Карма и прераждане

• Карма и прераждане

Според вас прераждаме ли се и подчинени ли сме на закона на кармата. Защо?
      jọwọ gbogbo àwọn tí ó fẹràn oorun, lọ si ipamo ki o si gbagbe mi - wo awọn ẹmi rẹ nija ilana ati ìbànújẹ, kọrin ìbànújẹ songs nipa awọn owurọ ti aye - emi o si lọ, emi o si tẹle Papa Legba ...
    • Vendor написа:

Както всичко и Кармата има история.

Авторите на химните в Ригведа, са се старали да изведат общия принцип на устройството на вселената, който да послужи за обяснението на протичащите в нея явления. Тенденцията към "въвеждане на ред в световните процеси" характеризира точно епохата на Ригведа. Терминът обозначаващ този принцип на ред е рита. Това понятие се използва и в Авеста, като арта. Благодарение на рита, слънцето се движи по своя път, сменят се годишните времена, зората разсейва нощния мрак. Тя често пъти се рисува като колесница управлявана от боговете , но най-разпространеното определение за нея е "Пътя на слънцето". Рита събира в себе си не само светлината, но и пораждащите сили на природата, като например асоциацията с плодородието на мусоните, които сменят сушата. Рита се свързва и с жертвоприношението, като ключова част от световните процеси. Жертвата осигурява победата на рита, над заплашващите сили на хаоса.
      В развитието си смисълът на рита, започва да се разграничава от понятието за жертва и жертвоприношение. Тя започва да се свързва със сатя или правдата, праведността и честността, като включва в себе си още принципи на поведения, съответстващи на ведическото общество - дълг, храброст, трудолюбие и тн. Спазването на нейните закони е тъждествено на извършване на добри дела.
      За да се спази реда във вселената, Варуна и неговия постоянен спътник Митра, защитават всичко живо с помощта на закона - дхарма, която също е аспект на рита.
      Равната подчиненост на хора и богове на единен и безличен вселенски принцип се явява кардинална идея в ригведическата представа за света. Това виждане след време преминава в по-късните индийски религиозни системи - индуизъм и будизъм. Мястото на рита е заменено с закона на кармата, която затвърждава зависимостта на всяко същество, от човека до бога, от извършените постъпки.

Като паралел с западния свят, рита може да се съпостави с рока в антична Гърция. Но докато на сблъсъка на личността със съдбата е главен мотив в гръцката драма, то напротив - рита е източник на тържеството на за праведно поведение, символ на всеобщия порядък и хармония.

Както става ясно, това което се представя за карма на западния потребител, е окастрен вариант на цяла една система от свързани понятия. Кармата е причина и следствие, но тя е само аспект, които служи за хармонизиране на цялата система на вселената. Цялото изложение и цялото развитие на философската идея има своя корен в стремежа да се установи и закрепи социалната функция на едно формиращо се общество, което търси мястото си в света и механизми за свързване със света. Мистиката, езотериката, са късни наслоявания върху понятия, които имат ролята да изградят поведението на индивида и цялостния организъм на обществото. Идеята за прераждането е компенсаторна, на фатума пред непоправимото. Да можеш да се върнеш и да поправиш грешката, идеята че портата на Смъртта не е еднопосочна, са скритите утешителни механизми на прилепената към идеята за кармата прераждания.
      jọwọ gbogbo àwọn tí ó fẹràn oorun, lọ si ipamo ki o si gbagbe mi - wo awọn ẹmi rẹ nija ilana ati ìbànújẹ, kọrin ìbànújẹ songs nipa awọn owurọ ti aye - emi o si lọ, emi o si tẹle Papa Legba ...
    • Mona написа:

Според вас прераждаме ли се и подчинени ли сме на закона на кармата. Защо?
      Не сме подчинени на никакви закони, освен на закона на умирането. Реално това е силата - да осъзнаеш, че имаш един живот и че цялата ти енергия трябва да иде за изпълнение на задачите ти, докато си жив.
      Да осъзнаеш, че си смъртен е най-великото осъзнаване, най-приближаващото те до изхода от зависимостите на битието - ала не като бягство в минал живот, не като бягство и в следващ живот. А като живеене сега.

Умираш и край. Живееш и забравен оставаш. И така е редно.
      Това е парадигмата на случването и на битието. А аз намирам това за идеално, а и кореспондира с всички архетипи, които са устойчиви от хилядолетия до днес. Ако всички се прераждаха, щеше да има тотален хаос от архетипни трансформации и алогизми в поведенческата природа на човека.
      Най-малкото радетелите на тази теория трябваше да се замислят за архетипните и нуминозни натрупвания. Които са устойчиви - не защото има повторяемост на животите, а защото няма такава. Нищо не може да се заменя до безкрай, само защото човекът е решил, че трябва да живее вечно, все едно как и под каква форма.

Човекът в много смисли е по-нисш и от камъка, поне камъкът е атрибутивен на земята, а човекът е изтръгнат из корен роб, на създателите си - роби на други роби.

....
    • Не мога да разбера този масов копнеж на хората по прераждането. Дори и хипотетично да съществуваше, това ни обрича отново, най-малкото на старост, болести и накрая - смърт. Трябва да си мазохист, за да искаш това да се преповтаря до безкрай.
    • Tricks написа:

Ами ако се преродиш като животно? Какъв смях ще е само.

Няма "ако", защото няма доказателства, че сега сме нещо различно от животни!
      "Для каждого из них есть срок названный, и для каждого срока - запись." - Ибн Сина
    • Vendor написа:

Tricks написа:

Ами ако се преродиш като животно? Какъв смях ще е само.
      Няма "ако", защото няма доказателства, че сега сме нещо различно от животни!
      Приликите са доста, е, поне може да поиграем на открий разликите. :)
    • А какво ще кажете за факта, че се работи върху заменянето на всеки орган и част от тялото и реално върху удължаването на живота, а някой ден може би, и достигането на безсмъртие? И изобщо, след всички заменени части и органи в тялото, ще има ли останал жив човек?
      • Утре ще задуха утрешният вятър. Японска пословица
    • Armid написа:

А какво ще кажете за факта, че се работи върху заменянето на всеки орган и част от тялото и реално върху удължаването на живота, а някой ден може би, и достигането на безсмъртие? И изобщо, след всички заменени части и органи в тялото, ще има ли останал жив човек?
      Безсмъртието е невъзможно. Точно толкова, колкото и прераждането е невъзможно. Медицината удължава живота, но досега поне, не е измислен метод за "наливане на мозък".

Генотипът е в разпад.
    • Аз искам само да споделя някои впечатления и много пресни размисли по темата.
      Като за начало, да стане ясно, че изхождам от идеята, че тези неща (карма, прераждане, договор на душите, и т.н.) са НЕдоказуеми, и следователно към тях се подхожда с вяра. Тази вяра може да е обоснована на база на някакви "доказателства", които човекът е видял или прочел, но, които, обикновено, трудно може да предаде на друг човек достатъчно убедително, така че и той да им повярва. Т.е. изхожда се и от личен опит. Доколкото съм забелязала, всеки си има и някаква лична интерпретация за тези неща. Да, има и "стройни теории" за това как се случват тия неща с кармата и прераждането, но почти всеки почитател на тези теории някак си ги видоизменя.

Сега попаднах на публикация на една астроложка, която обяснява какво мисли тя по въпроса и предварително се извинява, че тези неща не са й ясни, но иска да изкаже как тя ги вижда нещата. Тя ги вижда по следния начин - че животът е микс от предварително предначертани неща, и избор на свободната воля (много удобно и доста популярно схващане). В допълнение, някои хора имат по-свободен живот, повече могат да упражняват волята си, а други не толкова, в следствие на миналите животи - дали им е останало нещо за донаучаване. Включи и един такъв елемент, че някои души си имат уговорка с "висшите предци и Ангели", а други нямат - т.нар. pre-contract какво да изживеят/изпитат/научат, преди да се вселят в определено тяло и да заживеят земния живот.

Ами аз сера на тези глупости. Без извинение.
      Знаете ли какво съм забелязала? Че хората с много тежки животи и съдби вярват в тези глупости. Че душата им така се била уговорила, да изживее тия или ония неща. Поредния опит да систематизираш битието, от хаоса да изведеш ред, защото човешкото същество така работи, трябва му логика, трябва му да вярва в нещо, което ще му е удобно по някакъв начин - ще го възприема за справедливо, редно, или просто, че така трябва.
      Не смятам че има такова нещо. Животът понякога е несправедлив и това е, някои хора не са много щастливи, някои хора просто изживяват гадости, в това няма никакъв смисъл, просто се случва - deal with it.

Как пък един човек с относително спокоен човек, не вярва, че е "стара душа", как пък все най-нестабилните, и с най-много мизерии в живота, се хващат за такива теории, че са "стари души", че някъде горе им е предначертано да преминат през Х катаклизми, че нещо им е писано, ама то не са уроци, то не са чудесии, и т.н. ...

Животът просто трябва да се живее и да се правят избори, доколкото можем, а което не зависи от нас, просто го понасяме и това е...
      Карми и прераждания може и да има, може и да няма (за всеки случай не може да се докаже по научен път), но да сме наясно, че това е просто начин да се успокоим по един или по друг начин, това е просто вяра, не е закон. Аз примерно не мога да приема, че нещо с някого съм се уговаряла да преживея. Понякога просто има и случайности.

Има и друго. Относно "предците и Ангелите", мога да се съглася единствено ако е метафорично казано и строго погледнато през психоанализата, че въз основа на разни погрешни модели на поведение, си привличаме разни събития, които изглеждат едва ли не "предначертани", но това е друго. Има една добра психоаналитична книга по въпроса, "Синдрома на предците", изд. Колибри, забравих авторката... Но тук няма мистика. :)
      This is who I am!
    • curi0us написа:

Сега попаднах на публикация на една астроложка, която обяснява какво мисли тя по въпроса и предварително се извинява, че тези неща не са й ясни, но иска да изкаже как тя ги вижда нещата. Тя ги вижда по следния начин - че животът е микс от предварително предначертани неща, и избор на свободната воля (много удобно и доста популярно схващане). В допълнение, някои хора имат по-свободен живот, повече могат да упражняват волята си, а други не толкова, в следствие на миналите животи - дали им е останало нещо за донаучаване. Включи и един такъв елемент, че някои души си имат уговорка с "висшите предци и Ангели", а други нямат - т.нар. pre-contract какво да изживеят/изпитат/научат, преди да се вселят в определено тяло и да заживеят земния живот
      В болднатият текст вече имаме противоречие: тя споделя, че нещата не са й ясни, но иска да се изкаже.
      Това обяснява всичко.

Сега, да поговорим за вярата: ами кажете си следното: аз вярвам, че мога да гледам на Таро и да имам 100%-ва прогностика - дали ще стане само с вяра? Фактите говорят - не.

Така е с всичко. А и вярата е временно бягство от тегобите на живота, а те намират всякакви форми и начини за компенсации. Защото, изричайки култовото - аз съм бил еди кой си или вярвам, че съм бил еди кой си, това не значи абсолютно нищо: човек не може да промени миналото си, ако ще да стане гений на квантовата физика и учител на самият Айнщайн или Тесла - невъзможно е да промениш нищо ...
      Защото, можеш само да ИЗКРИВИШ - ето тази "малка" разлика в битията на хората е ключова.

Човек може да изкриви пространството, да слее време и пространство, но никога не може да повтори или потрети онзи миг, когато е бил единосъщ със собствената си зора. Изразявам се по-метафорично, дори езотерично, но само по този начин може да се обясни непонятната мания за мен, да се търсят устои в небило минало. То, от своя страна, може да бъде детайлно прецизирано с картини, моменти и факти, в каквито само човешкият мозък може да се оплете, без изобщо да разчете фикцията от реалността.

И още нещо ще напиша: в желанието си да измислим виртуална мозъчна реалност, ние де факто бягаме от действителната и мъчителна среща с така наречените "висши предци", които нито са висши, дори и предци не са - в дълбоката езотерика се наричат Питриси.

Идеята, че някъде има нещо по-висше от нас, което ни ръководи, отново е абсолютизъм и проекция на родителския комплекс и няма нищо общо с реалността на онтологията ни.
      Онази, отвъдната.
    • Нищо не ни ръководи, абсолютно захвърлени сме. Човекът явно просто има нужда от мистичното, той го търси и го създава, вярва в него. А мистичното еня ли го за нас? :D

Жената ми е изтрила коментара под публикацията си. Явно не търпи някой да се опитва да я оборва.
      А аз просто й написах, че не е случайно, че все нещастните хора вярват в кармите, прераждането и миналия живот. Никога не е човекът с успешния живот, здраво стъпилия на земята..... Винаги е този, който иска да се утешава по някакъв начин, или да намери смисъл, защо при него нещата не са толкова прости, колкото би трябвало да са.. примерно.. и така нататък!
      This is who I am!
    • curi0us написа:

Нищо не ни ръководи, абсолютно захвърлени сме. Човекът явно просто има нужда от мистичното, той го търси и го създава, вярва в него. А мистичното еня ли го за нас? :D

Жената ми е изтрила коментара под публикацията си. Явно не търпи някой да се опитва да я оборва.
      А аз просто й написах, че не е случайно, че все нещастните хора вярват в кармите, прераждането и миналия живот. Никога не е човекът с успешния живот, здраво стъпилия на земята..... Винаги е този, който иска да се утешава по някакъв начин, или да намери смисъл, защо при него нещата не са толкова прости, колкото би трябвало да са.. примерно.. и така нататък!
      Радвам се и ти се радвай. Придобила си смелост, каквато преди нямаше.

Така е, захвърлени сме в Небесата и само синтаксисът на мълниите, ни преследва :)
    • Mona написа:

Elea написа:

Момичета, според таро дали душата продължава да съществува някъде. Има ли друг свят? ......не мога да се примиря.
      Таро няма отношение към човешката душа, защото то е индиферентно към човешките проблеми и то тотално. Ние придаваме на конструкциите човешки значения.

А иначе, има различни езотерични учения, според които душата продължава да съществува, според други - умира заедно с физическото тяло. Важно е какво ще избереш ти.
      Истината не може да бъде собственост на никого, а и абсолютна истина няма. Единствената истина е психическата реалност за повечето хора. Дълга тема е това.
      Аз имам въпрос, момичета.

Ако човек, осъзнато, попадне в сън и също осъзнато повика някой негов близък, който вече не е тук, това проекция на съзнанието ли е?
      Дълго време си мислех, че не е проекция, но се чудя... Дали в стремежа си да видим някого го проектираме в съзнанието си? Случвало ли ви се е?

Всеки ден се уча да бъда неграмотна по твоята азбука.
    • Проблемът е, че всеки се идентифицира с определен исторически или друг образ и с времето, решава, че това е той в предишен живот ...

Голяма грешка. Еволюционно ние можем да стигнем до края на Слънчевата система, но психически сме още диваци, т.е. истинската еволюция е на психическо ниво, обаче тя не се е състояла.
      И като гледам, няма и да се състои.

Който иска да научи всичко за кармата, да се занимава с будизъм, но с истинският. Както и с атомистичната теория на някои индийски школи. Но там е голямо усилие и трябват сериозни познания.
      Например с философията Вайшешика.
    • Мона, споделила си в другата тема, че ти можеш да се свързваш ( или не знам каква е думата) с душата на починалия. Въпросът ми е, това означава ли, че си го правила и ако ДА, каква информация получи? Това означава ли според теб, че енергията или душата все пак е някъде. Нещо казвали ли са ти , къде са? Какво е там. Страхуват ли се....Сподели ако знаеш нещо и ако искаш разбира се.
    • Elea написа:

Мона, споделила си в другата тема, че ти можеш да се свързваш ( или не знам каква е думата) с душата на починалия. Въпросът ми е, това означава ли, че си го правила и ако ДА, каква информация получи? Това означава ли според теб, че енергията или душата все пак е някъде. Нещо казвали ли са ти , къде са? Какво е там. Страхуват ли се....Сподели ако знаеш нещо и ако искаш разбира се.
      Написала съм го ясно.
      Каква информация съм получила, това няма как да споделя с никого.

Виж, нещата са изключително сложни и изобщо не стоят така, както повечето хора си ги представят.
      Като обобщение: тотално изнасилване на човешката природа е да се търси контакт с починали хора. Изнасилване и за двете страни. Накрая никой не е доволен.
    • Не мога да го определя като " изнасилване", желанието ми да знам дали мама е спокойна. Ако си го правила, означава, че и ти си имала тази необходимост. Жалко, че това което си разбрала запазваш само за себе си. Определено това са неща, който са сложни и трудноразбираеми. ..Все още се опитвам да преработя и трансформирам болката си. Вътрешно усещам, че има някакво продължение след живота на земята.....
    • Елеа, аз мисля, че ако майка ти имаше някаква грижа, щеше сама да намери начин да се свърже с теб. Това, мисля, те го могат, ако са неспокойни. Аз разбирам желанието ти да удължиш още малко времето с нея, не си била готова... Но това с нищо няма да допринесе за нейното спокойствие. Там светът е друг, измерението е друго, цветовете са други, времето е друго. Късче светлина е сега душата и. Нека свети, където и е мястото. Добре е. Не се мъчи и ти !
      "— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
      — Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.
      — За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат..."