Шаманизъм

Използваме бисквитки. Продължавайки да разглеждате сайта вие се съгласявате с употребата им. Детайли

• Шаманизъм

Практикуващите шаманизъм твърдят, че имат възможност да поставят диагноза и да лекуват, а в някои области - и да причиняват страдание. Шаманите вярват, че това става като пътуват по axis mundi и се свързват и контролират духовете. Смята се, че шаманите могат да контролират времето и природните стихии, да правят предсказания, да тълкуват сънища, да извършват астрални проекции и пътешествия до горните и долни светове. Шаманските обичаи съществуват от праисторически времена.

Някои антрополози и изследователи определят шаманите като посредници между материалния и духовния свят, които пътуват между световете в състояние на транс. Когато попадне в света на духовете, шаманът общува с тях и иска помощ за лечение, за добър улов или за изменения във времето.

Шаманизмът се основава на схващането, че видимият свят се контролира и е населен с невидими сили или духове, които влияят върху живота на хората.

Какво мислите за това, какво сте чели, какво ви е отношението?
    • Sha написа:

Към тях винаги ми е било по-скоро романтично отношението, останало от книжките за индианци.
      Но истината е, че нямам много инфо за това.
      Карлос Кастанеда за тях говори, нали? Чела съм само една негова книга... твърде тежки са за мен.
      Но ми стана интересен човекът Алекс Орбито - ако изобщо е възможно това, което прави, то той по някакъв начин вдига вибрациите, така че материята вече да не е толкова плътна... както едно време четяхме в Селестинското пророчество.
      Интересна ми е темата, само дето знам дали наистина съществуват.
    • Аз винаги съм знаела и твърдя отговорно, че човек може да лети. Не на сън, не във фантазията си, а наистина, с това си материално тяло. Човекът произлиза от птиците и може да лети, ала го е забравил как точно става.

Като чуя за шамани и се сещам за Миларепа - велик шаман, владеел изкуството на магията /защото това е велико и най-висше изкуство, а не както сега се профанизира с разни повярвали си врачки и баячки, които освен на корема си, на друго не служат и могат да познаят само кога им се яде, извинете ме за израза/. Та, Миларепа владеел изкуството на учението бон - най-древното тибетско учение, което след време инфилтрира будизма. В това учение има една способност да вървиш по-бързо от вятър, като овладяваш духа в себе си - хората бон-по го наричат "умен контрол върху вътрешния въздух". Тези хора, притежаващи способност да летят, се наричат лунг-гом-па - в буквален превод медитиращ с вятъра - от лунг - вятър и гом-па - медитиращ. Тези хора са като крилатият Хермес - просто изчезват като вятър и се движат също толкова бързо, те са в състояние на медитативен транс и казват, че не бива да ги спират и заговарят, преди да са достигнали дестинацията, към която са се запътили, защото това ги убива - духът, който се е вселил в тях ги разтърсва толкова силно, когато излиза от тялото на практикуващия, го умъртвява. Изобщо, истинската магия е нещо много опасно и не е за всеки непросветен.

Интересното е, че белият човек е като цяло, е лишен от възможността да упражнява истинското изкуство на шаманите. То е присъщо на муанците /представители на изчезналия континент Му или както още го наричат Лемурия/ - жълтата и червената раса - далекоизточни и индианци.

На филма за Миларепа е показана тази древна практика лунг-гом. Гледайте от 50:00 нататък.

Fiat Lux!