Малък Ци Мен

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Малък Ци Мен

Няколко пъти, в темите за китайска метафизика, стана дума за военното изкуство Ци Мен Дун Цзя, но в тази тема ще говорим за неговият по-малък брат Фей Гонг Ци Мен. Както при повечето китайски техники, така и тук, разполагаме само с легенди за произхода. Поне доколкото знам, става дума за устна традиция предавана от учител на ученик. Техниката става популярна, когато последния майстор, загрижен за оцеляването на знанието, решава да го направи широко достъпно. Но нас не ни интересуват легендите, нас ни интересува практичната полза. Започвам тази тема, като прелчдия, към големия Ци Мен. Малкият Ци Мен е като хорарната астрология - бърз, лесен, даващ отговор на въпроси свързани с ежедневието и личния живот, докато с големият Ци Мен, ще решаваме задачи свързани с битки, съревнования и засади на врага. Ще започнем с елементите изграждащи Ци Мен въобще, тези които са валидни и при двете техники. На първо място, скелета на всяка ци мен карта са осемте двореца.
      - 震 е Източен дворец, притежаващ елемента Дърво - 离 е Южен дворец, притежаващ елемента Огън - 兑 е Западен дворец, притежаващ елемента Метал - 坎 е Северен дворец, притежаващ елемента Вода Дворците побират всички последващи елементи, които изграждат картата на малкия Ци Мен. Важното е да се знае, че в различните сезони, различните дворци имат различни фази, съответно сила. Запълването на дворците има дванадесет възможни комбинации, за дванадесетте земни клонки на часовете. На практика, работим само с дванадесет карти, които ще дадат отговор на всеки въпрос, зададен от всеки. Вторият важен елемент, който вече ще запълва дворците са десетте небесни свола и осемте порти. Небесните сволове сме разглеждали в други теми, тяхната роля е на сигнификатор. Когато имаме въпрос, за сигнификатор на въпроса се използва небесния ствол на деня. По това как е разположен в дворците, какви комбинации прави с другите елементи съдим за отговора на въпроса. Вторият елемент, това са осемте порти:
      бикновенно те се тълкуват, като отговарящи за човешките дела. Всяка порта побира в себе си една от сферите на човешките интереси. Отново портите имат свой елемент, който се влия от сезона, съответно и от елемента на двореца, както и от свола. Следващите два елемента, които взимат участие в структурите на Фей Гонг Ци Мен, липсват в Ци Мен. Това са дванадесет Духа и също толкова звезди. Но за тях в следващият пост.
      "Для каждого из них есть срок названный, и для каждого срока - запись." - Ибн Сина
    • Само да добавя, то има история. Те имат хроники на всичко там, проблема е че колкото по-назад се връщаме, толкова по-странно звучат. Фу Си например, го описват с тяло на змия. Което веднага кара западните историци да изфучат, проблема е че гробницата на Фу Си все така е често посещавана 4 хилядолетия след времето му, та пък е трудно да се каже, че е измислен образ или легенда. И макар да не знаем дали каквото е погребано вътре има тяло на змия, колкото и странно да звучи на запад, историческите източници там го описват така.

Ци Мен също има описание от хората на императора.
      Ще пусна легендата(макар да е записана като исторически документ, доколкото знам, но за успокоение на западните историци да го наречем легенда)

"В този момент, докато Императора Хуан Ди обвиняваше себе си за това, че не можа да победи армиите на коварният Чи-Ю след безбройните битки, шест феи стъпили върху петцветни облаци спускащи се от небето казаха на Императора, че са изпратени от Девата Войн на Северното Високо Небе за да му дадат Свитъците на Дун Джа и Ин Фу. Свитъците откриваха благополучноста на Небето и Земята чрез триграмите. Те помагаха да се разберат промените във вятъра, облаците и чрез това в климата, затъмненията на Слънцето и Луната базирано на реда на Ин и Ян, изкачването и спадането на звездите и така, победите и загубите в събитията отнасящи се за човечеството. Свитъците откриваха техниките за работа с промените. Императора за дълго седя коленичил приемайки Свитъците."

Императора ги отворил и намерил 3те тома на Свитъците на Ин Фу. Първият том представил безсмъртието. Вторият описал как се управлява нация. Третият описал изкуството на войната. Дун Джа(третият том) са техниките направени и развити от Девата Войн от Северното Високо Небе. След като овладял техниките от Свитъците, Императора победил Чи-Ю. "

Това е от Liu-Yin Dong-Wei Dun-Jia Zhen-Jing или Автентичните Свитъци на Дун Джа от Zhao Pu, първият премиер на Империята, на династията Сонг.
      (В случая аз го пускам превод от английски от книжката на Джак Чоу за Ци Мен - Gmuli)

След това столетие след столетие династиите са се държали на базата на Ци Мен.
      И аз бих казал, че прилича на хорарната астрология в някои негови проявления.

The post was edited 1 time, last by Gmuli ().

• Искаше ми се да пиша подробно за всички елементи в малкият Ци Мен, но когато човек няма пред себе си структурата, няма пример за динамиката и взаимодействието между частите, материята става скучна. По тази причина преминаваме направо на примерите.

Както казахме преди, "леката" версия на Ци Мен разполага само с 12 подредби, за разлика от 1080 в Ци Мен Дун Дзя. Когато казвам "подредби" имам предвид готови карти, които са константни по брой и структура. Картите се падат в определено време и по тях се прави съждение, за конкретния въпрос/проблем.

При Фей Гонг Ци Мен, подредбите са дванадесет, по една за всеки час. Поради това, важна роля играе комбинацията от знаци на деня, както и летящите звезди.

Първият пример е малко неподходящ, дотолкова доколкото става дума за смърт. Но е показателен от гледна точка на това, с каква сила картата ни дава отговор.

Както всичко в китайската метафизика, започваме с датата:

ЧасДенМесецГодина

Въпросът е: - Живо ли е момичето?

Определяме картата по която ще работим по земната клонка на часа ( 酉 ). На тази клонка отговаря карта:

天牢玄武司命
      玉堂勾陈
      伤巽杜离景坤
      白虎青龙
      生震死兑
      天德明堂
      休艮开坎惊乾
      金匮朱雀天刑

Стволът на деня е Дърво Ян ( 甲 ), намираме го в картата в западният дворец ( 兑 ), заедно с портата Смърт ( 死 ). Тук държа да отбележа, че портата Смърт, не трябва да се взима никога, както и всяка порта или друг елемент буквално. Портата има своето име, но като функция може да има много и различни приложения.

Дървото Ян е сигнификатор на въпроса. Около него започваме да формираме съждение за развитието на ситуацията.

Самото положение на Дърво Ян в метален дворец, вече е лош знак. Сезонът, определян от клонката на месеца, отново 酉, дава сила на елемента Метал, но в този сезон, Дървото е най-слабо. Получаваме ситуация, в която двореца унищожава небесния ствол.

В западния дворец се намира и звездата 危 - зъл дух, със значение на опасен и пагубен. Тук е и духът Зелен Дракон 青龙, който е благосклонен и защитаващ, носи добри новини, но тъй като той самият е в природата на елемента Дърво, повтаряме ситуацията с , така че се изопачава в своята противоположност.

В двореца се намира и часовата жълта петица 五黄, от летящите звезди, което е още една монета в торбата с лошите фактори.

Западният дворец се намира в дневна пустота, което го лишава от жизнена енергия. Приема се че двореца срещу този в пустота е особено силен и изпълнен с ци. Това е източния дворец 震, който съдържа в себе си основния враг на Дървото Ян - Метал Ян . Още един фактор, който атакува и без това слабото дърво.

Следващият елемент, който трябва да се разгледа е земната клонка на деня 戍. Тя има фиксирана позиция в картата и затова не се отбелязва знаково. Намира се в северозападният дворец 乾. Там се намират Вода Ин и портата Шок 惊. Водат не е достатъчно силна, за да подкрепи Дървото, а портата оставя горчив вкус. Тук се включва духът 明堂 "храм на предците" и звездата 成. И двата елемента имат благоприятно влияние, но са в дворец, отново метален, който руши елемента Дърво.

Отговора не въпроса е отрицателен!
      "Для каждого из них есть срок названный, и для каждого срока - запись." - Ибн Сина
    • Мрачничко, много от примерите им са така, нямам идея защо. Хем уж избягват такива теми(поне в Китай).
      Иначе това не го познавам като система. Чувал съм малко май, но не бях виждал и карта от тях. Не мога да помогна там. Програмката също не смята такова.
      (четенето също е различно от големият Ци Мен, там бихме гледали за ствола и в кой Дворец е, понякога за Часа, никога Деня).
      Някой ако му трябва Ба Дзъ-то и най-близката дата с тези елементи е 21 септември 2010 от 17.
    • Ще пусна примерче от нормалният Ци Мен за сравнение. : )
      Все още тепърва започвам там(всъщност го разглеждам от години, но реално наблягах на Feng Shui системи, сега тепърва почвам по-сериозно да развивам него), та макар да има вече някои доста симпатични примерчета, има доста още да се учи и не мисля, че бих го ползвал за каквото и да е още по-сериозно.

Примерчето е от преди 10-тина дни.

Значии... Един от добрите начини за тестване на подобни неща за MMO-тата. Това са масивни онлайн игри където десетки хиляди едновременно играят. Повечето такива игри имат къща за търгове където се продават и купуват предмети.

Много добър начин да се проучи как работи подобна система е използвайки това, защото не харчим реални пари пък можем да пробваме различни тенденции в голям мащаб. Така в World of Warcraft все още има примери за това как се разпространяват епидемии от вируси(по това колко бързо в модела на свят там се е разпространило конкретно състояние от играч на играч) и много други за пробване на неща.

В случая примерчето е за специфичен глиган, който мислех да купя от къщата за търгове.
      Докато играта е Neverwinter.

neverwinter.gamepedia.com/Boar_Shoat/Tooltip

Значии... Каква е историята. Имахме събитие, което трае 6 дни.Ако човек правеше лесни задачки всеки ден може да си купи глиган. Статистиките му хич не са лоши и въпреки това беше доста евтин, може би заради странични причини свързани със събитието. Съответно се чудех дали да взема няколко от къщата за търгове докато се сравнителни евтини и да ги продам по-късно, ако ми потрябват ресурси.

И Ци Мен и И Дзин даваха едно и също. Не съм сигурен дали запазих И Дзина, ама сега разглеждаме Ци Мен и без това.

Нека погледнем конкретно Ци Мен.

Въпроса е зададен в Bing час, съответно това, което гледаме ще е на небесната плоча(горните стволове в дворците) с Bing.

Така погледнато Bing Ян Огън е в двореца Kun 2(земя).

Bing и Wu.
      Bing разглеждаме като един от трите благородни. Нещата с тях обикновенно са успешни, подобно на това, близък приятел и защитник да сме пратили в тази част на бойното поле.
      (това са тримата най-близки до Императора - Jia)
      Wu се разглежда като близко до Jia пък от към свойства. Съответно Jia която е скрита някъде(в случая е скрита зад Geng, но това не ни касае пряко), можем да видим отчасти в характеристики проявени от Wu.

Съответно комбинацията Bing и Wu, която наричаме "Летяща Птичка Пада в Пещера" 飛鳥跌穴 в този случай разглеждаме като изключително положителна.
      Пътя напред е ясен и подкрепящ, идват добри новини и всичко е наред. Имаме един от благородните стволове близък до Императора, подкрепящ част от армията.

Имайки Пътуващият Кон в същият дворец и двореца позициониран на това, което наричаме Външна Равнина, всичко ще се развие бързо(пише ги в програмката).

Вратата се нарича Живот. Вратата Живот гледаме за богатство, пари и неща свързани с всекидневният живот(къщата в която живеем също и т.н.) Приема се за добра врата за много въпроси.
      Самият въпрос се върти около парички, вратите показват човешкият аспект на ситуацията, в случая този аспект показва, че питаме за пари. Вратата изглежда силна в двореца,защото и двете са земя.

Звездата е Герой. Смелост доведена до глупост. Подкрепа и прибързани решения. Свързана е с огъня.
      Земята подхранва Двореца(Огъня подхранва Земята).
      Това предполага че е по-добре в ситуацията да вземем пасивна позиция. Активноста в този дворец е изтощена, както огъня е изтощен в създаването на Земя. Изтощена е от прибързано/глупаво отношение, което е подкрепящо на моменти, но ако го оставим да отиде в крайност ще обърка.

Бога/Духа е Змия. Майстор на Паниката и Измамите. Силен в двореца(и двете са Земя).

Събрано до тук от звездата както и от бога има нещо свързано с измама, което ще бъде проблем, заради който е по-добре да вземем защитна позиция. Активност/атака в случая може да подведе.

Вратата в случая показва материални неща, за тази конкретна ситуация, за да разберем, какво става е важно още едно правило. Това е че Вратата, ако се намира в Двореца срещу своя начален Дворец, то това се приема за пълен застой и наричаме Fan Yin. През вратите минава потока, нищо в ситуацията няма да се развие, каквото и друго да става.

В случая всяка от вратите е срещу своя Дворец, за това съм срещал в случаи от Китай да дават формулировката, че всичко в чарта е наводнено. Може да се ползва и на практика, ако ситуацията го предполага(като показващо наводнение). На практика значи пълен застой, независимо от всичко останало.

И така, какво имаме до тук.
      Измама <> Паника и лъжа от боговете.
      Идеята да не прибързваме и да застанем в приемаща позиция от звездите(включваща идея за изтощение).
      Вратата предполага абсолютен застой свързан с материални неща.

Стволовете предполагат изключително добро развитие, където всичко ще е наред.

Какво стана на практика.
      Не се сдържах, купих 4 глигана. за 30- 40,000. С което похарчих добра сума, но доста по-малко от това, което бих взел при друг тип подредба иначе.

Часта със стволовете бързо се разви и даденото в дефиницията на 2-та ствола(формация се нарича двата ствола) - "пристигане на добри новини" за тази формация, пристигна ден по-късно когато се оказа, че поради проблем със събитието, то свърши по рано, преди голяма част от хората да имат възможност да си купят глиган.
      Глиганите в къщата за търгове бяха към 50 на този етап(от хиляди играещи, само 50 бяха взели глиган и го продаваха).

Тук се включват Бога с Измама/Паника и звездата с идеята, че действията ще са подкрепени, ако изчакаме(което не направих).

Излезе информацията, че глиганите са бъгнати и всъщност не дават статистиката, която би трябвало.
      Нещата станаха интересни. Потенциално имаме нещо, което ако някой ден бъде оправено би било много полезно, но колко хора биха си купили нещо счупено с идеята, че ще бъде оправено.

Знаейки Змията от духовете носеща Измама/Паника и Вратата предполагаща пълно спиране на процеса и идеята, че вече съм прибързал с купуването, явно много малко. Така продадох всички купени глигани за около 40-50к взимайки малка печалба(почти никаква, заради стойноста на правенето на търг).

Ден след това, вече станало ясно, че глиганите няма да бъдат оправени в близко бъдеще, цените паднаха до 30, освен това гледайки количествата в къщата с търгове, вече никой не купува.
      Сега, вече повече от седмица по-късно нищо не се е променило, всичко е в застой.

The post was edited 2 times, last by Gmuli ().