Диалектите в България

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Диалектите в България

Почвам с моят роден край - Враца. Култово място на бойни другари и другарки, на бойни сестри и братя. На пустиняци :D Да ви кажа, че много искат да ни имитират- пустиняци, не е пущиняци, това е редка обида към семиотиката на обоснования врачанин.
      Не им се получава никак даже.

Северозопадният човек е друга порода - различен антропологичен вид е.

Идеята е да напишем нещо и после да се опитаме да го "преведем" на познаваем език. Почвам аз.

Всеки врачанин притежава завиден лексикален запас, на който може да зависи всеки семиотик. Повечето обръщения са с негативен отенък, но това е повод за гордост у врачанина.

Я па таа клесунгерица, къде ми се до главата доби и па оня глофарецу, да гу еба у гъзонги.
      Я па тоаа кръндел, не бие на кво удара. Пффф - туч голем. А къв е ботор, само тоаа си знаа къв е.
      Ееееееееееее тва са изклесяците! Матурец до матурец. Макяя ма, глей го па тизе па тоааа къв го вади.
      Я па тоя омраз, лаазда да го не видех коги се показа. Малеее, ква е па таа капъшка, ма! Ти го набия у дробо!
      Да ти го тура.
      Шти го мууна, ега ти преседне у ендъко!
      Я па тоаа плашипутарник.
      Слазай, ма!

Разбира се, има и много други, сега с това започваме, което ИЧ не е малко, некак си си мисля.

Stay soft. It looks beautiful on you.