Чат 3

Използваме бисквитки. Продължавайки да разглеждате сайта вие се съгласявате с употребата им. Детайли

• Здравейте, и честит национален празник (със закъснение)!

Попаднах на интересен пост пост във фейса по този повод, от бивш преподавател:

За историка и за изследователя на символи датите имат значения, защото самите участници в събитията, ако са имали възможност, са избирали дните както на битки, така и на примирия. Вероятно са вярвали, че по този начин предизвикват победата на своя страна или – че осигуряват запомнянето на делото. В българската история има много такива избори (например, въстанието на Асен и Петър било „обявено” на Димитровден, битката при Клокотница е станала на Свети 40 мъченици, а Илинденското въстание избухва – очевидно кога).
    Изборът на днешния ден трябва да се гледа не само в контекста на историческите реалности и определени политики, но и във веригата от събития, символно обвързани с него. Първото събитие от тази верига е на този ден през 1861 г. – подписването на манифеста, с който руският император Александър Втори „всемилостиво дарява на крепостните хора права на свободни селски обитатели” и си заслужава прозвището „Освободител”. Този акт няма отношение към българската история. Второто събитие е подписването на предварителния мирен договор в Сан Стефано, с който се слага край на Руско-Турската война (1877-78). Същият император изрично е настоявал това да стане на деня, в който е подарил свободата на крепостните в Руската империя, за да продължи мисията си на „освободител” и край Дунава. Този акт засяга косвено България, защото има предварителен характер, а статутът на страната по предвоенно споразумение е оставен да се решава от всички Велики сили. Третото събитие се е случило точно преди 100 години – подписването на Брест-Литовския мирен договор, отбелязващ края на войната на Русия срещу Четворния съюз. Само в това събитие България е участник и субект по договора и само този път датата е „избрана” от нея. По този начин България символно се еманципира от обявилата й война и претендираща за „дала освобождение” Русия.
    Та, поуката от тази символна причинно-следствена връзка е, че свободата е състояние, което друг не може да ти даде. Честит празник!

:)
  • Гледахте ли церемонията по връчването на юбилейните Оскар-и?
    И какво мислите за наградените филми и актьори? Ужасно противоречиви мнения чета, особено за победителят "Формата на водата" на Гилермо дел Торо.

Оскари 2018: Победителите

© Reuters

Американската киноакадемия връчи 90-ите си награди "Оскар" в холивудския "Долби тиътър". Сред трите филма, сочени за фаворити с най-много номинации, фантастичният "Формата на водата" получи най-много статуетки - 4, включително и за "Най-добър филм". При военния "Дюнкерк" отидоха 3, а за черната комедия "Три билборда извън града" бяха 2. Със същия брой си тръгнаха "Блейд рънър 2049" и анимацията "Тайната на Коко".

Ето победителите в основните категории:

Най-добър филм

"Призови ме с твоето име"
    "Най-мрачният час"
    "Дюнкерк"
    "Бягай"/Get Out
    "Лейди Бърд"
    "Невидима нишка"/Phantom Thread
    "Вестник на властта"
    "Формата на водата"
    "Три билборда извън града"

Всичко, което трябва да знаете за:

Оскари 2018 (25)

Най-добър актьор в главна роля

Тимъти Шаламе, "Призови ме с твоето име"
    Даниел Дей Люис, "Невидима нишка"/Phantom Thread
    Даниел Калуя - "Бягай"/Get Out
    Гари Олдман - "Най-мрачният час"
    Дензъл Уошингтън - Roman J. Israel, Esq.

© Reuters
    Оскарът за главна мъжка роля отиде при Гари Олдман за Уинстън Чърчил в "Най-мрачният час".

Най-добра актриса в главна роля:

Сали Хокинс, "Формата на водата"
    Франсис Макдорманд, "Три билборда извън града"
    Мерил Стрийп - "Вестник на властта"
    Марго Роби - "Аз, Тоня"
    Сирша Ронан, "Лейди Бърд"

© Reuters
    Франсис Макдорманд получи "Оскар" за главна женска роля в "Три билборда извън града". Благодарствената ѝ реч бе емоционална, като помоли всички номинирани в тази категория да се изправят, за да бъдат поздравени, след това за същото призова и другите номинирани.

Режисура

Гийермо дел Торо, "Формата на водата"
    Кристофър Нолан, "Дюнкерк"
    Джордан Пийл, "Бягай"/Get Out
    Грета Геруиг, "Лейди Бърд"
    Пол Томас Андерсън, "Невидима нишка"/Phantom Thread

Операторско майсторство

"Blade Runner 2049"
    "Най-мрачният час"
    "Дюнкерк"
    Mudbound
    "Формата на водата"

Актьор в поддържаща роля

Уилям Дефо - "Проектът "Флорида"
    Ричард Дженкинс - "Формата на водата"
    Сам Рокуел, "Три билборда извън града"
    Кристофър Плъмър, "Всичките пари на света"
    Уди Харелсън, "Три билборда извън града"

© Reuters
    Сам Рокуел на червения килим. Той взе "Оскар" за поддържаща мъжка роля за изпълнението си като расистко и не особено умно ченге в "Три билборда извън града", черната комедия на Мартин Макдона.

Актриса в поддържаща роля

Мери Джей Блайдж, Mudbound
    Алисън Джани, "Аз, Тоня"
    Лори Меткалф, "Лейди Бърд"
    Октавия Спенсър, "Формата на водата"
    Лесли Манвил, "Невидима нишка"/Phantom Thread

© Reuters
    Алисън Джани получава наградата си за поддържаща женска роля във филма по действителен случай "Аз, Тоня", където играе ролята на майката на фигуристката Тоня Хардинг.

Оригинален сценарий

The Big Sick
    "Бягай"/Get Out
    "Лейди Бърд"
    "Формата на водата"
    "Три билборда извън града"

Адаптиран сценарий

"Призови ме с твоето име"
    The Disaster Artist
    "Логан"
    "Играта на Моли"
    Mudbound

Анимация

"Бебе бос"/The Boss Baby
    The Breadwinner
    "Тайната на Коко"
    "Бикът Фердинанд"
    "Да обичаш Винсент"виж повече

виж повече

Документален филм

Abacus: Small Enough to Jail
    Faces Places
    Icarus
    Last Man in Aleppo
    Strong Island

Чуждоезичен филм

A Fantastic Woman, Чили
    The Insult, Ливан
    "Нелюбов", Русия
    "За тялото и душата", Унгария
    "Квадратът", Швеция

Оригинална песен към филм

Mighty River от Mudbound
    Mystery of Love от "Призови ме с твоето име"
    Remember Me от "Тайната на Коко"
    Stand Up for Something от Marshall
    This is Me от "Най-великият шоумен"

Грим и прически

"Най-мрачният час"
    "Довереникът на кралицата"
    "Чудо"

Звук и звуков монтаж

"Зад волана"
    Blade Runner 2049
    "Дюнкерк"
    "Формата на водата"
    Star Wars: The Last Jedi
  • Върти ми се една мисъл от едно известно време и искам да направя сондаж, дали биха се събрали хора за идеята, още повече - да се намерят такива, които да са редовни, като за начало в продължение на една седмица.

Какъв е замисъла?

Основното, за което сме се събрали тук е да се учим да прогнозираме. Всеки със своят арсенал, дали таро, или астрология, няма значение. Иска ми се да обвържем прогнозирането със статистика на успеваемостта, "обратна връзка" и състезателен дух. В този ред на мисли, предлагам да се занимаем с прогнозиране на спортни събития.

Лично аз нямам никаква подготовка в света на спорта, имената на отборите ми звучат, като от Бхагават гита, а термините като от шумерска глинена табличка. Единственото на което се опирам е астрологията.

Та, интересува ме дали някой ще се навие в продължение на поне седмица, като за начало, да предсказваме изхода на мачове.
    "Для каждого из них есть срок названный, и для каждого срока - запись." - Ибн Сина
  • Изключително много ме интересува възможно ли е такава прогностика и ще участвам.
    Също нямам почти никаква представа от отбори и имена.
    Кога започваме?
    Нима животът не е само капчица роса?
    La vie en rose
  • Armid написа:

Изключително много ме интересува възможно ли е такава прогностика и ще участвам.
    Също нямам почти никаква представа от отбори и имена.
    Кога започваме?
    Нека изчакаме още малко, да видим кой ще се включи, макар че вече имаме добра група :)))
    "Для каждого из них есть срок названный, и для каждого срока - запись." - Ибн Сина
  • За отбори /футболни/, имена и всякаква футболна статистика - аз съм ок - т.е. и вие.

Лошото е,че това: 未 в картата ми го няма :D
    Само слабите се стремят към порядък. Силните владеят хаоса.