мнението бе променено 1 път, последно от wolfy ().

• Armid написа:

Всички 78 карти ли се използват?
      Дам :) Просто последно време Таро ми говори предимно чрез дворцови карти... опитвам се да не му се сърдя :D

• 1. 2 чаши
      2. Кралица жезли
      3. 8 жезли
      4. 2 жезли

Ами не ми харесват тези ниски карти. Това, което виждам, е голямата амплитуда между 2ките и Кралица жезли. И то на позиция "непознато". Значи, според мен, много се подценявам, а има потенциал, който стои и дреме.
      Сянката в лицето на 8 жезли е един човек с леки отклонения на моменти. Ту социопат, ту шизоид.
      Сляпото петно е 2 жезли? Нищо! Стой, където си.
      • Навиците най-напред са паяжина, после стават здрава мрежа. Испанска пословица
    • Хайде да пробвам и аз.

1. Звездата
      2. Кралица жезли
      3. Магът
      4. 6 жезли

Интересни карти...
      Виждам ги така: аз съм в постоянно търсене на себе си,осмислянето на битието и търсене на екзистенциални отговори,ровя и не се спирам и пред далечни измерения,не се страхувам да ме боли от това,което научавам и умея да пускам миналото. Както и в темата за Звездата беше писано: в мен има константна борба със себе си,с егото,със заложени поведенчески модели,които искам да разбия. И ми се получава. Илюзиите за мен самата,за други хора и ситуации умират и остава реалността,колкото и болезнена да е тя. Звездата е много отрезвяваща карта за мен. В случая й се зарадвах.
      Напълно непозната-Кралица жезли. Хм...отчитам я и аз,но рядко. Обикновено каквото и да се случва в главата ми,в житейските ситуации си падам на двата крака. Получавам нещата,които искам,боря се с плам за благата си,не се отказвам лесно и постигам много...кофтито е,че тези победи рядко си ги признавам обилно. Като постигна нещо,за което съм се борила, бързо преминавам към следващото и не го мисля много. Грижовна съм към близките си,понякога в повече може би,но това го получават 1% от хората около мен. :D
      Магът е моята способност да използвам потенциала си,да се реализирам и да се възползвам от възможностите на живота на макс и по моя начин. Така изглеждам,да. Дори отвътре да умирам,в житейските ситуации имам нормален вид на човек,който се поучава от грешките си и продължава напред. Е,да,има го и това,че съм доста пресметлив човек,знам кога ,кого и за какво да потърся. Възползвам се от възможностите си. ;)
      Сляпо петно-6 жезли. Добре. Хубава карта е за мен. Пак боя жезли,но съм се примирила вече. В темата "Какви сме според Таро и какви сме според нас" бях Рицар жезли и Крал жезли. Това е моята боя явно. :D За мен 6 жезли е карта на успеха и късмета,щастливите събития. Е,явно аз не знам,че съм късметлийка и съм успяла в много неща,но другите ясно го виждат. Връзва се доста.

P.S.Пиша с полуотворени очи и утре ще edit-вам като помисля повечко. Това е засега. :D

Мнението бе променено 1 път, последно от Moon ().