Обърнатите карти

Използваме бисквитки. Продължавайки да разглеждате сайта вие се съгласявате с употребата им. Детайли

• Обърнатите карти

В мои тетрадки и записки отпреди време имам описания на значенията на всяка една карта, която по законите на Съдбата се е обръщала и сега оценявам това като много важен опит и незаменим етап от развитието и от изучаването на картите Таро за всеки, който иска да развие способността да познава и да гледа с картите Таро на себе си и на други хора.
      Както е препоръчително да се водят дневници на сънищата, така би било добре да се водят и записки за картите, които ни се падат ежедневно (На тази тема ще бъде отделено специално внимание във форум Карти Таро).

Много от вас, убедена съм в това, работят и с обърнати карти. За съжаление, в повечето от книгите за Таро информацията за една и съща обърната карта или е противоречива или е коренно противоположна. Преди години, когато и аз бях начинаеща, попаднах в лабиринт от взаимоизключващи се значения и системи, и естествено не знаех кое е правилно. След време установих някои устойчиви значения на обърнати карти, които са общопризнати. Такава карта е обърната 6 мечове - известна е като индикатор за емоционално обяснение или достигане до такъв тип излияние. Другото интересно нещо, което може да се приеме и като "закон" в Таро е, че всички карти от Големите Аркани, които по правило означават промяна или избор, обърнати, сочат за точно обратното: забавяне, протакане, липса на развитие, страх от промяната. Примери: обърнати Смъртта, Светът, Страшният съд, Звездата, Влюбените и др. Обърнатите карти понякога усилват значението си - пр. обърната 10 мечове, обърната 8 мечове, обърната 3 мечове. Като цяло, картите от боя мечове са най-конфликтните и нажежени карти, а обърнати усилват многокрaтно влиянието си. По-умерени като обърнати са картите от боя жезли: те и прави, и обърнати не променят съществено посланията си. Изключение тук прави обърната Кралица жезли, която говори за изкключителна ревност. Картите от боя чаши се славят като индикатори на емоционалния ни живот. И ако прави са на границата на еуфориятаа или на тъгата, то обърнати - "чашата им прелива", независимо в коя посока, без оглед на хора и ситуации. Пример за това е обърната 3 чаши - при нея радостта от нещо може да доведе до емоционални изблици и афективни състояния, след които човек не си спомня нищо, а междувременно е сътворил "чудеса от ... глупост". Адекватни по значение на обърната 3 чаши са и обърнати Глупакът, Обесеният, Дяволът ...

Както за правите, така и за обърнатите карти в Таро, безкрайно може да се говори. Ситуацията се усложнява доста, когато се тълкуват и комбинациите от прави и обърнати карти, както и обърнати с обърнати. Спомням си за една от най-негативните в емоционално отношение комбинация: обърната Кралица чаши с 8 чаши: любовни теразния, неустановеност и неяснота, огорчения и дълбока душевна болка. Подобна е и комбинацията между обърната Смъртта и обърнат Крал чаши: загуба и страдание с акцент на огорчение от нанесена обида. Класическа според мен като комбинация на лицемерието и на лицемерните отношения е Асо чаши с обърнат Паж чаши. Има и по-сложни комбинации, които конкретно дават информация за много досадни ежедневни задължения: обърната 3 пентакли с обърната 8 пентакли; това е доказателство, че картите Таро могат да бъдат и съвсем детайлни носители и медиатори на информация.
      Обърнатите карти в Таро служат именно затова - за уточняване на неясноти и бели петна около някакви факти! Затова и те трябва много добре да се познават.

Какъв е вашият опит с гледането с обърнати карти в Таро и кои са най-често срещаните трудности и неясноти при работата ви с тях?
      Copyright © 2015 Mona Vendor. Всички права запазени.
    • Попитах, как ще протече един разговор и понеже имаше бързо развитие, поствам комбинацията:
      3 пентакли, 8 жезли, обърнат Паж меча

Удаде ми се възможност да видя проявлението на обърнатия Паж меча - страх и проява на нагло лицемерие, отричане на очевидни истини и липса на доблест. Жалко поведение, интригантско.
      Правият паж щеше поне да се озъби, обърнатият подви опашка и избяга :) .
    • 6 жезли, обърнато Асо пентакли, 10 жезли обърната

Въпросът беше, дали мъж ще замине на работа в чужбина, но мисля че картите акцентират върху друго. Струва ми се, че 6 жезли тук е като маска, прикриваща истинската личност по обърнатото Асо пентакли. Човекът демонстрира завидно самочувствие и непукизъм, дава вид на владеещ ситуацията, но обърнатото Асо пентакли загатва точно обратното. Мисля си, че в един момент, този човек няма да издържи на напрежението на собствените си заблуди и всичко ще рухне, маските ще бъдат свалени. Може да изпита и облекчение от това, фалшивите представи винаги са натоварващи.
    • Все още ги уча, но по принцип при мен като че ли усилват действието си или нагнетяват енергията на картата - например при О Кула, нещата се напрягат като при вулкан и все не могат да избухнат, което предполагам ще се изрази в някакви автоимунни болести дори...

На мен са ми доста интересни Обърнати Луна и Звезда - изобщо не мога да ги видя като събитие или ситуация, а по-скоро като вътрешно неприемане...

За малките аркани - и при мен се проявяват, както по-горе Мона ги е описала, а при обърнати пентакли - забавяне, макар че О Крал и Кралица Пентакъл май искат да кажат и нещо друго, но още не го хващам :saint: Предполагам, че всъщност изобщо не им пука... :evil:

За големите ще ми е много интересно да прочета мнения.

О Кралица Меч - възможно ли е да бъде нерешителна? Да няма вяра в собствените си възможности и да не е правилна преценката ѝ за ситуацията и средата?
    • Умереността обърната, Рицар меча, обърнат Маг - каква е причината за даден проблем.

Тук блокирах, цял ден мисля върху комбинацията и не мога да я разбера. Струва ми се, че има изтичане на енергия, образно казано по обърнатата Умереност - все едно се е отприщил бент. Рицар меча едва ли е субект ( може би щеше да бъде, ако беше крал или кралица ), по-вероятно да описва самият процес. Изобщо, в тези карти като че ли личността, човекът отсъства ( Магът е обърнат ), липсва Аз -ът, който да регистрира случващото се. Несъзнателни процеси, които текат автономно.
    • Tanya написа:

Умереността обърната, Рицар меча, обърнат Маг - каква е причината за даден проблем.

Тук блокирах, цял ден мисля върху комбинацията и не мога да я разбера. Струва ми се, че има изтичане на енергия, образно казано по обърнатата Умереност - все едно се е отприщил бент. Рицар меча едва ли е субект ( може би щеше да бъде, ако беше крал или кралица ), по-вероятно да описва самият процес. Изобщо, в тези карти като че ли личността, човекът отсъства ( Магът е обърнат ), липсва Аз -ът, който да регистрира случващото се. Несъзнателни процеси, които текат автономно.
      Липса на разбиране, баланс, недоразумения и наивни, незрели реакции. Ако проблемът е свързан с хора.
    • Обърната Звезда ми е доста трудна за тълкуване...

В тази комбинация става въпрос за отношение на мъж към жена.

Крал Меч - О Звезда - Крал Жезъл

Аз този човек го виждам доста студен и дори дръпнат. Изобщо не е очаквал да срещне такова момиче и не е сигурен как да ѝ реагира... Смятам, че има силно привличане и всъщност тя разбужда страстите в него.
      Но тъй като на нея доста ѝ излиза този Крал Меч в гледания за него, по-скоро огъня ще избухне и ще си отиде... Страстите не траят дълго.
      Засега той е супер мотивиран, но тази О Звезда не знам как се отразява тук...
      Може ли да го е страх от интимност?

Някой да има опит с Обърнатата Звезда?

П.П. И още нещо - може би изобщо нямат шанс за по-дълбока връзка, точно заради обърнатата Звезда.

Мнението бе променено 1 път, последно от Sha ().

• Sha, жената ли пита тук?

Sha написа:

Аз този човек го виждам доста студен и дори дръпнат.
      И аз така. И осъзнава, че страстта му го прави зависим.

Mona написа:

Другото интересно нещо, което може да се приеме и като "закон" в Таро е, че всички карти от Големите Аркани, които по правило означават промяна или избор, обърнати, сочат за точно обратното: забавяне, протакане, липса на развитие, страх от промяната. Примери: обърнати Смъртта, Светът, Страшният съд, Звездата, Влюбените и др.
      Страх от промяна е може би ключовата дума.
      • Навиците най-напред са паяжина, после стават здрава мрежа. Испанска пословица
    • Да, жената пита.
      Ами прочетох го това, но тук имаме два Краля и огъня е след Звездата... т.е. предполагам, че тази нагласа - на Краля Меч + О Звезда, ще го доведат до Краля Жезъл, а той обича да се наслаждава на чувствени изживявания... при него имаме и амбиция, и импулс. Успява да изрази себе си - все пак е права карта. Готов е да поеме инициатива. Обикновено е оптимист и тръгва напред.
    • Имам една интересна комбинация.

Обърната Кралица меча, Обърнатият страшен съд, Обърнато Ас пентакли

Какво мислите?
    • Mona написа:

Имам една интересна комбинация.

Обърната Кралица меча, Обърнатият страшен съд, Обърнато Ас пентакли

Какво мислите?
      Мисля, че картите показват човек с негативно мислене,с натрупано доста озлобление, несигурен и неспособен на ясна преценка. Вместо да действа смело и решително, заема пасивна позиция, отлагайки решаването на проблема.На лице е една отложена трансформация и нежелание за промяна. Но колкото и да бяга от ситуация, тя няма да се разреши сама и ще продължава да стои на дневен ред,а проблема ще продължава да ескалира, докато в един момент не доведе до тотален срив.
      ...Бавно,бавно, човече, всяко нещо с времето си. И сто ведра наведнъж да излее градинарят, плод ще има, когато дойде сезонът.
    • Бих помолила всички, които публикуват анализ, той винаги да е аргументиран с карти. Да се анализират позициите на картите, защо тази или онази карта е първа, а не е последна и т.н.
    • Mona написа:

Обърната Кралица меча, Обърнатият Страшен съд, Обърнато Ас пентакли

Какво мислите?
      Асо пентакли - обърнато, трябва да се отдели смислово. Поне това мисля. Всичко и нищо като цикълът затворен и ядрото разгадано. Не зная какво показва отвъд това.
      Кралицата като трикстер - само тази дума ми хрумна, правейки аналог с обърнатия Маг. Но и ти представи тази комбинация в другия субфорум.
      Манупилация с "енергията".
    • Didi написа:

Mona написа:

Обърната Кралица меча, Обърнатият Страшен съд, Обърнато Ас пентакли

Какво мислите?
      Асо пентакли - обърнато, трябва да се отдели смислово. Поне това мисля. Всичко и нищо като цикълът затворен и ядрото разгадано. Не зная какво показва отвъд това.Кралицата като трикстер - само тази дума ми хрумна, правейки аналог с обърнатия Маг. Но и ти представи тази комбинация в другия субфорум.
      Манупилация с "енергията".
      Точно така е, картите представят процеса по задвижване на енергията и по преобразуването й - в подобна ситуация, цялата енергия трябва за започне да се движи обратно - отвън навътре, т.е. да бъде допусната и затова всички карти са и обърнати.

Кралица меча обърната е най-подходяща за начало по процеса на преодоляване на зависимости (Аз-ът може така да бъде контролиран, че да не пречи да нахлуването на нуминозни съдържания, т.е. всичко става по желание/с цел, не спонтанно от нищото) - после идва ред на Страшният съд, който трябва да изчисти и последната останала екзистенциална шлака и така лесно, обърнатият Ас пентакли, става възможен - битието става податливо на промени, т.е. гъвкаво и се ражда в друг образ.
    • Работите ли достатъчно с обърнати карти?

Защото от досегашните споменати комбинации, всичко щеше е различно, ако бяха обърнати. Не се лишавайте и от обърнатият свят на Таро, той е различен, но дава нови хоризонти.
      И нови смисли.

Той е като влизане в черна дупка - световете са обърнати, както и времето, но и там се живее.
      Кралица пентакли и с главата надолу пак е кралица, нищо, че вижда света от обратната страна :D
    • Мона, бях чела твои пост някъде, че обръщаш всяка 7-ма карта. и после ги месиш и чепиш. Правилно ли съм разбрала? И при евентуално следващо гледане подреждаш ли ги отново, да е пак всяка 7-ма обърната? Малко ми е неясна технологията.
    • Armid написа:

Мона, бях чела твои пост някъде, че обръщаш всяка 7-ма карта. и после ги месиш и чепиш. Правилно ли съм разбрала? И при евентуално следващо гледане подреждаш ли ги отново, да е пак всяка 7-ма обърната? Малко ми е неясна технологията.
      Такава ми е техниката, да. Но като цяло съм на периоди: периоди с обърнати карти и периоди с прави. Когато работя с обърнати карти не ги подреждам/изправям после при всяко ново гледане, не е нужно.
    • Въпросът е за отношения между съпрузи?
      Обърната Звезда - Обърнат Глупак - 5 Мечове
      Много ме озадъчиха тези карти, привидно изглеждат, че са още влюбени и държат един на друг,но картите говорят съвсем различно.
      Не съм добра с обърнати карти, но Обърната Звезда ми говори дори за тотално отдалечаване един от друг у то не от скоро време, нишката сякаш се е скъсала още преди много време, говоря за години (две - три просто предполагам за това, колко може да са)
      Обърнатият Глупак- повтаряне и правене на едни и същи грешки, виждам и инат тук, както и безотговорност в Отношенията.
      5 Мечове - има лъжа, измама, театър , който се разиграва между тях. Обида и наранено самочувствие, озлобление съответно. Това всичкото е насъбрано от дълъг период, съдейки по другите карти.
      Тук няма любов, в другото може да греша, но за това съм убедена, е то се вижда де и аз се изказах.
      Дори се чудя как живеят заедно тези хора, сега като гледам 5 Мечове - ми идва наум думата - "паразит" - да обясня, какво имам впредвид - за един от тях (това е жената) приема и преглъща всичко, само за да може да се възползва от луксозния живот, който може да води. Това не е живот, а съществуване, жалко.

Какъв е вашият опит с Обърната Звезда и Обърнат Глупак ?
      Също така как бихте тълкували комбинацията вие?
    • Слънце обърнато - Ас чаши обърнат - Луна обърната
      Въпросът е - ще продължат ли двама да са заедно?

Стоя и го мисля вече 30 минути. Да, продължават да са заедно, нещастни.
    • Здравей Армид, комбинацията ме затрудни, най - вече Обърната Луна.
      Трите карти са обърнати, което ясно показва, че тук нещо не е както трябва.
      Според мен картите показват как някой е имал високи очаквания за връзката, големите надежди, които са вложени, но не са се развили или случили по този начин нещата. Сякаш, някак си не може да се наслади напълно на тази връзка, защото очакванията са били свръх - това по Обърнато Слънце.
      Което, води до силно объркване и изблик на емоции,силно недоволство и депресия, емоциите владеят и надделяват, което може да доведе до силна депресия и още самозаблуди. Силно напрежение и изкривяване на реалността, чувствата, емоциите са като оголен нерв, объркване и реагиране неадекватно на положението, ситуацията - Обърнато Асо Чаши +Обърната Луната.
      Интересно ми е Обърнато Слънце + Обърната Луната - прилича ми на изпадане в депресия, от попарени мечти.
      Дали ще продължат да са заедно заедно тези двамата - ами ако спрат да очакват и изискват прекалено много един от друг и погледнат трезво на нещата, може би, което мен ме съмнява . Но имам чувството, че тук има несъвместимост между тях. Емоциите надделяват и заблуждават, няма реална оценка, представа, мисъл и цел.